Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Dnešní díl se měl původně nést v duchu speciálu pojednávajícího o největší evropské IT akci - výstavě CeBIT. Avšak CeBITu jakoby pomalu docházel dech nebo na něj možná dopadla krize, vystavovatelů bylo výrazně méně, zajímavých, před CeBITem či na lednové akci CES v Las Vegas nepředstavených novinek ještě méně a vše nemohli zachránit ani Arnold Schwarzenegger s Angelou Merkelovou na jednom pódiu (možná kdyby si střihli O Soave Fanciulla, ale to bychom jistě již na Youtube zahlédli a navíc by se nám do počtu nehodil Craig Barrett z Intelu :-).
Na koláči se specifikacemi USB 3.0 rozhraní teprve poleva zasychá, takže není divu, že na CeBITu byla k vidění „pouze“ ukázková demonstrace postavená na programovatelném obvodu od Xilinx. Příslib je ale veliký, tyto ranné prototypy již dosahují rychlostí kolem 200 MB/s, přičemž rekord činí více než 300MB/s. Propustnost USB 2.0 je novou verzí překonávána již 8kB náhodnými bloky. Je zcela jasné, že USB 2.0 došel dech už dávno, a jak externí pevné disky, tak paměťové karty a USB flashky jsou jím škrceny za zoufalých ~35 MB/s. Inovaci je třeba zasadit co nejdříve do čipsetů základních desek. Čím dříve, tím lépe.
V době CeBITu jsme se dočkali dalšího přeznačení staré grafiky do nové řady v podání kalifornského výrobce. Společnost NVIDIA vzala GeForce 9800 GTX+ a na žádosti svých obchodních partnerů z ní udělala „obratem ruky“ GeForce GTS 250. Nový model ale přeci jen něco přináší, a sice omezení požadavku na napájení o jeden PCIe konektor, byť s tím nekoresponduje údaj o maximální teoretické spotřebě. Současně již přímo NVIDIA počítá s 1GB kartami, ale jako v případě její starší genetické sestry jsou již na světě i 2GB modely, takže tento argument ztrácí váhu. Zkrátka a dobře, podívejte se do tabulky, NVIDII lze přičíst k dobru, že se tentokrát s informací o prostém přeznačení nijak netají a jasně říká, jak se věci mají. Ostatně, poslední 55nm reinkarnaci GPU G92b zatím dech stále nedochází, staronový model se s vizáží vrací do dob relativně malé GeForce 8800 GTS-512 a uvidíme, co přinesou měsíce budoucí.
Společnost OCZ vedle hromady již dříve představených produktů prezentovala i superrychlý 1TB SSD dodávající svá data systému rovnou přes x8 PCI Express slot. Technologicky pracuje s MLC čipy navěšenými na RAID řadiči s 256MB lokální cache, jako celek tak poskytuje rychlost 600 MB/s při čtení a 500 MB/s při zápisu. Jen škoda, že OCZ neuvádí počet IOPs, což je údaj řekl bych výrazně důležitější. Celé se to jmenuje Z Drive, hned tak si to nekoupíme, ale Micron má na krku zdatnou konkurenci.
Možná jako zmínku za všechny ty vystavovatele a výrobce klasických SATA SSD s kapacitami v řádu stovek GB zmiňme alespoň firmu A-Data. Ta představila vlastní 512GB model, u kterého slibuje čtení 230MB/s a zápis 160MB/s rychlostí, byť IOPs opět nikde. I ona využívá MLC (multi level cell) flashové čipy, takže z hlediska rychlosti práce s malými bloky bude záležet na konkrétní architektuře a implementaci řadiče.
Thermaltake ví, jak potenciální zákazníky zaujmout i nečím naprosto podivným, a tak na CeBITu došlo i na speciální skříň hodnou několika slov. Thermaltake Level 10 neschovává vše do jedné hranaté (kulaté/jakkoli profilované) krabice, místo toho k hlavní nosné konstrukci navěšuje řadu bloků kryjících jednotlivé části typického PC. Své oplechování tak má základní deska s osázenými komponentami, zdroj, mechaniky i disky. Logickou samozřejmostí je použití hliníku jako stavebního materiálu, za návrhem údajně stojí společná práce s lidmi z BMW Designworks. Opět platí, že zatím nejsou žádné informace o případné dostupnosti na pultech obchodů či ceně, ale skříň svoje splnila: všichni se na ni na CeBITu byli podívat a všude se o ní píše (i zde na ábíčku jsme podlehli :-).
Krátká závěrečná odbočka nás odvádí k fotografické akci PMA 2009, kde se blýskla firma Pretec. Prozatím jde sice v obou případech spíše o tzv. „paperlaunch“, ale rozhodně se letos máme na co těšit. Firma se pochlubila nejprve s aktuálně až 32GB SDXC paměťovými kartami, nejnovější generací formátu představenou před několika týdny. SDXC je bezpochyby hudbou blízké budoucnosti a 32GB kapacita bude pouze odrazový můstek, stejně jako 4GB hranice lámala přechod z původních SD na SDHC karty. Nová karta nabídne rychlost až 50 MB/s (předpokládejme, že je tím myšlena rychlost čtení) a ještě do konce tohoto roku jí přibude větší 64GB sestřička.
Druhou novinkou je oznámení superrychlých 666x karet formátu CompactFlash, které slibují rychlost až 100 MB/s a tedy schopnost zapisovat výrazně (zhruba 2,5×) rychleji než v současné době dostupné karty tohoto typu. Pretec hodlá pokrýt celé spektrum od 4 po 64 GB, na ceny se ale snad raději neptejme, opět beztak platí, že nám je zatím ani nikdo říci nemůže. Karty budou využívat kovové zapouzdření s pogumovaním, které je spolu s maximální kapacitou a rychlostí jasně směřuje k profesionálům.
Na závěr, jen tak mezi řečí: pokud vás zajímají „nestydaté slečny“ upnuté do těsných šatečků, pak je CeBIT stále tou správnou akcí :-).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: