Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
KMyMoney je propracovaný program pro osobní účetnictví. Podporuje jednoduché i podvojné účetnictví a nabízí spoustu vlastností, které vám vedení osobního účetnictví usnadní. Náš seriál vám vysvětlí základy podvojného účetnictví, představí možnosti KMyMoney a provede vás kroky potřebnými k založení a vedení vlastního osobního účetnictví.
Jednou z posledních věcí v domácím účetnictví KMyMoney, o kterých jsem plánoval napsat, jsou předpovědi.
V dalším díle seriálu se podíváme na to, jak si můžete naprogramovat jednoduchý modul do KMyMoney.
Tentokrát se přesvědčíme o tom, že KMyMoney vám může pomoci i ve vašem podnikání.
Než začnu popisovat práci s rozpočty v KMyMoney, musím zmínit jinou část účetnictví. Část, kterou jsem zatím opomíjel, o které jsem tiše předpokládal, že je vám vlastní, jinak byste účetnictvím neztráceli čas. Abyste mohli účetnictví používat s úspěchem, musíte vědět, proč chcete své peníze sledovat, mít svůj vlastní cíl.
Nedaly by se plánované transakce využít jako chytré šablony, které se objeví v mém peněžním deníku v tu pravou chvíli? To byla jedna ze zajímavých myšlenek, které mě napadly při překládání KMyMoney do češtiny. Začal jsem se věnovat plánovaným transakcím trochu důkladněji a své zkušenosti popsal v tomto článku.
Když jsem začal psát seriál o KMyMoney, vůbec mě nenapadlo vyzkoušet půjčky. Až když jsem začal aplikaci KMyMoney překládat, zjistil jsem, že tato část KMyMoney je velmi propracovaná a rozhodně stojí za další díl seriálu.
Závěrečný díl seriálu o správě osobního účetnictví v programy KMyMoney nabízí informace o zakládání a evidenci investičních účtů a dalších méně obvyklých úkonech. Vedení účtu v cizí měně a směnné kurzy. Akciové účty a investice.
V minulém díle jsme se naučili, jak zadávat do účetnictví své transakce. Doporučil jsem vám, abyste vzali svůj poslední výpis z kreditní karty a celý jej přeťukali do KMyMoney. Pokud jste tak učinili, určitě jste neudělali žádnou chybu a teď máte přehled, za co jste utráceli minulý měsíc.
Minule jsme si připravili KMyMoney pro řádné používání, dneska si ukážeme, jak pracovat s peněžním deníkem. Abychom si vytvořili jednoduchý přehled o svých financích, nepotřebujeme toho znát více.
Příprava na založení osobního účtování. Článek popisuje, jak v KMyMoney vytvořit instituce (banky, spořitelny apod.), účty (aktiva, pasiva), kategorie (za co platíte a za co jste placeni) a investice.
KMyMoney je propracovaný program pro osobní účetnictví. Podporuje jednoduché i podvojné účetnictví a nabízí spoustu vlastností, které vám vedení osobního účetnictví usnadní. Náš seriál vám vysvětlí základy podvojného účetnictví, představí možnosti KMyMoney a provede vás kroky potřebnými k založení a vedení vlastního osobního účetnictví.
Tiskni
Sdílej: