Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Před lety jsem napsal pro abclinuxu seriál o domácím účetnictví GnuCash. V jednom ze svých zápisků v blogu: „Počítáte si své peníze?“ jsem na sebe prozradil, že používám KMyMoney, načež se na mě obrátila redakce, jestli bych o KMyMoney nenapsal článek. Velice rád.
Poznámka k seriálu GnuCash: Začetl jsem se do svých šest let starých zápisků a porovnal je se seriálem článků, který vám dnes nabízím. Myslím, že pokud chcete mít o svých financích dobrý přehled, není špatný nápad přečíst letmo i tento seriál. Najdete tam některé myšlenky, které jsem dnes nerozebíral, protože je považuji za naprostou samozřejmost, nebo mě vůbec nenapadlo je zmínit.
KMyMoney je domácí účetnictví pro KDE. Donedávna byla k dispozici pouze verze pro KDE3, i když na světě bylo už docela dlouho prostředí KDE4. Na srpen letošního roku (2010) je naplánované vydání finální verze, která by měla vyjít spolu s KDE SC 4.5. Momentální poslední vydaná verze je 3.98.1 (release candidate).
Účetnictví KMyMoney je poměrně snadné na používání, i když se ke mně občas dostávají nářky, že jim KMyMoney připadá složité a neintuitivní. U většiny lidí je to, myslím, způsobené spíše neznalostí principů podvojného účetnictví, což by ale mohl napravit tento seriál článků.
KMyMoney můžete najít na svých domácích stránkách: http://kmymoney2.sourceforge.net. Vzhledem k tomu, že verze pro KDE4 je ve stavu release candidate, dá se očekávat, že v mnoha distribucích bude k dispozici pouze starší verze určená pro KDE3. V mém oblíbeném Gentoo je poslední verze 3.98.1 pro KDE4 dostupná bez problémů.
KMyMoney je účetnictví podvojné. Podvojnost je jen pojem, není to nic, čeho byste se měli bát. V podvojném účetnictví počítali své peníze už benátští kupci před čtyřmi sty lety se svými omezenými prostředky (tužka a papír, maximálně abakus).
V praxi podvojnost znamená, že se každá koruna, která projde účetnictvím, zapisuje na dva různé účty. Představte si, že dostanete výplatu (nebo raději ne – jestli si musíte „představovat“, jak vám chodí na účet výplata, raději si najděte nějakou práci a postarejte se, aby vám výplata chodila i ve skutečnosti, nejen v představách). V reálném světě vezme peníze banka z účtu vašeho zaměstnavatele a uloží je na váš osobní účet. Vidíte? Účty jsou dva – není možné, aby se peníze na vašem účtu objevily jen tak ze vzduchoprázdna.
Ve svém osobním účetnictví můžete snadno vytvořit škatulku s nápisem „Můj bankovní účet“. Můžete vytvořit i škatulku s nápisem „Bankovní účet zaměstnavatele“. Zatímco u svého bankovního účtu vidíte všechny transakce, na účtu svého zaměstnavatele vidíte pouze transakce, jimiž proudí peníze z účtu zaměstnavatele na váš osobní účet. Ale to vůbec nevadí – vás, jako řádného zaměstnance, který nestrká nos do cizích účtů, zajímají jen operace, které se týkají vašich financí.
Stejně jako v praxi, tak i v podvojném účetnictví jsou účty vždy dva. Váš osobní bankovní účet (ve vaší osobní kategorii „Aktiva“) a bankovní účet zaměstnavatele (ve vaší osobní kategorii „Příjmy“). Máte-li více zaměstnavatelů, můžete jim s klidem vytvořit společný účet a pojmenovat ho třeba „Příjmy: Výplaty od zaměstnavatelů“.
Podvojnost funguje podobně i v případě utrácení. Když platíte nájemné, peníze v reálném světě tečou z vašeho osobního bankovního účtu na účet vašeho pana domácího. I v účetnictví se tedy můžeme opičit po realitě a vytvořit dva účty: „Můj bankovní účet“ (ten už máme, chodí nám na něj výplata z účtu zaměstnavatele) a „Bankovní účet pana domácího“. Protože do bankovního účtu pana domácího nevidíme, můžeme si to zjednodušit a vytvořit ve svém účetnictví účet pojmenovaný „Výdaje: Nájemné“.
Reálný život nejsou pouze bankovní účty. Čas od času musíte přijít k bankomatu, vybrat nějakou hotovost a uložit ji do peněženky. K účtu „Můj bankovní účet“ tak musíme vytvořit další imaginární účet „Peněženka“. Peněženka je tedy pro potřeby účetnictví jen dalším účtem, škatulkou, ve které se evidují peníze.
Stejně jako v praxi, i v podvojném účetnictví se při každém finančním pohybu berou peníze odněkud (jeden účet) a ukládají se někam (druhý účet). Pokud v reálném světě některý z účtů neexistuje (peníze v peněžence přece nejsou uložené na žádném bankovním účtu), v účetnictví se přesto takový imaginární účet vytváří.
Přečtěte si, co jsem psal o podvojnosti před šesti lety: GnuCash – domácí účetnictví na úrovni – III.
V účetní praxi nevystačíme s jednoduchou strukturou účtů. Účty jsou v podvojném účetnictví už ze své podstaty tvořené stromovou strukturou. Základní účty, které stačí pro potřeby domácího účetnictví, jsou čtyři:
Aktiva – všechny vaše finanční prostředky, které můžete utratit: bankovní účty a peníze v hotovosti. Patří sem i další prostředky, které lze snadno proměnit na peníze: akcie, investice, hotovost v cizích měnách a podobně. Patří sem dokonce i peníze, které ještě nebo už nemáte – pohledávky: nezaplacené faktury (u podnikatelů) a peníze, které jste někomu půjčili (ty peníze jste neutratili, jednou se vám vrátí i s úroky).
Pasiva – všechny vaše dluhy, prostředky, které budete muset zaplatit. Může to být například hypotéka nebo kreditní karta či jakýkoliv jiný dluh, který musíte nebo budete muset zaplatit.
Příjmy – peníze, které získáváte na trhu: Dostáváte je od zaměstnavatelů jako výplatu, úroky, výhry, odměny, tržby a podobně.
Výdaje – peníze, které utrácíte na trhu za služby a zboží: nájemné, jídlo, elektřina, pivo a úhrady za kadeřníka a kosmetický saloon.
Účty je účelné dále dělit. V účtu "Aktiva" má mnoho lidí evidované peníze jak z bankovních účtu, tak peníze na hotovosti. Je mnoho lidí, kteří mají několik bankovních účtů u různých bankovních ústavů, případně mají u jednoho ústavu účtů více. Já mám v aktivech například vytvořených devět různých účtů.
Další příklad pro nutnost organizovat účty ve stromové struktuře jsou výdaje. Typický utraceč chce mít alespoň řádový přehled, kolik peněz utrácí za různé služby a zboží. Jednoduchá stromová struktura účtu pak může vypadat třeba takto:
Celé to funguje podobně jako podsložky v adresářové struktuře na disku v počítači. Na účtu (v adresáři) výdaje jsou vždy započítané prostředky ze všech podúčtů.
KMyMoney používá pro přehlednější evidenci aktiv a pasiv navíc vlastnost nazvanou příhodně „Instituce“. V Institucích si můžete založit každou banku, u které vedete účet. Je celkem jedno, jestli máte u banky účet s aktivy (běžný účet, spořící účet, investiční font, akciový účet a podobně) nebo s pasivy (kreditka, hypotéka).
Pro své účely si já osobně vedu ještě instituci „Strožok“ – umožňuje mi to evidovat, kolik peněz mám doma zašito v matraci a kolik zlata zakopáno na zahrádce.
Kategorie je jen jiné pojmenování účtů v Příjmech a ve Výdajích. Nicméně kvůli spojení s „Plátci“ nemusí být „Kategorie“ přesným ekvivalentem „Účtu“, jak jej známe například z GnuCash (upozorňuji, že GnuCash jsem neviděl několik let a předpokládám, že jeho vývoj se v té době nezastavil).
Nevím, jestli je položka „Plátci“ vynálezem KMyMoney. V každém případě je tato položka docela užitečná a GnuCash, kteréžto účetnictvní jsem používal před lety, ničím podobným nedisponovalo, nebo to tam bylo před mými zraky pečlivě schováno.
O co jde: Peníze na mé bankovní účty mohou téci z různých zdrojů, ale protože jsem pouhý zaměstnanec, pokaždé se takovému zdroji příjmu bude říkat mzda. V příjmových kategoriích se bude takový účet jmenovat „Výplata“. Protože ale nejsem lenoch a mám dvě různá zaměstnání, budou muset být účty, ze kterých mi výplata chodí, dva. V jiném účetnictví (GnuCash) bych takovou situaci řešil vytvořením dvou účtů v příjmech: „Příjmy: Výplata: Hlavní zaměstnání“ a „Příjmy: Výplata: Vedlejšák“.
Stejně, jako mi může plynout mzda z více zdrojů, mohu za stejnou kategorii zboží, například za potraviny, utrácet u různých dodavatelů. Jednou koupím svou skývu chleba a balenou vodu v Albertu, podruhé v Lidlu. Pokud chci takovou situaci účetně rozlišit, vytvořím dva účty v příjmových kategoriích: „Výdaje: Potraviny: Albert“ a „Výdaje: Potraviny: Lidl“. Potud nic nového a překvapivého.
Jiná situace nastává, pokud jsem například podnikatel a některý z mých dodavatelů je zároveň konzumentem mých služeb nebo zboží. Jednou od něj nakupuji, jednou mu prodávám. Potom bych musel vytvořit příjmovou kategorii „Příjmy: Od mého chlebodárce“ a další kategorii „Výdaje: Mému chlebodárci“. Pokud bych měl účty takto rozdělené, neexistuje jiná možnost, jak zjistit celkovou bilanci na účtech „Můj chlebodárce“, než sebrat obě hodnoty a ručně je porovnat. Názorným příkladem jsou třebas banky – jednou jim já platím bankovní poplatky, podruhé ony mně platí úroky.
KMyMoney na tuto situaci pamatuje a umožňuje vytvořit takzvané „Plátce“. U každého takového plátce mám přehled o všech provedených transakcích (jak příjmových, tak výdajových) a o celkové bilanci. Navíc si můžu o každém plátci evidovat některé další údaje s penězi přímo nesouvisející.
Většinu práce s účetnictvím budete provádět právě v peněžním deníku. Každý účet má svůj vlastní deník. Díky podvojnosti se každá transakce vyskytuje ve dvou různých peněžních denících (například výplata se objeví v účtu „Bankovní účet“ a v účtu „Příjmy“).
Položky v peněžním deníku jsou to, co byste pravděpodobně evidovali, pokud byste si vedli své účetnictví v tabulkovém kalkulátoru (a vše ostatní z podvojného účetnictví byste nejspíš ignorovali).
Položky v peněžním deníku mohou mít různé stavy (anglicky states, ale mám to překládat jako „statusy“?) Podle stavu položky můžete rozeznat, jestli je položka rozpracovaná, předběžně schválená nebo uzavřená (tj. porovnaná s bankovním výpisem, zkontrolovaná, odsouhlasená a odsunutá do archivu).
V KMyMoney můžete evidovat i své investice do akcií či jiných prostředků s pohyblivou cenou. Přiznám se, že tuto možnost v KMyMoney nepoužívám, ale v některém z dalších dílů seriálu bych mohl tuto vlastnost KMyMoney rozebrat.
S investicemi vzdáleně souvisí vedení účtu v cizích měnách. KMyMoney s cizími měnami nemá problém. Ve všech přehledech mám dostupnou informaci jak v příslušné cizí měně, tak informaci přepočítanou na koruny. Se zadáváním kursů se nemusím příliš trápit – KMyMoney umí stáhnout aktuální kurs automaticky (pro své dolarové a eurové účty využívám informace z Yahoo!). Podobně jako dovede KMyMoney zjistit směnné kursy cizích měn, dovede zjistit i aktuální ceny akcií. I když mám zlou předtuchu, že na Yahoo! pravděpodobně nezjistíte cenu ani jednoho z toho půltuctu titulů obchodovaných na BCPP.
Účetnictví by bylo celkem k ničemu, pokud by se z něj nedaly vydolovat nějaké užitečné informace. V oblasti výkazů mi přijde KMyMoney mírně chudší než GnuCash, ale přesto jsou dostupné informace více než dostačující.
O dalších dvou vlastnostech KMyMoney, o Rozpočtech a o Předpovědích, se mohu zmínit jen teoreticky, protože je nepoužívám. Než se mi podaří napsat další díl seriálu, snad se mi povede nastudovat obě vlastnosti dostatečně na to, abych o nich mohl něco konkrétního napsat. Takže zatím aspoň stručně:
V rozpočtech si můžete naplánovat své pravidelné či jednorázové výdaje. Spolu s předpovědí pak můžete plánovat své finance na měsíce či roky dopředu.
Jakmile vedete účetnictví alespoň několik měsíců, fungují předpovědi v KMyMoney víceméně samy. Předpovědi zjištují periodické změny na vašich účtech a na jejich základě jsou schopné spočítat budoucí částky na účtech (pouze na účtech Aktiv a Pasiv). Třiadvacátého září tak budu mít například na svém běžném účtu minus čtyři tisíce Kč (evidentní blbost – nemám kontokorent). U spořících účtů už předpovědi dávají mnohem realističtější výsledky.
Tolik na úvod ke KMyMoney stačilo. Příště si připravíme účetnictví k praktickému používání. Vytvoříme Instituce a účty (v různých měnách) a podíváme se, jak aktualizovat automaticky měnové kursy. Nakonec si vytvoříme nějaké příjmové a výdajové kategorie.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
HomeBank používam, príjemne jednoduchý. Kým som prišiel na to, ako v KMyMoney založiť účet, tak ma chuť prešla a letel von.Predtým som používal ešte jednoduchší program Grisbi.
Jediné, čo mi na HomeBank vadí, je nemožnosť používania inej meny. Pre obyvateľa malej krajiny v Európe to môže byť problém.
Díky za článek. Setrvávám u řešení pomocí OO Calc. Pro každou operaci mám řádek: A:Štítek B:Příjmy C:Výdaje D:Měsíc E:Info Štítek je obecný popis operace (Mzda, Daň, Domácnost, Doprava) Buď je částka ve sloupci příjmu nebo ve výdaji, výjmečně by mohla být v obou. Měsíc je jen název měsíce. Info je podrobnější popis (Penzijní připojištění, MHD) Ve skrytém sloupci Q dělám spojení sloupců Měsíc a Štítku (=CONCATENATE(D177;A177)) Pro každý měsíc se agregují částky dle jednotlivých štítků. Agregace začíná na řádku s první položkou v měsíci.I177 =D177 neboli rovná se názvu měsíce =SUMIF($D$4:$D$10000;"=" &I177;$C$4:$C$10000) tam kde se měsíc rovná tomu co je v &I177 sčítej všechny položky ve sloupci C, sečte všechny výdaje v měsíci =SUMIF($D$4:$D$10000;"=" &I177;$B$4:$B$10000) to samé pro sloupec B, sečte všechny příjmy pak můžou následovat agregované hodnoty dle štítků, které chci sledovat např: =SUMIF($Q$4:$Q$10000;"=" &CONCATENATE(I177;I180);$C$4:$C$10000) v I180 je název štítku CONCATENATE(I177;I180) dá řetězec Jídločervenec sečte všechny hodnoty které mají ve skrytém sloupci Q (štítek+měsíc) Jídločervenec
Podobným způsobem lze získat souhrnné údaje za celý rok=SUM(B2:B10000) všechny příjmy (na řádcích 4 až 10000) =SUM(C2:C10000) všechny výdaje =MONTHS(39814+356;NOW();1) výpočet aktuálního počtu měsíců v roce pro určení mesíčních průměrů celoroční sumy částek u jednotlivých štítků =SUMIF($A$4:$A$10000;"=" &L5;$C$4:$C$10000) &L5 název štítku
Prognózy se dají dělat =(12-E2)*(pravidelná měsíční částka + pravidelná měsíční částka + ... ) v E2 je aktuální počet měsíců v roce Podobně by šlo posbírat a vynásobit měsíční průměr zisků / výdajů
Další výpočty a přehledy se dají dělat z agregovaných částek. A to je tak asi celý účetní program. Pak už jen poctivě zapisovat všechny příjmy/výdaje.
Nedávno jsem díky jeho zařazení do Debianu narazil na další program - Skrooge.
Nezkoušel jsem jej, takže nemohu s KMyMoney porovnávat.
Soubor .po je v prvé řadě třeba přeložit:
msgfmt kmymoney.po -o kmymoney.mo
a potom překopírovat soubor .mo někam do adresáře (záleží na distribuci)
/usr/share/locale/cs/LC_MESSAGES
Zkuste před tím ale ověřit, jestli už tam někde soubor .mo není.
Na to, abyste přeložil KMM ze zdrojáků, budete zřejmě potřebovat spoustu devel balíků - v debianích systémech se natolik nevyznám, abych mohl poradit.Seznam balíčků potřebných pro přeložení v Debianu najdete na http://techbase.kde.org/Projects/KMyMoney#Debian_dependencies.