Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Našli první exoplanetu v obyvatelné zóně mrtvé hvězdy. Účinek temné hmoty by mohl být patrný i ve Sluneční soustavě. Experiment KATRIN rekordně snížil horní hranici hmotnosti neutrina. Kvarky nedokážou vysvětlit spin neutronu. Jak rychle probíhá fotoelektrický jev. Válka a budoucnost Mezinárodní kosmické stanice. Baterie lithium-síra.
Poptávka po smartphonech v zemích V4 neklesá. Trendy v moderní ochraně dat. Podniky si stěžují na problém s dostupností dat. Kdy udeří killware. Jak ovlivní Akt o umělé inteligenci evropský trh softwaru s AI. Nový hybrid z germania a hliníku udělá z germania supravodič.
Jak fungují solitony v kvantové fyzice. Kvantové tření a proudění vody v uhlíkových nanotrubičkách. Kvazičástice se zlomky elektrického náboje. Raketa pro start z Marsu. Fúze černých děr druhé generace.
Bude 5G v budoucnosti motorem ekonomiky? Destruktivnější ransomware a útoky na satelitní systémy. DevOps naráží v podnicích na řadu problémů. Cisco: Šest tipů, jak se letos promění vzdálená spolupráce. Exploze dat na okraji sítě. 99 % z nich přitom leží ladem. Firemní zákazník internetového připojení musí vědět, na čem je. 6 trendů edge computingu, které se vyplatí sledovat.
Hned 3 vědecké týmy hlásí 99% věrnost operací na kvantových počítačích. Přeměna informace na práci má oproti teoretickému maximu velká reálná omezení. Rekord v generování energie z jaderné fúze. Dva extrémní blesky.
Ransomware a cryptojacking cílí na linuxové systémy v cloudu. Trh IaaS směřuje k dlouhodobým kontraktům a čeká na metaverzum. Podniková praxe kybernetické bezpečnosti v Evropě není jednotná. AlphaCode: DeepMind představuje umělou inteligenci jako programátora. Pohled do budoucnosti kybernetické bezpečnosti.
V grafenu dokázali vytvářet páry elektronů a pozitronů. Záhadná vlákna v centru Mléčné dráhy. Binární černé díry – relativistická obdoba problému tří těles. Dámy na obří šachovnici n x n. Tisíc tun jednou rukou: 2D materiál s nejnižším součinitelem tření.
Evropská unie chce regulovat umělou inteligenci. Kvantita dat nestačí. Genetických dat se netřeba přehnaně bát. Technologie 5D umožňuje na disk typu CD zapsat až 500 TB dat. Virtuální pracoviště – nový svět.
Měsíc a desková tektonika Země. Grafen a jeho vodivost. Led na rozpálené plotně. Nový typ supernovy. Z uhlíkové nanotrubičky vytvořili jednovrstevný tranzistor. Oceán v miniměsíci. Psi jednoho plemene jsou si příbuzní jako nevlastní sourozenci.
V podnikových, zákaznických a IT službách opět přibylo zaměstnanců z ciziny. Pětina českých průmyslových firem ignoruje digitalizaci. Pure Storage a Meta spolupracují na projektu RSC pro výzkum umělé inteligence. Paměti s fázovou změnou by mohly být i energeticky účinné. Máte elektronický podpis? A můžu ho vidět?
Možná objevili teprve druhý známý exoměsíc. Borofen nemusí růst jen na kovech. Povlak z tekutého kovu proti mikrobům. Vysvětlili záhadu magnetického pole Měsíce. Sůl vytváří kolem kapaliny kuličky.Nejvýstřednější exoplaneta u červeného trpaslíka.
Kvantové počítání se bude nabízet v podobě služby, jako infrastruktura i platforma. Čtyři způsoby IT formou služby. Každý čtvrtý zaměstnanec mohl během posledního roku ohrozit bezpečnost vysoce citlivých firemních dat. Řada vývojářů uvádí, že jinak než v cloudu už nepracují. Výdaje na IT rostou, ale oddělení IT nad nimi ztrácejí kontrolu.
Nově objevená unikátní kvazičástice by mohla zjednodušit ovládání elektroniky. Pozemské a mimozemské biologické invaze. Pro ochranu Země navrhují natírat rizikové asteroidy lesklým kovem. Červí díry a paralelní vesmíry. Psi rozlišují jednotlivé lidské jazyky. K čemu jsou léky s deuteriem. Mutace omikron mohla vzniknout u myší.
8 predikcí vývoje kybernetické bezpečnosti v roce 2022. Konica Minolta rozšiřuje využití umělé inteligence pro práci s digitalizovanými dokumenty. Skoro 40 % firemních bezpečnostních technologií je zastaralých. Podvodníci verbují odborníky do fiktivních kyberbezpečnostních firem. Jak zkombinovat nitrid gallia s diamantem.
Chytrý materiál detekuje poškození změnou barvy. Jak funguje systém tří černých děr. Mise k Sedně. Geneticky modifikovaná medúza rozzáří svou mysl. Amoniak jako palivo. Proč je sluneční koróna tak horká?
Portfolio Lenovo pro malé a střední podniky inspirované novými trendy. Jak nepřeplácet cloud. Acer představuje výkonné přírůstky do řady Swift X. IT rozpočty na rok 2022.
Černé díry o hmotnosti planet. Magnetické pole předpoví tsunami. Život v mracích Venuše. Oteplení a malá doba ledová. Obří skupina planet bez hvězdy. Exotický izotop hořčíku. Rok 2021 na Sciencemagu.
IT a byznys v roce 2021: koronavirus, čipy, Čína a kdo zkrachuje příště. IT a věda v roce 2021: magnetismus a supravodivost. Cisco Talos: bezpečnostní přehled roku 2021. Archivní data budou nejvíce rostoucí třídou úložišť. AWS Local Zone v Česku.
Detektory gravitačních vln a temná hmota. Pootočené dvojvrstvy podivně vedou teplo. Odchylky gravitačního pole mohou odpovídat ložiskům ropy a plynu. Koronavirus a věda. Modrý ohňostroj. Denisované, černé díry a míchání oleje s vodou.
Po 20 letech nový vítěz Indexu Tiobe: Python. Technologické trendy podle společnosti Cisco. Digitální měny se rozšíří v podnikové sféře. Jak zabezpečit firemní vývojové prostředí. Automatizace kontaktních center v Salesforce. Jak zajistit důvěryhodné využití AI.
Obří černá díra v malé galaxii. Konec ostravského superpočítače Salomon. Exotická částice složená ze 4 neutronů, jiná ze 6 kvarků. Galaxie bez temné hmoty. Led na exoplanetách podobných Zemi. Antiferomagnet sestavený podle viru.
Volá vám voicebot? Může jít o zneužití dvoufázového ověření. Metaversum prý může být rájem zločinců. HeliosS iNuvio – řešení pro byznys v terénu. Kvantové počítače se mohou kontrolovat navzájem. Proč může modernizace IT selhávat a jak tomu zabránit?
Magnetismus „bez spinů“ objevili i v grafenu. Temnou hmotu by mohly tvořit mraky bosonů. Povaha čísel. Jaderná energie na Měsíci a Marsu. Cykly uhlíku a křemíku na exoplanetách. Slunce jako původce pozemské vody. Pfizer vs. Moderna.
Kde se potkává úložiště a výpočetní kapacita? Maximální míra automatizace se vyplatí. VMware Cross-Cloud zjednodušuje provoz v cloudu AWS. Třífázové modulární UPS Schneider Electric Galaxy VL. Kubernetes: Důležitá role Day 2 Operations.
Nejtvrdší sklo je z uhlíku, připravili ho z buckyballu. Může být černá díra v centru Galaxie hrozbou? Materiály s těžkými fermiony. Matematické pythagorejství. Kvantová superpozice času, ten pak „plyne oběma směry“. Falešné fosilie na Marsu.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: