Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Možná jste se tak trochu podivili nadpisu. V době, kdy všichni řeší nové openSUSE 13.1 či chystanou Fedoru 20 a Phoronix chrlí desítky článků na téma toho co možná bude, možná nebude v Ubuntu 14.04 LTS, přicházím s článkem o půl roku starém vydání Mageia 3. Inu, má to podobný důvod jako dvojice článků o Mageia 2…
… než urychleně ve virtuálu nastřílet 10 screenshotů a vydat rychlokvaškový článek, raději si se svou oblíbenou distribucí nejprve užiju „trochu srandy“. Luboš se tak tentokrát opět hodně načekal . Nicméně i díky tomu vám teď můžu nabídnout postřehy jak z aktualizace přibližně rok běžící instalace Mageia 2 na řekněme průměrném desktopu (2,93 GHz 2core Intel, 8GB RAM, 7200ot. HDD), tak instalace a provozování čisté Mageia 3 na poměrně pomalém notebooku (1,2GHz 2core Intel, 2GB RAM, SSD).
Mageia 3 ve srovnání s Mageia 2 rozhodně stála v době svého uvedení za pozornost. Upgrade prakticky všech komponent systému byl klíčový. Dá se to přirovnat k situaci současné, kdy je Mageia 3 už přeci jen vousatější a tak je čas pomalu vyhlížet Mageiu 4. Ta ale přijde až v únoru 2014, prozatím je ve stádiu Beta4. Pro běžné užití ji nedoporučuji.
Pokud to máte povoleno, pak na vás Mageia vždy houkne, že je k dispozici novější verze. Zatím to platilo pro přechod 1→2 a 2→3 a nepochybně tomu tak bude i pro přechod z 3 na 4.
„Povýšení distribuce“ se provádí automatizovaným procesem, který si stáhne balíček mageia-prepare-upgrade
. Při restartu je potřeba vybrat speciální volbu v zavaděči, po následném nastartování systému se prostou metodou instalace nových verzí balíčků povýší distro o verzi výše. V mém případě (dostatečně „kvalitně zprasená“ Mageia 2 obsahující mj. ovladače pro GPU AMD i Nvidia a KDE i GNOME) to bylo něco přes tři tisíce balíčků. Na konci celý proces nahlásil jakousi chybovou hlášku (kterou jsem bohužel neuložil), nicméně vše až na jednu drobnost běželo perfektně. Tou drobností bylo, že mi toto povýšení distribuce vypnulo v GNOME přesouvání oken pomocí chycení kdekoli se zmáčknutým Altem. Musel jsem to nastavení najít v hlubinách GNOME a ručně aktivovat. Zvláštní, zajímavé, zkousnutelné. Nicméně to znamená, že povýšení není 100,00% spolehlivé.
Naproti tomu vlastní čistá instalace nedělá žádné problémy. Proces je podobně poklidný a nestresující jako u Mageiy 2, instalátor důvěrně známý. Výběr jazyka – licence – nastavení diskových oddílů – instalační zdroje – buď rychlý výběr desktopu/nebo ruční konfigurace balíčků – nastavení rootova hesla a prvního uživatele – kontrola údajů – a je hotovo.
Takto vypadá menu po prvním spuštění.
KDE 4 vypadá poměrně standardně, žádné velké „vylomeniny“ á la dvorní KDE distro (openSUSE) se nekonají.
Rozvržení aplikací v menu (klasickém, ne Kicoff) je standardní, tedy některé aplikace jsou (dle mého zbytečně a často nevhodně) schovávány za položku „více“.
Ve výchozím stavu jsou jedinými zdroji repozitáře na instalačním médiu.
Pro aktualizace je potřeba vybrat zdroje internetové, o což se postará sama Mageia při prvním spuštění instalátoru a volby výběru zdrojů.
Pak již začne houkat stavová oblast ohledně nových aktualizací.
Instalátor nijak neurazí, ale ani nepřekvapí. I Mageia 3 nijak neřeší to, jak báječný je třeba instalátor Ubuntu Software Center, nebo jaký pokrok dělají další distra, případně GNOME Software. Jestli je to dobře či špatně, nechám na vás. Přehledné je to ale méně, zbytečně je volána řada malých okének, ač by to všechno mohlo být v jednom větším, podobně jako v Ubuntu. Uvidíme, jestli nepřekvapí Mageia 4 (pozn.: překvapí, ale o tom třeba příště ).
Ovládací centrum Mageia je taktéž klasická nepříliš se měnící aplikace, ale je to jedna z těch věcí, která bývá na Mageie oceňována (už od dob Mandrivy).
Takto vypadá nastavení hardwaru (odtud se mimo jiné instalují uzavřené ovladače pro grafické karty) a další volby.
Správa síťových připojení a monitoring. Výchozí KDE záležitost. Nastavení všech jemných nuancí je ale již v režii Ovládacího centra Mageia.
Další prvky nastavení obrazem:
MSEC a bezpečnostní nasavení podrobněji:
A pokračujeme s přihlašováním, spouštěním:
Mageiu 3 jsem používal/používám ve dvou provedeních. Na desktopu jako upgrade z Mageia 2 a na notebooku jako čistou instalaci. O desktopu mohu říci, že už u něj pozoruji několik měsíců klesající svižnost. Mageia samotná za to moc nemůže, dlí na 1TB 7200otáčkovém HDD, který už zjevně trpí notně velkou fragmentací a také složka „Stažené“ aktuálně obsahující nevěstinec 2372 souborů zrovna svižnosti načítání dat neprospívá.
Co je ale smutné, že při občasných úpravách prostředí GNOME Classic se mi podařilo „usmrtit“ jeho horní lištu. Obvykle po chvíli prostě vytuhla, černý skin prostředí se resetoval na světlý (což se fakt nedá používat) a tak s ohledem na to, že distribuci samotné to bylo zjevně jedno, následoval krátký přechod na GNOME 3. Jenže tam se mi podařil podobný incident a po přesunu na Xfce též podobný. Všechna tři prostředí spojuje vytuhnutí horní lišty, pročež momentálně dožívám ve velice plesnivě běhajícím prostředí KDE a přemýšlím, jestli to celé reinstalovat, nebo počkat na aspoň RC verzi Mageiy 4.
Univerzálním problémem je ale po nějaké době od spuštění se objevující neschopnost prostředí spouštět aplikace. Prostě něco spustíte (ať již přes menu, nebo přes Alt+F2), ale nic se nestane. Po zadání příkazu v konzoli se vždy objeví hláška X serveru ve stylu „maximum number of clients reached“ a nezbývá než restartovat. Mageia sama o sobě nic neřeší, ani neinformuje uživatele. Nedostatkem zdrojů to není (3GHz 2core Intel, výrazně nevyužitých 6 GB RAM). Dovolím si tedy konstatovat, že jsem na desktopu, zhruba rok a tři čtvrtě po instalaci Mageiy 2 a letošním upgradu na Mageiu 3, zjevně dosáhl krajních mezí použitelnosti.
Žádný z těchto problémů se ale netýká notebooku. Tam běží daleko čistější instalace než na stroji, neměnily se mu hardwarové parametry a jeho konfigurace v principu věci nedovoluje zasvinit stahovací adresář třemi tisíci souborů. A instalovaným SSD v notebooku fakt ona svižnost není, přeci jen to je 1,8" ZIF ATA100 SSD, tedy výkonově hodně podprůměrná záležitost.
Obecně si tedy dovolím Mageiu 3 velmi doporučit. Ale pouze k čisté instalaci, upgrade skýtá jisté drobné problémy a čistá instalace vás vyvaruje potenciálních problémů s výkonem a stabilitou desktopů. Mageiy 2 jsem říkával něco jako že Mandriva konečně po pár letech stagnování dozrála do krásy a neméně stejně to platí pro Mageiu 3. Pravdou ale je, že tahle malá distribuce s omezenými zdroji nemůže obstát ve stíhacích závodech s Ubuntu či jinými velkými systémy, které těží i z daleko širší základny uživatelů tvořících PPA repozitáře a podobné věci.
Mageia 4 má vyjít začátkem února 2014, momentálně je k dispozici první beta verze.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Riešil som to vlastnou kompiláciou a rpm z iných distribúcií.Heh, tak to se od doby mého používání Mandrake moc nezměnilo. Ale mělo to své kouzlo...