Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
AMD relativně v tichosti představila střední modely nové řady mobilních Radeonů HD 8000M. V jejich srdci jsou pochopitelně stále 28nm GPU, byť oproti výrobnímu procesu z konce roku minulého, samozřejmě slušně vylepšená. Tak či onak je to opět AMD, kdo jako první přichází s další generací produktů. Radeony HD 8000M prozatím pokrývají výkonnostní spektrum až po 640 stream procesorů, které postačí na běžné hraní ve FullHD s přehledem.
Nová GPU si zakládají mimo jiné na úsporných technologiích, ať již PowerTune jako takovém, či přímo Zero Power (schopnost nulového odběru velkého GPU při nevyužití) a současné generaci „hybridního CrossFire“ zvanou AMD Enduro (jde o variaci na Nvidia Optimus), kdy automatický mechanismus rozhoduje, které GPU v systému bude pro danou úlohu použito. Nové modely nahradí příští rok dosavadní řadu HD 7000 až po typ 7700M. Vyšší mobilní grafiky řady HD 8000M budou uvedeny až v průběhu příštího roku.
Technologická stránka jde samozřejmě ruku v ruce s uvedením Windows 8, a tedy zejména DirectX 11.1. Nepochybuji o tom, že nové grafiky řady 8000M budou podporovat vše možné i z hlediska OpenGL, bohužel též nepochybuji o tom, že toho řada bude na Linuxu haprovat z hlediska SW podpory – zejména právě technologie Enduro (byť je třeba si čestně přiznat, že i Nvidia s Optimem na to donedávna „kálela“ přímo ukázkově).
Uvedená GPU se budou objevovat průběžně v noteboocích mnoha výrobců. Samozřejmě příští rok přijdou na řadu i jejich desktopoví kolegové (u nichž díky uvedení aktualizovaných modelů „GHz Edition“ není takový tlak na rychlou náhradu stávající řady, nemluvě o rostoucích prodejích mobilních čipů a také faktu, že těchto mobilních GPU se na wafer vejde daleko více, než hi-endových 28nm desktopových GPU. Zázraky ale nečekejme, velké skoky se odvíjejí od nových technologií a na tom se nic zásadního nemění.
Ač se nám pomalu blíží uvedení „Haswellu“ a „Ivy Bridge“ okupuje dekstopy již pár měsíců, Intel stále vyrábí a jeho partneři stále prodávají i předchůdce, 32nm CPU „Sandy Bridge“. MSI dokonce na příští rok přichystala jednu hodně zajímavou úspornou základní desku C847MS-E33. Jak již název naznačuje, staví na procesoru Celeron 847.
Tento dvoujádrový 1,1GHz „Sandy Bridge“ sice žádné velké zázraky nepředvede, ale se 17W TDP doprovázen čipsetem NM70 může být solidní volbou pro úsporné PC. A tiché, díky pasivnímu bloku na CPU. Zbytek výbavy zahrnuje podporu DDR3-1333 do velikosti 2×8 GB, jeden slot PCI Express 2.0 ×16, jeden ×1, dva PCI a obvyklou sadu konektorů včetně GLAN, HDMI (v1.4), VGA či USB 2.0. Cena desky by měla někde mezi 1 500 a 2 000 Kč, kde se pohybuje třeba též na Celeronu 847 stavějící konkurenční deska Asus C8HM70-I (která navíc disponuje i USB 3.0, ale zase si to kazí aktivním chladičem).
Snad jen škoda, že MSI pro tuto desku nezvolilo Celeron 877, který je s 847 shodný, ale jeho takt je 1,5 GHz (+36 %) a stejně tak integrované GPU má Turbo takt vyšší (místo 800 MHz rovný 1 GHz). Třeba se ale takové základní desky dočkáme (zatím je Celeron 877 k vidění hlavně v netboocích/noteboocích).
O kanadském Matroxu už nebývá slýchat tak často a tak hlasitě jako v 90. letech, nicméně i tak nadále prosperuje. Nejnovější produkt jej též posouvá dopředu, konkrétně bych řekl „do roku 2013“. Matrox DS1 je dokovací stanice, která vedle jiných rozhraní nese i superrychlý Thunderbolt.
Lépe řečeno: k počítači se tato dokovačka připojí pouze jediným Thunderboltem a uživatel si pak skrze ni může připojit hned několik dalších zařízení: DVI či HDMI monitory USB klávesnici či myš, ethernet či sluchátka s mikrofonem.
Ze tří USB portů je jeden typu USB 3.0, dva pak USB 2.0 (tedy jeden rychlý třeba pro externí HDD a dva právě pro klávesnici a myš či jiná zařízení). Ethernet je gigabitový, připojení monitoru je buď HDMI, nebo DVI, a to podle konkrétní verze dokovací stanice. Šasi je hliníkové, asi tedy nepřekvapí, že krabička je – i s ohledem na penetraci Thunderboltu na jednotlivých platformách – cílena zejména na majitele počítačů Apple. Cena za DVI i HDMI verzi je stejná, 249 dolarů. Matrox DS1 se objeví na trhu již v lednu příštího roku (předpokládáme tedy uvedení na výstavě CES).
Možná jsem to před zhruba rokem zakřikl. Prorokoval jsem Thunderboltu daleko vyšší penetraci trhu IBM PC, přičemž to zatím vypadá, že půjde opět spíše o výsadu strojů Apple, případně několika počítačů či základních desek vybraných výrobců. Trh nejspíš letos pochopil, že průměrný uživatel je více než spokojen s USB 3.0 a nic lepšího vlastně nepotřebuje. Pro příští rok si tedy dovolím obrátit o 180 ° a považovat Thunderbolt na IBM PC za zcela okrajový až bezvýznamný.
Jako podtitulek by se dalo použít buď obligátní „v Samsungu se zbláznili“, nebo “je to ještě smartphone, nebo už mini-tablet?“, každopádně příští hi-endový mobil od Samsungu bude nefalšované pádlo.
Vše další je prozatím v rovině spekulací. Jistě můžeme očekávat displej typu Super AMOLED, zcela jistě minimálně FullHD (1920×1080) rozlišení nebo vyšší (2560×něco?). Srdcem a mozkem jistě bude nějaký ten 28nm procesor přímo z továren Samsungu, patrně 4×CPU Exynos. Ale nechme se překvapit, co vše se podaří Samsungu do tohoto velkého těla nacpat, jaká bude výdrž a jak se budou vztekat v Applu. Kromě Galaxy Note 3 se pak již začíná hovořit také o Galaxy S4, který má být údajně představen na Mobile World Congress 2013 konaném v únoru v Barceloně.
Upřímně, ač osobně nejsem fanda takovýchto smart-pádel, tak do jisté míry je jejich existence pochopitelná. Ale 16 cm úhlopříčky, to je na mě trochu moc, spolu s extrémně plochou Li-Pol baterií bych se pomalu obával o pevnost takové konstrukce, byť Samsung znatelně investuje do technologií OLED včetně vývoje ohebných displejů.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: