Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
K nadpisu by skoro slušelo doplnit dovětek „předvoj Ivy Bridge přichází“, ale to je doufám mezi pravidelnými čtenáři Hardwarových novinek již zbytečné . Každopádně elektronický gigant konečně pouští na trh čipové sady, jejichž nativní součástí je USB 3.0 řadič, konkrétně čtyřportový, a další dvě novinky.
I ta druhá zahřeje u srdce (byť jde víceméně o rekapitulaci již dříve uniklého): čipsety nabídnou více monitorových výstupů a v závislosti na tom, co na základní desku či notebookové tělo osadí výrobce, bude možné provozovat až tři monitory současně. Má to jediný drobný háček, pouze jeden z výstupů totiž může být jiným než DisplayPortem, na druhou stranu toto je počátek definitivního prosazení sympatického rozhraní DP na trhu. Nyní za ním vedle AMD (propagátor DisplayPortu od počátků, zejména na grafických kartách) a Nvidie (u GeForce GTX 680 je DP součástí referenčního designu) stojí naplno i Intel.
A do třetice tu máme cosi zvané „Rapid Start“, což je záležitost podporující velice rychlé probuzení počítače, resp. operačního systému, a sice díky použití SSD. Smart Connect zase umí automaticky v daných intervalech na chvíli PC zapnout, aby provedlo synchronizaci se vzdálenými (cloudovými) službami a zase jej vypnout. Obě dvě tyto novinky jsou ale podobného charakteru jako třeba nové AA/AF režimu u Kepleru: lze je technicky napasovat na předchozí generaci produktů, v tomto případě zprovoznění Rapid Start a Smart Connect na deskách s čipsetem H61 oznámili věční rebelové z ASRocku. H61 bude ale podle všeho jediným takovým, neboť nemá v rámci 7. řady náhradu.
Z uváděných čipsetů míří na trh jak nejvyšší Z77 (nad ním ještě číselně bdí loni uvedený X79 živící platformu Sandy Bridge E), tak varianty Z75, H77, B75 a Q75/Q77. Do mobilního segmentu Intel pouští varianty HM77/76/75, UM77, QM77 a QS77.
Připojení Thunderboltu bylo očekáváno již dříve, nyní tedy přichází i do IBM PC světa. TB si ale pochopitelně z procesoru uzme čtyři PCI Express linky. Ty mohou být až generace 3.0, bude-li použit Ivy Bridge, jinak na čipsetech 7. řady pochopitelně zprovozníte i Sandy Bridge. A platí to i naopak, Ivy Bridge bude šlapat na deskách 6. řady, však vzpomeňme období, kdy výrobci k takovým deskám přibalovali štítek „PCIe3.0 ready“. Rozdíly mezi jednotlivými variantami čipsetů 7. řady shrnují tabulky.
Ještě chvíli u Intelu zůstaneme. Firma také pouští na trh konkurenci k hi-endovým SSD od OCZ, jejíž SSD pro sloty PCI Express za poslední zhruba dva roky doslova zaplavily ceníky e-shopů. Intel zatím nemíří tak vysoko co do kapacit, i tak je však řada Intel Solid-State Drive 910 Series poměrně zajímavá.
Dle očekávání jde i u Intelu o PCI Express ×8 SSD, primárně s ohledem na cenu určené tam, kde se na nějaký ten dolar navíc nehledí. Na trh míří kapacity 400 a 800 GB, kdy ta menší nabízí čtení/zápis až 1 000/750 MB/s a IOPS na hodnotě 90k/38k pro čtení/zápis 4kB bloků. Vyšší 800GB varianta má tyto hodnoty 2/1 GB/s a 180k/75k. Kapacita SSD je samozřejmě poskládána „RAIDovou“ formou za pomoci více funkčních bloků splňujících specifikaci ONFI 2.0. Interní SAS řadič(e) jsou 6,0Gbps, ven se komunikuje na sběrnici PCI Express 2.0.
Intel udává životnost použité 25nm HET-MLC NAND flash technologie na hodnotě 2,5 PB na každý NAND modul, tedy pro 400GB SSD životnost až 5 PB při 4k zápisech a 7 PB při 8k zápisech (3,5 PB/modul). Pro 800GB model jsou tyto hodnoty pochopitelně dvojnásobné.
Ceny se pohybují něco pod 2 000, resp. 4 000 dolarů. Spotřeba v klidu činí 8, resp. 12 W, během práce pak pro oba modely svorně méně než 25 W. Ti z vás, kteří se ještě cítí informačně neukojeni, nechť se jdou ukájet do Intelova PDF datasheetu.
První oslí můstek vedl přes Intel, tento druhý přes SSD a OCZ. Tato firma před (delším) časem koupila firmičku Indilinx, známé tvůrce SSD řadičů, na jejichž technologiích chtěla vystavět své další produkty. OCZ je ale poměrně otevřené, nebrání se nadále ani používání řadičů jiných výrobců, ať již jde o SandForce, nebo třeba právě Marvell.
Z pera serveru Anandtech přichází velice zajímavá informace, dle které ve skutečnosti moderní řadiče Indilinxu vlastně ani nejsou jeho dílem, ve skutečnosti jde fyzicky o čipy od Marvellu, Indilinx do nich „pouze“ láduje vlastní firmware. Jde konkrétně o řadiče rodiny Everest 1 (jejichž křemík se narodil pod názvem Marvell 88SS9174, OCZ mu mj. zvýšila hodinový takt – mimochodem v indilinxí podobě pohání například SSDčka Crucial m4 a Intel SSD 510) a Everest 2 (zde by mělo jít o zbrusu nový Marvell 88SS9187).
To nám dává několik důležitých témat, nad kterými lze hloubat: co to vlastně taková platforma NAND flash SSD řadiče je, když do ní lze vpáchat zcela (no, „zcela“ asi ne, ale řekněme „výrazně“) odlišný firmware a tím získat výrazně odlišný SSD. Svým způsobem by se tedy dal řadič SSD považovat za jakési specializované řešení na bázi hromady logických hradel, takové programovatelné logické pole. Možná to tak je, byť pochopitelně mantinely budou trochu přitažené oproti všeobecně používaným čipů tohoto typu, spíše jde o ladění parametrů již hotové fyzické struktury.
Nabízí se tu také analogie s CCD či CMOS čipy v zrcadlovkách, kde lze víceméně vysledovat například takřka stjený 16Mpix čip Sony v tělech od Sony, Nikonu i Pentaxu. Ale zatímco tito výrobci používají shodnou strukturu matice fotocitlivých prvků, přidávají k ní vlastní IR a lowpass filtry, dříve též vlastní A/D převodníky (nyní se převážně již integrují v samotných čipech) a další logiku. Výsledkem tak může být z hlediska kvality fotografií zcela odlišné tělo postavené na zcela shodném čipu. A takový je i případ Indilinxu. Čert vem jestli svoji TAXI službu stavějí na podvozku od Marvellu, důležité je, jak umí jejich řidič řídit, jak se umí vyhýbat zácpám a jestli vás opravdu z bodu A do bodu B odveze po nejkratší spojnici. Indilinx naštěstí není firma vlastněná pražskými taxikáři, takže tu naděje je .
Analytici opět analyzovali o 106, až přišli na informaci z nadpisu. Podle iSuppli by měly do roku 2016 zabírat 18 % trhu s desktopovými HDD jejich současní 2,5palcoví bratříčci, když v příštím roce si uzmou teprve jen 4 %.
Pokud pominu zcela prognózy na téma „SSD rulezz“ případně „desktopy do roku 20xx chcípnou“ nebo obligátní „2012 = konec světa“, pak není důvod proč této prognóze nedat za pravdu. Ostatně už nyní máme na trhu velmi slušné 7200otáčkové HDD pro notebooky, enterprise segment má k dispozici i zvěrstva jako 15 000ot disky této velikosti a samozřejmě je na trhu také 10 000otáčková řada VelociRaptor od Western Digital, která aktuálně již delší dobu kapacitně sahá až k 600GB metě.
Tam, kde člověk jednoduše nechce SSD (ať již kvůli špatnému poměru cena/kapacita, nebo prostě proto, že chce kapacitu v násobku dostupných SSD kapacit), je HDD stále dobrá volba a pokud se bude nabízet slušná možnost s 2,5palcovými disky, půjde minimálně o úsporu na spotřebě takového řešení. Však pokud zde dnes máme přibližně 750 až 1 000GB kapacity, za 4 roky budeme minimálně na dvojnásobku. To je pro systémový disk 2,5palcové velikosti jistě dostatečné a třeba pro all-in-one počítače typu iMac (bez ohledu na to, jaké disky současné iMacy nesou) či Mac Mini jistě použitelné. Osobně kdybych mohl v lednu za těch 2 499 Kč místo 1TB/7k2 disku koupit 300GB/10k Velociraptor, neváhal bych ani minutu .
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Desktopová HDD za 4 roky z pětiny 2,5"? Analytici opět analyzovali o 106, až přišli na informaci z nadpisu. Podle iSuppli by měly do roku 2016 zabírat 18 % trhu s desktopovými HDD jejich současní 2,5palcoví bratříčci, když v příštím roce si uzmou teprve jen 4 %.Tuhle část jsem musel číst třikrát, abych ji pochopil. Zkuste si článek nejprve napsat, den nebo dva ho nechte uležet a pak se k němu vraťte a přečtěte si ho sám pro sebe. Nejasná části přeformulujte. Vždyť tohle vám akorát kazí jméno!