Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tématem prvního dne jsou především servery. Spoustu informací zde naleznou správci komunitních sítí, začínající i mírně pokročilí administrátoři. Přednášky budou zajímavé i pro stávající správce jiných systémů, kteří budou mít možnost poznat, že linux není na správu zdaleka tak složitý, jak jim připadá.
Druhý den je věnován nasazení GNU/Linuxu na desktopy, tedy běžné počítače v domácnosti a ve firmách. Předvedeme vám čtení emailů, psaní dopisů, tvorbu tabulek i práci s multimédii. Zástupci nejrozšířenějších distribucí předvedou nejaktuálnější novinky a máme připravené i ukázky linuxových her.
Prostor bude i pro dotazy uživatelů a samozřejmě pro diskuse.
Akce je pořádána ve spolupráci s ČVUT, Fakultou elektrotechnickou.
Vstup na akci je zdarma, pro prvních 100 registrovaných jsou připraveny malé dárky a pro každého příchozího číslo časopisu Linux Expres.
Další informace včetně registrace naleznete na adrese http://www.linux.cz/vikend.
Základním posláním Českého sdružení uživatelů operačního systému Linux je sdružovat vývojáře, správce a uživatele operačního systému Linux, vytvářet vhodné podmínky pro rozvoj, využití a propagaci operačního systému Linux, pořádat přednášky, odborné semináře, konference a vzdělávací akce pro své členy i širokou veřejnost. Další informace můžete získat na stránkách http://www.linux.cz/czlug/.
Adresa: České sdružení uživatelů operačního systému Linux
c/o FI MU
Botanická 68a
Brno
602 00
tel: +420 724 104 182
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: