Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Před více než rokem jsme vám přinesli recenzi knihy z vydavatelství Computer Press: Linux Dokumentační projekt, tehdy jejího druhého vydání. Před nedávnem k nám do redakce dorazila již třetí verze této knihy, jejíž recenzi vám nabízím. Tato recenze bude spíše srovnáním obou verzí. Odkaz na původní recenzi naleznete pod článkem.
Třetí vydání se od druhého liší již na první pohled vzhledem obálky. Zmizel klasický Tux a na jeho místo se dostala, dle mého názoru nepříliš povedená, HIGH-TECH napodobenina. Ze zadní strany zase zmizelo foto Linuse Torvaldse. Trochu škoda - knihu tak s Linuxem spojuje jen název.
I uvnitř knihy došlo k několika málo změnám. Přibylo pár nových návodů: software (co si pod tím představit jsem nerozluštil, vždyť celá kniha pojednává o software - žádná kapitola takového jména v ní navíc není), tisk, fonty, modemy, přechod z Windows a koexistence s Windows, hudba a zvuk, MP3, digitální fotoaparáty, zabezpečení a nelogicky i Apache, který je jako novinka uveden i ve druhém díle. Lehce upravena byla i Příručka správce operačního systému a Příručka uživatele. Jedná se ovšem většinou o opravy řádění tiskařského šotka a nemnoho změn týkajících se jádra řady 2.4. Větší změny slibuje až další díl, který už bude pravděpodobně z části vycházet z řady 2.6. Alespoň bych to vydavatelství Computer Press doporučil. Stávající úpravy jsou z dubna 2003.
Přidané návody jsou užitečné - máte-li ovšem předchozí díl, nevyplatí se kvůli tomuto málu znovu sahat do peněženky. Vytisknutím několika listů z našeho časopisu Abíčko dostanete téměř všechny novinky třetího vydání. Návody jsou totiž opravdu pouze překladem HOWTO, nepřináší žádné vysvětlení pojmů a obecný úvod do problematiky jako ostatní kapitoly. Čtenář podle nich danou věc nakonfigurovat zvládne, ale téměř se nedozví co, jak a proč funguje. Některé mají dokonce jen 1,5 stránky! Celá přidaná pasáž tak vyznívá jako ušitá horkou jehlou prostě proto, aby se něco vydalo.
Je ke cti nakladatelství, že u české verze nezvýšilo cenu. Ta zůstává stále 890 Kč. Cena pro slovenské čtenáře se zvýšila z 1282 na 1335 Sk. Lze to ovšem přičíst poklesu kurzu slovenské koruny. Nás Čechy tak mohou alespoň těšit levné dovolené v krásné slovenské přírodě ve společnosti nádherných slovenských žen. Ale to už patří asi na nějaký cestovatelský server :). Bohužel se tato situace projevuje na cenách mnoha knih i časopisů.
Závěrem snad jen poradím. Máte-li starší verzi knihy, nekupujte. Nevyplatí se to. Nemáte-li tuto knihu, určitě si ji kupte. Přeci jen za to tato Bible stojí a měla by být povinně v knihovně každého linuxového uživatele i profesionála.
Autoři: | kolektiv autorů |
Název: | Linux Dokumentační projekt |
Nakladatelství: | Computer Press |
Počet stran: | 1016 stran |
Cena: | 890,- Kč / 1335 Sk |
Rok vydání: | 2003 |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: