Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Protože se na letošním CESu zas až tak superzávratné věci nedějí, popovídáme si dnes ještě o několika starších záležitostech. Zahraničním serverům se mimo jiné podařilo z hlubin webu Nvidie vydolovat prezentaci jejího šéfa vývoje, stanfordského profesora Billa Dallyho, která shrnuje plány na léta nadcházející.
Aktuální stav je takový, že v tuto chvíli dobíhají Nvidii na trhu karty generace GeForce 500 s GPU architektury Fermi a až 512 CUDA procesory, jak firma své výpočetní jednotky nazývá. Od generace Kepler, která přijde během několika týdnů, se očekává výrazný nárůst výkonu a zejména další výpočetní optimalizace. První neoficiální drby (můžeme je považovat za výmysl vtipálků) hovoří o 576 CUDA procesorech, čekat ale doufejme lze daleko více, zejména proto, že s takovým GPU by Nvidia držela podobný počet tranzistorů na čipu jako s Fermi, zatímco AMD poskočila z 2,15 na 4,13 miliardy, to vše navíc při vyšších taktech.
Bill Dally ale mířil ve své (pod)zimní přednášce dále, až do roku 2017. V té doby by měla Nvidia mít na trhu 10nm GPU s 2 048 výpočetními jádry. Co z toho vyplývá?
Chystá se Nvidia brzdit? Přeci jen zatím s každou další generaci rostl počet výpočetních jader na víceméně dvojnásobek. GeForce řady 8000 přinesly 128 jader, řada GeForce GTX 200 nejprve 240 a posléze 256, aby byla vystřídána Fermi se 480 (GTX 400) a později 512 (GTX 500) jádry. Od Kepleru bychom tak teoreticky mohli očekávat 1024 jader a od Maxwellu právě oněch 2048. Jenže Maxwell tu měl podle původních, již více než rok starých odhadů, být někdy v roce 2013, případně 2015, ale určitě ne 2017. Možná ale v Nvidii trochu vystřízlivěli a současně více překopají architekturu.
Bill Dally mimo jiné totiž hovořil o přepracovaném systému registrů a cache, který vyústí v kratší dráhy. Již zmíněný 10nm čip by přitom dle odhadů měl mít rozměr pouze 290 mm² a šlapat až na 2,5GHz takt. To vše jsou ale ryzí spekulace, které závisí na mnoha faktorech; mimo jiné tom, jak se vyspí sudičky, které věští zrody nových výrobních technologií u TSMC.
Rozdělení výpočetních jednotek v čipu znázorňuje schéma. Teoretický výkon by se mohl dostat až někam na osminásobek GeForce GTX 580. Hodně velkou část své přednášky Bill věnoval problematice energetické spotřeby a Mooreova zákona. Rozhodně doporučuji.
Jinak pokud byste hledali jakékoli zmínky o 3D grafické části, tak zapomeňte, Bill Dally je GPGPU člověk a o schopnostech jednotek typu texturovacích, tesselačních a dalších je a) zcela předčasné se bavit a b) z pohledu HPC segmentu naprosto zbytečné. To ale neznamená, že čip Echelon, jak se tento 10nm koncept jmenuje, nebude určen i ke hraní her.
Před několika lety jsme se všichni vozili po Nvidii. Zejména řada GeForce 8600M byla pověstná tím, že GPU se po poměrně krátkém čase upekla. Nvidii nezbylo nic jiného, než se s partnery a zákazníky vyrovnat a provést velkou rošádu nadstandardních výměn vadných produktů. Nyní má totéž v bledě modrém na krku AMD.
Výrobce notebooků Quanta, který dodává řadě známých značek, zažaloval v Kalifornii AMD za přehřívající se grafické čipy. Konkrétně jde o nekvalitní integrované kousky z doby čipsetu Radeon Xpress 1250, které dle Quanty nesplňují dané kvalitativní parametry, v nadstandardní míře odcházely a ji to stálo hromadu peněz, nemluvě o reputaci.
AMD navíc dle Quanty porušovala vlastní záruční podmínky a celkově se k problému stavěla natolik nečestně, že Quanta utrpěla škody a kromě ní pak i její odběratelé jako japonský NEC. AMD naproti tomu konstatuje, že problém je na straně Quanty, neboť jiní odběratelé týchž čipů takové problémy nezaznamenali. Pokud je tvrzení AMD pravdivé, pak to spíše vypadá na nevhodný návrh notebooků u Quanty, ve kterých byl zmíněný čipset osazen, ale to samozřejmě bude muset rozlousknout až kalifornský soud. Tedy pokud nedojde na ono časté mimosoudní vyrovnání.
Hned na dvě zajímavá, jím dosud neoraná pole, vyslal své traktory jihokorejský Zalman. Firma známá převážně procesorovými chladiči, v menší míře pak napájecími zdroji a několika skříněmi, vstupuje na trh grafických karet a SSD. V prvně jmenované kategorii zatím představila Radeony řady HD 6000, ale to jistě rychle napraví a sama uvede HD 7970 a HD 7950. Z fotografií to zatím není patrné, ale očekával bych minimálně nějaké nadstandardní chlazení, vždyť výrobce má VGA chladiče sám v nabídce a v minulosti je dodával jiným výrobcům grafik.
V případě SSD jde o klasickou platformu „třetí generace“, tedy 6,0Gbps SATA SSD s řadičem SandForce SF-2281, MLC čipy a udávaným výkonem až 560 MB/s při čtení a až 530 MB/s při zápisu. To jsou nadprůměrné údajně oproti jiným prodejcům této platformy, takže může jít zčásti o marketingově vylepšené hodnoty, na druhou stranu zase Zalman uvádí poměrně nízké IOPS, 30k pro 60/120GB model a 45k pro 240GB model, zatímco jiní výrobci jdou až k 90k (vše platí pro náhodný zápis 4k sektorů). Ceny Zalman stanovil na zhruba 150, 250 a 510 dolarů.
Jak v případě nových Radeonů, tak zejména SSD bych se nebál vyloučit, že nejde o OEM produkty nějaké čínské fabriky, na které Zalman jen lepí svoji značku.
CompactFlash Association přišla s konkurencí/nástupcem vlastního formátu paměťových karet. XQD je zajímavé technologické řešení, které, až se ustálí čtečky v noteboocích a jiných zařízeních, usnadní život profesionálním fotografům. XQD totiž v podstatě není nic jiného než podobně robustní paměťová karta jako CompactFlash, avšak nevyužívající ATAPI rozhraní, nýbrž napojená v systému přímo na jednu linku PCI Express. S aktuálním rozhraním PCI Express 2.0 tak mohou na kartu i z ní proudit data rychlostí 125 MB/s, s PCI Express 3.0 to bude v blízké budoucnosti teoreticky dvojnásobek.
Podporu má XQD již velmi slušnou, čerstvě představená profi zrcadlovka Nikon D4 (o té příště) podporuje jak CompactFlash, tak XQD, navíc na CESu 2012 již své XQD karty představila minimálně Sony – právě pro 16Mpix Nikon D4 udává schopnost uložit v jedné sekvenci až 100 RAWů po sobě, což je úctyhodné (a cosi to vypovídá o řadiči v Nikonu D4, když tato zrcadlovka „střílí“ až 11 fps.
Karta XQD má rozměr 38,5 × 29,8 × 3,8 mm, což je méně než CF a více než SD. Firmou Sony udávané ceny za 16 a 32GB XQD víceméně korespondují s hi-end CompactFlash kartami jako SanDisk Extreme Pro apod. Kromě toho pustí Sony na trh i čtečku a ExpressCard adaptér – ten je pro notebooky ideální, neboť ExpressCard je právě slot, který disponuje linkou PCI Express. Ideální moment koupit do desktopového PC nějakou PCIe×1 to ExpressCard 54/34 kartu – samozřejmě je důležité si pohlídat verzi PCIe, protože levné karty kolem 300 Kč typicky splňují pouze PCI Express 1.x, nikoli 2.0.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: