Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Dnešní díl se měl původně nést v duchu speciálu pojednávajícího o největší evropské IT akci - výstavě CeBIT. Avšak CeBITu jakoby pomalu docházel dech nebo na něj možná dopadla krize, vystavovatelů bylo výrazně méně, zajímavých, před CeBITem či na lednové akci CES v Las Vegas nepředstavených novinek ještě méně a vše nemohli zachránit ani Arnold Schwarzenegger s Angelou Merkelovou na jednom pódiu (možná kdyby si střihli O Soave Fanciulla, ale to bychom jistě již na Youtube zahlédli a navíc by se nám do počtu nehodil Craig Barrett z Intelu :-).
Na koláči se specifikacemi USB 3.0 rozhraní teprve poleva zasychá, takže není divu, že na CeBITu byla k vidění „pouze“ ukázková demonstrace postavená na programovatelném obvodu od Xilinx. Příslib je ale veliký, tyto ranné prototypy již dosahují rychlostí kolem 200 MB/s, přičemž rekord činí více než 300MB/s. Propustnost USB 2.0 je novou verzí překonávána již 8kB náhodnými bloky. Je zcela jasné, že USB 2.0 došel dech už dávno, a jak externí pevné disky, tak paměťové karty a USB flashky jsou jím škrceny za zoufalých ~35 MB/s. Inovaci je třeba zasadit co nejdříve do čipsetů základních desek. Čím dříve, tím lépe.
V době CeBITu jsme se dočkali dalšího přeznačení staré grafiky do nové řady v podání kalifornského výrobce. Společnost NVIDIA vzala GeForce 9800 GTX+ a na žádosti svých obchodních partnerů z ní udělala „obratem ruky“ GeForce GTS 250. Nový model ale přeci jen něco přináší, a sice omezení požadavku na napájení o jeden PCIe konektor, byť s tím nekoresponduje údaj o maximální teoretické spotřebě. Současně již přímo NVIDIA počítá s 1GB kartami, ale jako v případě její starší genetické sestry jsou již na světě i 2GB modely, takže tento argument ztrácí váhu. Zkrátka a dobře, podívejte se do tabulky, NVIDII lze přičíst k dobru, že se tentokrát s informací o prostém přeznačení nijak netají a jasně říká, jak se věci mají. Ostatně, poslední 55nm reinkarnaci GPU G92b zatím dech stále nedochází, staronový model se s vizáží vrací do dob relativně malé GeForce 8800 GTS-512 a uvidíme, co přinesou měsíce budoucí.
Společnost OCZ vedle hromady již dříve představených produktů prezentovala i superrychlý 1TB SSD dodávající svá data systému rovnou přes x8 PCI Express slot. Technologicky pracuje s MLC čipy navěšenými na RAID řadiči s 256MB lokální cache, jako celek tak poskytuje rychlost 600 MB/s při čtení a 500 MB/s při zápisu. Jen škoda, že OCZ neuvádí počet IOPs, což je údaj řekl bych výrazně důležitější. Celé se to jmenuje Z Drive, hned tak si to nekoupíme, ale Micron má na krku zdatnou konkurenci.
Možná jako zmínku za všechny ty vystavovatele a výrobce klasických SATA SSD s kapacitami v řádu stovek GB zmiňme alespoň firmu A-Data. Ta představila vlastní 512GB model, u kterého slibuje čtení 230MB/s a zápis 160MB/s rychlostí, byť IOPs opět nikde. I ona využívá MLC (multi level cell) flashové čipy, takže z hlediska rychlosti práce s malými bloky bude záležet na konkrétní architektuře a implementaci řadiče.
Thermaltake ví, jak potenciální zákazníky zaujmout i nečím naprosto podivným, a tak na CeBITu došlo i na speciální skříň hodnou několika slov. Thermaltake Level 10 neschovává vše do jedné hranaté (kulaté/jakkoli profilované) krabice, místo toho k hlavní nosné konstrukci navěšuje řadu bloků kryjících jednotlivé části typického PC. Své oplechování tak má základní deska s osázenými komponentami, zdroj, mechaniky i disky. Logickou samozřejmostí je použití hliníku jako stavebního materiálu, za návrhem údajně stojí společná práce s lidmi z BMW Designworks. Opět platí, že zatím nejsou žádné informace o případné dostupnosti na pultech obchodů či ceně, ale skříň svoje splnila: všichni se na ni na CeBITu byli podívat a všude se o ní píše (i zde na ábíčku jsme podlehli :-).
Krátká závěrečná odbočka nás odvádí k fotografické akci PMA 2009, kde se blýskla firma Pretec. Prozatím jde sice v obou případech spíše o tzv. „paperlaunch“, ale rozhodně se letos máme na co těšit. Firma se pochlubila nejprve s aktuálně až 32GB SDXC paměťovými kartami, nejnovější generací formátu představenou před několika týdny. SDXC je bezpochyby hudbou blízké budoucnosti a 32GB kapacita bude pouze odrazový můstek, stejně jako 4GB hranice lámala přechod z původních SD na SDHC karty. Nová karta nabídne rychlost až 50 MB/s (předpokládejme, že je tím myšlena rychlost čtení) a ještě do konce tohoto roku jí přibude větší 64GB sestřička.
Druhou novinkou je oznámení superrychlých 666x karet formátu CompactFlash, které slibují rychlost až 100 MB/s a tedy schopnost zapisovat výrazně (zhruba 2,5×) rychleji než v současné době dostupné karty tohoto typu. Pretec hodlá pokrýt celé spektrum od 4 po 64 GB, na ceny se ale snad raději neptejme, opět beztak platí, že nám je zatím ani nikdo říci nemůže. Karty budou využívat kovové zapouzdření s pogumovaním, které je spolu s maximální kapacitou a rychlostí jasně směřuje k profesionálům.
Na závěr, jen tak mezi řečí: pokud vás zajímají „nestydaté slečny“ upnuté do těsných šatečků, pak je CeBIT stále tou správnou akcí :-).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: