Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
IBM Cloud a jeho umělá inteligence i ve vlastním datacentru. HPE představilo nové cloudové služby pro platformu HPE GreenLake. Pure nabízí Database-as-a-Service pro Kubernetes. Internet věcí nás obklopuje na každém kroku, účastníci Atos Hackathonu se naučí s ním zacházet. Vztah mezi bezpečností, IT a vývojem se musí zlepšit.
Podivný model chování elektronů, kupodivu v nijak zvlášť exotických polovodičích. Zrcadlo lape vlhkost i ve vedru. Jak vůbec funguje zhroucení hvězdy? Kromě temné hmoty chybí ve vesmíru i ta běžná.
Video, se kterým konečně pochopíte rozdíl mezi běžným a moderním úložištěm. Digitalizace zákaznické péče: jak vybrat nejlepší řešení kontaktního centra. Jaké novinky přináší Arcserve UDP 8.1? On-line konference VMworld 2021: stovky přednášek a tutoriálů zdarma. Gartner na křivce seřadil klíčové nastupující technologie. Studie Dell Technologies: hrozba ztráty dat po kyberútoku je větší, než kdy jindy. Umělá inteligence uprostřed jihoamerických lesů pomáhá zachránit psího samotáře.
Moudrost davu. Dokážeme úspěšně předpovědět, kdy k nám dorazí světlo supernovy? Kvasary jako standardní svíčky. Neutron má na povrchu záporný náboj. Proč se zlato vyskytuje vedle arsenu.
Hlavní trendy umělé inteligence: Malá a rozprostřená data. Nový typ kybernetických útoků – zneužívání proxyware platforem. Roboti, kteří udělají přesnou díru do hlavy, zachraňují životy. O vstupu do nebe rozhoduje sv. Petr, pro síť je tu ClearPass. Kouzla zbavené? Nepravděpodobné řešení hrozící personální krize ve finančních službách. Honeywell u nás investuje do R&D. Komunikace má zvyšovat produktivitu vývojářů.
Černá díra vyžrala hvězdu. Nanotechnologie s černým oxidem titaničitým. Život v atmosféře subneptunů. Maličké hory na neutronových hvězdách.
Lenovo představuje hybridní tablety budoucnosti. Canon rozšiřuje nabídku A3 multifunkcí pro hybridní pracovní prostředí. Správa a analýza dat tlačí podniky do cloudu.
Topologické izolátory. Janusovský grafen a baterie. Zachycen nový typ gravitačních vln. Dvojvrstvý borofen. Hledání mimozemských civilizací. Dysonovy sféry u černých děr. Planeta Devět. Oblečení z umělých svalových vláken.
Grafen vrací do hry pevné disky, hustota dat může vzrůst až 10krát. Hlavní chyby digitální transformace. Kontejnery jsou klíčová technologie při vývoji podnikových aplikací. Co prozradí myš.
Kvantové spinové kapaliny. Delší dolet dronů díky palivovým článkům. Po 12 letech ukončuje provoz český tokamak COMPASS. Odhady hmotností černých děr. Pozornost si zaslouží i měsíce Uranu.
Bezpečnostní specialisté čelí stresu a vyhoření. Závislost zákazníků na aplikacích a digitálních službách vzrostla. Vývojáři jsou pro podniky stále důležitější. Pozice IT oddělení ve firmách posiluje, šéfové IT mají důležitou roli na jednáních vedení.
Národní kvantová infrastruktura. Oxid grafenu pro čištění vody. Zemětřesení na Saturnu rozklepávají prstence. Nitrid boru vs. grafen. Kde se bere hmotnost protonu. Nejstarší mince. Co s českým lithiem.
Nadějná varianta oxidu železa pro sítě 6G. Cesta za inteligentními úložišti a zase zpátky. Automatizované tiskárny přinesou dobu bezzásahovou. Lidé chatboty stále nemusí, ale chybu jim odpustí snadněji.
Spinové ledy. Elektridy z uhlíku. Filmy na bázi grafenu. Gravitační vlny by mohly jít zachytit i ze samotné neutronové hvězdy. Babylonská trigonometrie. Obyvatelné planety u červených trpaslíků. Multisvazkové obrábění lasery.
Za umělou inteligenci letos podniky utratí 342 miliard dolarů. Digitální dvojčata nebudou pro každého. Technologie se staly víc než jen debatou o IT.
Tcc+, zatím nejstabilnější známý exotický hadron. Jezera pod póly Marsu asi nebudou. Temná hmota místo černé díry. Hmotnější neutronová hvězda je stejně velká.
Pro výrobní firmy je klíčová monetizace dat. Fortinet rozšiřuje funkce řešení FortiEDR. Z velkých dat se stanou malá a široká.
Exotická supravodivost ve třívrstvém grafenu. V CERNu objevili novou částici Odderon. Gravitační zakřivení umožňuje vidět za černou díru. Magnet hýbe kapalinou. Voda v atmosféře Ganymedu. Kovová voda.
Top 10 programovacích jazyků: jak dopadne spojení více žebříčků. Bezhotovostní platby jsou hlavním zdrojem klientských dat. Trh s PC rostl, Lenovo předstihuje HP
První 2D magnet fungující při pokojové teplotě. První meziměstský kvantový přenos klíčů v ČR. První česká kosmická mise bude zkoumat možnosti těžby surovin na asteroidech. Grafen a superkondenzátory. Vznik exoměsíců. Černé díry a temná hmota.
Modernizovaný Dell EMC VxRail s vyšším výpočetním výkonem a flexibilnějším úložištěm. Rojová inteligence přináší do strojového učení decentralizaci a anonymizaci dat. Kvantové počítače – jak vybírat poskytovatele? Sophos: ransomware nejvíce zasáhl sektor vzdělávání. České školství vychovává málo softwarových inženýrů.
Elektřinu lze sbírat i z potu. Uhlíkové nanotrubičky jako elektřina, bez drátů i baterie. Koronavirus a HIV. Jak vzniklo Oortovo mračno.
Umělá inteligence pomůže přetíženým tísňovým linkám. 750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří. Serverový trh rostl slušně.
Elektronový krystal z běžného polovodiče. Metan budí pozornost nejen na Marsu, ale i na Enceladu. Hvězdokupa obsahující příliš mnoho černých děr. Nejmenší bílý trpaslík je současně nejtěžší. Temná energie a symmetronová pole. Magnetické víry skyrmiony lze ovládat i laserem. Telomeráza: původ „enzymu nesmrtelnosti“.
Gartner čeká rychlý růst trhu s nástroji pro hyperautomatizaci. Android: zabezpečení od Googlu stále nestačí.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: