abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 19:22 | IT novinky

    Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 17:44 | Zajímavý článek

    Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.

    karkar | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 519 hlasů
     Komentářů: 19, poslední 30.4. 11:32
    Rozcestník

    Jaderné noviny - historie Linuxu 3

    31. 10. 2007 | Luboš Doležel | Jaderné noviny | 4903×

    Jak pokračoval vývoj linuxového jádra kolem verze 0.11. Řešilo se mkfs, vznikl základ pozdějších FAQ a Linus poznal, jaké to je objevit chybu 5 minut po vydání nové verze.

    Následující obsah je © KernelTrap.

    Linux 0.11

    Tato verze má mnoho oprav a alespoň na mém stroji je stabilní, napsal Linus Torvalds v oznámení o vydání Linuxu 0.11, Já /doufám/ že každá chyba, o které se vědělo, je opravená, ale nic neslibuji (a všechny neodhalené chyby tam zůstaly, pravděpodobně ještě s dalšími posilami ;-). Jádro 0.11 bylo vydáno 8. prosince 1991, získalo načítání podle potřeby (demand loading), nástroje mkfs, fsck a fdisk, vylepšený ovladač disketových mechanik, pípání v konzoli, podporu pro americké, německé, francouzské a finské klávesnice a nastavitelnou rychlost linky u COM portů (namísto pevného nastavení na 2400 bps). Především scházela podpora SCSI, systém init/login (Linux 0.11 bootoval přímo do rootovské konzole) a stránkování na disk.

    I když už jsem udělal docela funkční VM (stránkování na disk), zatím to ještě není hotové. Proto Linux potřebuje alespoň 4M, aby mohl spustit binárky GNU (obzvláště gcc). Nabootuje vám s 2M, ale nemůžete kompilovat.

    Během vývoje verze 0.11 poslal Linus do mailing listu linux-activists e-mail, který tehdy představoval přibližně týdenní shrnutí stavu vývoje rychle se rozvíjejícího jádra. Bylo to ke konci listopadu, kdy napsal:

    0.11 už navíc bude definitivně soběstačné: dostal jsem zdrojový kód assembleru a linkeru Bruce Evanse a neslyšel jsem mnoho stížností na mkfs a fsck. Neměl jsem čas implementovat symlinky, takže tam nejsou žádné skutečně nové funkce: jen opravy chyb a vylepšení. Díky všem, kteří poslali diffy atd. Vy víte, koho tím myslím, a snažil jsem se vás všechny zmínit ve zdrojáku. Prosím Wolfganga XXXX, který napsal patch pro německé klávesnice, aby mi poslal své příjmení.

    mkfs

    Jedním z nových nástrojů vydaných spolu s jádrem 0.11 byl mkfs. Linus o něm řekl: funguje na mém systému (testováno jen omezeně) a doufám, že během 0.11 všechny možné chyby napravíme. Odeslal kompletní zdrojový kód nástroje do mailing listu a dále vysvětloval:

    Tento mkfs má dva režimy: důsledně kontrolující režim a lehkomyslný. Na disku, o kterém víte, že je bezproblémový, spusťte jen mkfs /dev/hdx velikost a měli byste mít nový systém (NEDĚLEJTE tohle na připojené jednotce: na rozdíl od fsck není možné, aby to fungovalo, a pravděpodobně tomu dáte pořádně na frak.)

    Na disku, kde hrozí chyby při čtení, použijte mkfs -c /dev/hdx size - budou přečteny všechny bloky a ty, které nelze přečíst, budou poznamenány do speciálního souboru /.badblocks. Za nic vám neručím. Tohle je jen takový rychlý hack (hlavně ze včerejška a dneška) a testoval jsem to jen na malých souborových systémech vytvořením fiktivních chyb tím, že jsem mkfs podstrčil větší než skutečnou velikost souborového systému. Pokud si myslíte, že algoritmus pro označování vadných bloků je podivný: máte pravdu.

    Načítání dle potřeby (demand loading)

    Peter MacDonald navrhl, že implementuje načítání ze souborového systému dle potřeby, pokud bude Linus souhlasit ze zařazením výsledku do Linuxu. Linus mu na to řekl: Jestli /souhlasím/ s přidáním do Linuxu? Pokud někdo implementuje stránkování, dostane 2 kopie linuxu zdarma jako bonus. Co říkáte na takovou nabídku? Dále vysvětloval:

    Ale vážně, přidání načítání dle potřeby by mělo být relativně jednoduché. Nedoporučoval bych jít až někam za souborový systém, ani nějaké uchovávání čísel bloků (a bitmapa by nefungovala, čísla bloků musejí být řazená). Nebylo by těžké si nechat ukazatel na inode uvnitř položky v tabulce procesů (a neuvolnit jej před ukončením), a ten použít k hledání bloků. Bylo by to o něco pomalejší, ale z hlediska principu mnohem snazší. Pak už můžete použít různé dostupné rutiny (map() atd.).

    Počítejte s tím, že 'relativně jednoduché' je třeba brát s rezervou: musíte udělat rutiny pro systém stránkování atd. atd. Nicméně, alespoň žádné velké potíže. Jinak bych rád udržel Linux jednoduchý, třeba i za cenu horšího výkonu, jinak to celé vyroste do podoby, kdy tomu nikdo neporozumí. Jsem docela hrdý na své mm: nemá to mnoho řádek (ačkoliv to není zrovna čistý kód).

    Ve starším e-mailu zdůraznil Linus některé problémy s binárkami načítanými dle potřeby, přičemž hlavní problém byl v zamykacím mechanismu souborového systému Minix, který na něco takového nebyl dělaný. Dodal: a bylo by MNOHEM snazší to implementovat, kdyby BLOCK_SIZE mělo velikost 4096 (= jedna stránka) namísto současných 1024. To samozřejmě znamená plýtvání místem na disku. Problém s minixovým souborovým systémem není tak závažný: budu muset přejít na něco jiného tak jako tak - oddíly o velikosti 64M mohou být omezující pro ty, kteří mají dostatečně velké disky (a dříve zmiňované omezení 64Mb dokonce pro přímé čtení/zápis. S tím mohu něco udělat).

    Stránka informací o Linuxu

    Jednoho dne po vydání jádra 0.11 poslal Robert Blum první Stránku informací o Linuxu (Linux Information Sheet), předchůdce případného jaderného FAQ. Stránka začínala popisem Linuxu:

    LINUX 0.11 je volně distribuovatelný klon UNIXu. Je téměř plně kompatibilní s System V. LINUX byl psán od úplných základů, a proto neobsahuje žádný kód z AT&T nebo MINIXu - ani v jádře, ani v kompilátoru, ani v nástrojích a ani v knihovnách. Z tohoto důvodu může být s úplným zdrojovým kódem šířen přes anonymní FTP. Bohužel funguje pouze na strojích 386/486 s AT sběrnicí. EISA by možná také postačila, ale budete potřebovat řadič AT sběrnice pro svůj pevný disk.

    Verze 0.11 je stále beta, ale je téměř úplně funkční. Některým uživatelům se podařilo zkompilovat větší projekty jako bison/flex upravením makefile dle potřeb a tyto nástroje jsou plně funkční.

    Dokument také zmiňoval licenci, pod kterou byla stará linuxová jádra vydána, ačkoliv je LINUX dodáván s úplným zdrojovým kódem, je to software chráněný autorským právem. Na rozdíl od MINIXu je však poskytován bezplatně za předpokladu dodržení pravidel určených v popisu autorských práv LINUXu. Linus Torvalds později označil původní licenci Linuxu za mnohem více omezující než copyleft GNU kvůli podmínce, ve které stálo: nemůžete [Linux] šířit za peníze. Licence byla změněna na GPL až 1. února 1992 zároveň s vydáním verze 0.12.

    Chyby

    Nedlouho po oznámení jádra 0.11 poslal Linus reakci, ve které psal, že už našel chybu:

    Vypadá to, že mě Bůh nenávidí nebo tak něco: 5 minut po rozeslání linux-0.11 jsem našel chybu. To také vysvětluje, proč měl Corsini problémy s uemacs: měl jsem v jádře obrácený význam ISIG. Naštěstí tato chyba není příliš závažná a její oprava rozbije /mou/ verzi uemacs. Jsem však trochu zahanben.

    Chyba je v linux/kernel/char_drv/tty_io.c: najděte řádek obsahující if(!L_ISIG a odstraňte chybný !. Uvolním novou binárku jádra spolu s novým uemacs. Doufejme, že se nikdo k chybným verzím ani nedostane.

    Hádám, že budeme muset systém přejmenovat: Wirzeniu už navrhl jméno 'buggyx' :-)

    O pár dnů později rozeslal hlášení o dalších nalezených chybách, které byly všechny vyřešeny v jádře 0.12.

           

    Hodnocení: 95 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    31.10.2007 00:17 laco
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - historie Linuxu 2
    "Vypadá to, že mě Bůh nenávidí nebo tak něco: 5 minut po rozeslání linux-0.11 jsem našel chybu. " No to je teda smůla.
    31.10.2007 00:55 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - historie Linuxu 2
    Aneb když napíšeš knížku, někdo ti ji vydá a ty otevřeš pilotní výtisk, okamžitě si všimneš chyby.
    Quando omni flunkus moritati
    2.11.2007 01:26 bibri | skóre: 33 | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - historie Linuxu 2
    Mohu potvrdit - obvykle je hned na té otevřené stránce :)
    31.10.2007 11:41 Mates | skóre: 6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - historie Linuxu 2
    To určitě ne. Bůh ho miluje. Jenže když si milý Linus myslí, že Boha nepotřebuje, tak se mu Bůh do života plést nebude.
    Milan Lajtoš avatar 31.10.2007 00:55 Milan Lajtoš | skóre: 22 | blog: /blog/babraq
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - historie Linuxu 2
    Je nadherne citit akym entuziazmom vtedy este Linux srsal.. Dnes uz ho to podla mna velmi nebavi.. :(
    “Every great achievement was once considered impossible.”
    31.10.2007 07:51 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - historie Linuxu 2
    Podle čeho soudíš?
    Milan Lajtoš avatar 31.10.2007 10:41 Milan Lajtoš | skóre: 22 | blog: /blog/babraq
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - historie Linuxu 2
    Zjavne som uz bol unaveny a myslel som samozrejme Linusa a nie Linux.. ;)

    A ak ta otazka este stale plati, tak mozem povedat, ze to tak vnimam.. Linus bol vtedy este nadseny robenim Linuxu.. Teraz je to uz praca, a dajme ruku na srdce - koho bavi praca? ;)
    “Every great achievement was once considered impossible.”
    michich avatar 31.10.2007 10:52 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - historie Linuxu 2
    :-)
    31.10.2007 11:27 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - historie Linuxu 2
    Linus bol vtedy este nadseny robenim Linuxu.. Teraz je to uz praca, a dajme ruku na srdce - koho bavi praca? ;)
    Abych pravdu řekl, tak mě připadá docela nadšený i teď. Vždyť teď je jeho práce to, co byl dříve koníček, ne?
    vencour avatar 31.10.2007 18:18 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - historie Linuxu 2

    Pokud děláš to, co má podle tebe smysl, vidíš nějaké výsledky a dokážeš to vnímat jako zábavu a ne, jako nutnost, tak proč by tě práce musela nudit nebo iritovat?

    Jen to v sobě najdi, z čeho máš potěšení a najdi lidi, se kterýma bude radost spolupracovat. Aspoň nějakou dobu to vydrží.

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    xxx avatar 3.11.2007 10:56 xxx | skóre: 42 | blog: Na Kafíčko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - historie Linuxu 2
    JJ, clovek se dostava uplne do vyvojarske nalady. :-)
    Please rise for the Futurama theme song.
    MMMMMMMMM avatar 31.10.2007 07:08 MMMMMMMMM | skóre: 44 | blog: unstable | Valašsko :-)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - historie Linuxu 2
    Diky za pekny clanek. :o)
    31.10.2007 09:11 DotaZ
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - historie Linuxu 2
    vid, ... moc hezky se to cte tyhle linuxove pocatky mi prijdou opravdu krasne, moc se u toho bavim.
    Alík avatar 31.10.2007 10:30 Alík | Iglau
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - historie Linuxu 2
    Pro mě je to takový úplně romantický, něco jako divokej západ. Odvážní muži vyzbrojení počítači 386 píší nový OS. Když jim něco nejde zkompilovat, pozmění si zdrojáky nebo mejkfajly, no prostě nádhera...
    Kdo se nezfetuje, bude ožrán!
    31.10.2007 12:44 Adnusem | skóre: 14 | blog: Hmmmm | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - historie Linuxu 2

    Plně souhlasím, a přidávám se k poděkování za pěkný článek.

    2Alík: Jsem rád že nejsem v Malbourne jedinej Linuxář :o)

    vencour avatar 31.10.2007 18:21 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - historie Linuxu 2

    +1, kdo rád neprochází staré fotky nebo nesleduje velké momenty historie?

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    1.11.2007 22:32 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - historie Linuxu 2
    jj taky tyhle články hrozně rád čtu,
    nejlepší na tom je jak tenkrát ty zdrojáky a vůbec věecko bylo hrozně jednoduchý...
    neska už si málokdo z nudy napíše OS.
    31.10.2007 15:00 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - historie Linuxu 2
    Proto Linux potřebuje alespoň 2M, aby mohl spustit binárky GNU (obzvláště gcc). Nabootuje vám s 2M, ale nemůžete kompilovat.

    Nemá jedna z těch hodnot být jinak?

    Luboš Doležel (Doli) avatar 31.10.2007 15:15 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - historie Linuxu 2
    Díky, opraveno.
    31.10.2007 15:05 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - historie Linuxu 2
    a dříve zmiňované omezení 64Mb dokonce pro přímé čtení/zápis

    Tady má IMHO být 64 MB (přestože jsou megabity i v originále).

    31.10.2007 15:21 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - historie Linuxu 2
    Je to tak - nechávali jsme to v citacích schválně.
    3.11.2007 19:40 netuS
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - historie Linuxu 3
    Jooo.. tak tohle je nádhera. Když si uvědomím kolik práce tohle muselo dát a potom?......úplně mi běhá mráz po zádech. Je vůbec možné že dnes mám doma funkční OS (singleboot), který takhle nějak začínal? Jen kvůli tomu se linuxu nikdy nevzdám a budu ho podporovat dokud budu moct......... Když už lidi pochopí že svoboda je nenahraditelná?...........

    PS. Jsem úplná lama......
    progdan avatar 12.11.2007 20:26 progdan | skóre: 34 | blog: Archař | Teplice/Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - historie Linuxu 3
    PS. Jsem úplná lama......
    ..ktera ma pravdu...mam uplne stejny nazor

    +1
    Collecting data is only the first step toward wisdom, but sharing data is the first step toward the community.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.