Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Nikdo nechce naše produkty,Jaké produkty že to tribunál soudního dvora Evropské unie vyrábí či prodává?
Největším úspěchem komoušů bylo přesvědčit svět, že Hitler byl pravičák. Druhým největším úspěchem komoušů bylo přesvědčit svět, že pravice je pro monopoly, že pravice je proti solidaritě a vůbec o spoustě dalších nesmyslů.
Nepřijdou. Dělají téměř pravý opak.
Jen by to chtělo přeložit tu právničinu v článku do jazyka srozumitelného normálním lidem.Tak to vám pak stačí přečíst perex. Tam je ta hlavní informace, zbytek jsou konkrétní detaily a ty už přeložit moc nejde :-/
To mě opravdu nesmírně mrzí, že přijdu o podnětnou debatu s fanatiky, kteří naprosto nechápou reálné fungování světa.Jen bacha abys mezi ně sám nepatřil :).
§ 11 (1) Zneužívání dominantního postavení na újmu jiných soutěžitelů nebo spotřebitelů je zakázáno. Zneužitím dominantního postavení je zejména f) odmítnutí poskytnout jiným soutěžitelům za přiměřenou úhradu přístup k vlastním přenosovým sítím nebo obdobným rozvodným a jiným infrastrukturním zařízením, které soutěžitel v dominantním postavení vlastní nebo využívá na základě jiného právního důvodu, pokud jiní soutěžitelé z právních nebo jiných důvodů nemohou bez spoluužívání takového zařízení působit na stejném trhu jako dominantní soutěžitelé, kteří přitom neprokáží, že takové spoluužívání není z provozních nebo jiných důvodů možné anebo je od nich nelze spravedlivě požadovat; totéž přiměřeně platí pro odmítnutí přístupu jiným soutěžitelům za přiměřenou úhradu k využití duševního vlastnictví nebo přístupu k sítím, které soutěžitel v dominantním postavení vlastní nebo využívá na základě jiného právního důvodu, pokud je takové využití nezbytné pro účast v hospodářské soutěži na stejném trhu jako dominantní soutěžitelé nebo na jiném trhu
Takový zákon je špatný sám o sobě. Na začátku mají všichni stejné možnosti. Pokud někdo zaspí a pak není schopný dohonit vlak lepší nabídkou, je to jen jeho problém a neměl by za to být trestán ten, kde nezaspal.Ano, například tady všichni zaspali, protože tady za komunistů nezačali budovat svoje vlastní telekomunikační sítě. (Mimochodem, tento problém s telekomunikačními operátory řešili i v USA, kde žádní komunisté nebyli.) Rovněž jsou všichni úplně pitomí, že tady nezačnou budovat paralelně své vlastní elektrorozvodné sítě vždyť je to tak jednoduché, efektivní a nic jim nebrání dohonit vlak! A co takhle vlastní plynovody, hmmm? Stačí vykopat všude díry, ne? Žádný problém! Opět výstavní příklad ideologicky zaslepeného "tržního génia", který diskutuje o něčem, o čem nemá potuchy.
Slovak Telekom nicil trh s DSL a mohol by som pokracovat. Nakoniec, aj AT&T bolo pre taketo praktiky rozdelene na casti a malo zakazane komercne vyuzivat Unix.To máš těžký. Když uživatelé internetu na Olšanech demonstrovali proti zlodějskému dial-upu tehdejšího SPT Telecom, tak tihle mladí tržní géniové měli přinejlepším ruku v nočníku, nebo spíš ještě dováděli tátovi v trumpetě, no.
totéž přiměřeně platí pro odmítnutí přístupu jiným soutěžitelům za přiměřenou úhradu k využití duševního vlastnictví ... pokud je takové využití nezbytné pro účast v hospodářské soutěži na stejném trhu jako dominantní soutěžitelé nebo na jiném trhu
M$ ma ovsem na trhu OS na desktopy velmi dominantni postaveni a tudiz v okamziku, kdy zcela umyslne neposkytuje dokumentaci (napriklad proto, aby konkurencni SW nebyl schopen precist data ...), pak jednoduse zneuziva sveho postaveni na trhu (neb na konkurecnim trhu by si neco takoveho jednuse nemohl dovolit)V podtate to tak je, ale je to trochu slozitejsi, a proto je kolem toho rozsudku tolik zmateni, lide nechapou, divi se, ... Detaily uz si nepamatuji, ale ma se to zhruba takhle: Dominantni postaveni samo o sobe vas k nicemu nezavazuje! Protizakonne je, kdyz dominantni postaveni na jednom trhu pouzijete pro ziskani dominantniho postaveni na trhu jinem. Drivejsi spor mezi DOJ a Microsoftem prokazal, ze existuje trh desktopovych operacnich systemu, a ze Microsoft na nem ma dominantni postaveni. U tohohle soudu pak bylo nutne ukazat, ze existuje trh serveroveho SW (middleware), a ze Microsoft vyuziva sveho dominantniho postaveni na trhu desktopovych OS i pro ziskani dominantniho postaveni na trhu middleware. To dominantni postaveni ziskaval tak, ze konkurenci neumoznoval pristup k informacim. Smysl tohohle antimonopolniho zakona je, aby firma, ktera nelagne ziska dominantni postaveni na jednom trhu, nemohla postupne pozirat i dalsi trhy. Jinak by se mohlo stat, ze nakonec bychom meli jen jednu firmu co ovlada vsechny trhy. Tenhle zakon plati v USA uz strasne dlouhou dobu. Proto se treba nestalo, ze by naftarske firmy (ktere kdysi dabelsky vydelaly) ovladly celou ekonomiku USA. Ten zakon byl v minulosti uplatnen nekolikrat a zafungoval dobre. Jeho odpurci jsou v podstate jen extremni liberalove, kteri neuznavaji jakoukoliv regulaci trhu.
Cílem vložených obrázků, stejně jako zvýrazněného textu, mělo být zlepšení čitelnosti článku. Právničina není pro každého.
Kdyby všech 5 obrázků odkazovalo na stejné video, také by to bylo divné. Určitě by se někdo v diskusi stěžoval.
Zkostnatělé evropské instituce by měly napřed dát pokutu samy sobě za to, že
Těžko říct, jaký podíl viny na současném katastrofálním stavu nese Microsoft. Je to firma, která má ze zákona povinnost usilovat o maximální zisk. Když už ho dosáhla a systematickým vymýváním mozků žákům základních a středních škol si ho zajistila na dalších 50 let dopředu, pozdě brka honit.
za celá desetiletí nijak nezasáhly …V EU jsme od roku 2004. Rozhodnutí kterým celá ta šaškárna začala padlo v roce 2004.
…proti faktickému převzetí státní správy i školství Microsoftem.Jak? Má snad EK nařizovat jaký software se smí používat? Vždyť bys byl první kdo by proti takovému nesmyslu protestoval.
Když už ho dosáhla a systematickým vymýváním mozků žákům základních a středních škol si ho zajistila na dalších 50 let dopředu, pozdě brka honit.Jasně, však ono to vymývání mozků na školách není zdaleka tak důležité jako mít možnost všechno svést na zlou uniji tak co bychom se namáhali.
Jak? Má snad EK nařizovat jaký software se smí používat? Vždyť bys byl první kdo by proti takovému nesmyslu protestoval.To ne, ale měla by nařizovat, aby se všude na dodávku SW konalo regulérní výběrové řízení, místo nastavení podmínek tak, aby spolu soutěžili jen různí přeprodejci MS.
Další pravidlo by mělo nařizovat, že software pořizovaný z peněz daňových poplatníků musí být výhradně open-source a že zdrojové kódy musí být neomezeně k dispozici. Situace, kdy všechny státní instituce bez rozdílu a nezávisle na sobě sponzorují jednu velkou firmu, opakovaně trestanou za porušování zákonů, mi připadá zcela nepřijatelná. Ať mi nikdo neříká, že například personální agendu všech ministerstev by nemohl zajistit jeden společný open-source projekt.
Takže Microsoft dostal flastr za to, že se Windowsí doména blbě spravuje Sambou a že jim nechtějí poskytnout dokumentaci k jejich doménovým protokolům a že je ještě záměrně kryplí. IMHO spravedlivé, ne?4 „Informace týkající se interoperability“ jsou ve smyslu rozhodnutí z roku 2004 „vyčerpávajícími a přesnými specifikacemi všech protokolů [uplatněných] v operačních systémech Windows pro servery určené k podpoře pracovních skupin, které používají servery Windows pro pracovní skupiny za účelem poskytnutí sítím Windows určeným k podpoře pracovních skupin služeb sdílení souborů a tiskáren a služeb správy uživatelů a skupin [uživatelů], včetně služeb spojovatele domény Windows, adresářové služby Active Directory a služby ,Group Policy‘“ (čl. 1 odst. 1 rozhodnutí z roku 2004).
5 „Sítě Windows určené k podpoře pracovních skupin“ jsou definovány jako „skupin[y] klientských osobních počítačů [na kterých je instalován operační systém Windows pro klientské osobní počítače] a serverů [na kterých je instalován operační systém Windows pro servery určené k podpoře pracovních skupin] navzájem mezi sebou propojen[é] prostřednictvím počítačové sítě“ (čl. 1 odst. 7 rozhodnutí z roku 2004).
6 „Protokoly“ jsou definovány jako „soubor pravidel vzájemného propojení a interakce mezi různými operačními systémy Windows pro servery určené k podpoře pracovních skupin a operačními systémy Windows pro klientské osobní počítače instalovanými na jednotlivých počítačích v síti Windows určené k podpoře pracovních skupin“ (čl. 1 odst. 2 rozhodnutí z roku 2004).
7 Komise v rozhodnutí z roku 2004 zdůrazňuje, že dotčené odmítnutí se netýká prvků „zdrojového kódu“ Microsoft, ale pouze specifikací daných protokolů, tj. podrobného popisu toho, co se očekává od daného softwaru, na rozdíl od implementace, kterou je provedení kódu v počítači (body 24 a 569 odůvodnění rozhodnutí z roku 2004). Upřesňuje zejména, že „nezamýšlí nařídit společnosti Microsoft, aby umožnila třetím osobám kopírovat Windows“ (bod 572 odůvodnění rozhodnutí z roku 2004).
Pokud mám připodobnit k pekařům, tak se nepřou o recept na chleba, ale o přepravky ve kterých se pečivo vozí. Microsoft si dělá pečivo svých tvarů, které pasne jen do jejich přepravek, nepasne tam pečivo jiných pekařů a nechce změnit tvar přepravek aby lidem mohli v nich převážet i pečivo jiných pekařů stejně jako nechce zveřejnit recept jak dosahuje svých tvarů pečiva. Si přestavte že rohlík by nebyl rohlík, ale měl by třeba tvar kosočtverce. No kdo by to dobrovolně žral?
Ale jinak zajímavý flame. Můj názor je, že už není východisko a spíš je to systémová chyba.
Tiskni
Sdílej: