Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
V pozdější fázi bude tento seznam integrován do projektu Czech Open Source Software Repository, který bude spojovat seznam Open Source aplikací a seznam firem a jednotlivců, kteří je dokáží provozovat a dále rozvíjet. Česká republika se posouvá v IT oblasti do předních pozic, velké zahraniční společnosti zde budují technologická centra a čeští vývojáři se podílí podstatnou měrou na mnoha významných Free Software projektech. Tyto projekty jsou přitom často známější v zahraniční než doma.
Pozice svobodného software, a speciálně Linuxu, na serverech je v současné době nezpochybnitelná. Prakticky není možné najít firmu, jejíž provoz, internetová konektivita, webová prezentace nebo doručování pošty není závislé na nějakém linuxovém serveru. Byť si to ne každý uvědomuje. Tento nový projekt se proto více orientuje na použití Linuxu na desktopech. Vychází přitom z předpokladu, že firma zajišťující instalace na desktop zvládne i provoz serverů, resp. že pro firmy je logickým pokračováním jejich růstu podpora nastupujících desktopových řešení. Projekt samozřejmě počítá i se živnostníky a zúčastnit se jej mohou i studenti, kteří by instalace prováděli jako příležitostné brigády.
Pokud máte zájem být v tomto přehledu zařazeni, zašlete informace v následující struktuře na adresu instalace@linux.cz. Zařazení do seznamu i jeho udržování je bezplatné.
Vytvořený seznam bude dostupný na adrese http://instalace.linux.cz/.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Linuxu chybi nejake vyvojove prostredi pro blbe a je to bohuzel velka skoda. Nadeje vkladane do Kylixu se ukazaly liche a nic jineho tak primitivniho neni. V delphi dokaze kazdy psat i bez dokumentace, staci otevrit ukazkovy projekt a klikat. Stejne tak ve visual basicu.Gambas?