V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Před více než rokem jsme vám přinesli recenzi knihy z vydavatelství Computer Press: Linux Dokumentační projekt, tehdy jejího druhého vydání. Před nedávnem k nám do redakce dorazila již třetí verze této knihy, jejíž recenzi vám nabízím. Tato recenze bude spíše srovnáním obou verzí. Odkaz na původní recenzi naleznete pod článkem.
Třetí vydání se od druhého liší již na první pohled vzhledem obálky. Zmizel klasický Tux a na jeho místo se dostala, dle mého názoru nepříliš povedená, HIGH-TECH napodobenina. Ze zadní strany zase zmizelo foto Linuse Torvaldse. Trochu škoda - knihu tak s Linuxem spojuje jen název.
I uvnitř knihy došlo k několika málo změnám. Přibylo pár nových návodů: software (co si pod tím představit jsem nerozluštil, vždyť celá kniha pojednává o software - žádná kapitola takového jména v ní navíc není), tisk, fonty, modemy, přechod z Windows a koexistence s Windows, hudba a zvuk, MP3, digitální fotoaparáty, zabezpečení a nelogicky i Apache, který je jako novinka uveden i ve druhém díle. Lehce upravena byla i Příručka správce operačního systému a Příručka uživatele. Jedná se ovšem většinou o opravy řádění tiskařského šotka a nemnoho změn týkajících se jádra řady 2.4. Větší změny slibuje až další díl, který už bude pravděpodobně z části vycházet z řady 2.6. Alespoň bych to vydavatelství Computer Press doporučil. Stávající úpravy jsou z dubna 2003.
Přidané návody jsou užitečné - máte-li ovšem předchozí díl, nevyplatí se kvůli tomuto málu znovu sahat do peněženky. Vytisknutím několika listů z našeho časopisu Abíčko dostanete téměř všechny novinky třetího vydání. Návody jsou totiž opravdu pouze překladem HOWTO, nepřináší žádné vysvětlení pojmů a obecný úvod do problematiky jako ostatní kapitoly. Čtenář podle nich danou věc nakonfigurovat zvládne, ale téměř se nedozví co, jak a proč funguje. Některé mají dokonce jen 1,5 stránky! Celá přidaná pasáž tak vyznívá jako ušitá horkou jehlou prostě proto, aby se něco vydalo.
Je ke cti nakladatelství, že u české verze nezvýšilo cenu. Ta zůstává stále 890 Kč. Cena pro slovenské čtenáře se zvýšila z 1282 na 1335 Sk. Lze to ovšem přičíst poklesu kurzu slovenské koruny. Nás Čechy tak mohou alespoň těšit levné dovolené v krásné slovenské přírodě ve společnosti nádherných slovenských žen. Ale to už patří asi na nějaký cestovatelský server :). Bohužel se tato situace projevuje na cenách mnoha knih i časopisů.
Závěrem snad jen poradím. Máte-li starší verzi knihy, nekupujte. Nevyplatí se to. Nemáte-li tuto knihu, určitě si ji kupte. Přeci jen za to tato Bible stojí a měla by být povinně v knihovně každého linuxového uživatele i profesionála.
Autoři: | kolektiv autorů |
Název: | Linux Dokumentační projekt |
Nakladatelství: | Computer Press |
Počet stran: | 1016 stran |
Cena: | 890,- Kč / 1335 Sk |
Rok vydání: | 2003 |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: