Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
sed
.sed
slouží k parsování a neinteraktivní úpravě textových souborů. Název je zkratkou stream editor, což znamená editor (textových) proudů.
Existuje více implementací sed
u. Nejdříve si popíšeme standardní sed
, jak je popsán v SUS a potom si povíme o některých rozšířeních GNU implementace.
Sed implementuje celý programovací jazyk sloužící k automatizaci úpravy textu. Pochopitelně zde nebudu rozebírat veškeré možnosti, protože to by vydalo na pěkně dlouhý specializovaný seriál. Zabývat se budu pouze možnostmi nahrazování textu.
Nejčastější použití vypadá následovně:
sed -e "s/původní výraz/nahrazující řetězec/" soubor.txt > upraveny_soubor.txt
Tento příkaz projde soubor.txt řádek po řádku a první výskyt (na každém řádku) řetězce „původní výraz“ nahradí za „nahrazující řetězec“ a upravené řádky vypíše. Pokud „původní výraz“ nenajde, řádek je vypsán přesně tak, jak je v původním souboru. Jak vidíte, přepínač -e bere jako argument tzv. skript sedu (přímo jeho kód, ne soubor). Přepínačů -e můžete zadat více najednou. Nezadáte-li soubor, který má být upraven, program bude čekat na standardní vstup. To znamená, že mu lze předat výstup jiného programu:
# vypíše „pes“ echo koc | sed -e s/c/cka/ -e s/kocka/pes/
Jdu na to rychle? Vysvětlím. Ve výrazu „koc“ se dle prvního předpisu nahradí „c“ za „cka“, vznikne tedy „kocka“. Podle druhého předpisu se pak nahradí "kocka" za „pes“. To už se ovšem opakuji, takže si ukážeme něco nového. Zkusme toto:
sed -e "/and/ s/||/or/g" soubor.cpp
Výraz /and/ je podmínka, která zapříčiní, že nahrazení „||“ za „or“ se provede pouze na řádcích, které obsahují výraz „and“. Písmeno „g“ za posledním lomítkem znamená, že se nenahradí pouze první výskyt „||“ na daném řádku, ale všechny výskyty. Těmto písmenům se říká „modifikátory“ (modifiers).
Nyní si představíme přepínač -n, modifikátor „p“ a negaci podmínky (!).
sed -n -e '/treti/!s/prvni/druhy/gp' soubor.txt
Přepínač -n potlačí výpis řádků, které pro výpis nebyly explicitně označeny. Znegovaná podmínka se chová tak, jak by člověk očekával, takže se bude nahrazovat pouze na řádcích, které neobsahují výraz „treti“. Na takových řádcích se nahradí všechny výskyty řetězce „prvni“ za „druhy“ (modifikátor „g“) a také se pouze tyto odpovídající změněné řádky vypíšou, a to díky modifikátoru „p“, který k tomuto účelu (explicitní označení řádků pro výpis) slouží.
Poslední standardní přepínač je -f, který se používá místo -e tehdy, máme-li sedový skript uložený v souboru. Mějme soubor html.sed
, který mimochodem v praxi skutečně používám (např. při psaní článků pro AbcLinuxu), s následujícím obsahem:
s/&/\&/g s/</\</g s/>/\>/g
Jednotlivé řádky zde obsahují to, co bych jinak musel předávat sedu přes přepínač -e. Konkrétně jde o nahrazení znaků nacházejících se v kódu C++ patřičnými HTML entitami. Nyní mi stačí, abych spustil:
sed -f html.sed zdrojak.cpp >> clanek.html
Upravený obsah souboru zdrojak.cpp se tímto připíše na konec souboru clanek.html.
Sluší se ještě dodat, že přepínače -e a -f lze libovolně kombinovat a opakovat a jimi dané skripty se interpretují postupně v pořadí, ve kterém byly zadány.
GNU verze sedu se liší v mnoha ohledech. Dodržuje standard, ale
implementuje další věci, z nichž mezi nejdůležitější patří přepínač -i
(editace „na místě“) a podpora rozšířených regulárních výrazů
pomocí -r
.
sed -i -r -e "/^[[:alpha:]]/ s/[0-9]+/cisla/g" soubor.txt
Co provádí tento záhadný příkaz? Přepínač -i
zajistí, že změny se
provedou přímo v daném souboru soubor.txt
, a nic se nebude vypisovat.
Přepínač -r
povolí rozšířené regulární výrazy, což umožní např. zápis
([0-9]+){3,}
bez nutnosti escapovat výraz, tj. přidávat
před všechny složené/kulaté závorky, otazníky a plusy zpětné lomítko;
\([0-9]\+\)\{3,\}
. Samotný skript nahradí všechny libovolně
dlouhé sekvence číslic ([0-9]+
) za řetězec „cisla“ na
řádcích, které začínají (^
) nějakým znakem abecedy
([[:alpha:]]
). Další (jednodušší) příklad:
# na konec každého řádku přidá tečku sed s/$/./
Další zajímavou věcí jsou reference. Ty se používají v kombinaci s regulárními výrazy. Reference je vlastně něco jako proměnná. Váš regulární výraz označí nějaký text, ten se uloží do zvláštní proměnné a vy ji pak můžete použít v nahrazujícím výrazu. Hodí se to, například když chcete udělat nějakou změnu před a zároveň za nalezeným výrazem. Na příkladu to bude zřejmější. Zkusíme všechna čísla ve výrazu ohraničit hranatými závorkami. Místo 1 bude po provedení [1].
sed -r -e "s/([0-9]+)/[\1]/g" << EOF text, číslo: 500, jiný text, 200, 50x abc100xyz EOF
Jen pro úplnost nejdříve dodám, že zelená část je přesměrování shellu a s programem nijak nesouvisí. Je to jen způsob, jak programu předat nějaký text na vstup. K věci: Červená část je regulární výraz, který označí to, co potřebujeme – sekvenci číslic. Normálně by nemusel být v závorce, jenže chceme-li použít referenci, tak je to třeba. Samotná reference se vloží pomocí zpětného lomítka a pořadového čísla reference. Referencí může být více. Číslování začíná od 1. Ukážeme si ještě jeden příklad s více referencemi.
sed -r -e "s/([0-9]+)[[:space:]]+([[:alpha:]]+)/\2 \1/g"
Kdekoliv se v textu vyskytne číslo před slovem, tento příkaz je prohodí tak, že ve výsledku bude nejdříve slovo a potom číslo. Tzn. třeba 100 brambor se změní na brambor 100.
Užitečný je také modifikátor „n“, přičemž n je celé číslo, které programu řekne, kolikátý výskyt daného původního řetězce se má na každém řádku změnit. Předvedeme si to na tom, co už známe:
sed -r -e "s/([0-9]+)/[\1]/2" << EOF 123 456 789 1 2 3 EOF
Výstupem je toto:
123 [456] 789 1 [2] 3
Nestandardním modifikátorem, který je dostupný v GNU sedu, je „i“. Zapne tzv. case insensitive režim. To znamená, že v původním výrazu nezáleží na velikosti písmen. Ještě se sluší dodat, že modifikátory, které si významově neprotiřečí, je možné kombinovat.
echo abAba | sed s/a/C/gi
Chcete-li ve výrazu použít lomítko (/), tak máte dvě možnosti. Buď jej escapujte pomocí zpětného lomítka (\/) nebo použijte jiný oddělovač. Zvolit si můžete libovolný znak.
# odstraní všechna lomítka sed s/\///g # totéž, ale přehledněji (oddělovač je zde „:“, a ne „/“) sed s:/::g
Ještě dva tipy na závěr: 1) Pokud používáte GNU sed a chcete si ověřit, zda váš příkaz bude fungovat i s nerozšířenou verzí sedu, pak se vám bude hodit přepínač --posix. 2) Když přepínači -i zadáte argument (např.) „bak“, před samotnou úpravou souboru se vytvoří jeho záloha s příponou „.bak“.
Tolik k úvodu do upravování textu pomocí sedu. Máte-li zájem o více (česky komentovaných) ukázek použití, navštivte web sed.sourceforge.net.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
17.2.2010 00:31sed 's/neco/cosi' <soubor >soubor
nebo
cat soubor | sed 's/neco/cosi' >soubor
je spatně a může mít za následek poměrně infarktovou situaci (rm soubor; sed 's/neco/cosi' >soubor) <soubor
$ echo neco > soubor $ (rm soubor; sed 's/neco/cosi' >soubor) < soubor sed: -e expression #1, char 11: unterminated `s' command $ l soubor -rw-r--r-- 1 user users 0 2010-02-17 12:32 soubor $ echo neco > soubor $ (rm soubor; sed 's/neco/cosi/' >soubor) < soubor $ cat soubor cosi
-i[SUFFIX], --in-place[=SUFFIX] edit files in place (makes backup if extension supplied)
Pochopitelně zde nebudu rozebírat veškeré možnosti, protože to by vydalo na pěkně dlouhý specializovaný seriál. Zabývat se budu pouze možnostmi nahrazování textu.Přimlouval bych se za výčet i ostatních příkazů než jen "s". Řada lidí umí sedem jen substituovat a na složitější věci buď neví jak nebo volají těžkou techniku. Přitom sed umí prakticky cokoliv. A na dlouhý seriál to není, maximálně na jeden díl. V dnešním díle jste se zabýval spíše regulárními výrazy než sedem.
sed -r -e "s/([0-9]+)/[\1]/g"bacha na -r; to nie je standartny prepinac; zatvorky "(" je potrebne escape-ovat, t.j. "\)"
GNU verze sedu se liší v mnoha ohledech. Dodržuje standard, ale implementuje další věci, z nichž mezi nejdůležitější patří přepínač -i (editace „na místě“) a podpora regulárních výrazů (i rozšířených, pomocí -r).toto je klamliva veta, regularne vyrazu podporuje aj samotny sed bez GNU rozsireni, takisto aj referencie (s escapovanymi zatvorkami
[0-9]+
.
Jen doplním: Bez -r, je potřeba plus escapovat (hvězdičku ne). [0-9]\+
.