OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
UPDATE: Trička jsou již beznadějně vyprodána. Až budeme připravovat další várku, dozvíte se to na hlavní stránce abclinuxu.cz.
Už od chvíle, kdy jsme nasadili nový design, jsou nová trička na TODO seznamu. Dostalo se na ně až teď, o to lepší však jsou. Musíme si je pochválit, takže vězte, že jsou z kvalitního materiálu a s odolnými výšivkami (všechna trička jsou vyšívaná, žádný potisk). Navíc máme více druhů, více barev, více motivů. Kdo by snad ještě pochyboval o tom, že trička abclinuxu.cz jsou tím, co prostě musí mít, ten nechť spočine svým zrakem na následujících obrázcích.
Jak jistě tušíte, koupí triček také trochu pomůžete abclinuxu.cz finančně. Takže máte-li nutkání přispět nějaký ten peníz, proč to neudělat, když za to ještě dostanete tričko? Díky.
Teď už je snad každému jasné, že tričko abclinuxu.cz, to není jen tak ledajaké tričko. Takový univerzální kus oděvu má mnohá využití. Můžete v něm chodit do školy či do práce a udivovat spolužačky i kolegyně. Můžete jej povýšit na společenský šat, nebo degradovat na pracovní mundúr. Když do něj obléknete svoji přítelkyni, manželku, milenku nebo nejlepší kamarádku, bude vám ji každý (správný geek) závidět. Když do něj obléknete maminku, tatínka, dědečka nebo babičku, ... nebude vám to nikdo věřit.
Trička abclinuxu.cz jsou samozřejmě určena i dívkám, slečnám, pannám a paním. Kdekoliv se v něm ukážete, způsobíte rozruch. Ať už to bude počítačová učebna, pracovní pohovor nebo vybraná restaurace. Když jej obléknete na schůzku s milým (počítačovým nadšencem), jistě vás hned požádá o ruku. A pokud snad ne - nebo pokud si toho nepřejete - bude alespoň příjemně překvapen, jakou to ve vás získal spřízněnou duši. Obléknete-li tričko abclinuxu.cz místo noční košile, budou vám ve snech ťapkat buclatí tučňáci.
Sponzorem všech triček je www.cesebrno.cz.
Inspirováni obchodem Thinkgeek.com vás vyzýváme, abyste do redakce posílali fotky, na kterých bude tričko abclinuxu.cz ke spatření "v akci". Vyfoťte svého milého nebo milou, využijte samospoušť či zrcadlo, hlavně se podělte s ostatními. Vaše výtvory vystavíme v tomto článku.
Diskutovat můžete např. pod tímto zápisem v blogu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: