Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Fluxbox je minimalistický, hardwarově nenáročný a příjemný správce oken pro X window system vycházející z Blackboxu. Přečtěte si o jeho výhodách, instalaci, spouštění, konfiguraci a šikovných doplňkových programech.
Příkazy pro tvorbu dynamických menu. Užitečný fungující příklad.
Jak vytvořit tlačítka pro rychlé spouštění aplikací a rozbalovací panely a jak do tlačítka spolknout program.
Ačkoliv se to někomu může zdát šokující a neuvěřitelné, ne každý má rád ohromné omalovánky zabírající haldu paměti a ukousávající si podstatnou část výkonu. Já mám raději funkční a příjemně jednoduché věci. Asi proto používám evilwm.
Nastavení virtuálních obrazovek. Moduly FvwmPager (zobrazení a navigace) a FvwmBacker (pozadí jednotlivých ploch).
Pokročilejší konfigurace. Tentokrát o vylepšování vzhledu. Barevné přechody, tlačítka a v menu pozadí, obrázky a ikonky.
Představení nejzajímavějších rozšiřujících modulů, příklady nastavení.
Možnosti nastavení Fvwm2 a ukázkový konfigurační soubor.
Seznámení s vysoce konfigurovatelným okenním manažerem, na který mnoho uživatelů nedá dopustit.
Skutečně minimalistický a výkonný správce oken zleva, zprava, zespodu i zevnitř.
Kultovní správce oken pod drobnohledem. Chcete se připojit k Men in Black?
Tiskni
Sdílej: