Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Seznam je rozdělen podle druhu využití programů. Řazení jednotlivých programů je buď náhodné nebo založené na mé osobní preferenci. Máte-li pocit, že jsem opomněl zmínit program, který je podle vašeho názoru vhodným kandidátem na zařazení do tohoto přehledu, neopomeňte jej vy zmínit v diskuzi - bude zařazen přímo do tabulky.
Použil jsem čtyři druhy zkratek: K, G, T a CZ.
K: Program pro prostředí KDE. Ačkoliv jej lze spouštět bez problému (jsou-li v systému potřebné knihovny) i z jakéhokoliv jiného Window Manageru (nebo přímo v X Window), autor přizpůsobil vzhled uživatelského rozhraní, a potažmo tedy způsob ovládání, pro desktop KDE.
G: Program pro prostředí Gnome. Platí totéž, co u programů pro KDE - jen je to tentokrat Gnome.
T: Program pro textové prostředí - konzoli. V systému X Window pracuje v terminálovém emulátoru (xterm apod.).
CZ: Odkaz na přídavné počešťovací soubory. U mnoha programů je české prostředí k dispozici přímo v programu - buď se nastaví automaticky podle locales (např. Midnight Commander), nebo je třeba zvolit jej jako možnost při kompilaci (např. MPlayer). Většina aplikací pro KDE a Gnome je počeštěna po nainstalování lokalizačního balíčku. Ani v jednom z těchto případů pak v seznamu odkaz CZ není.
Zároveň se omlouvám všem, kteří by rádi viděli i zvláštní kategorie pro programy psané na míru třeba Window Makeru nebo Afterstepu. Pokud se takové aplikace v přehledu vyskytují, nechal jsem je splynout s "šedí" ostatních programů pro X.
Rozhodl jsem se do přehledu zařadit i programy, které jsou ve verzích pro Windows i Linux. Možná někdo zajásá, že oblíbený program vůbec měnit nemusí - stačí používat linuxovou verzi.
V některých případech nemusí být zařazení úplně ideální. Důvodem je častá univerzálnost programů.
Výčet programů pro Windows není samozřejmě vyčerpávající, ale pouze ilustrační.
Poskytnuté odkazy na stránky, kde lze stáhnout jednotlivé programy, nemusí být vždy nejlepším způsobem, jak program získat. Většina linuxových distribucí poskytuje pro své uživatele předpřipravené balíčky (viz odkazy), které lze do systému snadno doinstalovat, aniž by bylo třeba kompilovat zdrojový kód. Pokud je balíček dobře sestaven, umístí také jednotlivé soubory tam, kde je vaše distribuce očekává.
Chybí vám tu něco naprosto nepostradatelného? Poslední záchranou je víno: WINE a CrossOver. A kdyby bylo úplně nejhůř, pak: bochs, Win4Lin nebo VMware.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Kdyby ses porozhlidl alespon po tomto serveru, nasel bys nekolik clanku, ve kterych se pise presne o softwaru, ktery potrebujes. A kdyz zabloudis na google.com nebo freshmeat.net, tak najdes pohodlne vsechen zbytek a mozna jeste vic.
Je rozdil mezi tim, kdyz se nekdo zepta na urcity program, ktery nemuze nikde sehnat, a tim, kdyz si napises seznam a ocekavas, ze ti ho nekdo pekne doplni. Vzdyt ty ses ani malicko nesnazil najit odpoved na sve otazky sam.Z tve otazky je totiz patrne, ze jsi neprojevil ani minimalni snahu. A pokud jsi skutecne zkousel hledat, tak velmi spatne, protoze jsi nepouzil ani vyhledavani na tomto serveru. Po zadani hesla "dvd" do vyhledavace abclinuxu.cz se hned jako 5. clanek vypise "Ripovani DVD". Dival ses na nej? Uz v predchozi reakci jsem zminil freshmeat.net - hledej i tam.
Co se tyce tve odpovedi... doporucuji precist odstavec On Not Reacting Like A Loser.
Jenze to se prave nestalo. Precti si ty odpovedi znovu. Nikdy by me nenapadlo kohokoliv kritizovat za neznalost Linuxu. Kritizoval jsem pouze tvuj bohorovny a laxni pristup. Kdybys polozil otazku, ktera jiz nebyla mnohokrat zodpovezena nebo ke ktere nelezi odpoved na druhem konci vyhledavani, urcite by ti nekdo (vcetne me) rad odpovedel.
Tak uz mi to skoro funguje ve wine 20050419-mdk. Jen po vyhledani spojeni se to kousne a musi se to znovu spustit pokud chci hledat dalsi spoj
Obyčejné ISO lze namontovat zrovna, např.
mount -t iso9660 -o loop /home/ja1/moje.iso /mnt/iso/
připojí ISO "moje.iso" do adresáře "/mnt/iso".
No a jinak je pro KDE udělátko na montování všelijakého zvěrstva (NRG, apod.) Jmenuje se to Mount ISO image a info je např. zde http://www.kde-look.org/content/show.php?content=11577