Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
O účtu v cizí měně jsme si něco povídali v druhé části seriálu. Nyní si účet v cizí měně trochu rozvedeme.
Pro účetnictví je účet vedený v cizí měně o něco složitější, protože k přepočtu na základní měnu (obvykle CZK) musí být k dispozici směnný kurs. Směnné kursy se neustále mění. Aby bylo možné zhodnotit vývoj účtu v čase, je nutné uchovávat spolu se zůstatkem na účtu i historii směnných kursů.
Pro vás, jako uživatele, může být udržování kursů poměrně jednoduchá záležitost, spočívající v prostém stažení aktuálních kursů z internetu, což lze v KMyMoney zařídit pár kliknutími myší.
Účet v cizí měně vytvoříme stejně jako jakýkoliv jiný účet, podstatný rozdíl je především v tom, že zvolíme jinou měnu účtu a stáhneme si z internetu kurs. Jako příklad jsem zvolil zlato. Mám pro to svůj důvod – díky různým zaokrouhlením je to komplikovanější, než zavedení například eurového účtu.
Kurs měn se v KMyMoney zjišťuje přes Yahoo (lze nastavit). Popis lze snadno vygůglovat, zajímavý odkaz jsem ve svých záložkách našel například zde: Yahoo data download.
Zkusíme si tedy vytvořit účet, na kterém budeme sledovat hodnotu svého zlatého pokladu. Účet založíme stejně, jako všechny ostatní účty. Jelikož zlato ve fyzickém držení je „hotovost“, zvolil jsem instituci „Strožok“:
Zlato má vytvořený svůj vlastní symbol: XAU. To je zkratka pro jednu troyskou unci, což je tradiční hmotnostní jednotka používaná při obchodování se zlatem, odpovídající 31,1 gramům.
Kliknutím na tlačítko „Online quote“ bychom měli zjistit na internetu aktuální kurs. Když se o to pokusíme, pohoříme:
Příčina je celkem jednoduchá, ale přijdeme na ni, až když zkusíme ručně stáhnout kurs z Yahoo a podíváme se do staženého CSV souboru:
wget http://finance.yahoo.com/d/quotes.csv?s=CZKXAU=X&f=sl1d1
A obsah CSV:
"CZKXAU=X",0.00,"7/1/2010"
Takže zjištěná cena zlata je nulová. Yahoo posílá kursy zaokrouhlené na dvě desetinná místa, přičemž aktuální kurs koruny je 0,0000384 zlaté unce (to už mohli udávat cenu rovnou v atomech). Je potřeba donutit KMyMoney, aby pro přepočet zjišťoval převrácenou hodnotu kursu (v době psaní článku 26 tisíc korun za jednu unci).
Zatím tedy založte účet s kursem 1:1.
Tabulka s kursy je v KMyMoney přístupná v menu: „Nástroje, Prices“. Smažte všechny řádky, ve kterých se objevuje měna XAU, ať už ve sloupci Komodita nebo ve sloupci Měna. Poté klikněte na tlačítko New. V dalším formuláři zvolte jako první hodnotu Zlato (XAU):
Vyplňte aktuální kurs (aspoň přibližně):
A nakonec zjistěte přes Yahoo aktuální kurs (v seznamu tlačítkem „Vyhledat hodnotu online“). Zjišťovat kurs unce zlata vyjádřený v korunách je hned veselejší, než zjišťovat kurs koruny v uncích zlata:
Nakonec se můžete podívat do přehledu účtů, jestli je hodnota vašeho zlatého účtu stále deset Kč. Máte-li na účtu deset uncí, měla by se objevit částka kolem čtvrt miliónu korun.
Kursy se ukládají spolu s daty při každém zjištění v položce menu „Nástroje, Aktualizovat ceny akcií a směnné kurzy měn“. Později lze s pomocí těchto historických dat vytvořit graf s vývojem ceny (samozřejmě odrážející i aktuální výši zůstatku na účtu v cizí měně).
Vytvoření akciového účtu jsem letmo nakousnul už ve druhé části tohoto seriálu. Vytvoření akciového účtu může být trochu komplikovanější, protože při obchodování s akciemi obvykle máte u svého brokera otevřené účty dva: finanční a akciový. Reálné obchodování s akciemi pak probíhá tím způsobem, že si otevřete účet u brokera, na finanční účet pošlete peníze a za ty pak nakoupíte akcie. Akcie jsou uložené na vašem akciovém účtu, peníze (zbyly-li vám jaké po nákupu akcií) na vašem finančním účtu.
U vašich investičních účtů musíte sledovat několik různých kursů. Jednak to může být kurs měny, ve které je vedený finanční účet (například USD či EUR), za druhé to může být kurs měny, ve které se obchodují akcie, a za třetí kurs samotného cenného papíru (pokud obchodujete pouze české akcie, nemusíte se o kursy starat).
Akciový účet založíme stejně jako účet v cizí měně:
V dalším kroku si vytvořte svůj finanční účet u brokera. Ve výsledku pak budete mít účty u svého brokera dva. V jednom budete mít peníze, ve druhém akcie:
Účty máme vytvořené, jako další krok následuje vytvoření potřebných cenných papírů. Cenné papíry se skrývají v levém ikonkovém menu pod názvem „Investice“.
V seznamu (ten je nyní prázdný) klikněte pravým tlačítkem myši a v kontextovém menu vyberte položku „New investment“. Pokud máte akciových účtů několik, musíte s v záhlaví seznamu vybrat příslušný účet:
Některé cenné papíry lze zřejmě obchodovat i po kouskách, jinak by zde nebyla možnost zadat hodnotu „Fraction“. Při zadání 1/1 se budou akcie obchodovat v celku, při zadání 1/100 v setinkách. Cena některých cenných papírů se udává i v jiných frakcích (americké dluhopisy v dvaatřicetinách), ale to zjevně není tento případ. Nerozumím tomu, akcie jsou pro mne cizí svět.
Už při vytvoření akciového účtu v účetnictví můžete být vlastníky několika různých cenných papírů. Formulář pro vytváření účtu by byl příliš složitý, takže počáteční zůstatek musíte zadat v peněžním deníku ručně. Využijte pro tento účel volbu „Add shares“ nebo „Remove Shares“ (jste-li v pozici short). Protiúčet v tomto případě není třeba zadávat.
Akciový účet má peněžní deník, podobně jako kterýkoliv jiný účet. Liší se pouze jeho forma. S akciemi (a s dluhopisy) se dá dělat mnohem více věcí, než jen nakoupit či prodat. Formulář je proto mnohem složitější.
Investice si lidé pořizují obvykle na delší dobu, během níž se cena investice mění. Nemám ve svém zkušebním účetnictví akcie natolik dlouho, abych se mohl pochlubit nějakým hezkým grafem. V části „Výkazy“ najdete grafy a tabulky v oddílu „Investice“. Pro úspěšné zobrazení musíte pravidelně aktualizovat ceny akcií – v menu Nástroje, Aktualizovat ceny akcií a směnné kurzy měn, Update All. Celkem spolehlivým zdrojem cen je Yahoo. Pamatujte pouze na to, že zde získáte aktuální ceny (mírně zpožděné), které se mohou dost výrazně lišit například od aktuálního denního kursu ČNB.
Seriál o KMyMoney prozatím končí. Stručně jsem v něm popsal vše, s čím v KMyMoney pracuji a přidal i něco z oblastí, ve kterých se nepohybuji zcela běžně (akcie). Jako velice lákavá vlastnost se mi jeví „Rozpočty“ a „Předpovědi“. I když se zdají obě části jednoduché, zatím jsem s nimi nepracoval dostatečně intenzivně na to, abych o tom byl schopen něco inteligentního napsat.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: