OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
top
a díval se, co mi kde visí.) Možná je to myšleno na specializované mašiny?
čím bys chladil například šestijádrový cpu?Proto jsem se ptal, jestli je to myšleno pro specializované mašiny. Což pro mě 125W šestijádro je :)
Ano, momentálně jsou tyto stroje v serverovně, ale i když nebyly, tak se teplota zase tak moc nelišila. Jak píše člověk kousek níže - dost záleží na bedně. Ty moje mají bednu CHIEFTEC BigTower LBX-02B-B-B. Ač mají všechny tři stroje stejnou bednu, přeci jen se vnitřním vybavením a především umístěním krapátko liší. Momentálně vypadá stav takto:
Stroj A - +21.2°C (V zátěži měl kolem +30°C)
Byl pořízen jako první. Má výše zmíněný chladič. A navíc na boku skříně přidané dva větráky
Stroj B - je v zátěži a má teplota +31.6°C
Od A se liší tím, že nemá ony boční větráky.
Stroj C - +26.0°C
Byl pořízen jako poslední a nemá stejný chladič jako A a B, a také nemá boční větráky.
Jinak jak jsem zmínil výše. Největší kravál dělá větrák v koši na sata disky CHIEFTEC SNT-3141SATA - malá uřvaná mrcha. Naštěstí teď řve už v serverovně, ale předtím to byl bezkonkurenčně největší zdroj hluku v naší kanceláři.
Ano, momentálně jsou tyto stroje v serverovně, ale i když nebyly, tak se teplota zase tak moc nelišila.fakt srovnáváš nesrovnatelné. prostě tu napiš, jaká je teplota v serverovně, ať se bavíme nad reálnými čísly. určitě tam není znatelně nad 20°C jako u mě v době měření teplot s orochi pro článek. a to že nejvíš řve ten sata koš, co takhle napsat jak velký je tam ventilátor a kolik á otáček. jinak ta bedna opravdu nemá takový vliv, jaký jí přisuzuješ. ale to by byla další zbytečná debata, nebudu ji tedy startovat.
[lukas@orochi ~]$ hostname orochi
btw nevim jak ty, ale ja po tech letech umim sundat chladic z prakticky jakekoli vga bez jakychkoli znamek.njn. Ja to jeste nedelal. Napsal jsem do CZC jestli prijdu o zaruku (jako ze asi jo) pokud chladic vymenim za accelero. Tak uvidime co mi na to povi.
Nevíte někdo, co může dělat takové tiché škrundání v MacBooku? HDD to není, je to slyšet, jen když počítač počítá.Ten můj, když počítá, tak to zní, jako když startuje Jumbo.
ližinyBrrrrrr! Ale jinak pěkný článek, díky. Alespoň mám představu, co dnes obnáší vlastnictví pasivního chladiče (kde jsou časy 486, že?)
Rozměry skříně [v x š x h mm]: 435 x 180 x 410
zdroj: Czechcomputer.cz
Z toho pasivu na grafiku jsem musel sundat takovou umelohmotnou krytku, aby se to tam vubec veslo a i tak to sedi na milimetr :)
Tiskni
Sdílej: