Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Regulární výraz (regular expression) je řetězec popisující celou množinu řetězců, neboli předpis pro podobné řetězce. Regulární výrazy programátorovi usnadní složitější prohledávání řetězců např. při kontrole vstupů nebo při parsování kódu (HTML, konfigurační soubory). Pokud chce uživatel v textu vyhledat nějaký řetězec, který nezná přesně, může zadat regulární výraz. Program pak nalezne všechny části textu, které danému výrazu odpovídají. Regulární výrazy v Pythonu pracují podobně jako zástupné znaky *
a ?
v shellu (místo *
je možné vložit jakékoliv množství znaků, místo ?
se vkládá jen jeden znak), mají však komplexnější využití.
Ve verzi 1.5 byla do Pythonu přidána podpora regulárních výrazů ve stylu Perl. Ta je zajišťována modulem re. V předchozích verzích byly regulární výrazy dostupné také, ale jednalo se o výrazy v emacsovém stylu (modul regex). Vzor regulárních výrazů je vždy zkompilován do byte kódu, který je poté zpracován srovnávacím kódem napsaným v jazyce C.
Vzhledem k tomu, že regulární výrazy často využívají speciální znaky a zpětné lomítko, je vhodné je zapisovat jako tzv. raw řetězce (r'\n' == '\\n').
Vzory regulárních výrazů se skládají z obyčejných znaků, které mají normální význam (např. "jméno", "Petr" atp.), a tzv. metaznaků. Jedná se o znaky, které mají speciální význam:
Potřebujete-li vyhledávat metaznak v jeho původním významu, můžete jej zpřístupnit přes zpětné lomítko (escapování).
Dále pak regulární výrazy v Pythonu umožňují pracovat se skupinami a obsahují speciálně předdefinované skupiny znaků - obojí si ukážeme v příštím díle.
Nutnou dávku teorie máme za sebou. Ukažme si nejdříve, jak se vlastně s regulárními výrazy pracuje:
>>> import re >>> retezec1 = "abcde" >>> retezec2 = "123" >>> vzor = re.compile(r"a+") >>> vzor.match(retezec1) <_sre.SRE_Match object at 0xb7bdf4b8> # pri nalezeni shody se vraci objekt Match, se kterym lze dale pracovat >>> vzor.match(retezec2) # v pripade,ze nebyla nalezena shoda, vraci None >>> re.match(r"[1-9]+?", retezec2) <_sre.SRE_Match object at 0xb7bdf560>
Jak je vidět, můžeme vzor nejdříve sami zkompilovat, což je vhodné při opakovaném porovnávání. V tomto případě voláme metody vráceného objektu. Funkce compile() může obsahovat ještě kombinaci parametrů, které se oddělují bitovým or ("|"):
Můžeme také volat funkci modulu re, které předáme pouze nezkompilovaný "raw string". Funkci je pak možné předávat stejné parametry jako výše. Modul obsahuje více funkcí (objekt zkompilovaného vzoru pak více metod); pro začátek se však omezíme pouze na match(). Na ostatní se zaměříme v dalších dílech.
Na závěr si předveďme několik příkladů, aby bylo jasně vidět, jak se zapisují vzory regulárních výrazů.
re.match(r"a+", retezec) # vyhleda 1 a vice znaku a re.match(r"a*", retezec) # vyhleda 0 a vice znaku a re.match(r"o?kov", retezec) # vyhleda okov nebo kov re.match(r"tel(efon)?$", retezec) # vyhleda tel nebo telefon na konci retezce re.match(r"^[0-9]{2}$", retezec) # vyhleda dvouciferne desitkove cislo (00 az 99), #+ktere je jedinym obsahem retezce re.match(r"[0-9a-fA-F]|[1-9a-fA-F][0-9a-fA-F]+", retezec) # vyhledava hexadecimalni cisla re.match(r"(19|20)[0-9]{2}", retezec) # vyhleda letopocet mezi roky 1900 a 2099 re.match(r"a\+b", retezec) # vyhleda 'a+b'
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
re.match(r"(19|20)[0-9]{2}", retezec) # vyhleda letopocet mezi roky 1900 a 2050hmm, možno tak v pythone
m/(?:19\d{2})|(?:20[0-4]\d)|2050/alebo druhý riadok
# vyhleda letopocet mezi roky 1900 a 2099 (vrátane)
m/^(?:0|(?!0)[0-9a-f]+)$/i
die "Zadany retezec neobsahuje letopocet od 1900 do 2099.\n" if $retezec !~ /(19|20)[0-9]{2}/;
?
#!/usr/bin/env python import re year_str = '1801d' if not re.match('(19|20)[0-9]{2}', year_str): raise SystemExit, 'Chyba formatu letopoctu'nebo takhle
year_str = '1801d' try: rok = int(year_str) except ValueError: raise SystemExit, '"%s" nelze prevest na cislo.' %year_str if rok < 1900 or rok > 2099: raise SystemExit, 'Rok %d je mimo interval 1900 a 2099.' %rok
die
prostě ukončí interpreter Perlu, takže v Pythonu by tomu odpovídalo exit
. Výjimka se dá pomocí except
zachytit a zpracovat ...
<rejp>