Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Tento týden hrála prim mezi výrobci procesorů patrně firma AMD. Ta totiž předváděla šestijádrový Opteron, a to hned ve čtyřech exemplářích v jednom serveru, k vidění tedy byl 24jádrový stroj. 45nm jádro generace „Istanbul“ nese 6 MB L3 cache a pasuje do Socketu F. Zatím sice stále není jasné, kdy se objeví v prodeji, nepočítejme s dřívějším datem než druhou polovinou roku, ale to nevadí, na Phenomech II se těch pár měsíců „dá přežít“ zcela v poklidu.
Druhá předváděčka zahrnovala i demonstraci 12jádrového systému, kde ve Windows Serveru 2008 běží virtualizovaně Windwos Server 2003, RHEL a SLES, každý s přidělenými čtyřmi jádry.
Třetí pak srovnávala výkon mezi 24jádrovým (4x6j) Istanbulem a současným 16jádrovým (4x4j) Shanghai systémem. Výkonové srovnání testu propustnosti došlo k hodnotám 42 000 MB/s versus 25 000 MB/s ve prospěch Istanbulu. Po přehození procesorových desek mezi oběma servery došlo k plnému přenesení výkonu, AMD tak potvrdila, že upgrade se vyplatí a současně je snadný.
Společnost Intel začala dle serveru DigiTimes před pár dny svým partnerům nabízet cenově výhodný balíček procesoru Core i7 a SSD ve snaze zvýšit trochu zájem trhu o tyto dva hi-endové, poměrně drahé produkty. Sleva na danou kombinaci produktů je v rozmezí 10 až 15 % a akce směřuje jak na evropský a severoamerický kontinent, tak do čínského regionu.
Fuad Abazovič dostal příležitost popovídat si s produktovým manažerem firmy LucidLogix, která stojí za čipem Hydra. Připomeňme, že tento obvod si neklade za cíl nic menšího, než nahrazení neefektivních architektur ATI CrossFire a NVIDIA SLI vlastním způsobem spřažení výkonu více GPU, kde se celek tváří jako jedna „virtuální“ grafika. Za takřka lineárním škálováním výkonu má stát vlastní specifická metoda renderingu, která nepoužívá ani jeden ze zaběhnutých principů (alternate frame rendering, split screen rendering, tile based rendering), ale vlastní objektově založený přístup. Jak konkrétně bude vypadat praktická implementace, na to si ještě počkáme (kdo ví, třeba už něco konečně ukáží na CeBITu).
Krátce ještě k řešení, které poměrně nedávno představila japonská ELSA: Její systém využívající procesor Hydra není standardní systém, který bude k dispozici i běžným uživatelům. Její externí řešení, komunikující s okolím přes PCI Express ×16 rozhraní, je připraveno nikoli pro rendering grafiky, ale pro výpočty s kartami typu NVIDIA Tesla.
Do budoucna se pak počítá i s možností navěsit za sebe více Hyder a s rozšířením množství GPU. Aktuálně lze použít dva čipy Hydra, ohledně počtu GPU se hovoří o rozšíření ze čtyř na osm. Hydra pak není žádný strašák, TDP má pouze 4 W, a tak nepotřebuje ani pasivní chlazení, byť se očekává, že čip(y) budou výrobci základních desek přeci jen něčím chladit, čistě pro jistotu.
To, o čem se již dlouhé týdny spekuluje a co již nějakou dobu bylo neoficiálně na spadnutí, je zde. Společnost Fujitsu se zbavuje své divize pevných disků, kterou převezme Toshiba. Obě firmy podepsaly memorandum o porozumění, dle kterého vše proběhne ještě v prvním čtvrtletí fiskálního roku 2009. Fujitsu převede svůj harddiskový obchod, výzkum a vývoj, výrobu a další funkce do nové společnosti, kde Toshiba převezme 80% podíl a nová firma se stane dceřinkou samotné Toshiba Group. Fujitsu si bude držet zbývajících 20 %. Výsledkem samozřejmě bude posílení Toshiby na poli malých pevných disků (2,5palcových a menších), kterýžto segment firma ale zásobuje nejen pevnými disky, nýbrž také SSD. Do roku 2015 chce Toshiba v segmentu pevných disků držet 20% podíl na trhu.
Tento týden vše zakončíme drobnou legráckou. Co se stane, když proti sobě postavíte dva duální Radeony HD 4870 X2 (čtyři GPU, celkem necelých 600 W TDP) a jednu čokoládovou figurku? Tuto otázku si položili kolegové z PCGamesHardware a hned si na ni také odpověděli.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
U některých pokusů mi zůstává záhadou jejich účel.
Jako že by mohli změknout?
běží virtualizovaně Windwos Server 2003Ale každopádně bezva článek, o Hydře jsem teď slyšel poprvé. Díky!