Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 17:26
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 278: Linka Black HatuXKCD česky.
Jaderné noviny – 23. 8. 2012: Optimalizace jádra pomocí LTOAktuální verze jádra: 3.6-rc3. Citáty týdne: Matthew Garrett, Ingo Molnar, Andrew Morton, Thomas Gleixner. Dlouhodobá údržba jádra 3.4. Optimalizace typu LTO v jádře.
Těžký život Do Not TrackDo Not Track je jednou z posledních snah o zvýšení soukromí při brouzdání webem. Jak už to se standardy bývá, tak od počáteční myšlenek už uběhlo několik let a dlouhá cesta je ještě před námi. Oč vlastně jde?
FUSE: SSHFS a EncFSV tomto seriálu se podíváme na různé souborové systémy, které jsou k dispozici pod Linuxem díky FUSE (Filesystem in Userspace). V prvním díle najdete popis FUSE a ukázku SSHFS a EncFS.
Komiks xkcd 294: KnihkupectvíXKCD česky.
HW novinky speciál: 4 roky a 200 dílů za námiJiž čtyři roky můžete každý týden na AbcLinuxu číst pravidelný seriál ze světa hardwarových novinek. Za tu dobu jsme se dopracovali k 200 dílům, přičemž seriál prošel nemalým vývojem. Pojďte se se mnou podívat, jaké to je dělat 4 roky na jednom projektu a jak moc jsem se během nich sekl s prognózami …
The H informuje o problému s anonymním prohlížením ve Firefoxu 15. Anonymní prohlížení není ve Firefoxu 15 anonymní. Data jsou ukládána do mezipaměti (cache) a zůstávají tam i po ukončení anonymního prohlížení. Následně je lze manuálně nebo například pomocí doplňku CacheViewer Continued vytáhnout. Chyba (Bug 787743) je opravena ve Firefoxu 15.0.1.
Příští vydání Ubuntu bude příliš velké na to, aby se vešlo na klasické CD. Jak píše OMG! Ubuntu!, velikost iso obrazu Ubuntu přesáhne 700 MB a tím pádem jako instalační média přicházejí v úvahu už jen DVD nebo (dostatečně velké) USB flash disky.
Zpráva přišla od Kate Stewart z Ubuntu Mailing listu, která napsala, že:
"There is no longer a traditional CD sized image, DVD or alternate image, but rather a single 800MB Ubuntu image that can be used from USB or DVD."
OMG! Ubuntu! v tomto článku rozebírá důvody, které k tomuto kroku vedly, a také nabízí porovnání velikostí jednotlivých vydání Ubuntu a anketu Jak instalujete Ubuntu, v níž převažuje instalace pomocí vytvoření Live USB flash disku.
Určen je především pro ty, co chtějí začít s tvorbou webů nebo přejít na CMS Drupal. Řekneme si, proč Drupal použít, jak jej nainstalovat, počeštíme jej atp... Každá přednáška bude nahrávána a záznam bude zveřejněn. Na prvním setkání také symbolicky spustíme první české demo Drupalu 7.
Registrace: https://www.drupal.cz/clanky/setkani/drupal-setkani-brno-27zari-2012Felipe Contreras prezentuje v blogovém zápisku výsledky průzkumu, který probíhal přes Phoronix a měl poskytnout zpětnou vazbu od uživatelů ohledně GNOME 3. Vývojáři GNOME se od celé záležitosti distancovali.
Z nedávno zveřejněné výroční zprávy organizace EURO-IX vyplývá, že mezi route servery v propojovacích uzlech sdružených v této organizaci hraje prim český software BIRD.
„Z takového umístění máme všichni, kteří na projektu pracujeme, velikou radost. Kvality našeho softwaru BIRD může potvrdit i fakt, že ho jako route server v současnosti používají i tři největší peeringová centra v Evropě – frankfurtský DE-CIX, londýnský LINX nebo amsterodamský AMS-IX. Kromě těchto center je náš software nasazený také například v americkém PAIXu nebo moskevském MSK-IXu,“ uvádí Ondřej Filip z CZ.NIC. Open source routovací démon BIRD vznikl na půdě Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy jako seminární práce tří studentů oboru Informatika. Jedním ze zakladatelů projektu BIRD je právě také Ondřej Filip. K významnému rozvoji projektu došlo před více než dvěma lety, kdy se BIRD stal jednou z prvních aktivit Laboratoří CZ.NIC. Více v tiskové zprávě.Mnozí z vás v létě natočili video. Pak ale přichází další fáze: zpracování. Jak na to vám přiblíží tématický, zářijový openMagazin.
Z článků v tématickém okruhu je dobrá polovina exkluzivních. Co to znamená? Že tyto články nikde jinde, než právě v tomto čísle openMagazinu, nenajdete. Jde např. o to, jak převádět formáty videa z jednoho do druhého, jak na DVD authoring nebo jak z fotografií vytvořit prezentaci. Ale najdou se i další zajímavé články: Recenze na LibreOffice 3.6, o hrách pro Linux nebo o kolorizaci černobílých fotografií. OpenMagazin si můžete stáhnout a seznámit se tak s postupy a možnostmi zpracování videa.
Společnost ZaReason začala prodávat ultrabook UltraLap 430 s předinstalovaným Ubuntu, Debianem, Mintem, Fedorou 17 nebo bez operačního systému. Klávesa „super“ může být volitelně s logem Ubuntu nebo Tuxe (obrázek klávesy super s logem Tuxe). Na stránce produktu je dostupný konfigurátor. ZaReason nabízí i linuxové desktopy.
Nově spuštěný server www.ucsimply.cz se věnuje embedded Linuxu a mikrokontrolérům ARM. Obsahuje informace o procesorech ARM9 a Cortex-M3, úvod do vývoje pro embedded Linux, základy vývoje driverů, názorné příklady.
Společnost Google darovala 20 000 dolarů na vybavení laboratoře pro testování vývojových sestavení Eclipse IDE. Eclipse Foundation se dostala pod vlnu kritiky poté, co vývojáři používající Eclipse začali upozorňovat na to, že Eclipse 3.8 je podstatně rychlejší než novější Eclipse 4.2. Z diskuse vývojářů Eclipse IDE vyšlo později najevo, že kompletaci Eclipse 4.2 nepředcházelo řádné testování, a to právě kvůli nedostatku i lidských zdrojů.
NVIDIA oznamuje vytvoření nové legacy větve ovladačů pro grafické karty na bázi GeForce 6 a 7. Její označení bude 304.xx.
Open Build Service tým oznámil, že byla přidána podpora pro vytváření balíčků pro Arch Linux.
Open Build Service je, jak název napovídá, svobodný software určený k vytváření balíčků. Vznikl jako součást openSUSE infrastruktury a pod hlavičkou openSUSE beží také jedna z veřejných instancí, která je uživatelům dostupná zdarma. Už dlouhou dobu OBS podporuje vytváření balíčků nejen pro openSUSE, ale také Fedoru či Mandriva Linux. Kromě RPM distribucí, je podporován i formát balíčků DEB a je tedy možné vytvářet binární balíčky i pro Debian či Ubuntu. Nyní byla nově přidána podpora i pro binární balíčky pro stále populárnější Arch Linux. Zajímavostí je, že podpora dalších formátů byla postupně přídávána studenty v rámci Google Summer of Code.
Gottfrid Svartholm, jeden ze zakladatelů The Pirate Bay, byl v pondělí 10. září deportován z Kambodži, v jejímž hlavním městě byl před nedávnem zatčen, do Švédska, kde byl odsouzen za porušování autorských práv. Anakata, jak se Svartholmovi přezdívá, byl zřejmě donucen nastoupit do letadla mířícího do Bangkoku, odkud by měl jiným letadlem pokračovat do Švédska. Jako důvod k deportaci byla uvedena prošlá víza. Svartholmův přítel a aktivista Niklas Femerstrand, který v Phnom Penhu, hlavním městě Kambodži, obýval stejný dům jako Svartholm, k tomu dodal, že švédské úřady Svartholma jen tak lehce nedostanou a že by se nedivil, kdyby v Bangkoku začal protestovat a odmítl nastoupit do letadla.
Společnost Laminar vyvíjející známý letecký simulátor X-Plane, který funguje i nativně pod Linuxem a Androidem byli zažalováni patentovým trollem - firmou Uniloc. Důvodem je právě verze pro Android, která prý porušuje duševní vlastnictví této společnosti. Vlastník Laminaru nyní vyhlásil sbírku na obhajobu v tomto sporu a nehodlá přistoupit na mimosoudní vyrovnání.
Andalusie, jedno z největších autonomních společenství Španělska, ve velkém nasazuje Guadalinex EDU jako hlavní operační systém ve svých vzdělávacích institucích. Jedná se o systém založený na Ubuntu a vyvíjený společností Isotrol, a to přímo na žádost andaluské vlády. Na konci projektu by měly Guadalinex EDU používat čtyři tisíce škol, 1,5 milionu studentů a na 200 tisíc učitelů.
Ars Technica upozorňuje na zatčení zaměstnanců české společnosti Bohemia Interactive, ke kterému došlo v Řecku. Dva Češi byli zadrženi a nařčeni ze špionáže kvůli fotografování a filmování vojenské základny na ostrově Lemnos, k čemuž mělo dojít v rámci vývoje třetí verze vojenského simulátoru Arma. Incident potvrdila i sama Bohemia Interactive. Zpráva již dříve proběhla našimi mainstreamovými médii.
Francouzská společnost Mandriva S.A. vytvořila multiplatformní aplikaci pro školství. Jedná se o jakousi virtuální třídu skládající se ze dvou edicí. Prostředí dostupné pro Windows a Linux je tvořeno nadřazeným prostředím učitele, které může například uzamknout nebo zcela vypnout prostředí jednotlivých studentů. Dále je podporováno sdílení informací, instant messaging atd.
Seznamte se s řadou serverů a komponent IBM PureSystems. PureSystems nabízí kromě vysokého výkonu i vysokou variabilitu a zaručenou podporu Linuxu (a dalších OS) a řady hypervizorů včetně KVM, VMware, Xen nebo Hyper-V. Kromě obvyklé architektury x86 je také dostupné IBM Power.
Mark Shuttleworth investoval milion dolarů do společnosti Inktank zajišťující podporu a další rozvoj souborového systému Ceph. Společnost Inktank vznikla v květnu 2012 a jejím výkonným ředitelem je Sage Weil, jenž souborový systém Ceph navrhl v rámci svého Ph.D. studia.
Došlo k finální standardizaci kodeku Opus jakožto RFC 6716. Opus je otevřený, patenty nezatížený ztrátový kodek pro kódování hlasu i hudby vzniknuvší spojením starších kodeků SILK a CELT. Opus má bitrate v rozmezí 6—510 kbit/s, dokáže využívat sampling rate od 8 do 48 kHz, umí stereo a dokáže pracovat v režimu s velmi nízkou algoritmickou latencí (až 2,5 ms). Také efektivita tohoto kodeku je velmi slušná. Dá se předpokládat, že si Opus najde cestu do VoIP (a to především do nového standardu WebRTC) i do speciálních aplikací.
Hrajete World of Warcraft? Před zveřejněním snímku obrazovky zachycující vaše úspěchy nahlédněte do diskusního fóra na OwnedCore. Do snímků jsou pomocí digitálních vodoznaků (watermarking) vkládány informace o uživatelích (identifikace uživatele, aktuální čas, IP adresa serveru). Diskuse také na serveru Slashdot.
Mesa se konečně stala oficiální implementací OpenGL, konkrétně OpenGL ES 2.0, a to v případě ovladačů pro Ivy Bridge a Sandy Bridge (Intel).
Společnost GarageGames plánuje uvolnit herní engine Torque 3D jako open source. Použita bude licence MIT a projekt bude hostován na GitHubu. Engine byl vyvíjen viíce než deset let a použit byl například ve hrách Tribes 2 a Penny Arcade Adventures.
Včera byl oficiálně oznámen program čtyř konferencí, které se odehrají společně v říjnu tohoto roku v Praze. Jedná se o novou českou konferenci LinuxDays, již zavedenou openSUSE konferenci spolu se SUSE Labs konferencí a taktéž nově vzniklou Gentoo miniconf. Oznámení o programu si můžete přečíst i v češtině, jak na stránkách LinuxDays, tak na stránkách openSUSE konference. Naproti tomu velká část přednášek bude vzhledem k mezinárodnímu publiku probíhat v angličtině.
V Číně byly prodávány počítače s předinstalovaným zákeřným softwarem Nitol. Více studie Microsoftu "Operace b70, analýza zákeřného softwaru Nitol" (Operation b70, Nitol Malware Research and Analysis (pdf)) a oficiální blog Microsoftu. Botnet Nitol využíval doménu 3322.org. Ta má registrováno více než 70000 poddomén. Microsoft dal věc k soudu a získal předběžné opatření, které mu dovoluje stát se autoritativním jmenným serverem pro 3322.org a filtrovat tak veškerý provoz. Soudní dokumenty jsou k dispozici na serveru NoticeOfPleadings. To se samozřejmě nelíbí majiteli domény 3322.org, čínskému podnikateli jménem Peng Yong. I když například dle společnosti Kaspersky Lab bylo v roce 2008 až 40 % zákeřného softwaru nějak svázáno s doménou 3322.org, většina poddomén je prý legálních. Předběžným opatřením se řada z nich dostala do problémů. Více například článek na NPR.
Poradna skupiny Ubuntu - Linux pro lidi | Reakcí | Poslední |
nezobrazují se instalované programy | 3 | 11.9. 16:31 |
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Klonovani CF karty | 4 | 9.9. 10:17 |
Nefungujúce wifi v HP635 | 7 | 10.9. 13:12 |
Jaký starý telefon jako hlídací pes? | 5 | 11.9. 12:36 |
Z čeho složit úspornou sestavu? | 38 | včera 22:55 |
Quectel M10 - odesilani dat pomoci GPRS | 7 | včera 15:48 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Řazení výsledku dotazu z DB | 5 | 10.9. 06:57 |
ODBC / MSSQL cestina ... | 1 | 13.9. 23:54 |
Jak nahradit v Mysql cca ve 100 000 000 řádcích znak | 30 | 12.9. 14:27 |
Je rychlejší kontrolovat zapisovaná data pomocí PL/pgSQL nebo přímo v aplikaci? | 2 | 13.9. 14:11 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Proč se používá v url pomlčka a ne něco jiného? | 25 | 10.9. 13:05 |
PHP - Používáte proměnné? | 37 | včera 22:44 |
Perl XMPP Jabber | 4 | 11.9. 20:20 |
C++, ma smysl si delat Zivnostensky list | 3 | včera 15:41 |
Bash a mysql | 1 | včera 23:47 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Linux jako usb disk | 6 | 12.9. 23:17 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.