Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
V pozdější fázi bude tento seznam integrován do projektu Czech Open Source Software Repository, který bude spojovat seznam Open Source aplikací a seznam firem a jednotlivců, kteří je dokáží provozovat a dále rozvíjet. Česká republika se posouvá v IT oblasti do předních pozic, velké zahraniční společnosti zde budují technologická centra a čeští vývojáři se podílí podstatnou měrou na mnoha významných Free Software projektech. Tyto projekty jsou přitom často známější v zahraniční než doma.
Pozice svobodného software, a speciálně Linuxu, na serverech je v současné době nezpochybnitelná. Prakticky není možné najít firmu, jejíž provoz, internetová konektivita, webová prezentace nebo doručování pošty není závislé na nějakém linuxovém serveru. Byť si to ne každý uvědomuje. Tento nový projekt se proto více orientuje na použití Linuxu na desktopech. Vychází přitom z předpokladu, že firma zajišťující instalace na desktop zvládne i provoz serverů, resp. že pro firmy je logickým pokračováním jejich růstu podpora nastupujících desktopových řešení. Projekt samozřejmě počítá i se živnostníky a zúčastnit se jej mohou i studenti, kteří by instalace prováděli jako příležitostné brigády.
Pokud máte zájem být v tomto přehledu zařazeni, zašlete informace v následující struktuře na adresu instalace@linux.cz. Zařazení do seznamu i jeho udržování je bezplatné.
Vytvořený seznam bude dostupný na adrese http://instalace.linux.cz/.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Linuxu chybi nejake vyvojove prostredi pro blbe a je to bohuzel velka skoda. Nadeje vkladane do Kylixu se ukazaly liche a nic jineho tak primitivniho neni. V delphi dokaze kazdy psat i bez dokumentace, staci otevrit ukazkovy projekt a klikat. Stejne tak ve visual basicu.Gambas?