Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
na zminenem webu postradam zminku o nevyhodach linuxu, o tom co linux od uzivatele vyzaduje v porovnani s windosem a taky to, proc by ho urciti uzivatele nemeli pouzivat a co od linuxu neocekavat.Pletete si osvětový, propagační web, který má za účel oslovit, prezentovat produkt tak, aby si ho lidé vyzkoušeli a posoudili sami, a ne aby se předem ztrhal a uživatelé tím odradili. To si nedovolí vůbec nikdo - Microsoft, Novell, Red Hat a jakákoliv další z milionu subjektů prezentujících na internetu. A také si pletete propagandu, to by se návštěvníci museli záměrně klamat nepravdivými nebo zkreslenými tvrzeními.
Nechci tímto příspěvkem vyvolat flamewar. Chápu, že spousta lidí bude opačného mínění.
Nový web o Linuxu je pěkný. Je mnohem lepší než ten průšvih, který tam byl cca dva roky zpátky. Je tam ale zásadní probém se screenshoty:
GNOME tam dominuje možná právě z toho důvodu, že je primárním základním kamenem těch všech zmíněných hlavních distribucí.
Vím, že tomu tak je. Otázka je, zda je to tak správně. Existuje několik distribucí (bohužel převážně klikacích), které mají jako základ KDE.
Neodpustím si malou historku (rýpanec) o Gnome. Nedávno jsem instaloval počítač pro mého dědu, kterému je 79 let. Dostal prastarý stroj (233 MHz, 96 MB RAM) a chtěl ho k něčemu užitečnému využít. Nainstaloval jsem tam Gnome, neboť jsem se bláhově domníval, že je to rychlejší prostředí než KDE. (O pseudoprostředích typu ...box, ...maker, ...wm a podobných jsem neuvažoval, protože to potom není počítač pro lidi, že ano...)Jaké bylo mé zděšení! Všechny panely a dialogy obsahovaly přihlouplé animace. Přestože přepínání oken i browser fungovaly poměrně svižně, použití všech animovaných ovládacích prvků bylo na hranici únosnosti. Animace prostě nebylo možné vypnout. Asi proto, aby to „nemátlo uživatele“... Celé prostředí bylo i s nejjednoduššími skiny nehorázně pomalé. Dialogová okna nastavení se načítala třeskutě dlouho.
Poslední kapkou bylo, když mi děda cca týden po seznámení s tím prostředím začal klást otázky typu „Kde se nastaví ...“. No nikde, samozřejmě - aby to uživatele nemátlo. Nainstaloval jsem tam KDE. Moje překvapení neznalo mezí. Veškerá manipulace s nastavením prostředí, okny a nabídkami byla přinejmenším dvakrát rychlejší. Všechno jsem nastavil přesně podle potřeby a vypnul animace. Po startu KDE bylo daty aplikací zabráno jen 42 MB paměti (narozdíl od cca 60 MB při použití Gnome). Práce na tomhle muzejním stroji se najednou stala příjemným zážitkem.
Když jsem před měsícem sehnal paměť a nacpal jsem tam 256 MB, stal se ten počítač použitelným pro všechny myslitelné účely, snad jen kromě her a videa v dnešní kvalitě. Určitě nebudu přehánět, když řeknu, že tomu tak je díky KDE.
I když nepropojenost seznamu software na ABC linuxu s http://freshmeat.net/ považuji stále za závažnou chybu, protože stránky projektů se přesouvají a vznikají nové větve a duplikování adresářů aplikací bez propojení na nějaký seznam spravovaný na celosvětové úrovni je problematické.Povazovat samozrejme muzes, jak chces, ale dokud se o tom nedozvim, nic se nezmeni
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Nezapomeňte, že vám klasické koncepce web. stránek přijdou přehlednější jenom proto, že jste na ně zvyklí a že ty které prvky v daných místech očekáváteJenže to je právě ono. Nemyslím si, že web "Proč Linux" je tím pravým místem pro zavádění netradičních koncepcí.
Tiskni
Sdílej: