Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Za odpad považuji: Mozilla, Ubuntu 9.04, Debian, FTP, slosování, přestávka (jiná než na oběd).
Kdybys na těch přednáškách byl, nejspíš bys to netvrdil. Ona je totiž pravda, že hodně lidí moc neví, "proč je FTP špatné", "co je zač ten Debian stable/testing/...", "co vlastně Mozilla dělá a jak funguje". Stejně tak mám plné pochopení pro Vojtovo prezentování Ubuntu, když už do něj dělá. No a slosování se některým šikne k doplnění prádelníku. ~_^ A mohl bys mohl číst více než jen názvy přednášek... (I ta přestávka měla hlubší smysl.)
že nerozumíš legraci, za to já nemůžuLegraci nerozumíš spíš ty. Můj příspěvek nebyl vůbec myšlen vážně. Ale pravdou je, že ses v poslední době nějak "zacyklil". Kdysi jsem psal lepší diskusní příspěvky (já možná také, ale nedokážu to posoudit)
Kdysi jsem psal lepší diskusní příspěvkyJá osobně si vedu teorii o tom, že freshmouse není freshmouse. No nemám to jak dokázat. On se mi vždy jakémukoliv požadavku o důkaz bravurně vyhnul.
Když si někdo dělá legraci, mělo by to být zřejmé, a to alespoň pro některé další osoby (autor legračního počinu se nepočítá).
Zrovna jsem si procházel tvůj* blog a být tebou, netvrdil bych tohle.
* pokud neplatí Gruntova teorie
Hodně lidí neví hodně věcí... a přesto nemyslím, že by je bylo potřeba prezentovat.
Zastánce ovčanské společnosti?
To samé co Luk. Běž do krámu a kup si tam plnou tašku smyslu pro humor. Snad ho budou mít; poslední dobou se prý hodně vyváží a na domácí spotřebu nestačí...
Je státní svátek -- sámoška má zavřeno. Ale spíš se mi zdá, že ten tvůj smysl pro humor nějak nepěkně mutuje. Už tu dlouho nebyla žádná obdoba Ubuntu pro muslimy, navíc ten tvůj promazaný blog...
Hodně lidí neví hodně věcí... a přesto nemyslím, že by je bylo potřeba prezentovat.Zrovna u FTP si to myslím. FTP je mor, o kterém "ostatně soudím, že by měl být zničen". Hlavní podstatou je nebezpečnost a nemožnost FTP rozumně zabezpečit (tedy bez kompromisů). V dnešní době prakticky nevidím důvod, proč FTP používat - pro vzdálenou práci se soubory je lepší SFTP, pro obyčejné stahování zase HTTP.
Pouze se domnívám, že to všichni, kteří by to měli vědět, vědí. I ti, kteří se tím neřídí, ti na to prostě jen s*rou.Já se to nedomnívám. Na každém kroku se setkávám s lidmi, kteří znají SSH a SSL/TLS, vědí proč a jak je používat, ale neznají SFTP a nevědí, čím nahradit FTP.
Díky za pěknou akci. A podaří-li se letos i video, pak už nezůstane mnoho prostoru pro vylepšování
Kompatibilita OpenJDK s Javou od Sunu je tedy zaručena, nicméně svobodná implementace zatím výkonově zaostává a to až třicetinásobně.Kdyby šlo jen o výkon... ale hlavně je to nestabilní! K čemu to je, když to JVM za provozu crashuje.
Ktere JVM a na ktere platforme crashuje? Jde o IcedTea prelozene ze zdrojaku nebo o oficialni balicek?Oficiální balíček v Debian Stable. Proces vycrashuje cca. každých 24 hodin.
# # An unexpected error has been detected by Java Runtime Environment: # # SIGSEGV (0xb) at pc=0x00007f541a5574ff, pid=14618, tid=1103108432 # # Java VM: OpenJDK 64-Bit Server VM (1.6.0_0-b11 mixed mode linux-amd64) # Problematic frame: # V [libjvm.so+0x2c14ff]
--------------- T H R E A D --------------- Current thread (0x0000000001291c00): JavaThread "CompilerThread0" daemon [_thread_in_native, id=14628, stack(0x0000000041b01000,0x0000000041c02000)] siginfo:si_signo=SIGSEGV: si_errno=0, si_code=1 (SEGV_MAPERR), si_addr=0x0000000000000028a ještě
Current CompileTask: C2:1371 org.jaxen.saxpath.base.XPathLexer.literal()Lorg/jaxen/saxpath/base/Token; (65 bytes)
navzdory velkému zájmu konala ve vedlejším, menším sále. Muselo proto dojít k menší změně uspořádání vybavení místnosti a kompresi účastníků.Zas? Z toho se pomalu snad stane tradice.
Ja nevim, jestli si toho uz vsichni vsimli, ale za posledni rok snade nebyla jedina akce, kde by pan Ferschmann nebyl.Toho jsem si sice nevšiml, zato jsem si všiml, že kdykoli se tady na abíčku objeví cokoli, co by mohlo byť jen trochu souviset s penězi, podnikáním, nebo dokonce kapitalismem, nechybí v diskusi dad, aby na to reagoval podobným stylem.
První přednášku měl Milan Brož z Red Hatu.Borec, velice pěkné přednášky.
V první části zmínil proč šifrovat a seznámil nás s výsledky zajímavého výzkumu – skupina výzkumníků nakoupila v aukcích a bazarech použité disky a podrobila je základní (softwarové) forenzní analýze.Bohužel někteří lidé tohle nechápou a dokonce si myslí, že by byl svět lepší bez hesel a přihlašování. Včetně e-mailových schránek (ať si to klidně přečtou, já tam nic tajného nemám). Pro paranoiky mého typu jsou diskuse s těmito lidmi velice vyčerpávající a musím si pak spravit náladu kafem a kokoskou nebo přejetím pár lidí v Mafii.
Poukázáno bylo především na méně známé a přesto povedené počiny, například World of Padman.jj, některé hry jsem neznal, takže díky za tip. Ale celkově na mne ta přednáška působila trochu tak, že Linux je ve hrách sto let za opicemi. Asi bych trochu zmínil, co všechno jde pod Wine, případně se věnoval víc modernějším hrám.
Na následující obědovou pauzu se většina odebrala hledat občerstveníPauza byla ukrutně krátká, vloni jsme se nestíhali najíst a dojídali pizzu na Pinkyho přednášce, letos to taky nešlo pořádně stihnout (aspoň v sobotu). Přimlouval bych se za delší polední přestávku.
chystá se přejmenování na FlexiBeeTen původní název je pakárna, vždycky jsem si myslel, že je to WinStorm (a ne Strom) a to ten software dokonce používám
Pauza byla ukrutně krátká, vloni jsme se nestíhali najíst a dojídali pizzu na Pinkyho přednášce, letos to taky nešlo pořádně stihnout (aspoň v sobotu). Přimlouval bych se za delší polední přestávku.Tak my jsme jídlo stihli (šli jsme jenom do kavárny naproti a tam pozřeli fastfood), ale delší přestávka by se hodila na pokec se zajímavými lidmi. Hlavně by to příště chtělo zorganizovat nějaké seskupení lidí z ABC tam, protože já jich podle xichtu poznám jenom pár.
Ten původní název je pakárna, vždycky jsem si myslel, že je to WinStorm (a ne Strom)Taktéž
příště nejezdi jak ko*ot do Prahy a zpátky, ale zaplať si hotel. A hlavně nechlastej v sobotu v noci, protože pak si z těch přednášek moc nepamatuješ a nemůžeš o tom napsat seriózní reportáž.Tak jsi jel do Prahy, nebo chlastal?
Tak jsi jel do Prahy, nebo chlastal?Do Prahy chlastat. Na sraz, kde jsem nemohl chybět -- ale přece si kvůli tomu nenechám ujít LinuxAlt
Bohužel někteří lidé tohle nechápou a dokonce si myslí, že by byl svět lepší bez hesel a přihlašování.Zhruba před rokem jsem něco prezentoval před zástupci jedné velmi vážené a důstojné profesní skupiny. Našlo se tam nemálo lidí, kteří by chtěli přístup do IS odkudkoliv, bez nutnosti zadávat heslo nebo někam něco strkat. Prostě otevřít browser (resp. modré éčko) a mít to tam. A samozřejmě, aby se tam nikdo nepovolaný nedostal (na to mě napadají jen řešení typu čip do těla nebo sken duhovky, ale raději jsem byl zticha
Ten původní název je pakárna, vždycky jsem si myslel, že je to WinStorm (a ne Strom)To asi proto, že existuje účetnictví StormWare.
To asi proto, že existuje účetnictví StormWare.
Nebo protože tady všichni automaticky předpokládají angličtinu a na české "stromy", případně severské... taky "stromy" kašlou.
Tomu se říká single sign-on – už se jednou přihlásili do systému, proč by se měli přihlašovat ještě kamsi jinam?Třeba proto, že se ještě nikam nepřihlásili? Že nastartovali svůj domácí počítač s Windows XP Home (nebo Windows Vista Home Premium atd.) a bez jakéhokoli přihlašování spustili Internet Explorer? Samozřejmě i tam lze obecně mít "trvalé přihlášení" (např. na základě cookie). Ale pak od toho ten člověk odejde, přijde jeho synátor, přes záložku nebo historii vleze do systému a už tam může vesele hospodařit. Nejlepší je, že málokdo si dokáže připustit, že paseka, kterou jejich desetiletý syn napáchal v počítači nebo informačním systému, je opravdu jeho dílem (prostě čiré podcenění schopností)
Tiskni
Sdílej: