abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
  dnes 11:22 | IT novinky

  Organizace IuRe (Iuridicum Remedium) varuje před návrhem, který představilo belgické předsednictví Rady EU. Populární služby jako Messenger, WhatsApp nebo Signal by dle něj bylo možné plně používat až po odsouhlasení kontroly komunikace. Ta by měla zamezit šíření dětské pornografie. Podle IuRe by však taková kontrola přinesla hlavně závažný dopad na soukromí uživatelů.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 2
  dnes 11:11 | Nová verze

  NumPy (Wikipedie), tj. knihovna pro Python pro vědecké výpočty, byla po 18 letech vydána v nové major verzi 2.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Důležité informace v průvodci migrací.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 23:11 | Nová verze

  Vývojáři postmarketOS vydali verzi 24.06 tohoto před sedmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, KDE Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 50.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 21:55 | Komunita

  Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  14.6. 12:11 | IT novinky

  Google Blog ČR informuje, že mobilní aplikaci Gemini a NotebookLM lze používat už také v Česku.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 18
  14.6. 11:33 | Nová verze

  Byla vydána nová major verze 8 duálně licencovaného open source frameworku JUCE (Wikipedie, GitHub) pro vývoj multiplatformních audio aplikací.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  14.6. 11:11 | IT novinky

  Od 18. června bude možné předobjednat notebook DC-ROMA RISC-V LAPTOP II od společnosti DeepComputing s osmijádrovým 64-bit RISC-V AI CPU a s předinstalovaným Ubuntu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 2
  13.6. 23:55 | Nová verze

  Byla vydána verze 1.79.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  13.6. 14:33 | Zajímavý článek

  Byly zveřejněny výsledky průzkumu (infografika) mezi uživateli FreeBSD.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  13.6. 13:22 | IT novinky

  Na konferenci DevConf.CZ 2024 je na stánku Furi Labs prezentován linuxový telefon FuriPhone FLX1. Jeho cena 499 dolarů.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 18
  Rozcestník

  Blackbox: malá černá skříňka

  2. 6. 2003 | Vlastimil Ott | Recenze | 18393×

  Kultovní správce oken pod drobnohledem. Chcete se připojit k Men in Black?

  V tomto článku vás seznámím se správcem oken, který se jmenuje BlackBox. Nepochybuji o tom, že mnozí z vás ho už znají, mnozí z vás ho zkusili a mnozí z vás ho také používají. Já jsem ho také nejdříve jen znal, potom jsem ho vyzkoušel a nakonec jsem u něj zůstal. BlackBox je určen v první řadě pro pomalé počítače, ale nejen pro ně. Na rozdíl od grafických desktopů KDE a GNOME je BlackBox "pouze" správce oken, a tedy neposkytuje žádné grafické prostředí v tomto smyslu. Na ploše nenajdeme žádné ikony, BlackBox neposkytuje žádné programy, které by měly sjednocený design a tvořily tedy vizuálně semknutý celek (což je nazýváno "prostředím"). Těch několik programů, které pracují pro BlackBox, má většinou charakter konzolových utilit.

  Na otázku, která vám právě projela hlavou ("Co tedy nabízí?"), odpovídám, že BlackBox je jednoduchý a rychlý správce oken, jehož největší devíza je právě jeho jednoduchost, rychlost, transparentnost nastavení a z toho plynoucí uživatelská přítulnost. Samozřejmé je, že BlackBox neosloví každého uživatele; někdo se může cítit před černou obrazovkou s malým panýlkem "bezmocný". Troufám si tvrdit, že tato bezmoc se po chvíli změní v euforii z rychlé a efektivní práce (kvůli práci ty počítače přece máme, ne? ;-) ).

  Stáhnutí a instalace

  Program lze stáhnout z domovské stránky nejlépe ve formě zdrojových souborů, které si sami zkompilujete. Tento postup je obecně vzato nejvýhodnější, na druhou stranu mnohdy přináší různé (často obtížně řešitelné) problémy závislostí. U BlackBoxu by kompilace neměla být problémem, pokud máte nainstalované standardní součásti charakteru "Development" (Vývoj programů nebo Programování, které vybíráte při instalaci nebo postinstalaci). BlackBox nemá podle mých zkušeností zvláštní požadavky, což naopak platí i pro knihovny, které máte nainstalované nadstandardně - prostě je nepotřebuje a nijak nevyužije. Poslední verze je 0.65.0; je pravděpodobné, že je pro váš systém již připraven nativní balíček.

  Výsledkem instalace je nainstalovaný BlackBox: dokumentace v /usr/doc/blackbox, programy (blackbox plus dvě utility) v /usr/X11R6/bin/, katalogy zpráv v různých jazycích vyjma češtiny :-(, ukázkové styly a ukázkové menu v adresáři /usr/X11R6/share/blackbox/ a manuálová stránka. Toť vše. Po prvním spuštění se v adresáři uživatele vytvoří soubor .blackboxrc, adresář .blackbox, který obsahuje dva adresáře (backgrounds a styles) je nutné zkopírovat, stejně jako soubor menu. Soubor menu, jak vyplývá z názvu, obsahuje uživatelské menu, hlavní prvek, který je určen pro uživatelské volby. Proč se o tom tak rozepisuji? Protože tohle minimum poskytuje maximální uživatelský komfort. Nakonec zjistíte, že ikonové menu například v KDE, které se (obvykle) nachází v levém dolním rohu (Start!), je strašně nepraktické, protože je daleko.

  Prostředí

  Obecně

  Menu BlackBoxu se na pozici kurzoru myši objeví pokaždé, když stisknete pravé tlačítko myši. Ne že by totéž nezvládalo také KDE, ale blackboxí menu je malé, bez ikon, maximálně rychlé a lze jej pohodlně přizpůsobit (o tom níže). Celé prostředí ještě tvoří jednoduchý panel aplikací, který lze umístit na horní, nebo dolní okraj obrazovky. Standardně zabírá 66 procent šířky plochy (možno změnit), a lze jej tedy centrovat, nebo umístit doprava, nebo doleva. Obsahuje název plochy, jméno aktuálního okna a hodiny. Kromě toho také šipky přepínající plochy (ploch můžete přidávat tolik, kolik chcete) a neminimalizované programy. Další menu získáte po stisku prostředního tlačítka: najdete zde příkaz pro vytvoření další plochy, pro odstranění plochy poslední, aktuální plochu (a programy, které "vlastní") a položku Icons. Pod ní se skrývají programy minimalizované. Tyto programy nemají žádné ikony na ploše (nic takového tady nenajdete).

  Slits

  Zato tady ale můžete najít jiné objekty. Jsou to (v různé terminologii) dockable applications, docks, windocks, zde se jim říká slits. Slit je utilita, která provádí pouze jednu činnost, nejčastěji informační, a je umisťována do rámu spolu s jinými slits. Tento rám lze "zachytit" po okrajích obrazovky. Genialitu tohoto nápadu lze vyjádřit několika body:

  • slits jsou vždy nad všemi okny, nejsou zakrývány ani samy nezakrývají další okna; poskytují tedy vždy a pořád stabilní informační hodnotu
  • jsou jich snad tisíce
  • dají se bohatě konfigurovat
  • jsou koncipovány tak, aby "zapadly" do designu prostředí
  • BlackBox akceptuje slity i z jiných okenních správců jako je WindowMaker nebo AfterStep

  Panel se slity ve stylu Minimal

  Ukázka slitů v mém Minimal stylu, totéž vertikálně.

  Panel se slity ve stylu Amelie

  Ukázka týchž slitů ve stylu Amelie, totéž vertikálně.

  Ukázka celé pracovní plochy ve stylu Amelie (113 kB), v i-stylu (74 kB) nebo ve věčně živém a aktuálním stylu (116 kB). Slity můžete stahovat například z těchto dvou adres, na další vás přivede ten, který se vyzná.

  bbtools

  "Povinnou" výbavou jsou bbtools. Je to základní sada slit-programů, které poskytují autoři BlackBoxu. Patří mezi ně také životně důležitý program jménem bbkeys. Stará se o klávesové zkratky, resp. jejich zpracování. Můžete si tedy nakonfigurovat množství osobitých klávesohmatů pro jakoukoliv činnost. Nechte se inspirovat. Každý z nástrojů má svůj konfigurační soubor, jejichž struktura je principiálně totožná. Je v něm zajištěno, že daný slit převezme barevnou strukturu celého prostředí; ale lze to pochopitelně změnit. Krátký přehled různých "bbtools":

  • bbkeys se stará o klávesové zkratky
  • pomocí bbappconf můžete určit, jak má být spuštěna ta která aplikace (umístění na ploše, určení plochy, přišpendlená, s dekorací atd. atp.)
  • bbdate zobrazuje datum
  • bbtime zobrazuje čas (a dělá to ještě asi 2500 dalších slitů) ;-)
  • bbpager vytváří náhled ploch a jejich oken
  • bbppp spouští vytáčené spojení a zobrazuje jeho průběh
  • bbcd se stará o cédéčko
  • bbsmount zobrazuje a spravuje diskové systémy
  • wmxmms přináší xmms na váš desktop (ano, je to dockapp z WindowMakeru)
  • s wmquake si můžete ve slitu (!) zahrát Quake
  • gkrellm je sice primárně určen pro KDE, ale to ještě nic neznamená; komfortně zobrazuje stav procesů, zatížení, provoz na síti atd.
  • ...další a další...

  Hlavní menu

  Jak už jsem zmínil, hlavní menu se objevuje po stisku pravého tlačítka myši a je velice rychlé. Ostatně celý správce startuje na Pentiu 200 MHz/32 MB RAM cca jednu sekundu. 8-D Položka menu je některým z těchto typů:

  Příkaz Vysvětlení a popis
  [begin] Příkaz otevírající celou nabídku.
  [end] Příkaz ukončující nabídku [begin] nebo podnabídku [submenu]
  [exec] (název položky) {příkaz} Příkaz k vykonání.
  [nop] (název položky) Oddělovač v menu, prázdná položka.
  [submenu] (název položky} {název podmenu} Vytvoření podnabídky.
  [include] (název souboru) Vloží soubor ve tvaru BlackBox menu (možnost dynamicky obměňovaných podnabídek).
  [stylesdir] (cesta) Seznam souborů se styly, které BlackBox nalezl v zadané cestě.
  [stylesmenu] (popis) {cesta} Vytvoří podmenu s názvem "popis" a umístí do něj styly nalezené ve specifikované cestě. Vhodné pro kategorizaci stylů (podle jednotlivých cest).
  [workspaces] (popis) Vytvoří odkaz na menu spravující plochy. Stejnou nabídku lze vyvolat stiskem středního tlačítka na ploše.
  [config] (popis) Konfigurační nabídka upravující chování oken.
  [reconfig] (popis) {příkaz} Znovu načte konfigurační soubory, s výjimkou .blackboxrc. Pokud je zadán příkaz, provede se před načtením souborů; vhodné pro přepínání mezi jednotlivými konfiguracemi.
  [restart] (popis) {příkaz} Restartuj BlackBox a znovu načti inicializační soubor .blackboxrc. Pokud je zadán příkaz, lze jím změnit správce oken. Pokud provádíte změnu konfigurace, je nutné BlackBox restartovat tímto příkazem, jinak se vaše změny neuloží.
  [exit] (label) Tomuto příkazu nerozumím, v dokumentaci není vysvětlen.

  Příklad mého nastavení si můžete stáhnout.

  To není vše

  Základní parametry BlackBoxu se nastavují v resource-souboru .blackboxrc. Existuje množství parametrů, které lze měnit. Jejich seznam najdete v manuálové stránce. Zde uvádím pouze některé. (Ukázka.)

  session.screen0.strftimeFormat [řetězec]
  Formát data a času, který se zobrazuje v panelu.
  Příkl.: session.screen0.strftimeFormat %H:%M/%d.%m.20%y
  session.screen0.edgeSnapThreshold [číslo]
  Přitažlivost objektů. Číslo udávající vzdálenost, při jejímž dosažení se objekty "přitáhnou" (magnet). Vhodné pro ruční pozicování oken.
  Příkl.: session.screen0.edgeSnapThreshold 6
  session.menuFile [cesta]
  Soubor s hlavní nabídkou.
  Příkl.: session.menuFile .blackbox/menu
  session.styleFile [cesta]
  Soubor s aktuálním stylem.
  Příkl.: session.styleFile .blackbox/styles/mujstyl
  session.cacheMax [číslo]
  Velikost paměti (v kB) pro ukládání dekorací oken. Čím více, tím lépe.
  Příkl.: session.cacheMax 10000

  Přidaná hodnota

  Pokud na vás množství parametrů působí demotivačně, nepropadejte panice. Nejste sami, proto existuje několik utilit, které tohle všechno umožňují nastavit klikáním. Jejich nevýhoda spočívá v tom, že k běhu potřebují buď knihovnu Qt (KDE), nebo Gtk (GNOME). Čili pokud chcete resuscitovat starou 486, budete na ni muset nainstalovat i tyto knihovny, nebo psát konfiguraci přímo. Není to tak složité; existuje mnoho ukázkových souborů, které jsou bohatě komentovány (totéž už ale nelze říct o standardní dokumentaci, ta se omezuje na man blackbox). Povedenou utilitou je whiteBox nebo ještě lepší bbconf, se kterým pohodlně nastavíte barvy svého nového stylu. Jediná nevýhoda, a na ni pozor!, je, že neumí ukládat text v kódování ISO8859-2; "nežádoucí" znaky vynechá. Nejlepší možnost, jak si zničit vyladěné menu. ;-)

  Konfigurační utilita bbconf

  Konfigurační utilita whiteBox

  Pro začátek je vhodný program genmenu, který vyhledá známé programy na vašem disku a vytvoří hlavní nabídku. Stejně jako jiné utility podporuje i další správce oken (Fluxbox, Windowmaker, Waimea, AfterStep atd.), pokud je máte nainstalované.

  Nastavte sezení X-window!

  Pro správný běh celého BlackBoxu je vhodné, aby se slit-programy spouštěly před samotným BlackBoxem. Není na škodu je spouštět až z BlackBoxu, ale kdo by to pokaždé dělal, že? Proto upravte svůj soubor .xinitrc třeba následovně. Parametr -w spustí program v režimu "dockapp" -- Blackbox si ho "odchytí" a umístí do panelu. Jenom mi zůstává záhadou, proč některé programy (např. wmcpuload) používají tentýž parametr pro naprosto opačnou akci -- zobrazení v okně.

  Nedostatky

  Objektivní nedostatky, které přiznávají i autoři, jsou následující:

  • Soubor s nabídkou obsahuje příkazy čili z něj lze spouštět různé programy. Nedokážu posoudit, nakolik je to nedostatek ohrožující bezpečnost systému, nicméně tato možnost je zmiňována.
  • Blackbox nemá správu sezení, tzn. nedokáže ukládat aktuální pracovní prostředí. Do určité míry to nevadí, protože si lze vše nastavit tak, aby člověk mohl začít hned pracovat, ale soubor v tom či onom programu už musí otevřít sám.
  • Nelze nastavit různé pozadí pro různé plochy. Pozadí se navíc nastavuje utilitou bsetbg nebo bsetroot, což je opět potencionální bezpečnostní riziko.
  • Subjektivně: Poslední verze sice neobsahuje chyby, které bych při práci a nastavování zaznamenal, ale vzhledem k množství záplat, na které jsem narazil, se domnívám, že by si program zasloužil verzi, řekněme 1.0, která by všechny záplaty integrovala. Také TO-DO seznam aplikací, které fanoušci žádají, je docela dlouhý. Nechcete se k vývojářům přidat?

  Co se nevešlo

  Další článek by mohl vzniknout na téma "Konfigurace bbtools". Vzhledem k tomu, že jich je ohromné množství a jsou relativně dobře dokumentovány, je to skvělá zábava na deštivé letní podvečery. Další téma je vytváření stylů, taktéž zábava pro ty, kdo se nudí. ;-) Doufám ale, že z tohoto článku vyplynulo vše potřebné a že vám nastavení a používání BlackBoxu nebude činit potíže, ale radost z vlastní kreativity. Welcome to MiB!

  Všechny konfigurační soubory v jednom archívu si můžete stáhnout.

  Odkazy a zdroje

         

  Hodnocení: 39 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  2.6.2003 09:47 lzap
  Rozbalit Rozbalit vše Fffffff
  Fuuuuuj ;-)
  2.6.2003 10:33 jan molic
  Rozbalit Rozbalit vše pouzivam KDE i BlackBox
  Clanej je dobry, pouze jsem nikde nenasel zminku o podstatne veci pro KDEckare - moznost slucovat okna do jednoho (nejdriv mi vadila absence pruhu spustenych aplikaci nez jsem to zjistil).
  2.6.2003 11:16 TombStone
  Rozbalit Rozbalit vše pouzivam KDE i BlackBox
  pokud chces slucovat okna do jednoho, tak se koukni na FluxBox(odnoz blackbox)
  4.6.2003 10:31 Yin
  Rozbalit Rozbalit vše Blackbox a vy a vas box
  Toto je ukazka, ze pod linuxom je vsetko mozne. A ak chcete este nieco lepsieho a chceli by ste sa na tom podielat Mail-nite mi na Yin1@post.sk v KE vyrabame novu odnoz Blackboxu a potrebujeme vyvojarov.
  2.6.2003 11:06 niva
  Rozbalit Rozbalit vše blackbox? openbox!
  Blackbox je super, jen jsem už dlouho neviděl novou verzi (a ta stará má bugy). Proto jsem přešel na openbox - nástupce blackboxu. Na mojem P120 s 2MB grafikou běhá velmi svižně a je přehledný a snadno konfigurovatelný a ... no prostě nejlepší 8-)
  2.6.2003 11:10 finn
  Rozbalit Rozbalit vše pár připomínek
  1.) Blackbox se standardně instaluje do /usr/local a ne do /usr,
  2.) není tak docela pravda, že slit a v něm obsažené applety jsou vždy nad ostatními okny — tak tomu je jen v případě, že je zaškrtnuta volba Always on top,
  3.) díky za článek :-)
  2.6.2003 17:05 butrus
  Rozbalit Rozbalit vše pár připomínek
  RTFM FHS? Do /usr/local se standartne instaluji fsechny balicky pouzivajici GNU autoconf/automake, pokud se nezada ./configure --prefix=/bla.
  2.6.2003 12:11 Solvina
  Rozbalit Rozbalit vše Fluxbox
  Delsi dobu patram jak dokopat fluxbox k tomu, aby po startu automaticky spustil urcite programy (par dockapps, ICQ...) Nevite nekdo kam mam zadat spusteni meho ~/runme.sh ;-)?
  2.6.2003 18:46 Kary
  Rozbalit Rozbalit vše Fluxbox
  Musit to zadat do .xinitrc v home.Je to v helpu na strankach fluxboxu.
  2.6.2003 20:19 Zdenek Letko | skóre: 6 | Tabor a Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Fluxbox
  Pokud spoustis pocitac do RunLevelu 5 (graficky), tak se nepouziva .xinitrc, ale .xsession obe v ~/.

  jj, BlackBox pouzivam uz dlouho a musim rict, ze oproti vsemu, co jsem zatim zkousel me oslovil nejvice (jeste jsem nevidel FlushBox a ...Box).
  Snad jen doplnim, ze pozadi se da nastavit i prikazem xsetbg soubor.

  Dik za clanecek.

  Zdenda

  9.6.2003 02:47 Solvina
  Rozbalit Rozbalit vše Fluxbox
  Jedu X-session pres wdm, takze to bude tak nejak jak rikas - nechtelo se mi to editovat, co kdyz budu chtit zkusit nejaky jiny WM a pak se budu divit co se mi to spousti ;-). BTW zajimalo by me jestli v BlackBoxu/Fluxboxu jde nejak nastavit aby po spusteni tohoto WM na (treba) workspace 1, 3 az 5 spustil xterm? A na plose 2 browser? Proste aby se mi okamzite spustili programy, kery na ty ktery plose potrebuju mit 99,9999% casu co sem v systemu...
  9.6.2003 13:10 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
  Rozbalit Rozbalit vše Fluxbox
  Jo, jde (v Blackboxu, fluxbox nevím). Jedná se o bbtool bbappconf. V článku ho nezmiňuji, protože konfigurace není úplně triviální. --vo
  Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
  27.3.2005 21:04 Georgo10 | skóre: 14 | blog: Deset hříchů | Olomouc
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fluxbox
  do ~/.fluxbox/startup :) ...
  -- Georgo
  3.6.2003 08:11 martin
  Rozbalit Rozbalit vše ovladani z klavesnice
  Za čistě funkční nedostatky BB považuji to že se mi v dolním panelu zbytečně zobrazuje jen aktivní aplikace, vhodnější by byl přehled toho co mám spuštěno. Nelze se dostat do menu z klavesnice a pokud mne paměť neklame (ale to si nejsem už jistý) tak nešlo z klávesnice ani přepnout do jiné běžící aplikace. To byli důvody proč jsem jej zavrhl(a používám v současné době IceWM).
  3.6.2003 18:51 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
  Rozbalit Rozbalit vše ovladani z klavesnice
  Nezkoumal jsem, jestli se lze do menu dostat přes klávesnici. Nevím. Ale přepínání mezi aplikacemi řeší bbkeys; já to mám nastaveo na meta+tab, viz příklad v článku. Možná, že tam (v dokumentaci k bbkeys) někde je i příkaz pro zobrazení menu přes klávesovou zkratku. --vo
  Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
  5.6.2003 10:38 tomm
  Rozbalit Rozbalit vše ovladani z klavesnice
  FluxBox uz zobrazuje vsechny aplikace z dane plochy. Mozna se da nastavit i ze vsech, nekoumal jsem to.
  skusili ste niekto waimeu?(www.waimea.org) je podobna *box-om, ale je omnoho viac konfigurovatelna pomocou tzv. action-file. nedostatkom je, ze ten uz nie je taky prehladny.
  3.6.2003 21:33 vladimír
  Rozbalit Rozbalit vše dík a provokace

  Děkuji za pěkný článek.

  Inspirován článkem jsem si blackbox stáhnul a vyzkoušel. Po dvou dnech jsem jej ovšem dal pryč, svůj twm jsem si příliš zamiloval, než bych se vzdal ;-)

  Mimochodem v diskusi pod Tvou recenzí Slackware 9.0 zazněl dotaz, na seriál o window managerech. Má snad být tohle první díl? Jestli ano, už se těším na další :-)

  4.6.2003 09:51 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
  Rozbalit Rozbalit vše dík a provokace
  ;-) To mě nenapadlo. Výše je dotaz na Waimeu. Tu jsem taky vyzkoušel, ale nevím, co si mám myslet. Ovšem článek o ní plánuju. A další windowmanagery? Toť otázka... --vo
  Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
  4.6.2003 11:11 Zdenek
  Rozbalit Rozbalit vše Flux
  No ja si myslim ze fluxbox ma par vychytavek. na liste zobrazuje aspon aplikace ktere jsou minimalizovane A to ze je to dobre jenom na pomale stroje mam 2 Ghz procak a porad ho pouzivam protoze spousteni aplikaci je rychlejsi celkem o dost.
  4.6.2003 12:57 Michael Krbek
  Rozbalit Rozbalit vše Blackbox a vice obrazovek
  Dalsi chyba, ktere jsem si u blackboxu vsiml, je nemoznost ruzne konfigurace obrazovek. Z logiky kofigurace, t.j session.screen0 a session.screen1, vyplyva, ze by to melo jit, ale ve skutecnosti to nefunguje. Tohle neni akademicky problem, mam dvojhlavou grafickou kartu a dva monitory dost rozdilne kvality, takze je zadouci nakonfigurovat je oddelene (napr. urceni velikosti pisma v menu). V blackboxu se mi toto nezdarilo zprovoznit. Takovou konfiguraci pripousti napr. waimea.
  4.6.2003 16:37 petr_p
  Rozbalit Rozbalit vše Rychlost je hlavni
  Na BB jsem presel z KDE, je proste rychlejsi a prehlednejsi. Jediny, co mi vadi, je nemoznost definovat klavesovou zkratku pro menu.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.