Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Regulární výraz (regular expression) je řetězec popisující celou množinu řetězců, neboli předpis pro podobné řetězce. Regulární výrazy programátorovi usnadní složitější prohledávání řetězců např. při kontrole vstupů nebo při parsování kódu (HTML, konfigurační soubory). Pokud chce uživatel v textu vyhledat nějaký řetězec, který nezná přesně, může zadat regulární výraz. Program pak nalezne všechny části textu, které danému výrazu odpovídají. Regulární výrazy v Pythonu pracují podobně jako zástupné znaky *
a ?
v shellu (místo *
je možné vložit jakékoliv množství znaků, místo ?
se vkládá jen jeden znak), mají však komplexnější využití.
Ve verzi 1.5 byla do Pythonu přidána podpora regulárních výrazů ve stylu Perl. Ta je zajišťována modulem re. V předchozích verzích byly regulární výrazy dostupné také, ale jednalo se o výrazy v emacsovém stylu (modul regex). Vzor regulárních výrazů je vždy zkompilován do byte kódu, který je poté zpracován srovnávacím kódem napsaným v jazyce C.
Vzhledem k tomu, že regulární výrazy často využívají speciální znaky a zpětné lomítko, je vhodné je zapisovat jako tzv. raw řetězce (r'\n' == '\\n').
Vzory regulárních výrazů se skládají z obyčejných znaků, které mají normální význam (např. "jméno", "Petr" atp.), a tzv. metaznaků. Jedná se o znaky, které mají speciální význam:
Potřebujete-li vyhledávat metaznak v jeho původním významu, můžete jej zpřístupnit přes zpětné lomítko (escapování).
Dále pak regulární výrazy v Pythonu umožňují pracovat se skupinami a obsahují speciálně předdefinované skupiny znaků - obojí si ukážeme v příštím díle.
Nutnou dávku teorie máme za sebou. Ukažme si nejdříve, jak se vlastně s regulárními výrazy pracuje:
>>> import re >>> retezec1 = "abcde" >>> retezec2 = "123" >>> vzor = re.compile(r"a+") >>> vzor.match(retezec1) <_sre.SRE_Match object at 0xb7bdf4b8> # pri nalezeni shody se vraci objekt Match, se kterym lze dale pracovat >>> vzor.match(retezec2) # v pripade,ze nebyla nalezena shoda, vraci None >>> re.match(r"[1-9]+?", retezec2) <_sre.SRE_Match object at 0xb7bdf560>
Jak je vidět, můžeme vzor nejdříve sami zkompilovat, což je vhodné při opakovaném porovnávání. V tomto případě voláme metody vráceného objektu. Funkce compile() může obsahovat ještě kombinaci parametrů, které se oddělují bitovým or ("|"):
Můžeme také volat funkci modulu re, které předáme pouze nezkompilovaný "raw string". Funkci je pak možné předávat stejné parametry jako výše. Modul obsahuje více funkcí (objekt zkompilovaného vzoru pak více metod); pro začátek se však omezíme pouze na match(). Na ostatní se zaměříme v dalších dílech.
Na závěr si předveďme několik příkladů, aby bylo jasně vidět, jak se zapisují vzory regulárních výrazů.
re.match(r"a+", retezec) # vyhleda 1 a vice znaku a re.match(r"a*", retezec) # vyhleda 0 a vice znaku a re.match(r"o?kov", retezec) # vyhleda okov nebo kov re.match(r"tel(efon)?$", retezec) # vyhleda tel nebo telefon na konci retezce re.match(r"^[0-9]{2}$", retezec) # vyhleda dvouciferne desitkove cislo (00 az 99), #+ktere je jedinym obsahem retezce re.match(r"[0-9a-fA-F]|[1-9a-fA-F][0-9a-fA-F]+", retezec) # vyhledava hexadecimalni cisla re.match(r"(19|20)[0-9]{2}", retezec) # vyhleda letopocet mezi roky 1900 a 2099 re.match(r"a\+b", retezec) # vyhleda 'a+b'
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
re.match(r"(19|20)[0-9]{2}", retezec) # vyhleda letopocet mezi roky 1900 a 2050hmm, možno tak v pythone
m/(?:19\d{2})|(?:20[0-4]\d)|2050/alebo druhý riadok
# vyhleda letopocet mezi roky 1900 a 2099 (vrátane)
m/^(?:0|(?!0)[0-9a-f]+)$/i
die "Zadany retezec neobsahuje letopocet od 1900 do 2099.\n" if $retezec !~ /(19|20)[0-9]{2}/;
?
#!/usr/bin/env python import re year_str = '1801d' if not re.match('(19|20)[0-9]{2}', year_str): raise SystemExit, 'Chyba formatu letopoctu'nebo takhle
year_str = '1801d' try: rok = int(year_str) except ValueError: raise SystemExit, '"%s" nelze prevest na cislo.' %year_str if rok < 1900 or rok > 2099: raise SystemExit, 'Rok %d je mimo interval 1900 a 2099.' %rok
die
prostě ukončí interpreter Perlu, takže v Pythonu by tomu odpovídalo exit
. Výjimka se dá pomocí except
zachytit a zpracovat ...
<rejp>