Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tématem prvního dne jsou především servery. Spoustu informací zde naleznou správci komunitních sítí, začínající i mírně pokročilí administrátoři. Přednášky budou zajímavé i pro stávající správce jiných systémů, kteří budou mít možnost poznat, že linux není na správu zdaleka tak složitý, jak jim připadá.
Druhý den je věnován nasazení GNU/Linuxu na desktopy, tedy běžné počítače v domácnosti a ve firmách. Předvedeme vám čtení emailů, psaní dopisů, tvorbu tabulek i práci s multimédii. Zástupci nejrozšířenějších distribucí předvedou nejaktuálnější novinky a máme připravené i ukázky linuxových her.
Prostor bude i pro dotazy uživatelů a samozřejmě pro diskuse.
Akce je pořádána ve spolupráci s ČVUT, Fakultou elektrotechnickou.
Vstup na akci je zdarma, pro prvních 100 registrovaných jsou připraveny malé dárky a pro každého příchozího číslo časopisu Linux Expres.
Další informace včetně registrace naleznete na adrese http://www.linux.cz/vikend.
Základním posláním Českého sdružení uživatelů operačního systému Linux je sdružovat vývojáře, správce a uživatele operačního systému Linux, vytvářet vhodné podmínky pro rozvoj, využití a propagaci operačního systému Linux, pořádat přednášky, odborné semináře, konference a vzdělávací akce pro své členy i širokou veřejnost. Další informace můžete získat na stránkách http://www.linux.cz/czlug/.
Adresa: České sdružení uživatelů operačního systému Linux
c/o FI MU
Botanická 68a
Brno
602 00
tel: +420 724 104 182
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: