Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Hra Minecraft mně připadá, že byla inspirována něčím jako příběh Robinsona Crusoe, protože začíná a pokračuje téměř shodně. Objevíte se na pobřeží neznámé krajiny a vlastně prvním cílem je přežít noc. V noci se totiž začnou objevovat různé příšery a půjdou po vás. Stejně jako Robinson tedy musíte najít nějakou skrýš, nebo si postavit nějaký provizorní přístřešek. Asi úplně první, co hráče překvapí, je to, že krajina je tvořena z kostek podobně jako stavebnice. Nečekejte tedy žádný antialising, pokročilé 3D efekty a další moderní vymoženosti. To, že je svět tvořen z kostek, je ale paradoxně jednou z hlavních předností této hry.
Zpočátku tedy nemáte nic, všude okolo je ale spousta surovin a materiálu. Holýma rukama můžete narubat dřevo z pár stromů a ze dřeva si vyrobit první jednoduché nástroje. Jakmile narubete nějaké dřevo, vyvolejte inventář stiskem klávesy E a zde můžete vyrobit své první předměty. V horní části okna se objeví čtverec 2x2, do něj přesuňte dřevo, šipka ukáže, že z něj můžete vyrobit prkna. Jakmile máte prkna, můžete si vyrobit svůj první pracovní stůl. Na pracovním stole pak můžete vyrábět všechny ostatní nástroje a předměty. Pracovní stůl je čtverec 3x3 a asi jako první s jeho pomocí vyrobte první primitivní dřevěnou sekyrku, krumpáč a lopatku. Další užitečnou věcí je pec, kterou postavíte z kamene. Pec vám umožní tavit různé suroviny a vyrábět z nich další polotovary nebo například ze špalků dřeva si můžete vypálit dřevěné uhlí. Uhlí (i dřevěné) je lepší do pece než dřevo, určitě jej tedy používejte.
Ve světě Minecraftu je k dispozici nepřeberné množství materiálů a produktů, které lze z těchto materiálů vyrobit. Toto je druhá a možná hlavní přednost hry Minecraft. V tomto světě samozřejme platí i fyzikální zákony, některé pochopitelně zjednodušeně, ale to neubírá na zábavnosti a hratelnosti. Jakmile si postavíte svůj první skromný dům a přečkáte první noc, zjistíte, že by bylo fajn mít v domku třeba skleněná okna, postel, nenosit všechny věci s sebou a mít třeba malou zahrádku a pěstovat růže. Všechno a mnohem víc můžete získat. Jak jsem zmínil v úvodu, v noci se vás budou snažit dostat různé příšery. Ve hře se střídá denní cyklus po zhruba deseti minutách. V noci je tedy dobré být v nějakém příbytku a mít zavřené všechny vchody.
Jednou se mi třeba stalo, že příšery lezly přes strom nedaleko domu a skákaly přes nedostavěný otevřený balkon do domu. Pokud chcete rychle noční dobu překlenout a během dne se věnovat třeba kutání železné rudy, postavte si v příbytku postel. Jakmile se začne stmívat, můžete postel použít a probudit se následující den. K výrobě postele budete potřebovat prkna a vlnu. Tady se hodí zmínit, že kromě surovin, jako jsou dřevo, hlína, kámen, uhlí a další, můžete potkat ještě různá zvířata. Vlnu tedy získáte z ovcí. Buď tak, že ovci zabijete, nebo ji s pomocí vyrobených nůžek jen ostříháte. Jak vidíte už jen na takovéto drobnosti, máte více možností.
Některá zvířata můžete chovat kvůli různým produktům (vejce, mléko, maso...), jiná dokonce můžete ochočit. Hádejte, jak ochočit vlka? Také se z vás může stát nadějný zemědělec, s motykou v ruce a několika semínky založíte například pšeničné pole. Dejte si ale pozor, zelené výhonky různým zvířatům chutnají, takže si pole raději obestavte nějakým plotem. Ve hře se střídá i počasí, občas zaprší, to pak obilí pěkně roste, a v polárních oblastech může i sněžit a vodní plochy jsou zamrzlé. Až vás přestane bavit chodit neustále po svých, můžete zkusit osedlat třeba prase – k tomu potřebujete mít v inventáři sedlo a u prasete jej použít
V podzemí, kam se nedostane denní světlo, si budete muset svítit pochodněmi. Pochodeň vyrobíte z uhlí a ze dřevěné tyčky. Pak ji třeba připevníte ke stěně nebo na nějaký podstavec. Hra mě stále překvapuje, třeba když jsem pochodeň umístil do rohů ohrady před domem, že to krásně na plot pasovalo. Zahrádka tak byla osvětlená pěkně v noci a z okna se dalo pozorovat, jak okolo chodí různé příšery a nemohou se dostat dovnitř. Když objevíte nějaký rozsáhlý podzemní komplex, občas se hodí vyrobit si nějaké cedulky jako ukazatele cesty, abyste nezabloudili. V takových jeskyních je pak třeba mít se na pozoru i ve dne, bývá zde dost příšer. Pokud budete mít dost železa, můžete si postavit i nějakou důlní dráhu a vytěžené suroviny vyvážet na povrch. Z kopce důlní vozíky jezdí na popostrčení, do kopce budete potřebovat nějaký výtah, nebo důlní lokomotivu.
Na Internetu je množství videí a obrázků s ukázkami, co lidé vytvořili – od různých staveb po různé stroje a další možné a nemožné věci. Hra podporuje i multiplayer, což vám dá možnosti úplně nových rozměrů. Existuje několik českých serverů s poměrně širokou komunitou lidí. Hra je napsaná v jazyce Java a díky tomu je multiplatformní. Pro běh vyžaduje grafickou kartu s OpenGL. I když je nyní hra ve fázi beta, nezaznamenal jsem jedinou chybu.
Hru lze koupit na minecraft.net za 14.95 euro, po dokončení bude stát podle autorů 20 euro. Díky úspěšnému minecraftu již vzniklo několik projektů, které se snaží minecraft napodobit, za všechny bych jmenoval Minetest, který se mi zdá jako nejzdařilejší. O hře by se dalo ještě hodně napsat, ale nerad bych vás připravil o tu úžasnou možnost objevování a zkoumání světa Minecraftu. Pokud ale přesto občas nebudete vědět jak něco vyrobit, navštivte Minecraft wiki.
Přeji příjemnou zábavu při hře!
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
V horní části okna se objeví čtverec 2x2, do něj přesuňte dřevo, šipka ukáže, že z něj můžete vyrobit prkna.by si to pro názornost zasloužila :) Je dobře že se o této hře píše, v porovnání se zbytkem aktuální herní scény je to jeden z mála klenotů. Dnes vyšla verze 1.8, která je prvním krokem k adventure módu. Mimochodem, pro zájemce doporučuji nehrát klasický singleplayer, ale nainstalovat si klidně na stejný počítač server, nejlépe modifikaci Bukkit (je to klasický server s nějakým tím modovacím api). Člověk díky tomu dostane víc možností ve hře díky skvělým bukkit modům, případně šanci pozvat si kamaráda do hry aby se pokochal.
Je čas asi zkusit jre7, ale nevěřím tomu.No pokud to není vyjímka z pravidla, tak se bude řídit Gatesovým efektem ne?
Takže fakt sranda, nechápu, co tím autoři sledují, chtějí snad omezit používání světa jen na 30 hráčů, protože na plný výkon a odezvy si víc hráčů ani přetočený i7 nedá.Podle mě to prostě ten systém, kterým to tvoří už nestíhá a program blobuje (navíc je v javě, tak je to ještě víc vidět).