OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
V dnešním dvoudíle se společně podíváme na události posledních čtrnácti dnů v hardwarovém světě. Důvodů, proč nevyšel desátý díl minulý týden, by se jistě našlo několik, ale hlavním faktorem byla obvyklá „okurková mikrosezóna“, která se objevuje vždy po velkých IT akcích. V březnu je to CeBIT, dnešní díl je tak věnován dnům následujícím.
Spor, který se po oznámení rozdělení firmy AMD a vzniku společnosti Globalfoundries, dal čekat, je tu. Firma Intel se nechala slyšet, že AMD mnohými kroky v tomto procesu porušila licence, které má na intelovské technologie týkající se procesorů. Intel zastává stanovisko, že Globalfoundries není v právním slova smyslu dceřinou firmou AMD a jako taková nemá právo využívat licence, která AMD poskytnul. Požaduje zveřejnění detailů interních dohod mezi AMD a ATIC, které k jejímu vzniku vedly.
AMD se samozřejmě nehodlá nechat zastrašit, ani celou věc nemůže nechat bez reakce a skoro bych si myslel, že toto vše měli dlouho dopředu pečlivě promyšleno a prokonzultováno s právními experty. Dle jejího vyjádření jde o krok Intelu snažící se odvrátit pozornost od probíhajícího antitrustového sporu, přičemž v případě nutnosti je AMD odhodláno u soudu prokázat, že se Intel mýlí a že tento nový problém uměle vykonstruoval, čímž sám porušuje stávající dohody obou firem. Letošní rok bude opět veselo.
Společnost VIA již prakticky vyklidila pole desktopových čipsetů pro cizí procesory, i nový čipset VX855, tedy přesněji jednočipové řešení, je určen pro její CPU Nano/C7/Eden. Nabízí akceleraci videa H.264/MPEG-2/MPEG-4/DivX/WMV9/VC-1 i při vysokých datových tocích, přitom TDP tohoto švábu je pouze 2,3 W. Faktem je, že mezi čipsety již toho moc praktického vymýšlet nejde (tedy kromě evolučního vývoje jako třeba USB 3.0 atd.), tak jde VIA logickou cestou. VX855 jako takový označuje jako Media System Processor, který nabídne „starou dobrou“ DirectX 9 grafiku Chrome9, jen jeden PATA konektor (pro dvě zařízení), SATA pouze přes bridge. Přítomen ale je řadič flash pamětí (SD/MS/MMC/xD), dále se sluší zmínit singlechannel DDR2-800 s podporou 4 GB paměti (až 512 MB si vezme grafika s D-Sub a LVDS výstupy) či 6× USB 2.0 (a dále nechybí SDIO, SPI, UART a LPC sběrnice). Typickým odbytištěm budou různá mobilní zařízení. Na fotografii je referenční deska postavená na VX855.
Na světě jsou první fotografie Radeonu HD 4890, který by se dal označit za „HD 4870 na steroidech“. Zatím to vypadá na 850MHz GPU RV790 a 3,9GHz GDDR5 paměti o velikosti 1 GB, na cokoli dalšího si jako obvykle ještě počkáme, takže zatím se kochejte fotografiemi.
Nedávno jsme si povídali o superrychlém SSD od Micronu, který podával extrémní výkon, byť zatím z firemních laboratoří nevykouknul. Na CeBITu jej následovala společnost OCZ s vlastním 1TB SSD pro PCI Express sběrnici a do třetice tu dnes máme firmu Fusion-io (to je ta, kde nově pracuje i Steve Wozniak), která představila vlastní takové řešení, kapacitně sahající až ke 1 280 GB.
Kromě toho mají v plánu pro letošek menší 640, 320 a 160GB varianty, vše určeno pro ×8 PCIe slot. ioDrive Duo nabídne rychlost až 1,5 GB/s při čtení a 1,4 GB/s při zápisu 32kB bloků, pro 4kB bloky pak umí IOPS 186 000/167 000, což stále představuje vynikající výkon. Latence SSD je pod 50 µs a na trhu se celá řada začne objevovat již příští měsíc (nejvyšší model až ve druhé polovině roku). Z fotografie je jasná konstrukce této karty, která spojuje základ vlastní obsluhy sběrnice se dvěma nezávislými kartičkami opatřenými řadiči a flashovými čipy. Kartu tak lze samozřejmě přepnout do RAID1 režimu.
Čert vem ergonomii, řekli si nejen v Apple, Toshibě, Lenovu a bůhví kolika dalších firmách, když začali vrhat na trh stále tenčí a tenčí notebooky. Totéž si řekli i v Dellu a začali práce na notebooku Adamo, který jde nyní do prodeje. Parametry samy o sobě nejsou nijak zvláštní, jde prostě o Core 2 Duo s DDR3 pamětmi a grafikou integrovanou v čipsetu Intel GS45, 13,4palcovým 16:9 LCD, SSD, Wifi včetně draft-N, BlueTooth 2.1, mobilního připojení, dvou USB portů, jednoho eSATA, DisplayPort výstupu, baterií s pětihodinovou životností a obligátními Windows Vista. To hlavní, co stroj odlišuje, je jeho tloušťka jen lehce přes 1,65 cm (Macbook Air má 1,9 cm). Momentálně probíhají předobjednávky za ceny od 1 999 USD, prodej nastartuje 26. března. Kolegové z Engadget mají k dispozici krátké video, které vydá za tisíc slov.
Zatímco Philips předvedl svůj kompaktní disk již 8. března v Holandsku, Sony svůj systém prezentovala o pár dnů později, 13. března 1979. Později se obě firmy spojily a daly světu systém, který je tu s námi dodnes a nebojím se prorokovat, že ještě dlouho bude. CD slaví 30 let své existence (PDF), během které stihlo změnit tvář světa. Od rozjezdu komerčního prodeje v roce 1982 se prodalo na 3,5 miliardy CD přehrávačů, 3 miliardy CD-ROM mechanik a téměř čtvrt biliónu nosičů. CD je však na ústupu, nemá cenu si nic nalhávat. Tak snad jen: Sbohem a dík za ryby…
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Safra, mame doma presne tenhle CD prehravac Tesla a dokonce mame i tenhle vanocni ubrus. Kde se takovy nahody berou?
No my tento přehrávač doma sice nemáme, ale stejný ubrus ano. Holt v 80ých nic jiného k mání na trhu ubrusů nebylo, tak to zas taková náhoda nebude :)
Hmm
Jsem zvědavý jak to ta VIA na trhu s netbooky rozvíří.
To jejich nano a tenhle chipset by mohla být konečně zajímavá energeticky nenáročná cesta k velmi úspornému netbooku.
Jsem na to zvědav.
Pekny clanek.
Neplanujes neco jako navrh optimalni sestavy za 15 a 25-30 litru.
Nebo treba nejake vypichnuti dobreho kusu hw, ktery by do sestavy v teto cenove hladine pasoval?
Planuju si poskladat stroj za 25-30k (vcetne monitoru) a docela v tom tapu.
Premyslim, jestli v teto cenove skupine je lepsi AMD nebo Intel. Rad bych delal s virtualizaci a tam se kazde jadro navic pocita. Proto me laka irelativne vyhodne trijadro. Nejakou tu hru bych si taky rad dal, ale nevim, jaka je za tyto penize vyvazena sestava.
Nejaky navrh uz mam, ale ted jsem zjistil, ze AM2+ nepodporuje DDRIII a DDR II se poradne nedaji (minimalne na czc.cz) koupit 2x 2 GB moduly. Takze to musitm prochu prekopat. A to nepopiram, ze tam jeste nejaka bota bude.
Uvazuju o nejakem trijadru Phenom nebo dvoujadro C2D, 4 GB RAM, 750 GB HDD, GF 9800 (na ovladace ATI se tu moc chala nepeje, a ja nechci vyhodit prachy z okna) a nejaky 22'' monitor kolem 4k.
Premyslim, jestli v teto cenove skupine je lepsi AMD nebo Intel. Rad bych delal s virtualizaci a tam se kazde jadro navic pocitaPokud chceš používat HW podporu virtualizace, tak Intel raději vynech - některé jejich procesory (stále si myslím, že náhodně vybrané) to nepodporují a mám ten pocit, že pro levnější základní desky platí to samé. Já jsem si kvůli virtualizaci pořídil tohle: AMD Phenom II X4 920 (umí nested paging), Gigabyte GA-MA78G-DS3H (AMD 780G) a jsem spokojenej.
DDR II se poradne nedaji (minimalne na czc.cz) koupit 2x 2 GB moduly.A-Data Extreme Edition, pokud tedy nechceš víc než 800MHz
Dekuji za radu.
Tento srovnavaci test rozhodnul.
K tomu asi hodim 2x tuto RAMku. Frekvence sice neni nejvyssi, ale CL5 casovanii je pro AMD procesory beztak lepsi.
Jeste by me zajimalo, jaky je rozdil mezi chypsetem 780GX a 780X krome integrovane grafiky.