abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (21%)
     (14%)
     (7%)
     (0%)
     (0%)
     (7%)
     (0%)
     (50%)
    Celkem 14 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník

    Dinosaurus žere Žábu

    10. 2. 2006 | Petr Vaněk | Recenze | 9355×

    Člověk, který vyvíjí v PL/SQL, nemá na Linuxu na růžích ustláno. Sice má k dispozici celou řadu kvalitních textových editorů, ale velice nedostatečně jsou zastoupeny nástroje DBA, popřípadě DB vývojáře. Co vybrat?

    Sqlplus, TOra, modul do Eclipse nebo modul do vimu? Sqlplus je skvělý na spouštění hotových skriptů, modul do vimu jen a pouze volá sqlplus, stejně tak, jako je možné třeba z kate. Zmlsaný jedinec navíc vyžaduje zobrazenou hierarchii objektů, pomocné nástroje správy, debugger apod.

    Zatím je na UN*Xových strojích možno provozovat program TOra, anebo něco z hromádky mrtvých projektů, jež lze nalézt např. na Sourceforge, pokud alespoň jejich vývojaři vydali nějaké soubory. Suma sumárum: žádná sláva.

    TOru se snažím používat, ale má pro mne jednu zásadní nevýhodu. Je nepřehledná. Je tak nepřehledná, že její spřízněnost s Toadem, ve světě Oracle nejpopulárnějsím žabákem, je očividná. On vlastně i původní autor pracuje pro Quest Software. Čtenář už jistě pochopil, že nerad používám obojí software. Oba mají natolik přeplácané rozhraní, které se navíc mění verzi od verze, že v menším rozlišení už v nich není místo na vlastní zdrojový kód – kdo je nezná, ať si spustí kdevelop s implicitním nastavením.

    Netuším, jestli si stávající situaci uvědomili v Oracle, ale v podstatě je mi to jedno, každým pádem je k dispozici nový nástroj Raptor. Tento je zatím v plenkách, tedy ve fázi veřejného testování. O pár postřehů se s vámi podělím.

    Požadavky a instalace

    Fungující X Window System a Sun JDK 1.5. Toť vše. Tedy žádný Oracle klient, ani Instant client. Nejsou zapotřebí ani administrátorská práva k vlastní instalaci Raptoru, protože se tento zatím jenom rozbalí kamkoli na disk a spouští se rovnou z tohoto adresáře. Hodně příjemný a pro testy užitečný přístup.

    Co se podpory Oracle serverů týče, lze se připojit pouze na 9 a vyšší. Respektive s 8 Raptor běží také, ale nelze využít všechny jeho vlastnosti (nefunknční sestavy, explain plan atd.)

    Protože je program implementován v Javě, lze použít téměř kdekoli. Mám jej vyzkoušený na SUSE a Gentoo Linuxu a MS Windows XP.

    Jak se používá

    Výsledek
SELECTu.

    První pohled prozradí, že Raptor vypadá tak, jak jsme u databázových IDE zvyklí. Strom objektů, SQL editor, tabulka výsledků nebo jiných výstupů. Ovšemže je tu něco jinak.

    První a nejdůležitější poznámka se týká toho, že Raptor pro každé uživatelem nadefinované připojení k DB používá jen jedinou session. Proto i když mám otevřená dvě okna, v jednom už se provádí nějaký skript a v druhém spustím třeba i jednoduchý select, tak tento musí počkat. Stejně se sice chovají i Toad nebo SQL Navigator, ale u nich je možné otevřít nové spojení ručně.

    Strom objektů se aktualizuje příjemně rychle, dokonce i např. v případě stovek synonym. Na druhou stranu se v něm nezobrazují databázové linky a adresáře (ALL_DB_LINKS, ALL_DIRECTORIES). Ty je třeba spravovat manuálně.

    Textový editor SQL je velmi klasický. Neobsahuje žádné převratné editační funkce, ale také není zcela bez různých vychytávek. Pokročilé funkce jsou překvapivě uvedeny v menu Source, nikoli Edit. Funkce odsazování bloků, hromadné (od)komentování jsou přítomny, takže mi nejvíce chybí možnost přípravy kódu pro použití v EXECUTE IMMEDIATE, t.j. chytré obalení vyznačeného textu apostrofy, což je sice děsivá technika, ale občas smrtelně užitečná.

    Z tabulky výsledků je možný export dat do CSV, XML, SQL insertů, Oracle Loaderu a čistého textu. Celkem pochopitelně chybí export do jakéhokoli tabulkového procesoru, což je sice škoda, ale rozumím tomu, že je implementace, za podmínky už zmiňované platformní nezávislosti, téměř nemožná.

    Explaint plan a snippets

    Nástroj Explain plan je velice přehledný. Používá decentní barvy a zvýraznění, která neruší, ale podporují orientaci. Ve srovnání s PL/SQL Developerem (černobílý) a SQL Navigatorem (cirkusově barevný) jednoznačně vítězí. Na druhou stranu neobsahuje všechny možné výstupy, které lze dostat z formátovaného DBMS_XPLAN.DISPLAY().

    DDL skript
existujícího objektu.

    Fragmenty kódu, tzv. snippets, v sobě obsahují i stručnou nápovědu. Osobně tyhle věci nepoužívám, ale rychlý seznam všech hintů optimalizátoru se mi opravdu hodí. Zatím ale chybí možnost vkládání vlastních fragmentů bez externí úpravy konfiguračního souboru.

    Debugger se zatím stále chová velice podivně a je nestabilní.

    Předdefinované sestavy.

    Už v prvním spuštění je předdefinována řada sestav. Od seznamu inicializačních parametrů, přes výpisy aktuálních připojení, aktuální SQL podle různých kritérií až po zobrazení práv a rolí. Přiznejme si, že to jsou většinou jednoduché selekty do DBA_% nebo USER_% pohledů, které má každý, kdo s DB pracuje už někde napsané, ale spustit sestavu je často rychlejší, než hledat soubor vsql10.2.sql někde v ~/sql/dba/*.

    Uživatelem definovaná sestava.

    Nic také nebráni tomu, aby si uživatel zmíněne hotové selekty nastavil jako své nové sestavy. Má je pak uspořádány ve zvolené stromové struktuře.

    Operace s
indexy Chyba připojení k DB. SID není v tnsnames. Nové
připojení.

    Cena a podpora

    Za Raptor není a nebude třeba platit. Podpora pro uživatele, kteří nemají licencovaný některý z Oracle produktů, bude jen a pouze v OTN diskusním fóru. Tyto diskuse však nejsou z nejkvalitnějších, respektive Raptor fórum je ještě stále poměrně věcné a obsahuje hodnotné příspěvky, což se nejspíš změní po uvolnění finální verze – stačí prolistovat ostatní OTN fóra.

    Pro uživatele s licencí podporu zajistí Oracle Support.

    Závěrem

    Jak vyjádřit své nadšení, aniž bych byl nařčen z podjatosti? Opravdu to vypadá, jako kdyby se mi vývojáři Raptoru trefili do noty. Jednoduchý a snadno použitelný nástroj, který není zatížen megalomanskými vylepšeními. Raptor zkrátka podkopává zkušenost, že v Oracle neumí napsat nic jiného než databázový server (uživatelé Designeru a dalších lahůdek budou jistě souhlasit).

    Raptor mi žábu z disku sežral.

    P.S.: Škoda jen, že se finální verze bude jmenovat Oracle SQL Developer. Třikrát škoda.

           

    Hodnocení: 72 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    10.2.2006 07:43 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dinosaurus žere Žábu
    Vsechny tabulkove procesory sezerou na vstupu CVS, tudiz ta nepodpora nevadi.

    Dalsi moznosti, ktera ale neni omezena jen na oracle, je treba squirrell-sql. Take je to prijemny SQL klient.
    Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
    10.2.2006 09:07 s0 | skóre: 32 | blog: nejchytřejší kecy | prágl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dinosaurus žere Žábu
    ten http://squirrelsql.org/ vypada slibne. Neni sice 2x jednoduche rozjet pripojeni, ale zkusim ho par dni pouzivat. Diky za informaci.
    Kuolema Kaikille (Paitsi Meille).
    10.2.2006 09:59 s0 | skóre: 32 | blog: nejchytřejší kecy | prágl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dinosaurus žere Žábu
    sakrapes. ma to pekne vlastnosti, ale zase nekolik hrubych nedostatku. Ja snad nikdy db IDE snu neobjevim :)))
    Kuolema Kaikille (Paitsi Meille).
    10.2.2006 09:41 Pepa
    Rozbalit Rozbalit vše TOAD
    Myslim, ze nic lepsiho nez TOAD neni - samozrejme je to muj nazor :-). Co se tyce Linuxu, je zde v podobe slabeho odvaru Tora. Co se tyce Raptoru, asi to neni spatny, ale jelikoz mne uz funguje Tora...
    10.2.2006 09:58 s0 | skóre: 32 | blog: nejchytřejší kecy | prágl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: TOAD
    no, ja se prave s toadem nikdy neskamaradil. Je to na mne desive preplacane. Navic uz mam slusnou sbirku skriptu, ktere ty graficke blbinky stejne interne pouzivaji.

    Taky je mi toad na prd, kdyz prijdu k cizimu stroji (a to se stava casto), kde je treba opravdu jen sqlplus. To je pak sada skriptu na usb klicence k nezaplaceni. ale to uz je jiny smutny pribeh.
    Kuolema Kaikille (Paitsi Meille).
    Marián Kyral avatar 10.2.2006 10:23 Marián Kyral | skóre: 29 | blog: Sem_Tam | Frýdek-Místek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: TOAD
    Tora jsem zkoušel, nepoužitelné pokud je v databázi hodně (>1000) tabulek.
    12.2.2006 09:04 me
    Rozbalit Rozbalit vše Re: TOAD
    Docela by me zajimalo, jaky typ databaze muze mit vic nez 1000 tabulek? Pouziva se tak velka DB i v realnem svete anebo jen k testum vykonosti DB serveru? Je 1000 tabulek vysledkem duchaplneho navrhu?
    12.2.2006 10:19 springer | skóre: 10 | blog: engineering
    Rozbalit Rozbalit vše Re: TOAD
    ... duchaplneho navrhu? ...

    ne, normalizovaneho navrhu ...
    kralovna Alzbeta a Stallmanuv holic diskutuji free software
    Marián Kyral avatar 12.2.2006 20:11 Marián Kyral | skóre: 29 | blog: Sem_Tam | Frýdek-Místek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: TOAD

    Jeden rozsáhlý francouzký informační systém pro obchodní řetězce. Od artiklů, objednávek, přes příjem, prodej až po fakturaci, statistiky, analýzy, různé interface tabulky... Navíc je na developmentu hromada záložních kopií a dočasných tabulek, které už nikdo nezrušil.

    Dá se v tom vyznat, ale člověk neustále objevuje nové, záhadné tabulky ;-)

    15.2.2006 12:20 lubos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: TOAD
    No, co treba pres 8000 tabulek :)
    10.2.2006 11:38 gnat
    Rozbalit Rozbalit vše Re: TOAD
    tak se jukni na PLSQL Developer od Allround Automatics. Skoda ze je jen Win verze
    Marián Kyral avatar 10.2.2006 09:50 Marián Kyral | skóre: 29 | blog: Sem_Tam | Frýdek-Místek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dinosaurus žere Žábu

    Bohužel, pro Oracle 8 to je nepoužitelné :-( Každou chvíli se objeví hláška o neexistujících sloupcích v systémových tabulkách.

    Ale jinak se mi celkem líbil.

    10.2.2006 09:55 s0 | skóre: 32 | blog: nejchytřejší kecy | prágl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dinosaurus žere Žábu
    samozrejme ;) je to v instalacnich podminkach.
    Kuolema Kaikille (Paitsi Meille).
    Marián Kyral avatar 10.2.2006 10:25 Marián Kyral | skóre: 29 | blog: Sem_Tam | Frýdek-Místek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dinosaurus žere Žábu
    Jo no, když já musím používat osmičku :-(
    10.2.2006 10:54 Martin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Aqua Data Studio

    Je ještě jeden nástroj - Aqua Data Studio (www.aquafold.com).

    Docela dobrej, funguje na více databází. Pro Oracle nabízí 2 způsoby připojení - nativní a přes OCI. Je v Javě.

    Všechno šlape, líp než v Žábě. Jenom mne štve, že jsem nerozjel spouštění skriptů. Snaží se spouštět každý řádek samostatně. Tak ty většinou pouštím v sqlplus.

    Je to ale komerční produkt, volný pro osobní použití.

    10.2.2006 11:40 Martiner
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dinosaurus žere Žábu
    Neznáte někdo nějaký jednoduchý db plugin do Eclipse? Stačí aby to umělo zobrazit strukturu databáze, spustilo dotaz a zobrazilo výsledek. Zatím jsem zkoušel sqlexplorer (ten pod Eclipse 3.1.2 nechtěl zobrazit žádný dialog) a dbViewerPlugin (ten zas při větších tabulkách shazoval celé Eclipse).
    10.2.2006 13:39 springer | skóre: 10 | blog: engineering
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dinosaurus žere Žábu
    hi, prominte prosim OT, ale proc jste neuverejnil ten clanek na penguinu. Ocekaval bych ho v pripade vasi osoby spise tam? Dekuji.
    kralovna Alzbeta a Stallmanuv holic diskutuji free software
    10.2.2006 14:11 s0 | skóre: 32 | blog: nejchytřejší kecy | prágl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dinosaurus žere Žábu
    muhe, protoze jsem jinej vanek :)))
    Kuolema Kaikille (Paitsi Meille).
    10.2.2006 17:06 springer | skóre: 10 | blog: engineering
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dinosaurus žere Žábu
    neco mi rikalo, ze to bude asi takhle, ale bylo mi blby se ptat "jakej Vanek vy ste ?" :-)
    kralovna Alzbeta a Stallmanuv holic diskutuji free software
    10.2.2006 19:55 leos loukota
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dinosaurus žere Žábu
    Již nějaký čas používáme soft Hora pro oracla. Je opravdu vychytaný, řekl bych, že je lepší než žabák.Je ale jen pro win. http://www.keeptool.com
    10.2.2006 21:47 Woodpecker | skóre: 6
    Rozbalit Rozbalit vše OT: žádná žába žabaři
    Já tedy nevím, ale tadu u nás říkáme žabám Frog a Toad říkáme ropuchám ;-)
    11.2.2006 08:04 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OT: žádná žába žabaři
    Špatně jsi se vyspal, náčelníku Dřevěné p*ro? Eh, chtěl jsem říct Datle..? :-)
    13.2.2006 15:16 Medvjed
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dinosaurus žere Žábu
    No, sice to neni spatne, ale problem se zobrazovanim blobu a xmltypu raptor resi po svem - tabulku vubec nenabidne. No snad se to v pristi verzi zlepsi. A take mam pocit, ze to bude pekny zrout pameti :-)
    13.2.2006 15:23 Medvjed
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dinosaurus žere Žábu
    Tak sorry, tabulky nabidne, jen ten XMLtype se da blbe precist :-). Jsem sice zastance Linuxu, ale musim uznatm ze ne zabu hned tak nic nema. Ale zase za ty prachy, co questaci chcou, to je fakt nechutne :-)

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.