Nizozemská vláda ve snaze šetřit a zvyšovat efektivitu s využitím umělé inteligence (AI) hodlá zrušit asi 25.000 pracovních míst ve státní správě. Cílem je postupně dosáhnout ročních úspor až 3,5 miliardy eur (85,2 miliardy Kč). Na konci loňského roku ve státní správě pracovalo rekordních 160.000 lidí. „Nemůžeme pokračovat v tom, co jsme dělali dosud,“ uvedl státní tajemník pro efektivní fungování vlády Eric van den Burg. „Proto
… více »Příspěvek na blogu PRUSA 3D představuje fotoaparát CAIM1 (Counter Artificial Intelligence Machine 1). Uměle vytvořený obsah je každým dnem těžší rozeznat od skutečných záběrů či fotografií, což podrývá důvěryhodnost žurnalistiky, archivních materiálů i každodenní tvorby obsahu. Fotoaparát CAIM1 byl vyvinut právě k tomu, aby ověřoval původ fotografií a videí přímo během jejich pořizování. Uvnitř fotoaparátu se nachází hardwarová Web3 peněženka se zabezpečovacím čipem Tropic Square TROPIC01.
Jonathan Thomas oznámil vydání nové verze 4.1 video editoru OpenShot (Wikipedie). Zdrojové kódy OpenShotu jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení je i balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo na spouštění a spustit.
Při běžné migraci virtuálního stroje mezi hypervizory se jeho MAC adresa přesune na jiný leaf switch. EVPN tuto změnu distribuuje pomocí BGP Type-2 route a MAC mobility sequence number. Problém nastává, pokud útočník podvrhne zdrojovou MAC adresu jiného zařízení. Leaf může změnu interpretovat jako legitimní přesun MAC a rozšířit ji přes BGP do celé fabric. Výsledkem může být přesměrování provozu určeného původnímu zařízení. Autor článku rozebírá možnosti detekce pomocí sledování MAC moves, BGP route reflektorů a kontroly na přístupové vrstvě.
Vývojáři desktopového prostředí Enlightenment (Wikipedie) a souvisejících knihoven Enlightenment Foundation Libraries (EFL) vydali nové verze. Enlightenment byl vydán ve verzi 0.28.0 a Enlightenment Foundation Libraries ve verzi 1.29.
Cloudflare zjistil, že některé odpovědi modelu GLM-5.3 obsahovaly části dat z předchozích požadavků jiných zákazníků. Příčinou byla kombinace chybné konfigurace a chyby v inference enginu SGLang. Model podporoval kontextové okno 1 048 576 tokenů, ale GPU KV cache pool měl kapacitu pouze 681 280 tokenů. Při překročení kapacity docházelo k nesprávnému zpracování odmítnutého požadavku. Decode část systému následně pracovala se starými
… více »Vývojáři Knot Resolver vysvětlují, jak změnili rozhodování o tom, které DNS záznamy ponechat v cache a které odstranit. Článek obsahuje skutečná měření: devět hodin DNS provozu při 2 000 QPS, srovnání cache o velikosti 25 MB a 40 GB a také porovnání s BIND 9, kromě algoritmů obsahuje konkrétní doporučení pro konfiguraci a diagnostiku.
Největší kryptoměnová burza světa Binance se stala terčem útoku, při kterém podvodníci odcizili během několika minut kryptoměny v hodnotě přibližně 6,3 miliardy dolarů. Jedná se o největší kryptoměnovou krádež v historii, přibližně čtyřikrát větší než loňský útok na burzu Bybit. Binance se podařilo ve spolupráci s partnery zmrazit aspoň aktiva v hodnotě zhruba 3 miliard dolarů a slíbila, že veškeré ztráty pokryje z vlastních prostředků.
Zranitelnost CVE-2026-98432 s CVSS 9.8 odhalila AI od společnosti Anthropic. Jedná se o kritickou chybu v implementaci MPTCP (multipath TCP). Debian vydal patche 16.10. a 22.10., ale např. Ubuntu je zatím bez opravy. Více informací na The Hacker News.
Na Slovensku vznikla úplne nová rally hra, ktorá je zadarmo a funguje vo Windowse, Linuxe či na Macu. Greenie Rally má viac ako 50 tratí a vozidiel, šampionáty či turnaje. Má retro feeling a imituje automobilové hry z prelomu tisícročí. Vyskúšate prejsť všetky mapy na Škode 130RS?
Úložiště tvořená NAND flash pamětmi přebírají pomalu vládu nad počítačovým světem. Již před časem se na podporu této generace SSD připravila jak společnost Intel ve svých čipsetech, tak výrobci základních desek. Nejnovější variací na téma NAND flash je komunikační protokol NVM Express, mnohonásobně rychlejší a flexibilnější než AHCI. I na něj jsou již současné generace PC komponent připraveny. Čipsety Intel 9. generace NVMe podporují a navíc na trh zamíří i adaptéry, které podporu NVMe umožní na deskách bez nativní podpory, skrze M.2 slot a rozhraní SFF-8639 (používají jej například nejnovější Intel SSD 750). Tuto novinku již ukázaly společnosti Asustek a MSI a další výrobci budou následovat.
Výhodou připojení do M.2 slotu na deskách nejvyšších cenových tříd (aktuálně nejspíš desek pro platformu „Haswell-E“ a čipset Intel X99) je skutečnost, že tento slot je k systému připojen přímo PCI Express 3.0 linkami z CPU, nikoli pomalejším PCI Express 2.0 s čipsetu, jak bývá obvyklé u levnějších desek. Výrobci tedy na jednu stranu dávají k dispozici nástroj pro ta aktuálně nejrychlejší možná SSD, která nejsou nativní M.2 povahy (popřípadě SATA Express, které ale přichází na trh extrémně pomalu), ale jedním dechem dodávají, že pro optimální rychlosti je nutné používat adaptér na drahých deskách s příslušnou výbavou procesoru a čipsetu. Pro ostatní jsou tu stále alespoň PCI Express SSD tvoření PCI Express adaptérem a M.2 SSD ve slotu, jako například Plextor M7e či Kingston HyperX Predator s udávanými rychlostmi až 1,4 GB/s.
Právě tento typ produktu, tedy PCI Express kartu, která nese ve slotu M.2 SSD, podporuje NVM Express rozhraní a umí využívat PCI EXpress 3.0 se 4 linkami, představil americký Hewlett-Packard. V případě jeho novinky zvané Z Turbo Drive G2 jde o přeznačené NVMe SSD pro slot M.2, konkrétně Samsung SM951. Samotný Hewlett-Packard nabízí kit ve variantách s kapacitou 256 a 512 GB a udává hodnoty čtení až 2,15 GB/s a zápis až 1,55 GB/s - oboje jsou samozřejmě hodnoty pro sevkenční přenosy. IOPS dosahují až 300k / 100k v náhodné čtení/zápisu, jde tedy o SSD několikanásobně rychlejší než cokoli, co je nabízeno pro 6,0Gb/s SATA/SAS rozhraní.
Hewlett-Packard si však nechává tento produkt nadstandardně zaplatit, a to částkami 399 dolarů za 256GB a 699 USD za 512GB verzi. Za vyšší cenu získá zákazník v podstatě jen oficiální podporu pro využití SSD ve vybraných pracovních stanicích Hewlett-Packard, pro běžný desktopový počítač ale bude vhodnější vyčkat na lepší cenové nabídky jiných výrobců.
Původně harddisková divize Hitachi (a úplně původně IBM), nyní sekce Western Digitalu, přichází s dalšími SSD vlastní konstrukce. HGST řad Ultrastar SN100/SN150 jsou údajně nyní nejrychlejšími SSD s podporou NVM Express vůbec.
V podstatě jde v případě obou řad o stejný produkt, ale cílící na jiné fyzické použití. Řada Ultrastar SN100 představuje 2,5palcová SSD s již zmíněným rozhraním SFF-8639, řada Ultrastar SN150 jsou již SSD v provedení PCI Express ×4 slotu s generací linek PCI Express 3.0. Nabízené kapacity budou 800 GB (pouze 2,5palcová verze) a 1,6 a 3,2 TB(obě provedení). V obou případech je použit komunikační protokol NVM Express, díly kterému mají tato SSD v 1,6/3,2GB provedení dosahovat rychlosti sekvenčního čtení až 3,0 GB/s a sekvenčního zápisu až 1,6 GB/s. Hodnoty IOPS pro náhodné čtení a zápis zde dosahují 743k pro čtení a 160k pro zápis, v případě kombinované zátěže 70 % čtení a 30 % zápisu zvládají SSD až 310k IOPS. 800GB model je pomalejší. Záruka je v tomto případě nastavena na tři kompletní přepsání / den po dobu 5 let, tedy v případě 3,2TB modelu je garantován zápis více než 17 PB dat.
Zatímco stránky novin plní další a další LCD monitory a televizory s rozlišením displeje 3840×2160, na 2560×1440 jakoby se zapomínalo. Přitom je v této třídě vidět inovace, a to v podobě displejů s menšími úhlopříčkami než 27 palců. Jedním z takových zástupců je nový monitor Acer H257HU, nabízející rozlišení 2560×1440 v podobě 25palcového IPS panelu. Kontrast je udáván v hodnotách miliónů (dynamický), odezva pro rychlý přechod z šedé do šedé má hodnotu solidní 4 ms, jas dosahuje až 350 cd/m², nechybí ani integrované reproduktorky, které mají dle výrobce lepší podání hlubokých tónů. Mezi vstupy vedle DisplayPortu 1.2 a DVI nalezneme také nové HDMI 2.0 a z hlediska ergonomie užití potěší možnost automatické regulace jasu podle okolních světelných podmínek.
Z fotografií a parametrů je zjevné, že jde o u Aceru standardní low-endovou konstrukci, kdy má monitor oddělený napájecí adaptér (podobně jako notebooky) a konektory připojené přímo k PCB za displejem. Tuto konstrukci používá Acer i u malých levných HD a FullHD monitorů, stejně jako u UltraHD modelů. Jedinou nevýhodou nového modelu s rozlišením 2560×1440 bude asi cena necelých 11 tisíc Kč, srovnatelná s levnými 23,8palcovými IPS monitory s rozlišením 3840×2160. Naproti tomu pokud člověk oželí právě HDMI 2.0/MHL, pak verze G257HU vyjde na pouhých 8 tisíc Kč. Jinak je jen na zákazníkovi, zdali „přežije“ přechodné období, než budou na hi-dpi připravena desktopová prostředí a aplikace s GUI, nebo se spokojí s rozlišením konzervativnějším s tím, že i desktopová prostředí počítající pouze s dosavadními nízkými hodnotami dpi nebudou na 25 palcích přehnaně titěrná.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Přitom je v této třídě vidět inovace, a to v podobě displejů s menšími úhlopříčkami než 27 palců.
No, to je fakt úžasná inovace…