Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
AI od firmy Konica Minolta proti požárům. Umělou inteligenci IDC umí „spočítat“. Důvody pro IT outsourcing se mění. Trh PC roste, dokonce i desktopy. Nový Veeam Backup & Replication v11a klade důraz na rozšířené možnosti cloudu.
Magneten, další 2D materiál, nabízí extrémně nízké tření. Neutrony tvoří na povrchu atomového jádra slupku. Atomová jádra tvaru ragbyového míče namísto koule. Jak snadno najít Tatooine. Jak vytvořit na Marsu umělé magnetické pole. Věda a koronavirus.
Jak z grafenu udělat izolant. Třetina zaměstnanců prý nedostala při přechodu na vzdálenou práci žádnou IT podporu ani školení. ERP páteří firemních procesů. Podnikové IT se stává službou – jako celek. Data ve vesmíru: Víc než jen raketová věda. Ani dvoufázové ověření už není zcela bezpečné. Jaké technologické trendy předpovídá Veeam pro rok 2022?
Sigma-díry ukazují zvláštní chování elektrického náboje v atomech. Kde se ve vesmíru bere zlato nebo uran. Most z 3D tiskárny unese 300násobek vlastní hmotnosti. Obří koule čpavku. Kolísání magnetického pole a archeologické datování. COVID-19 a věk, COVID-19 a antidepresiva, COVID-19 a onkologie.
SAP uvádí nové nástroje pro low code/no code vývoj. Prognóza: Reakcí na kybernetický útok se brzy stane útok fyzický. Může IT pozitivně ovlivnit emise skleníkových plynů?
Paradoxní jev a chlazení elektroniky. Umělá inteligence a různé druhy logik. Magnetické skyrmiony. Kečup z vesmíru. Pikosekundová nelineární optoelektronika v grafenu.
Jak najít rovnováhu mezi přínosy a riziky edge computingu. Voiceboty a kontaktní centra. Helios iNuvio pomáhá firmám s automatizací a centralizací. Stephen Leonard o IBM Power10. Elektromobilita podle Huawei.
Sterilní neutrina. Účinnost různých perovskitů v solárních článcích. Obří simulace vesmíru a temné hmoty. Exoplaneta z cizí galaxie. Svítící rostliny. Mikroorganismy mohou vytvářet čistý uhlík.
Antiferomagnety opět ukázaly svůj potenciál pro ukládání dat. Prodeje osobních počítačů v nejbližším období. Firmy v Česku přecházejí na hybridní datová centra. Umělá inteligence se stále vyvíjí. Banky volí cloud, prý ale hrozí systémové riziko. Tiskárny během lockdownů a poté (4) Trendy.
Kolik bitů se vejde do vesmíru? Jak se programuje automobil. Algoritmy v naší hlavě a chůze městem. Heliové hvězdy, svlečené hvězdy a obří neutronové hvězdy. Svítící DNA.
Polovina ajťáků v Praze vydělá 100 a více tisíc měsíčně. Notebooky a PC v uplynulém období. Dell rozšiřuje IT kapacity směrem na periferii. Servery Lenovo nově v portfoliu Entec Solutions. Hrozby na vzestupu: útoky na dodavatelské řetězce a krádeže výpočetních kapacit. Tiskárny během lockdownů a poté (3) Ceny.
Poločas rozpadu neutronu. Máme se bát, pokud umělá inteligence navrhne jinou umělou inteligenci? Superionický led. Počátky počítačů na Slovensku. Na Venuši žádné oceány být nemusely.
Red Hat novými aktualizacemi podporuje edge computing. Organizace letos vynaloží na technologie podporující budoucnost práce 656 miliard dolarů. HPE GreenLake přináší inovativní architekturu správy dat. Tiskárny během lockdownů a poté (2) Nedostatek dílů.
Podzimní smršť novinek od Aceru. SentinelOne v ČR nabere 300 lidí a investuje miliardu. Roste podíl softwaru, který využívá umělou inteligenci. Dodávky a ceny osobních počítačů z pohledu výrobce. VMworld: Zabezpečení na principu nulové důvěry.
Nový typ magnetismu nezpůsobují spiny. Beethovenovu slavnou 10. symfonii dokončila umělá inteligence Studium neuronových sítí může pomoci při zkoumání toho, jak se do mozku ukládají konspirační teorie. Minirobot se pohybuje díky gradientům teploty. Splynutí obřích černých děr provázejí nejen gravitační vlny.
Problémy s Wi-Fi mohou ohrozit fungování českých firem. Technologické trendy pro finanční ředitele: hyperautomatizace a inteligentní komponovaný byznys. Od pilotního projektu k produkčnímu nasazení umělé inteligence. S evidencí vandalismu pomůže umělá inteligence, řešení bude hledat Atos Hackathon. Budování kyberneticky odolné společnosti. Tiskárny během lockdownů a poté (1) Dodávky.
Světy s oceány a atmosférou z vodíku. Těžba ve vesmíru s pomocí bakterií. Panspermie v měřítku celé galaxie. Umělá inteligence pro předpověď počasí. Vylepšená uhlíková vlákna.
IBM Cloud a jeho umělá inteligence i ve vlastním datacentru. HPE představilo nové cloudové služby pro platformu HPE GreenLake. Pure nabízí Database-as-a-Service pro Kubernetes. Internet věcí nás obklopuje na každém kroku, účastníci Atos Hackathonu se naučí s ním zacházet. Vztah mezi bezpečností, IT a vývojem se musí zlepšit.
Podivný model chování elektronů, kupodivu v nijak zvlášť exotických polovodičích. Zrcadlo lape vlhkost i ve vedru. Jak vůbec funguje zhroucení hvězdy? Kromě temné hmoty chybí ve vesmíru i ta běžná.
Video, se kterým konečně pochopíte rozdíl mezi běžným a moderním úložištěm. Digitalizace zákaznické péče: jak vybrat nejlepší řešení kontaktního centra. Jaké novinky přináší Arcserve UDP 8.1? On-line konference VMworld 2021: stovky přednášek a tutoriálů zdarma. Gartner na křivce seřadil klíčové nastupující technologie. Studie Dell Technologies: hrozba ztráty dat po kyberútoku je větší, než kdy jindy. Umělá inteligence uprostřed jihoamerických lesů pomáhá zachránit psího samotáře.
Moudrost davu. Dokážeme úspěšně předpovědět, kdy k nám dorazí světlo supernovy? Kvasary jako standardní svíčky. Neutron má na povrchu záporný náboj. Proč se zlato vyskytuje vedle arsenu.
Hlavní trendy umělé inteligence: Malá a rozprostřená data. Nový typ kybernetických útoků – zneužívání proxyware platforem. Roboti, kteří udělají přesnou díru do hlavy, zachraňují životy. O vstupu do nebe rozhoduje sv. Petr, pro síť je tu ClearPass. Kouzla zbavené? Nepravděpodobné řešení hrozící personální krize ve finančních službách. Honeywell u nás investuje do R&D. Komunikace má zvyšovat produktivitu vývojářů.
Černá díra vyžrala hvězdu. Nanotechnologie s černým oxidem titaničitým. Život v atmosféře subneptunů. Maličké hory na neutronových hvězdách.
Lenovo představuje hybridní tablety budoucnosti. Canon rozšiřuje nabídku A3 multifunkcí pro hybridní pracovní prostředí. Správa a analýza dat tlačí podniky do cloudu.
Topologické izolátory. Janusovský grafen a baterie. Zachycen nový typ gravitačních vln. Dvojvrstvý borofen. Hledání mimozemských civilizací. Dysonovy sféry u černých děr. Planeta Devět. Oblečení z umělých svalových vláken.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: