Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Evropský parlament bude jednat o Směrnici o počítačem implementovaných vynálezech. Ve svém původním znění tato směrnice hrozila zavést softwarové patenty, které by znamenaly vážné ohrožení drobných a středních podnikatelů v počítačovém průmyslu ve prospěch velkých firem. Proti patentům se dle průzkumů EU postavilo 90 % firem, mluví proti nim i nedávné studie: PricewaterhauseCoopers a Deutsche Bank.
Evropský parlament 24. září 2003 směrnici pozměnil tak, aby neohrozila růst evropského IT průmyslu a neumožnila patentovat software, Rada ministrů však jeho pozměňovací návrhy zcela ignorovala, proto se do Evropského parlamentu směrnice vrací k dalšímu posouzení ve stále stejně nebezpečné podobě, nyní navíc pod mnohem silnějším tlakem lobby velkých firem. Ve světle sporu s Radou ministrů tedy vyústění celé kauzy napoví, jakou pozici a sílu má v legislativním procesu EU, která bojuje s hrozícím zvyšujícím se odcizením svým občanům, jediný její přímo volený demokratický orgán.
Demonstrace pořádaná FFII vyzývá všechny vývojáře a firmy, které si uvědomují nebezpečí představované softwarovými patenty, k dočasnému "uzavření" svých webových stránek tím, že vstupní dokument změní na krátkou informační stránku o dění kolem softwarových patentů. Zároveň na konci dokumentu bude odkaz na původní webové stránky - ty tak zůstanou přístupné, návštěvník se však zároveň dozví o nebezpečí patentů pro firmu, která se k demonstraci přidala, stejně jako pro něj samotného jako zákazníka, kterého pravděpodobně bude čekat minimálně zvýšení cen software o četné patentové poplatky.
Do demonstrace se zapojily populární softwarové projekty (např. http://www.mplayerhq.hu/, http://www.debian.cz/), firmy (např. http://www.solnet.cz/) i jednotliví programátoři (např. http://www.cihar.com/) z celé Evropy. Dosud se k demonstraci připojilo přes 1600 webových stránek. Seznam stránek, které se zaregistrovaly jako účastníci demonstrace, je na adrese http://wiki.noepatents.eu.org/webdemo/list.php.
Detailnější informace o celé akci jsou k dispozici na webových stránkách FFII.CZ: http://www.ffii.cz/, stejně jako na oficiálních webových stránkách celé akce: Web Demo Against Software Patents.
Podrobný rozbor nebezpečí softwarových patentů lze nalézt na stránce: Záporná strana sw patentů.
Kontakt: Aleš Čepek, předseda FFII.CZ, rada@ffii.cz, tel. 242446944
Sdružení pro svobodnou informační infrastrukturu je nezisková organizace, která si klade za cíl zejména podporu volné soutěže a otevřených standardů v oblasti informačních technologií. V současnosti se soustředí zejména na informování veřejnosti o nebezpečí a možných dopadech softwarových patentů. V České republice je zastoupeno nedávno založeným Českým sdružením pro svobodnou informační infrastrukturu (krátce FFII.CZ), blíže viz http://www.ffii.cz/.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: