Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
IT a byznys v roce 2021: koronavirus, čipy, Čína a kdo zkrachuje příště. IT a věda v roce 2021: magnetismus a supravodivost. Cisco Talos: bezpečnostní přehled roku 2021. Archivní data budou nejvíce rostoucí třídou úložišť. AWS Local Zone v Česku.
Detektory gravitačních vln a temná hmota. Pootočené dvojvrstvy podivně vedou teplo. Odchylky gravitačního pole mohou odpovídat ložiskům ropy a plynu. Koronavirus a věda. Modrý ohňostroj. Denisované, černé díry a míchání oleje s vodou.
Po 20 letech nový vítěz Indexu Tiobe: Python. Technologické trendy podle společnosti Cisco. Digitální měny se rozšíří v podnikové sféře. Jak zabezpečit firemní vývojové prostředí. Automatizace kontaktních center v Salesforce. Jak zajistit důvěryhodné využití AI.
Obří černá díra v malé galaxii. Konec ostravského superpočítače Salomon. Exotická částice složená ze 4 neutronů, jiná ze 6 kvarků. Galaxie bez temné hmoty. Led na exoplanetách podobných Zemi. Antiferomagnet sestavený podle viru.
Volá vám voicebot? Může jít o zneužití dvoufázového ověření. Metaversum prý může být rájem zločinců. HeliosS iNuvio – řešení pro byznys v terénu. Kvantové počítače se mohou kontrolovat navzájem. Proč může modernizace IT selhávat a jak tomu zabránit?
Magnetismus „bez spinů“ objevili i v grafenu. Temnou hmotu by mohly tvořit mraky bosonů. Povaha čísel. Jaderná energie na Měsíci a Marsu. Cykly uhlíku a křemíku na exoplanetách. Slunce jako původce pozemské vody. Pfizer vs. Moderna.
Kde se potkává úložiště a výpočetní kapacita? Maximální míra automatizace se vyplatí. VMware Cross-Cloud zjednodušuje provoz v cloudu AWS. Třífázové modulární UPS Schneider Electric Galaxy VL. Kubernetes: Důležitá role Day 2 Operations.
Nejtvrdší sklo je z uhlíku, připravili ho z buckyballu. Může být černá díra v centru Galaxie hrozbou? Materiály s těžkými fermiony. Matematické pythagorejství. Kvantová superpozice času, ten pak „plyne oběma směry“. Falešné fosilie na Marsu.
AI od firmy Konica Minolta proti požárům. Umělou inteligenci IDC umí „spočítat“. Důvody pro IT outsourcing se mění. Trh PC roste, dokonce i desktopy. Nový Veeam Backup & Replication v11a klade důraz na rozšířené možnosti cloudu.
Magneten, další 2D materiál, nabízí extrémně nízké tření. Neutrony tvoří na povrchu atomového jádra slupku. Atomová jádra tvaru ragbyového míče namísto koule. Jak snadno najít Tatooine. Jak vytvořit na Marsu umělé magnetické pole. Věda a koronavirus.
Jak z grafenu udělat izolant. Třetina zaměstnanců prý nedostala při přechodu na vzdálenou práci žádnou IT podporu ani školení. ERP páteří firemních procesů. Podnikové IT se stává službou – jako celek. Data ve vesmíru: Víc než jen raketová věda. Ani dvoufázové ověření už není zcela bezpečné. Jaké technologické trendy předpovídá Veeam pro rok 2022?
Sigma-díry ukazují zvláštní chování elektrického náboje v atomech. Kde se ve vesmíru bere zlato nebo uran. Most z 3D tiskárny unese 300násobek vlastní hmotnosti. Obří koule čpavku. Kolísání magnetického pole a archeologické datování. COVID-19 a věk, COVID-19 a antidepresiva, COVID-19 a onkologie.
SAP uvádí nové nástroje pro low code/no code vývoj. Prognóza: Reakcí na kybernetický útok se brzy stane útok fyzický. Může IT pozitivně ovlivnit emise skleníkových plynů?
Paradoxní jev a chlazení elektroniky. Umělá inteligence a různé druhy logik. Magnetické skyrmiony. Kečup z vesmíru. Pikosekundová nelineární optoelektronika v grafenu.
Jak najít rovnováhu mezi přínosy a riziky edge computingu. Voiceboty a kontaktní centra. Helios iNuvio pomáhá firmám s automatizací a centralizací. Stephen Leonard o IBM Power10. Elektromobilita podle Huawei.
Sterilní neutrina. Účinnost různých perovskitů v solárních článcích. Obří simulace vesmíru a temné hmoty. Exoplaneta z cizí galaxie. Svítící rostliny. Mikroorganismy mohou vytvářet čistý uhlík.
Antiferomagnety opět ukázaly svůj potenciál pro ukládání dat. Prodeje osobních počítačů v nejbližším období. Firmy v Česku přecházejí na hybridní datová centra. Umělá inteligence se stále vyvíjí. Banky volí cloud, prý ale hrozí systémové riziko. Tiskárny během lockdownů a poté (4) Trendy.
Kolik bitů se vejde do vesmíru? Jak se programuje automobil. Algoritmy v naší hlavě a chůze městem. Heliové hvězdy, svlečené hvězdy a obří neutronové hvězdy. Svítící DNA.
Polovina ajťáků v Praze vydělá 100 a více tisíc měsíčně. Notebooky a PC v uplynulém období. Dell rozšiřuje IT kapacity směrem na periferii. Servery Lenovo nově v portfoliu Entec Solutions. Hrozby na vzestupu: útoky na dodavatelské řetězce a krádeže výpočetních kapacit. Tiskárny během lockdownů a poté (3) Ceny.
Poločas rozpadu neutronu. Máme se bát, pokud umělá inteligence navrhne jinou umělou inteligenci? Superionický led. Počátky počítačů na Slovensku. Na Venuši žádné oceány být nemusely.
Red Hat novými aktualizacemi podporuje edge computing. Organizace letos vynaloží na technologie podporující budoucnost práce 656 miliard dolarů. HPE GreenLake přináší inovativní architekturu správy dat. Tiskárny během lockdownů a poté (2) Nedostatek dílů.
Podzimní smršť novinek od Aceru. SentinelOne v ČR nabere 300 lidí a investuje miliardu. Roste podíl softwaru, který využívá umělou inteligenci. Dodávky a ceny osobních počítačů z pohledu výrobce. VMworld: Zabezpečení na principu nulové důvěry.
Nový typ magnetismu nezpůsobují spiny. Beethovenovu slavnou 10. symfonii dokončila umělá inteligence Studium neuronových sítí může pomoci při zkoumání toho, jak se do mozku ukládají konspirační teorie. Minirobot se pohybuje díky gradientům teploty. Splynutí obřích černých děr provázejí nejen gravitační vlny.
Problémy s Wi-Fi mohou ohrozit fungování českých firem. Technologické trendy pro finanční ředitele: hyperautomatizace a inteligentní komponovaný byznys. Od pilotního projektu k produkčnímu nasazení umělé inteligence. S evidencí vandalismu pomůže umělá inteligence, řešení bude hledat Atos Hackathon. Budování kyberneticky odolné společnosti. Tiskárny během lockdownů a poté (1) Dodávky.
Světy s oceány a atmosférou z vodíku. Těžba ve vesmíru s pomocí bakterií. Panspermie v měřítku celé galaxie. Umělá inteligence pro předpověď počasí. Vylepšená uhlíková vlákna.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: