plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Tam fungovala i dvoutečka na začátku řádku.
current_theme zels,osaka,think_different,peace,shiba,liedpro nahodny vyber. at slouzi!
Som este nevidel skaredsiu vec na linuxe ako je ten TWM.Jo, hroznej humus, taky nechapu jak takovou vec muze nekdo pouzivat.
Mě spíš zaujalo to screenshotování pomocí příkazové řádky. Ať mi po tomhle už nikdo neříká, že v příkazovce se "zkrátka pracuje mnohem efektivněji"... lol. Jojo.Způsobů sejmutí screenshotu je samozřejmě více - včetně grafických klikátek. Ale pokud není nainstalováno nic jiného než X, tak je xwd šikovné řešení (a není problém si to namapovat na libovolnou klávesovou zkratku).
No, spoušť fotoaparátu má reagovat okamžitě.
Ne vždy. Často si nejdřív budete chtít nastavit parametry expozice, rozvrhnout scénu apod. A někdy dokonce použijete samospoušť. A se screenshotem je to stejné.
[...] - jen čekám, až někdo udělá kreslící program pro konzoli).Metapost?
SCREENSHOT="/home/user/`zenity --entry --title "Uložit screenshot" \ --text "Jméno screenshotu:" --entry-text ".png"`" || exit if [ -f $SCREENSHOT ] ; then zenity --error --title "Screenshot" --text "Chyba: soubor již existuje." exit 1 else CD="" zenity --question --text "Mam zpozdit screenshoot o 5s ?" \ && CD="-cd 5" scrot $CD $SCREENSHOT zenity --info --text "Screenshot je ulozen $SCREENSHOT" fi
No fuj! KDE omalovánky jsou pro děti.
Velký kluci používaj tvm, ewm, možná ještě Blackbox
Tab Window Manager je starý jako X Window System samotný.
Jen technická poznámka, nijak zle nemyšlená: X Window System exsituje od roku 1984 a TWM až od roku 1987.
http://en.wikipedia.org/wiki/X_Window_System#History
http://en.wikipedia.org/wiki/TWM#History
Tiskni
Sdílej: