Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Občas je lze ještě někde zahlédnout, ale faktem je, že dávná sláva čipsetů od Silicon Integrated Systems je ta tam. V záplavě všech těch Intelů, AMD a nVidií si mnozí již možná ani nevzpomenou na legendy jako DDR čipset SiS 735 pro Socket A nebo ještě dřívější čipsety pro 486/Pentium, ale tento výrobce tu s námi ještě je. V posledních dnech však proběhly tiskem zprávy pocházející od různých trhů základních desek blízkých zdrojů, dle kterých to SiS v desktopovém/mobilním PC segmentu skutečně asi balí. Již dlouhou řadu měsíců (v podstatě let) firma neuvedla nic nového, natož zajímavého, a to se nezmění.
Svět čipsetů totiž prochází revolucí. Stále více funkcí je přesouváno na CPU. Kdysi dávno tam AMD přesunula paměťový řadič, nyní se přidává Intel s Core i7. I další logika původně spadající do severního můstku již spadá na procesory, AMD i Intel tam v budoucnu hodlají odsunout i grafický čip a dostat tak prakticky vše na jeden kus procesorového pouzdra (později i jen kousek křemíku).
SiS zkrátka nestíhá držet krok, čipsety toho umějí stále více a zejména integrace výkonných grafik a jejich výhledové skloubení s hlavními grafikami v PCI Express slotech co se různých Hybrid SLI či GeForce Boost režimů a jim podobných týče, nedává SiSu moc šancí. Jeho grafiky byly vždy o několik generací zpět a tak přestože má v podstatě volné pole působnosti, ostatně má od Intelu licenci na 1333MHz FSB, nic už od něj nečekejme.
Zástupci firmy se nechali slyšet, že jsou nadále, tak jako doposud, připraveni nejméně do roku 2011 dodávat čipsety podle potřeb trhu, ale to, že firma neuvedla nic pro Core 2 s 1333MHz FSB nebo AMD Phenomy, hovoří daleko silněji. SiS v tomto odvětví balí kufry.
Podle posledních informací se firma zaměřila již počátkem tohoto roku primárně na čipy pro digitální TV. Některé jejich produkty také pohánějí různá embedded řešení jako malé notebooky, ale lze očekávat, že zde výrobci zařízení začnou upřednostňovat produkty firem s lepší budoucností.
Potenciál pro SiS však zůstává v oblasti jižních můstků, které zajišťují záležitosti jako řadiče, USB sběrnici atd. Aktuálně firma dle vlastních slov dodává čipsety pro 20 výrobců notebooků (mnozí z nich u nás neprodávají), včetně třeba MSI.
V pondělí skončilo embargo na informace a testy týkající se nové platformy společnosti Intel, dříve známé pod kódovým označením Nehalem, nyní oficiálně Core i7. Novinek v architektuře je celá řada, za vypíchnutí stojí:
Procesor pasuje do nové patice LGA1366. Vnitřně se dělí na "Core" a "Uncore" část. Do Core spadají samotná výpočetní jádra a vyrovnávací paměti první a druhé úrovně, do Uncore společná L3 cache, QPI a další logika. Obě časti se taktují nezávisle a Intel dokáže s propracovanou „Power&Clock“ logikou z Uncore za jistých scénářů srazit spotřebu Core části takřka na 0 W.
Součástí platformy je nový čipset X58, jehož schéma vidíte. Nic moc šokujícího na něm k vidění není, snad jen z minula připomeňme podporu SLI, a to i za přispění čipu nForce 200.
Ukázková deska doprovázející testovací balík Nehalem platformy v redakcích.
Protože bylo tento týden ve světě hardwaru poměrně klidno, dovolte mi závěr dnešního dílu věnovat volnému navázání na nedávný článek Linux, Blu-ray a HD video vůbec. Znalci historie si jistě vzpomenou, že CSS ochrana DVD-video disků „přestala chránit“ velice záhy po vzniku, a to díky malému úsilí pouze 16letého DVD-Jona. AACS ochrana modrolaserových HD filmů také nepřežila více než pár hodin od uvedení první (externí Microsoftí pro Xbox 360) HD-DVD mechaniky na trh, Jánošík, který se zapsal do historie, byl tentokrát Musli64x.
Všichni právníci Hollywoodu tak vložili své naděje do BD+, nadstavbové, údajně neprolomitelné ochrany Blu-ray disků. Mnozí se shodují, že to byla právě tehdejší „teoretická existence“ BD+, která zapříčinila masivní odklon od již nezabezpečeného HD-DVD ke stejně děravému BD, ale s příslibem druhé ochrany. Ale co čert nechtěl, BD+ je již také i v nejnovější variantě prolomena. Poslední verze programu AnyDVD HD od firmy Slysoft obsahuje mezi novinkami tuto následující, která vychází z několik měsíců trvajících prací na analyzování BD+ ochrany:
Oopho2ei z Doom9 fóra se funkčnost jejich programu rozhodl ověřit v porovnání se svým dřívějším funkčním postupem (mimochodem realizovaným pod Linuxem za pomoci Blu-ray mechaniky s upraveným firmwarem, DumpHD a BDVM debuggeru) zálohy BD+ chráněného filmu The Day After Tomorrow. MD5 hash ~30GB souboru 00001.m2ts extrahovaného z Blu-ray disku oběma postupy se shodoval, zálohování AACS+BD+ chráněného filmu pomocí klikacího nástroje od Slysoftu je tedy funkční. A nyní dnešní díl končí - já se budu nejméně do toho příštího smát tak, až se budu za břicho popadat. Pamatujete, jak se Sony dušovala, že BD+ nebude prolomeno nejméně deset let?
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
čtyři procesorová jádra s HyperThreadingem, tedy osmijádrová CPUZajímalo by mě, proč to tam pořád cpou, když mají fyzicky několik jader. Nevěřím tomu, že u dnešních programů dojde k situaci, kdy je potřeba, aby běžela víc než 4 vlákna, z nichž každé bude dělat něco jiného (a když dělají to samé, HT je k ničemu.)
Synteticke benchmarky vem cert ale v praktickych testech se v mnoha aplikacich (rendering, encoding, sachy,... proste ty dobre paraelizovatelne) byly narusty zajimave- 10-20%. Hlavne ale jsem nikde nevidel, ze by nekde doslo k poklesu.To mě právě překvapuje - pokud vím, tak HT znamená, že se na tom CPU (jádře) pustí dvě vlákna a druhé používá ty části procesoru, které nevyužívá první - s tím, že o části, které chtějí používat obě, se střídají. Jak tam tudíž dojde k nárůstu, když všechna jádra dělají to samé, tzn. když využívají stejné části procesoru...
... Jak tam tudíž dojde k nárůstu, když všechna jádra dělají to samé, tzn. když využívají stejné části procesoru...To je jednoduche - ty casti se stridaji, zatimco se ceka na pamet. Ta je i pres vsechny cache velkou brzdou, protoze je oproti jadru procesoru velmi pomala. Takze jak se narazi na neco, co neni v cache, musi se sahnout do pameti a behem toho prislusna pipeline stoji. Podone je to v okamziku, kdy dojde ke skoku, cela pipeline se vysype a znova se musi naplnit a i kdyz se to dela z cache, nejakou dobu to trva (to je take jeden z duvodu zavedeni HT na P4, protoze melo velmi dlouhou pipeline). A prave v takovych okamzicich se pousti druhe vlakno na druhe pipeline.
jinak hyperthreading v podani intelu neni nic moc, realny uzitek jsem z toho nikdy vlastne nedostal... na sparcu... tam je to trochu jineJe otazka, zda to je proto, ze by mel Intel spatne delany hyperthreading, nebo proto, ze by mel Sun spatne delany scheduling mikroinstrukci na vypocetni jednotky (a proto hyperthreading vic pomohl).
čtyři procesorová jádra s HyperThreadingem, tedy osmijádrová CPUasi by tam spis melo byt osmivlaknove