Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
~/.fluxbox/styles/jmeno_tveho_stylu/theme.cfgTřeba ja tu mám
window*font verdana-8-iso8859-2Tahle položka zařídí že všechny titulky oken budou mit toto písmo. Jinak se mrkni do dokumentace nebo si ztáhni nějaký jiný styl a nech se inspirovat
session.screen0.edgeSnapThreshold: 5
V tomhle pripade to nastavi na screen0 pritahovani oken na vzdalenost 5ti pixelu.
Section "InputDevice" Identifier "Generic Keyboard" Driver "keyboard" Option "CoreKeyboard" Option "XkbRules" "xorg" Option "XkbModel" "pc104" Option "XkbLayout" "us,cz_qwerty"ale mám na mysli to, že v textu píšu např. "# Herr Příšera muß" a ve třech slovech přepínám postupně na německou, anglickou a českou klávesnici přepínačem např. CTRL+ALT+K nebo tlačítkem na liště. V KDE (stejně jako ve Windows) žádný problém.
XkbOptions
. Viz Na co se často ptáme 4: X Window System - I.
Section "InputDevice" Identifier "Generic Keyboard" Driver "keyboard" Option "CoreKeyboard" Option "XkbRules" "xfree86" Option "XkbModel" "pc105" Option "XkbLayout" "se,us,cz_qwerty,de" Option "XkbOptions" "grp:shift_toggle,grp_led:scroll" EndSection
[app] (role=buddy_list) [Workspace] {0} [Dimensions] {333 974} [Position] (UPPERLEFT) {946 0} [Sticky] {yes} [end](súbor ~/.fluxbox/apps)
${color #ffccaa}Mail: ${execi 180 mailcheck|sed -e "s/You have//"|sed -e "s/messages in imap:\/\/jmeno@imap.server.cz\///"}čímž se bude zobrazovat obsah zvolených e-mailových schránek. poštu kontroluju přes mailcheck, mailcheckrc:
imap://jachym@imap.server.cz/INBOX imap://jachym@imap.server.cz/schranka imap://jachym@imap.server.cz/jina_schranka imap://jachym@imap.server.cz/atdje potřeba mít nastaveno vše potřebné v .netrc:
machine imap.server.cz login jmeno password hesloa nezapomenout dát
chmod 600 .netrctento soubor se hodí stejně tak pro fetchmail, ftp a další. díky za tip.
Zdravim, neco z vasich pripominek Fluxbox umi urcite (jestli jsem je pochopil spravne :)
Control Mod4 Down :RightWorkspace 3 Control Mod4 Up :LeftWorkspace 3-- presouvani dale nez jen na plochy hned vedle
Mod1 Tab :NextWindow 4 Mod1 Shift Tab :PrevWindow 4
1 = Skip lower tabs (treat tabbed groups as a single window)
2 = Skip stuck windows
4 = Skip shaded windows
-- tyto mody lze kombinovat
Prichytavani o jinym oknum bylo reseno jinde ve foru. Velikost okna menin pres klavesove zkratky, takze nevim, jestli existuje neco jako Alt + mys (mam dojem, ze tam bylo neco takoveho na presouvani okna, ale kdysi jsem to vypnul :). Jinak pekny prehled klavesovych zkratek je zde: http://darkshed.net/files/rcs/fluxbox/keys.html.
# Create own window instead of using desktop (required in nautilus) #own_window yesco (asi = nenasel jsem to v ukazkovem konfiguraku) neumi jsou grafy, co ukazuji prubeh v case. viz upload/download grafy v ukazkovych screenshotech conky. v torsmu mam akorat aktualni hodnotu.
#!/bin/bash export LC_CTYPE=cs_CZ exec /usr/bin/fluxbox 2>/tmp/fluxboxerrA význam to má stejný jako soubor .xinitrc, když spouštíte X pomocí startx. Pokud používáte ukládání ssh klíčů do paměti pomocí ssh-agenta, tak zde je také dobré místo pro to ho spustit. V tom případě má váš .xsession skript obsah:
#!/bin/bash export LC_CTYPE=cs_CZ exec /usr/bin/ssh-agent /usr/bin/fluxbox 2>/tmp/fluxboxerr
muj_nonroot_uzivatel localhost=NOPASSWD: /cesta/k/adeskletsa dal uz staci jen poustet "sudo adesklets" misto "adesklets" pri startu fluxboxu - jak na to je nahore v diskuzi.
xprop |awk '/WM_CLASS/{print $3 $4 $5}'viz. http://fluxbox.sourceforge.net/docs/en/faq-dev.php#wmclass
Tiskni
Sdílej: