Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Původní web byl vydán v červenci 2005 a po roce a půl jeho existence nadešel čas přiblížit jej více uživatelskému chápání. Úvodní informace se nyní zaměřuje především na prezentaci vlastností GNU/Linuxu atraktivních pro spotřební uživatele. Novou podobu webu ovlivnila svými připomínkami a ohlasy řada lidí z komunity uživatelů.
Původní stránky zůstaly stále součástí webu a poskytnou podrobnější přehled těm zájemcům, které vlastnosti Linuxu zaujmou. Web nyní obsahuje i malý bonus (tzv. easter egg), jehož odhalením sice nic nevyhrajete, ale dozvíte se něco navíc.
Autor webu Adam Přibyl shrnuje dosavadní působení stránek takto: "Během života webu 'Proč používat Linux' jsem dostával různé reakce na jeho obsah. Ta, která mne potěšila nejvíce, byla zároveň ta nejkritičtější. Pisatel v ní rozebral každý bod uváděný jako výhodu Linuxu a konstatoval, že stejné vlastnosti má i ve svém MS Windows 2003 Serveru. Moje odpověď zněla: Jsem rád, že je podle Vás GNU/Linux srovnatelný s MS Windows 2003 Serverem. Každý doma totiž může mít Linux, ale jen málokdo MS Windows 2003 Server. V Linuxu tak získáte operační systém srovnatelný nejen s MS Windows XP nebo Vista, ale i se serverovými řešeními firmy Microsoft."
Linux je pokročilý operační systém založený na myšlence otevřeného softwaru, který si v mnoha odvětvích získává stále větší popularitu. V současné době se těší popularitě ze strany velkých firem jako IBM, Novell nebo Red Hat. Velkým úspěchem je započetí diskuse s hlavními distributory počítačové techniky jako je Dell o instalacích OS Linux na nově prodávaných počítačích.
CZLUG je české sdružení uživatelů operačního systému GNU/Linux, které se zabývá propagací a počešťováním Linuxu. Mezi další úkoly se řadí zajišťování a prosazování podmínek vhodných k dalšímu rozvoji GNU/Linuxu a otevřeného softwaru jako takového.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
na zminenem webu postradam zminku o nevyhodach linuxu, o tom co linux od uzivatele vyzaduje v porovnani s windosem a taky to, proc by ho urciti uzivatele nemeli pouzivat a co od linuxu neocekavat.Pletete si osvětový, propagační web, který má za účel oslovit, prezentovat produkt tak, aby si ho lidé vyzkoušeli a posoudili sami, a ne aby se předem ztrhal a uživatelé tím odradili. To si nedovolí vůbec nikdo - Microsoft, Novell, Red Hat a jakákoliv další z milionu subjektů prezentujících na internetu. A také si pletete propagandu, to by se návštěvníci museli záměrně klamat nepravdivými nebo zkreslenými tvrzeními.
Nechci tímto příspěvkem vyvolat flamewar. Chápu, že spousta lidí bude opačného mínění.
Nový web o Linuxu je pěkný. Je mnohem lepší než ten průšvih, který tam byl cca dva roky zpátky. Je tam ale zásadní probém se screenshoty:
GNOME tam dominuje možná právě z toho důvodu, že je primárním základním kamenem těch všech zmíněných hlavních distribucí.
Vím, že tomu tak je. Otázka je, zda je to tak správně. Existuje několik distribucí (bohužel převážně klikacích), které mají jako základ KDE.
Neodpustím si malou historku (rýpanec) o Gnome. Nedávno jsem instaloval počítač pro mého dědu, kterému je 79 let. Dostal prastarý stroj (233 MHz, 96 MB RAM) a chtěl ho k něčemu užitečnému využít. Nainstaloval jsem tam Gnome, neboť jsem se bláhově domníval, že je to rychlejší prostředí než KDE. (O pseudoprostředích typu ...box, ...maker, ...wm a podobných jsem neuvažoval, protože to potom není počítač pro lidi, že ano...)Jaké bylo mé zděšení! Všechny panely a dialogy obsahovaly přihlouplé animace. Přestože přepínání oken i browser fungovaly poměrně svižně, použití všech animovaných ovládacích prvků bylo na hranici únosnosti. Animace prostě nebylo možné vypnout. Asi proto, aby to „nemátlo uživatele“... Celé prostředí bylo i s nejjednoduššími skiny nehorázně pomalé. Dialogová okna nastavení se načítala třeskutě dlouho.
Poslední kapkou bylo, když mi děda cca týden po seznámení s tím prostředím začal klást otázky typu „Kde se nastaví ...“. No nikde, samozřejmě - aby to uživatele nemátlo. Nainstaloval jsem tam KDE. Moje překvapení neznalo mezí. Veškerá manipulace s nastavením prostředí, okny a nabídkami byla přinejmenším dvakrát rychlejší. Všechno jsem nastavil přesně podle potřeby a vypnul animace. Po startu KDE bylo daty aplikací zabráno jen 42 MB paměti (narozdíl od cca 60 MB při použití Gnome). Práce na tomhle muzejním stroji se najednou stala příjemným zážitkem.
Když jsem před měsícem sehnal paměť a nacpal jsem tam 256 MB, stal se ten počítač použitelným pro všechny myslitelné účely, snad jen kromě her a videa v dnešní kvalitě. Určitě nebudu přehánět, když řeknu, že tomu tak je díky KDE.
I když nepropojenost seznamu software na ABC linuxu s http://freshmeat.net/ považuji stále za závažnou chybu, protože stránky projektů se přesouvají a vznikají nové větve a duplikování adresářů aplikací bez propojení na nějaký seznam spravovaný na celosvětové úrovni je problematické.Povazovat samozrejme muzes, jak chces, ale dokud se o tom nedozvim, nic se nezmeni
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Nezapomeňte, že vám klasické koncepce web. stránek přijdou přehlednější jenom proto, že jste na ně zvyklí a že ty které prvky v daných místech očekáváteJenže to je právě ono. Nemyslím si, že web "Proč Linux" je tím pravým místem pro zavádění netradičních koncepcí.