Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
S těmi dětmi z fotky se ani není co divit.
Tohle je přesné.
Rika se, ze 10 let je prumerna doba, po ktere muze z cloveka byt programator (kombinace znalosti, praxe, ziskani spravneho pristupu k rozboru a reseni problemu, presun od schopnosti pouzivat cizi abstrakce k schopnosti vytvaret sve vlastni - dostatecne slozite - abstrakce).V tom případě již rok přesluhuji. A to je mi 26!
Rozdíl v situaci před čtyřmi lety a dneškem vidím minimální, přesto zásadní. Školy dnes chrlí "IT odborníky", každý zná a chce dělat v Javě, .NET, apod., ostatně na trhu práce je velká poptávka po těchto lidech. Ti sebevědomější hned po škole chtějí dělat manažery, proto přece studovali. Nějak se vytratili ti skuteční "ajťáci", co chtějí rozumět tomu, co na počítači dělají, mají k němu úctu, vědí nebo chtějí vědět, proč a jak napsat tuto věc efektivně, co způsobí deset IF-ů navíc a hledají netradiční řešení.Bohuzel, tohle je prevazne pravda.
Bez zásadních kariérních choutek jsem se za ty čtyři roky vypracoval z pozice programátora na technického ředitele takové respektované firmy, jakou Seznam.cz je.Tak toho bych se nechtel nikdy dozit - opustit skvely misto primo u jadra tech problemu a moznost je resit a misto toho se muset zabyvat nezazivnyma vecma okolo (tim myslim, rozdelovani ukolu atd, proste management zdroju) Radsi zustanu adminem
To je když něco programuje nezkušená mládež.S tím věk nemá souvislost. Ubohá prohlášení byste si mohl nechat pro sebe.
Kdepak, na tomhle sektarskem webu se nesmi prezentovat nazory jine, nez ma redakce. To se pak nepolemizuje o tom nazoru, ale je snaha toho cloveka umlcet .Nejsem si vědom toho, že by tady někdo někoho umlčoval (s vyjímkou sprostých textů). Takže raději ukažte, kde tak redakce činí. A prosím přestaňte mé příspěvky považovat za "postoj redakce", jsou to postoje mé osobní.
p. Pecinku si pamatuju jeste z ATC (email.cz) a musim rict, ze tehdy odvadel skutecne dobrou praci - kde jinde se vam postesti, ze vyvojar freemailu ochotne a rychle reaguje na podnety uzivatelu?+1 Email.cz pod panem Pečínkou byl opravdu výborný.
vy nehledate sys admina (experta na Linux/Unix), ale "spravce site" (holku pro vsechno co bude zmatene pobihat mezi Linuxem, Solarisem a do toho konfigurovat switche, ve volnem case pak hackovat Nagios (nebo jakykoliv jiny na kolene postaveny monitoring) a backupy a bude samou radosti bez sebe ze ma 1000 "serveru" - dokud neda bud vypoved nebo ho neprevezou do Bohnic
manžel jí prý poradil, ať to donese nám, že IŤáci jsou zručnýOdkdy?
chtěl navrhnout přesun článku z "Tisková zpráva" např. do "Reklama alias nábor zaměstnanců".Takovou kategorii článků abclinuxu.cz nemá (historické rozdělení). Předpokládám však, že by nemělo činit potíže článek identifikovat jako reklamu, když má v URL "/pr/" a jako autor je uveden "Reklama".
Zacatek clanku vubec nevypada, jako dalsi Seznami masirka ..Začátek článku je zřetelně označen jako "Reklama". Viz příloha.
tohle se fakt nedela. cely clanek je ucelove podobny vsem ostatnim clanku, odliseni rubrikou je naprosto nedostatecne.Je to reklamní článek. Jak jinak byste ho chtěl označit než slovem "Reklama"? Není to první ani poslední reklamní článek, který tu vyšel. Všechny byly a také budou označeny jako reklamy. Není tu žádná snaha skrývat, že se jedná o reklamy. Za dobu existence abclinuxu.cz již vyšlo článků s označením "Reklama" 143 - nijak mě to netěší, raději bych byl, kdybychom se bez nich obešli, ale to zatím nejde. Nerozumím však tomu, proč lidé najednou pociťují jako problém zrovna tento článek.
Toho jak zde zachazite s reklamou si velmi vazim.Jste jedni z mala co k tomu maji takovy pristup.
R.
Vlákno bylo přesunuto do samostatné diskuse.
O Seznamu a to, co provedli s email.cz si myslím své. A lichotivé pro Seznam to fakt není.Tady bych to na seznam neházel. Email.cz nějakou dobu (po odchodu pana Pečínky) před asimilováním seznamem fungoval dost blbě - opakované výpadky, nepřicházela/neodcházela pošta, havárie databáze. V tomhle případě se musí uznat, že převzetí seznamem se projevilo pozitivně alespoň co se funkčnosti týče.
ano, už to tu v diskusi několikrát padlo a už jsem se na to chtěl ozvat, že mají lidé krátkou paměť ... email.cz měl prvně výpadky, pak odešel Vlasta Pečínka, pak šel email.cz úplně do kytek, a pak teprv jej převzal Seznam, který jej zase "zpoužitelnil" (ať žiji eufemismyO Seznamu a to, co provedli s email.cz si myslím své. A lichotivé pro Seznam to fakt není.Tady bych to na seznam neházel. Email.cz nějakou dobu (po odchodu pana Pečínky) před asimilováním seznamem fungoval dost blbě - opakované výpadky, nepřicházela/neodcházela pošta, havárie databáze. V tomhle případě se musí uznat, že převzetí seznamem se projevilo pozitivně alespoň co se funkčnosti týče.
Tiskni
Sdílej: