Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
rsync --rsh="ssh -l root" soubor1 soubor2 192.168.1.15:/cílový-adresářlze též použít podle mě přirozenější
rsync --rsh="ssh" soubor1 soubor2 root@192.168.1.15:/cílový-adresář
--numeric-ids
.rsync
je dosti nepříjemná absence historie. Nejhorší je, když se v provozních datech smaže nějaký soubor, a pak se pustí rsync, který zálohovanou verzi toho souboru smaže i na záložním médiu. Je lepší použít alespoň volbu --backup-dir
nebo i --link-dest
, která vytvoří pomocí hardlinků kompletní "snapshot". Ideální by bylo rsync zkombinovat s filesystemem typu ZFS nebo BTRFS, kde jde tvořit "levné" snapshoty. Bohužel linux zatím takový stabilní (!) FS nemá.
Nakonec člověk pro zálohování stejně skončí u hotového řešení typu dirvish
nebo rsnapshot
, které mají obvykle dobře ošetřené i mezní situace typu výpadek v půlce zálohování, pokus o paralelní spuštění, mazání starých verzí a podobně. Pro větší množství souborů (stovky tisíc) pak přichází problémy, protože jen mazání staré verze na ext3 může trvat desítky minut.
Rsync lze dobře používat i z Windows vč. ssh klíčů nebo i obdoby ssh-agenta - putty pageant. Jediný problém je se znakovou sadou v názvech souborů, což se dalo řešit volbou --iconv
u novějších verzí, nebo dřív nebo opatchovanými knihovnami cygwinu.
U zálohování pomocí čistého rsync je dosti nepříjemná absence historie.Jeden program, jeden úkol. Historii můžete držet jednoduše např. gitem a to celé rsyncovat (nebo v případě gitu stačí použít jeho vlastní push).
rsync
na přítomnost koncových lomítek. Z manuálu:
rsync -avz foo:src/bar /data/tmp This would recursively transfer all files from the directory src/bar on the machine foo into the /data/tmp/bar directory on the local machine. [...] rsync -avz foo:src/bar/ /data/tmp A trailing slash on the source changes this behavior to avoid creating an additional directory level at the destination. You can think of a trailing / on a source as meaning "copy the contents of this directory" as opposed to "copy the directory by name", but in both cases the attributes of the containing directory are transferred to the containing directory on the destination. In other words, each of the following commands copies the files in the same way, including their setting of the attributes of /dest/foo: rsync -av /src/foo /dest rsync -av /src/foo/ /dest/foo
cp -r src/ dst
je totéž jako cp -r src dst
. Ekvivalent k rsync src/
je cp -r src/*
.
Idealni vec - rozsekat soubor jakoby virtualne na bloky treba po 5M (v pripade treba 1G souboru) a prenaset jen zmenene bloky.
rsync
to ve skutečnosti dělá ještě chytřeji – spočítá si kontrolní součet bloku, a na druhou stranu přenese jenom ten. Na druhé straně pak hledá blok se stejným kontrolním součtem – pokud takový najde (i na jiném místě, než kde je u zdrojového souboru), má data pro ten konkrétní přenášený blok. Takže i pokud třeba na začátek souboru přidáte jeden bajt, přenese se jen ten jeden bajt a kontrolní součty všech bloků. Nebo se podívejte na popis algoritmu rsync.
time rsync --bwlimit=150 --progress -avhcSe ssh * server:/adr/
V praxi však může být rsync mnohem efektivnější. Pokud už totiž v cílovém adresáři existuje některý z kopírovaných souborů, přenášejí se pouze rozdíly, zatímco cp kopíruje vždycky všechno.Tohle není úplně správně. Program cp se dá nastavit taky tak, aby nepřepisoval (nebo nepřepisoval aktuální). Rsync umí kromě datumu porovnat i checksum (i když tato volba se zřídka využívá), aby poznal co je v cílovém adresáři potřeba přepsat. Hlavní přínos rsyncu v této oblasti je v tom, že umí přenášet pouze rozdíly i v rámci jednoho souboru. Takže když někdo do 20mb souboru připíše doprostřed "ahoj", bude přeneseno pouze to "ahoj" plus nějaká malá metadata. Tohle ale funguje jen v přenosech po síti, protože při přenosu z disku na disk se nic neušetří.
Stačí použítrsync --rsh="ssh -l root" soubor1 soubor2 192.168.1.15:/cílový-adresář
rsync cosi root@kdesi:/kamsi... protože rsync používá ssh standardně.
Ve většině případů je nejvhodnější pro přenos na vzdálený počítač použít ssh. Jsou však případy, kdy je vhodné použít rsync server. Typické použití je například adresář /usr/portage v distribuci Gentoo. ... Díky tomu, že utilita rsync přenáší pouze rozdíly, je její použití pro podobné účely velmi vhodné.Tohle je trochu zamotaný výklad. Rsync přes ssh taky přenese jen rozdíly. Výhoda rsync démona je v tom, že nešifruje data a je tedy o něco rychlejší a taky "psychologicky" že lidi nějak neradi poskytují anonymní ssh účty.
Promazání nadbytečných souborů zvláště na pomalé lince může trvat tak dlouho, že rsync havaruje (firewall ukončí dlouho trvající nepoužívané spojení).Tohle by neměl být problém kvůli tomu že neaktivní TCP spojení se umí udržovat samo na živu (keepalive). Při spojení přes ssh je to zaplé.
podle toho, jaky ma adresa format
pro user@kdesi:/kamsi se pouzije ssh
pro user@kdesi::modul/kamsi se pouzije rsync protokol, tj. musi tam bezet rsync demon
viz. manual :)
Lokálně lze rsync použít podobně jako cp. Ve výsledku je jak volání cp, tak rsync ekvivalentní. V praxi však může být rsync mnohem efektivnější. Pokud už totiž v cílovém adresáři existuje některý z kopírovaných souborů, přenášejí se pouze rozdíly, zatímco cp kopíruje vždycky všechno.To obecně platí jen v případě, kdy je zápis na disk výrazně pomalejší, než čtení.
rsync
ty rozdíly musí nějak zjistit, musí tedy celý cílový soubor přečíst. Pokud tedy bude čtení stejně rychlé, jako zápis, bude rsync
pomalejší – musí celý soubor přečíst a změněné části pak zapsat, cp
jen celý soubor zapíše. Pokud jsou ty soubory úplně jiné, bude také rsync
pomalejší – rsync
i cp
musí celý soubor zapsat, ale rsync
jej před tím ještě musí celý přečíst. Proto je rsync
výhodný hlavně při přenosu přes síť, kdy se toho sice na obou stranách musí udělat víc, než při obyčejném cp
, ale tahle ztráta se více než vrátí tím, že pak stačí po síti přenést menší objem dat.
Pokud jsou ty soubory úplně jiné, bude také rsync pomalejšíTo zrejme neni pravda, pokud samozrejme nevynutis porovnavani pouze checksumem (-c). On totiz rsync kontroluje cas zmeny, velikost a checksum. Takze kdyz budou soubory uplne jine (velikost a cas zmeny), tak zacne rovnou kopirovat, ne? Osobne se mi na rsyncu libi moznost navazovani spojeni - kopiruje se, spojeni padne, tak se spusti kopirovani znova a pakracuje se, kde to spadlo. Ja pouzivam obvykle interaktivne -P (--progress --partial).
Pokud tedy bude čtení stejně rychlé, jako zápis, bude rsync pomalejší – musí celý soubor přečíst a změněné části pak zapsat, cp jen celý soubor zapíše.Na to už mysleli taky.
-W, --whole-file With this option rsync's delta-transfer algorithm is not used and the whole file is sent as-is instead. The transfer may be faster if this option is used when the bandwidth between the source and destination machines is higher than the bandwidth to disk (especially when the "disk" is actually a networked filesystem). This is the default when both the source and des- tination are specified as local paths, but only if no batch- writing option is in effect.
-e 'ssh -p tunelport'
. Ale neni to ono, lepsi by bylo rsync host1:/data/ host2:/data/
Chtel bych ze svoji masiny kopirovat z jednoho rsync serveru na jinej rsync server. Bohuzel tohle nejde, jedna strana musi byt vzdy local.
ssh server1 'rsync /data/ server2:/data'
server1
, to že je příkaz spuštění přes ssh na tom nic nemění.
Bájný server-server rsync by se rozhodně nehlásil přes ssh na jiný server aby odtamtud na sebe pouštěl rsync, to je jako drbat se pravou rukou za levým uchem.
Chtel bych ze svoji masiny kopirovat z jednoho rsync serveru na jinej rsync server.Pokud by šlo jen o to spustit rsync na vzdáleném server (nikoliv rsync serveru) pak samozřejmě stačí to co jsi napsal, na server se přihlásit a spustit tam rsync.
všechnobylo asi myšleno
celé soubory–
cp
to porovnává jen na úrovni souborů, rsync
jde i dovnitř souboru a přenáší jen změněné části.
"server:~/adresar\ s\ medzerou/"
)
--include, --include-from, --files-from
, díky čemuž můžete určit buď pattern, nebo přímo konkrétní soubory v nějakém konfiguračním souboru, ne přímo v tom... eh... "baťáku" (na linuxch na rozdíl od DOS říkáme skript).
udev
pravidel nastavte, aby se při zasunutí toho flash disku spustla synchronizace.
Tiskni
Sdílej: