Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Hned na úvod je třeba říci, že Ubuntu 12.10 má být prvním ze tří vydání tohoto populárního operačního systému před další LTS (Long Term Support) vydáním. Připomeňme, že posledním vydáním bylo před půl rokem Ubuntu 12.04.
Podle Marka Shuttlewortha, zakladatele společnosti Canonical Ltd, má 12.10 přinést také vylepšení týkající se typografie a celkově uhlazenějšího designu. Možná i proto název vydání byl propůjčen od ptáka Quetzal, který žije v Jižní Americe. Oproti němu ovšem nemá být ledajaký, ale rovnou kvantový! Pokud bychom měli zůstat chvíli u zvířectva, pak tento barevně vyhlížející opeřenec nahrazuje savce podle Wikipedie neznámého evolučního původu – Luskouna. Na obrázku níže je tento noční tvor vyfotografován v obranné poloze proti lvům. Že by skrytá symbolika k Mac OS X 10.7 Lion (v překladu Lev)?
Do budoucna pak můžeme očekávat další vydání označované jako 13.04 Raring Ringtail. Vyjít by mělo při zachování půlročního intervalu v polovině dubna příštího roku.
Ubuntu 12.10 si můžete stáhnout standardně ve dvou verzích Ubuntu Desktop 64bit a Ubuntu 32bit. Systémové požadavky zůstávají na velice příjemném 1 GB operační paměti, 1GHz procesoru a 5 GB místa na disku.
Instalační ISO už ale překročilo 700 MB, a tak se oproti všem předchozím vydáním nevejde na CD. K vypálení a následné instalaci proto budete muset sáhnout buď po DVD, flash disku s kapacitou alespoň 1 GB nebo využít síťovou instalaci. V takovém případě se vám nabízí možnost stáhnout jen minimální obraz systému, který se už vejde na CD, nabootovat a zbytek instalace provést online z internetu.
Instalace jinak probíhá podobně jako dříve. Snad je v Typu instalace si je možno zaškrtnout Zabezpečit instalaci Ubuntu šifrováním. Odpadnutím většího množství obrazů dělených například podle toho, zda se vejdou nebo nevejdou na CD nebo DVD, je ve vydání 12.10 jednotná instalace. Bohužel se ovšem nestihla přidat podpora softwarového RAIDu. Lze proto předpokládat, že ta přibude až v příštím vydání plánovaným na duben 2013.
Rozhodně vítanou funkcí je možnost se vzdáleně přihlásit přímo z přihlašovací obrazovky Ubuntu. Stačí, když si na UCCS.Landscape.Canonical.com registrujete vzdálený přístup na počítač přes účet Ubuntu Single Sign On.
Poté se odkudkoliv – pokud máte oba počítače připojené k internetu – přihlásíte před zalogováním do desktopu na svůj Single Sign On a vyberete ze seznamu svých registrovaných počítačů – pokud přistupujete k většímu množství stanic přes vzdálenou plochu.
Jednou z ceněných novinek v případě Ubuntu je správa online účtů na jednom místě. Ačkoliv se nejedná ve světě Linuxu o žádnou novinku, Ubuntu s tímto prvkem přichází až nyní, ale aspoň že tak. V jedné jediné aplikaci tak vidíte všechny nakonfigurované online služby a můžete přidávat další.
Výhodou takového řešení je zejména propojení s aplikacemi, které dokáží takové služby nějakým způsobem využít a například Google, Facebook, Twitter nebo Jabber nastavíte jednou a ne několikrát například ve webovém prohlížeči, aplikaci pro komunikaci nebo správci fotografií. Aplikace na správu online účtů navíc působí velice jednoduchým a čistým dojmem.
S tím samozřejmě souvisí také integrace webových služeb do prostředí desktopu. Jakmile navštívíte některou z podporovaných služeb, nabídne vám Firefox její instalaci do systému. Jediným kliknutím si tak vytvoříte v levém panelu ikonku na danou službu, ke které můžete kdykoliv rychle a jednoduše přistupovat.
A nejen to. U nainstalovaných služeb můžete využívat výchozí systémové vyhledávání, takže ačkoliv je stále ovládáte přes webový prohlížeč, výsledky dostanete stejné, jako kdybyste všechen obsah měli u sebe na disku.
Bohužel seznam služeb není k nalezení a prozatím jich není mnoho. Za zmínku přesto stojí populární Facebook, Twitter, Last.fm a služby od Googlu. Do budoucna bychom proto očekávali širší podporu a v současné době na funkci nahlížejme jako na přidanou hodnotu, ale nikoliv rozhodující výhodu.
Ubuntu na GNOME a rozhraní Unity staví ještě na tzv. dash, který dává zapomenout na staré koncepci uživatelského prostředí. Nově si tak můžete kliknout na jakoukoliv ikonku nebo soubor a dash vám zobrazí náhled s informacemi o dané aplikaci nebo naopak souboru.
Potěšující je také to, že dokáže přímo přehrávat hudbu. A co více, celé prostředí vypadá velice dospělým a domyšleným dojmem. Některým uživatelům se tento přístup nemusí zdát, ale Ubuntu už v minulosti ukázalo, že se nebojí experimentovat a rozhodně je pozitivní, že existuje silná distribuce, která má „koule“ přinést něco nového.
V té souvislosti se dostáváme k uživatelskému prostředí jako celku. U samotného GNOME, na kterém se Ubuntu po vnější stránce zakládá, došlo z velké části na aktualizaci na verzi 3.6. Sami vývojáři pak zmiňují jako příklad změny čistší Empathy nebo vylepšení správy disků.
Těch menších změn je ale více a všechny vedou k doladění stávajícího designu. Potvrdila se tak slova představitelů, že bude snaha vylepšit typografii. Na druhou stranu samozřejmě záleží na vkusu a podobné změny jsou závislé na častém vydávání tak, aby se design udržoval na aktuální úrovni. Ostatně názor na celkový design uživatelského prostředí si každý může udělat sám.
Rozhodně kontroverzní je však umístění obchodů Amazon a Ubuntu One Music Store. Zatímco u druhé služby bych umístění pochopil, v případě Amazonu se jedná prostě o osazení komerční služby uživatelům pod nos. Pokud si navíc nevypnete službu ve vyhledávání, tak se vám budou doporučovat ke stažení přímo ve vyhledávání alba, za která musíte platit. A upřímně: i kdybych byl zákazníkem Amazonu, nabízení alb podle klíčových slov v systémovém vyhledávání by mne pořádně štvalo.
Stabilní vydání řady linuxových distribucí mají problém s aktuálností softwaru, který nabízejí předinstalovaný. Někdy je starší verze na škodu, jindy ale spíše k dobru. To je také případ souborového správce Nautilus, který zůstává ve verzi 3.4. Důvodem je zejména to, že novější verze přišla se změnami vedoucími ke zrušení dvou panelového módu.
Naopak opačným případem je webový prohlížeč Firefox, který sice je ve své době v aktuální verzi 16, ale 20. listopadu, tedy zhruba měsíc po vydání nového Ubuntu, vyšla verze 17. Uživatelé proto budou muset sáhnout po aktualizacích.
Jinak se skladba aplikací nijak nezměnila. Výchozím e-mailovým klientem zůstává samozřejmě Thunderbird a jako prohlížeč fotografií slouží Shotwell v té době aktuální verzi. Kancelářský balík LibreOffice je k dispozici ve verzi 3.6 a působí vyladěným dojmem, opravuje řadu chyb a přináší řadu spíše drobnějších, ale příjemných vylepšení.
Canonical zapracoval také na vlastní cloudové službě Ubuntu One. V klientské aplikaci můžeme konkrétně zmínit kartu Sdílené odkazy, která zobrazuje všechny přímé URL linky, které jste si historicky ke sdílení svých souborů vytvořili. Najedete je tak seřazené podle data pod sebou s možností vyhledávání.
Zapomenout v té souvislosti nesmíme na vydání klienta pro Apple, konkrétně systém OS X. Vedle toho je již z minulosti dostupný (samozřejmě vedle Ubuntu) také pro Windows, takže zde vidíme jasnou snahu vybudovat silnou cloudovou službu, kterou budou moci využívat uživatelé napříč systémy.
Je zřejmé, že se Canonical snaží jít s Ubuntu nejen směrem trvalého vývoje ale také odpovídat na aktuální trendy. Quantal Quetzal se ubral směrem k vyšší integraci desktopu s webovými službami. Tento směr je samozřejmě do budoucna značně závislý na dalším přizpůsobování aktuálním trendům. Tak nebo tak funguje v současné době jako přidaná hodnota.
Rozhodně potěšující jsou však inovací, co se týče správy online účtů na jednom místě, vzdáleného přístupu nebo inovovaného uživatelského prostředí. To všechno jsou vylepšení, které posouvají distribuci dopředu, i když se nejedná o revoluci, ale evoluci. Na druhou stranu z toho taková vydání vychází a ani není cílem odsunout do pozadí LTS vydání s garantovanou delší dobou podpory.
Povýšit z předposledního na aktuální vydání Ubuntu proto můžeme těm, které dostatečně zaujala vyšší integrace online služeb a další zmíněná vylepšení. Jinak pro uživatele starších vydání by mohlo Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal znamenat více změn. Pro čisté instalace na nové počítače nebo počítače přecházejících uživatelů je pak vydání jasnou volbou. Přináší více než předchozí verze a zároveň zůstává velmi stabilním a odladěným systémem.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
a zároveň zůstává velmi stabilním a odladěným systémem.Ten system je tak stabilni a odladeny, cim dale vice, az od nej jiz definitivne utekl i autor upstartu Scott James Remnant: Goodbye Ubuntu. Amater!
Je to smutný stav svobodného desktopu a svobodného softwaru obecně.To je hlavne problem Canonical a jeho uzivatelu, kteri nejsou schopni stabilizovat behem vyvojoveho cyklu nestabilni balicky z Debianu. Vzali si sousto na ktere nestaci.
že si z těch ne-LTS vydání udělali testovací verze.Pak potes koste. Ubuntu 12.04 LTS jsem byl nucen mesic pouzivat a oproti 6.04 LTS obrovske zhorseni stability. Plne chyb a nahodnych padu a muj celkovy dojem byl, ze jedine QA byl test kompilaci. Podle bugzilly bylo vse hlaseno, ale nereseno, takze to spise budi dojem nedostatku lidi nebo jinych priorit. Pokud maji zmrsene uz i tak zakladni systemove veci jako je soft raid, je lepsi se tomu vyhnout, nebot tady jde skutecne o data; pak nejsem vubec prekvapen, ze i Remnant odesel.
Vidim to tak, ze este nejaku tu chvilocku ostanem pri 10.04 a budem si hladat nejake distro s gnome2 (alebo niecim co sa tomu podoba).
Cim dalej je z Ubuntu jeden velky bordel, asi z toho chcu urobit windows vista 2 s adware-om.
Pokukoval som po tom. Asi pojdem tou cestou. Este by som bol ako tak schopny prijat cinnamon, vyzera tiez celkom pouzitelne. Ide mi najma o rychlu odozvu a nenarocnost.
Nainštaloval som túto verziu. Inštalácia išla bez problémov, len pri prihlasení došlo k nejakej chybe. Nasledoval reštart grafického prostredia a vrátilo ma to na prihlasovaciu obrazovku. Nakoniec som túto verziu odstránil z disku a vymazal iso image.
ani s vadným hardwarem jádro nepadne kolikrát plně na hubu.Nepsal jsem nic o kernelu.
Jediný pozorovatelný rozdíl dnes mezi distribucemi je, že se liší DE a jeho dodělávky a balíčkovací systémy.Problem je integrace distrubuce, ne kazda verze SW chodi stabilne se vsim a ruzne custom patche, ktere nejsou v upstreamu.
Nebude opravdu problém někde jinde?Prectete si co Remnant napsal, kod i bugzilla mluvi jasnou reci. Ubuntu pachuje plno veci od Gnome po Grub ci systemove knihovny, casto zpusobem ktery neni akceptovatelny pro upstream a tak je to v dalsi verzi zahozeno. Nekdy to pripomina spise sbirku hacku krisnutych s cargo cult programming.
Zda-li má někdo problémy, tak by měl zvážit to, jestli chyby nejsou způsobené špatnou instalací, instalačním souborem či hloupostí uživatele.To je nesmrtelná klasika, která mě vždycky potěší. V žádné takové diskusi nemůže chybět. Padá ti software xyz? To je rukama. Moc chytré. A věčné. Třeba dnes hned po ránu na mě hned při startu vybafly tři dialogy, oznamující pád systémových programů, mimo jiné zhučel update-applet. Takže bych moc rád věděl, jak konkrétně může havárie update-appletu při startu způsobit:
Mne praveze vyhovuje premiestnenie dolava, dost rychlo som si na to zvykol a zda sa mi to pohodlnejsie.