abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
včera 17:11 | Nová verze Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
včera 10:33 | Nová verze

Mozilla.cz informuje o aktualizovaném českém slovníku pro kontrolu pravopisu pro Firefox, Thunderbird i SeaMonkey. K dispozici je na na serverech s doplňky (Firefox, Thunderbird, SeaMonkey).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 10:11 | Nová verze

Byla vydána verze 0.52.1 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie). Nově lze instalovat také z Flathubu. Unvanquished je fork počítačové hry Tremulous.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 00:11 | Zajímavý projekt

Watchy jsou open source hodinky postaveny na ESP32-PICO-D4 s e-papírovým displejem s rozlišením 200x200 pixelů, s Wi-Fi a Bluetooth LE. Předobjednat je lze na Crowd Supply za 59 dolarů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
20.6. 22:11 | Nová verze

OASIS oznamuje zveřejnění nejnovějšího standardu OASIS, který byl schválen členy 27. dubna 2021: Open Document Format for Office Applications (OpenDocument) Version 1.3. Formát OpenDocument je volně dostupný otevřený formát souborů dokumentů založený na XML pro kancelářské aplikace, který se používá pro dokumenty obsahující text, tabulky, grafy a grafické prvky. OpenDocument Format v1.3 je aktualizací mezinárodní normy verze 1.2

… více »
Zdeněk Crhonek | Komentářů: 4
19.6. 20:11 | Nová verze

Byl vydán Debian 10.10, tj. desátá opravná verze Debianu 10 s kódovým názvem Buster. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 10 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.

Ladislav Hagara | Komentářů: 34
19.6. 16:33 | Nová verze

Tým pro zajištění kvality LibreOffice (QA) oznamuje, že LibreOffice 7.2 Beta1 je k dispozici k testování! LibreOffice 7.2 bude vydán jako finální verze v polovině srpna 2021, přičemž LibreOffice 7.2 Beta1 je druhou předběžnou verzí od zahájení vývoje verze 7.2 na konci listopadu 2020. Od předchozí verze LibreOffice 7.2 Alpha1 bylo do úložiště kódu odesláno 1163 revizí a opraveno 221 problémů. Podívejte se do poznámek k vydání, kde najdete nové funkce obsažené v této verzi LibreOffice.

Zdeněk Crhonek | Komentářů: 0
19.6. 00:33 | Zajímavý projekt

Rodina open source vstupních zařízení Ploopy se rozrostla o Ploopy Mini Trackball. Stavebnici lze předobjednat za 69,99 CAD (1 210 CZK).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
18.6. 15:44 | Nová verze

Byla vydána beta verze Linux Mintu 20.2 s kódovým jménem Uma. Na blogu Linux Mintu jsou hned tři oznámení. První o vydání Linux Mintu s prostředím Cinnamon, druhé o vydání Linux Mintu s prostředím MATE a třetí o vydání Linux Mintu s prostředím Xfce. Stejným způsobem jsou rozděleny také poznámky k vydání (Cinnamon, MATE, Xfce) a přehled novinek s náhledy (Cinnamon, MATE, Xfce). Linux Mint 20.2 bude podporován až do roku 2025.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
18.6. 08:00 | Nová verze

Byla vydána verze 1.53.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
Používáte kalkulačku?
 (10%)
 (32%)
 (62%)
 (26%)
 (12%)
Celkem 250 hlasů
 Komentářů: 25, poslední 18.6. 07:59
Rozcestník

Exkurze do světa live distribucí

16. 11. 2004 | Vlastimil Ott | Recenze | 20108×

Na světě existuje množství distribucí, my se jedním okem podíváme na některé z nich.

Na světě existuje množství distribucí, mnoho z nich je také vydáváno v tzv. live formě. Taková živá distribuce je charakteristická několika znaky:

 1. Běží přímo z cédéčka nebo jiného výměnného či zásuvného média (flash disk).
 2. Vyžaduje takový počítač či jeho nastavení, které umožní načtení spouštěcí rutiny před startem operačního systému. To obvykle znamená, že počítač musí umět bootovat z CD-ROM či USB zařízení. To se nastavuje v BIOSu počítače.
 3. Vyžaduje stanovené minimum systémových zdrojů, což je v první řadě paměť RAM, ve druhé řadě frekvence procesoru. Dále je samozřejmě nutná CD nebo DVD mechanika či USB rozhraní. Pevný disk není ke spuštění potřeba. Pokud jej však v počítači máte, což je téměř vždy samozřejmostí, distribuce jej přesto nepoužívá. Uživatel má možnost data vzniklá během práce na disk uložit. V takovém případě nehrozí, že by data na disku byla poškozena.* Větším problémem může být velikost RAM. Je-li menší než požadované minimum, systém obvykle nenaběhne. Princip live distribucí je totiž takový, že velkou část dat kopírují do RAM, aby byl běh co nejrychlejší. Pokud je tedy paměť příliš malá, dojde k přepisování dat v paměti a tedy ke zhroucení startovacích rutin. Výsledkem je například hláška No space left on device. Systém se samozřejmě nespustí.

  * Poznámka. Výjimku obvykle představuje souborový systém NTFS, který je využíván v nových verzích MS Windows. I tehdy ale zapisující aplikace oznámí, že hrozí riziko poškození stávajících dat. Uživatel má tedy možnost rozhodnout se jinak.

 4. Práce je ve srovnání s klasicky nainstalovaným systémem až řádově pomalejší, což vyplývá z principu.
 5. Obvykle je nutné při každém spuštění nastavovat určité vlastnosti znovu. Mnoho live distribucí ale umí uložit uživatelská data do souboru (obvykle .tar.gz) na jiné médium; např. diskový oddíl, disketu, flash disk. Některé distribuce dokáží také vypalovat, a to přesto, že jsou spuštěny z CD-RW mechaniky.
 6. Ze zbylých vlastností vzpomenu snad jen to, že live distribuce lze dle zaměření rozčlenit do několika skupin:
  • prezentační - slouží jen a pouze k prezentaci ne-live distribuce a "k osvětě", popř. tvoří paralelu; např. SUSE, Aurox; patří sem obvykle také časopisové přílohy;
  • všeobecné - mají sloužit jako komplexní pracovní a zábavní prostředí, vyznačují se pokročilou detekcí hardwaru a propracovaným uživatelským prostředím; Knoppix a jeho mutace (ABC Linux 2003), Danix, Slax;
  • minimalistické - autoři se snaží vměstnat na omezený prostor (např. malého cédéčka) co nejvíce aplikací; Damn Small Linux;
  • specializované - např. jednodisketové routery, firewally apod.
  • záchranné - poslouží v kritické chvíli, kdy je CD-ROM jediné funkční zařízení v počítači; obsahují nástroje pro dělení disku, síťové nástroje, testovací nástroje, obvykle neobsahují grafické prostředí; Damn Small Linux, Rescue CD
  • multimediální - odnož věnující se pouze přehrávání médií, snaží se udělat z PC multimediální box; Geexbox, Movix

Tento přehled je samozřejmě věcí názoru, jsou distribuce, která přesahují, nebo se naopak nehodí ani do jedné škatulky. Na následujících řádcích se ve zkratce věnuji několika live distribucím, které znám a vím, co dovedou.

ABC Linux 2003

ABC Linux 2003 je počinem, kterému věnovali členové týmu AbcLinuxu během loňského léta mnoho času. Nebudu zde samozřejmě chválit vlastní peří, když jej všichni znáte a používáte. Navíc si můžete přečíst úvodní informace.

Kategorie: všeobecná, http://www.abclinux.cz, stáhnout

Slax

Slax je dynamická live distribuce postavená na Slackware. Autorem je Tomáš Matějíček, který jí věnuje mnoho času a energie, za což sklízí zasloužené vavříny. V poslední době se rozhodl, že má příliš volného času a že tedy bude vytvářet tematicky laděná vydání.

Screenshot staršího Slaxu

Slax je distribuce přinášející komfortní a velmi zdařile graficky vyvedené pracovní prostředí. Některé aplikace ve standardní verzi chybějí, proto budou nyní vydávány varianty pro programátory, TeXisty, grafiky, pařany, děti, studenty apod. O názvech a obsahu těchto verzí můžete debatovat na webovém fóru distribuce.

Účelem distribuce zůstává chytlavý a plnohodnotný desktop, který se ale vejde na malé osmicentimetrové cédéčko. Je jasné, že obsahuje opravdu jen to nejlepší. Volitelně lze instalovat další programy formou tzv. balíčků. Nejedná se o žádný standardní formát (uvnitř samozřejmě ano), ale modul, který lze načíst za běhu do paměti - pokud ji máte dostatek.

Nezanedbatelnou výhodou je i fakt, že všechny skripty, s jejichž pomocí Slax vzniká, si můžete i s návodem stáhnout a vytvořit si tak svou live distribuci.

Kategorie: všeobecná, http://www.slax.org, stáhnout

Knoppix

Knoppix snad netřeba představovat. Prototyp live distribuce (postavené na Debianu), která položila základy novému odvětví. Její autor Klaus Knopper nalezl onu pověstnou díru na trhu a přinesl něco naprosto triviálního, a přitom geniálního - jak to tak bývá. Idea živé distribuce, která oživí mrtvé počítačové železo "on-the-fly", byla známá a používána již před Knoppixem, ale teprve Knopper si dal práci se sofistikovanými skripty, které najdou i mikrovlnku, pokud je připojená. Samozřejmě přeháním, autodetekce není všelék a mnoho uživatelů bude proti tomuto názoru právem protestovat. Ale jedno je jisté - bez Knoppixu by se vývoj odvíjel asi jinak.

"Čistý" Knoppix je těžkotonážní desktopový systém, který ale běží téměř na všem (vlastní zkušenost s 200MHz/64 MB RAM) a přináší uživateli poslední verze "všech" významných aplikací. Má kromě pracovního zejména prezentační účel - ukažte, co Linux dokáže. Nevýhodou je někdy právě selhávající autodetekce, dlouhý zápis startovacích parametrů. Výhodou je kromě zmíněných faktů také možnost provozovat terminálový server. Učebna s x počítači tedy ožije za pár minut.

Kategorie: všeobecná, http://www.knoppix.org, stáhnout

Danix

Danix je další český projekt, vychází z Knoppixu. Dnes se jeho vývoji věnuje celý DanixTeam. Podle mého názoru se Knoppix stal "pouze" inspirací, resp. funkčním základem, a Danix se dnes vydává cestou moderní české distribuce pro české uživatele. Sází především na komfort prostředí a počeštěnost. Výhody Knoppixu se však nevytratily a možnosti nasazení Danixu ještě podtrhují. Oproti Slaxu, jehož nové verze autor chrlí jako dělové koule, má Danix nižší frekvenci vydávání, aktuální verze pochází ze srpna. Danix vyžaduje jedno celé cédéčko.

Sympatická je také aktivita, kterou Danix prosazuje - rozdávání cédéček. Na mnoha akcích (a nejen tam, ale třeba i v pražských ulicích) byli lidé svědky, jak členové týmu rozdávají cédéčka s Danixem. Což je v dnešní době minimálně divné. :-) (Tohle prosím berte pouze jako veselou historku z natáčení.)

Každopádně asi nejenom mě samotného zajímá, jak se bude vyvíjet vztah mezi do světa nakročeným Slaxem a doma úspěšným Danixem.

Kategorie: všeobecná, http://www.danix.cz, stáhnout, torrent

Damn Small Linux

Damn Small Linux čili Proklatě malý Linux je minimalistická distribuce určená pro vizitky. ("Vizitka" je obdélníkové cédéčko velikosti vizitky, které se vejde do peněženky.) Doporučuji recenzi starší verze. Hlavní motivací je podle mě trochu ješitný záměr vměstnat na tak malý (datový) prostor co nejvíce aplikací. Výsledkem je tedy notně odlehčený desktop (opět postavený na Knoppixu), který je přes všechno stále ve velké míře funkční.

Obsahuje aplikace pro zkušenější uživatele (typicky např. Dillo), které svou práci udělají úplně stejně jako ty mohutné. Nenajdeme zde tedy samozřejmě OpenOffice.org, ale Ted nebo SciTe by snad pro napsání textu mělo stačit. Vděčnou problematikou je samozřejmě funkční čeština. Aktuální verzi bohužel neznám, ale mám zkušenost, že pokud distribuce záměrně nezavádí omezení, není problém velkou i malou češtinu realizovat během pár minut. Otázkou zůstává, proč by to měl uživatel dělat, když existují české distribuce.

DSL je ukázkou technologie a perné práce. Je fascinující, když vytáhnete z peněženky hranaté(!) cédéčko, necháte ho naběhnout a můžete mailovat, chatovat, přehrávat video či psát texty. Autoři dokonce vydali verzi pro USB pen. DSL lze i nainstalovat na disk.

Kategorie: minimalistická, http://www.damnsmalllinux.org/, stáhnout

Geexbox

Úžasná maximultimediální live minidistribuce, která při své velikosti kolem šesti megabajtů (sic!) kompletně oživí vaši bednu a udělá z ní opravdový jukebox. Podporuje všechna možná vstupní a výstupní zařízení a formáty.

Multimdeiální distribuce GeexBox

Po spuštění se objeví jednoduché prostředí, které opravdu připomíná jukebox. Pomocí OSD (On Screen Display) menu, které obsahuje základní operace, můžete načítat obsah disků a přehrávat nalezené mediální soubory. Lze také sledovat televizi, prohlížet obrázky, kopírovat a mazat soubory. Vše běží pomocí MPlayeru a ve framebufferu

Kategorie: multimediální, http://www.geexbox.org/, stáhnout

Sam

Sam je mládě odrostlé (nebo rostoucí) Mandraku. Testoval jsem starší verzi 0.6, nyní je aktuální verze 1.1. Sam mě příjemně překvapil: nabízí základní prostředky k práci (textový editor Abiword, GIMP, MPlayer a podobné programy), vše fungující v prostředí Xfce. Nejvíce mě ohromil program (neznám jeho označení), který "proleze" místní síť a zobrazí všechna dostupná zařízení. Obrázek vše ilustruje. Divil jsem se, co všechno je v okolní wifi síti k dispozici.

Screenshot staršího Samu

Verze 0.6 měla dvě modifikace: anglickou a německou, podle všeho měla fungovat česká klávesnice, ale byly patrné bugy (mně nefungovala). Všechny přepínače pro bootovací řádku jsou popsány v souboru na CD. Přepínačů existuje velké množství, je vidět inspirace Knoppixem. Praktickému nasazení dosud brání bugy (určitě jsou odstraňovány) a chybějící lokalizace. Ale jinak je dojem velice příznivý.

Kategorie: všeobecná, http://sam.hipsurfer.com, stáhnout
Někdy příště se mezi live distribuce vydáme znovu a přiblížíme si další z nich. Prozatím jeden z mnoha jejich přehledů.

       

Hodnocení: 50 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

16.11.2004 08:20 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
Rozbalit Rozbalit vše neni to lisa?
Nejvíce mě ohromil program (neznám jeho označení), který "proleze" místní síť a zobrazí všechna dostupná zařízení. Obrázek vše ilustruje. Divil jsem se, co všechno je v okolní wifi síti k dispozici.

neni to LISA?
16.11.2004 08:49 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
Rozbalit Rozbalit vše Re: neni to lisa?
Lisa byla v pozadí, je to pouze démon, ale ten frontend je typicky mandrakovský.
Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
16.11.2004 09:26 Google rulez!
Rozbalit Rozbalit vše Re: neni to lisa?
Neznate jeho oznaceni ? Vzdyt to mate v hlavicce - AutoScan. A zkusil jste Google ? Kdyby ano, nasel byste i jeho stranku http://autoscan.free.fr/

Chapu, ze male deti Google pouzivat neumi, ale i vy, takovy publicista ? Nebo jste mel tak malo casu ?

Mne to trvalo cca 3 minuty.

Nekdo by mel konecne napsat clanek o pouzivani Google.com :-(

Vasek

PS autoscan tam uz je ve verzi 0.93 PPS Omlouvam se za ten mozna tvrdsi ton, ale tu praci s vyhledanim jste si dat mohl, kvalitu uz tak dobreho clanku by to jenom zvysilo.
16.11.2004 10:07 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
Rozbalit Rozbalit vše Re: neni to lisa?
Ok, dostal jste mě. Fakt mě nenapadlo, že je to název programu -- "Network autoscan". A taky mě nenapadlo, že je to důležité. Máte bod, příště se budu víc snažit. :-)
Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
16.11.2004 08:42 siro
Rozbalit Rozbalit vše este jedna mala live na filmiky
MOVIX, EMOVIX... http://movix.sourceforge.net/ ma plugin aj do k3b a mozno aj inde, napalite s filmom ako bootovatelne cd/dvd a nemusite sa uz starat o to ci kamos ktoremu ste to dali ma potrebne kodeky.
16.11.2004 10:34 Honza
Rozbalit Rozbalit vše Jintoo
Taky si prihreju polivcicku. Mam distribuci zalozenou na Gentoo. Vice na http://www.kotek.org/jintoo
17.11.2004 14:39 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
Rozbalit Rozbalit vše AutoScan
Zdravim

tipuju ze to neni zalozeny na demonu LISA, snazim se to zkompilovat pod Slackware s KDE a uz jsem kvuli tomu nainstaloval 7 gnome balicku a urcite budou jeste dalsi.

Doporucuju omrknout instalacni postup, fakt jednoduchost sama. Napriklad fixni zavislost na automake 1.4 je zalostna, zatim se zda ze symlink na automake-1.8 to zkouslo.

Pokracovani:

Hmm, zapomel jsme to Dokoncit, takze uz je to hotovy, pri kompilaci byl pomer make:warning+error asi 1:4, takze vysledek si jiste domyslite sami. Pritom jsme mu podstracil 9 gnome balicku dokavad nebyl ./configure spokojenej...

Pokracovani:

libgtkhtml.. neni souborem ani adresarem. Proc mi to nerekl configure? Ted zase make rve ze nemuze najit libgnome-keyring.la. Atd atd atd, asi tak 5 dalsich balicku a pofrancouzku voiallaaa:
zdenek@zdenek:/$ AutoScan
[I] Creation du signal
AutoScan 0.93: compilĂŠ le 14:28:47 Nov 17 2004
[I] File KEY_FILE_RECEPTION_NOUVELLE_MACHINE detruite
[I] File KEY_FILE_DEMANDE detruite
[I] File KEY_FILE_MESSAGE detruite
[I] File KEY_FILE_MESSAGE_TEMP_REEL detruite
[I] Chemin : [/home/zdenek/.AutoScan]
[I] Chemin : [/home/zdenek/.AutoScan/Conf]
[I] fopen :: není souborem ani adresářem
[I] Impossible de lire PortListe
zdenek@zdenek:/$
Zdenek
www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
18.11.2004 09:02 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: AutoScan
Hehe a vy jste to ještě nezabalil a neposlal místo toho bug report autorům? Pokud nemají zájem aby to někdo používal (a to naprosto zjevně nemají), tak nechápu proč ho máte vy?
XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.