Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 162: Moment hybnostiXKCD česky.
Jaderné noviny – 16. 8. 2012: Rychlejší lokální TCPAktuální verze jádra: 3.6-rc1. Citáty týdne: Neil Brown, Matthew Garrett. Pracovní fronty, které nejsou reentrantní. Přátelé v TCP. Načítání firmwaru a suspend/resume.
Programování v jazyce Vala - základní prvky jazykaV minulém díle tohoto „měsíčníku“ (omlouvám se, ale dříve jsem další článek napsat nestihl) jsme si ukázali některé zajímavé vlastnosti programovacího jazyka Vala spolu s krátkými vzájemně nesouvisejícími ukázkami kódu. O tom, jaký ve skutečnosti programovací jazyk je, ale jistě nejlépe napoví, když jej člověk vidí „v akci“, tedy jako zdrojový kód programu, který k něčemu slouží.
Rozšíření pro Firefox: Úvod, blokování obsahuV nedávné době jsme se věnovali rozšířením souvisejících s organizací času pro e-mailového klienta. Rozšíření je však možné využívat i v celé řadě dalších aplikací jako například ve webovém prohlížeči Mozilla Firefox. I v tomto případě jich nalezneme mnoho, které rozhodně můžeme označit za užitečné. V tomto úvodním článku se zaměříme na rozšíření pro blokování reklam.
Komiks xkcd 272: Linuxák v AlzeXKCD česky.
HW novinky: AMD Steamroller: o 45 % rychlejší než Bulldozer již příští rokZatímco si příznivci Intelu dělají srandu z „Piledriveru“, letošního nástupce loňských procesorů AMD „Bulldozer“, AMD sic pomalu vyklízející hi-endové x86 CPU pozice, stále pracuje na nástupci. Příští rok přivítáme „Steamroller“ s výkonem až téměř o polovinu vyšším oproti nepovedenému Bulldozeru…
NVIDIA začala konečně pracovat na podpoře technologie Optimus ve svých proprietárních ovladačích, jak dokazuje e-mail jednoho z vývojářů. Optimus slouží k využívání dvou grafických procesorů v noteboocích - jednoho méně výkonného pro běžnou práci a jednoho výkonnějšího (od NVIDIA) pro OpenGL aplikace.
Server jabber.sk bol napadnutý. Boli ukradnuté všetky dáta uložené v internej databáze ejabberd servera. Všetkým používateľom odporúčame zmenu hesla, keďže ejabberd server ukladá heslá v nekryptovanej forme.
Pracovní skupina DANE, které předsedá Ondřej Surý z Laboratoří CZ.NIC společně se zástupcem Googlu, vydala v srpnu nový internetový standard. RFC 6698 je věnováno nové technologii umožňující ověřování certifikačních autorit na bázi DNS.
„Smyslem našeho snažení je zásadním způsobem změnit způsob práce s certifikáty v internetových službách. Doposud se zájemci o bezpečnostní certifikát museli obracet na certifikační autority, zatímco nová technologie umožní vytvořit si vlastní certifikát a uložit ho do DNS zabezpečeného DNSSEC,“ říká Ondřej Surý. Tato myšlenka je poměrně revoluční a může zásadním způsobem přispět k většímu využívání technologie DNSSEC u koncových uživatelů. Nedávno vydaný internetový standard je již třetím dokumentem tohoto druhu, na němž se podíleli členové Laboratoří CZ.NIC.Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi autoritativního DNS serveru Knot DNS. Toto vydání s sebou přináší především výrazné zrychlení zpracování IXFR a experimentální podporu pro generování žurnálu při načítání změněné zóny. Součástí releasu je také podrobný uživatelský manuál. Více detailů je k dispozici na stránkách projektu a v RELNOTES.
Byl zveřejněn časový rozvrh PostgreSQL konference pgconf.eu 2012, která se koná 23.10. - 26.10. v Praze v hotelu Corinthia. Zlevněné registrace pro "ranní ptáčata" končí již tento pátek (7.9.) takže pokud vás přednášky zaujaly, je nejvyšší čas se zaregistrovat.
Keynote (úvodní přednášku) bude mít Joe Celko, známý autor knížek o SQL a bývalý člen komise starající se o SQL standard. Joe Celko také povede školení věnované SQL. V nabídce jsou také další školení věnovaná administraci, výkonu, replikaci, čtení exekučních plánů nebo implementaci procedur.Ještě týden můžete posílat Vaše přednášky pro nadcházející konferenci LinuxAlt 2012 (první víkend v listopadu v Brně). Zatím nám stačí název, Vaše jméno a cca 4 věty se shrnutím tématu.
Máme zájem hlavně o praktické ukázky činností, které by mohli v Linuxu využít začínající a středně pokročilí uživatelé. Vítáme i témata z vývoje nebo novinky z open source prostředí. Přednášky prosím registrujte pomocí formuláře na linuxalt.cz a otázky směřujte na info@linuxalt.cz. Pokud sami přednášet nechcete, ale víte o někom, kdo by mohl prezentovat zajímavé téma, dejte nám prosím také vědět. Kontaktujeme ho a zkusíme přednášku domluvit.Joanna Rutkowska, zakladatelka a výkonná ředitelka Invisible Things Lab, představuje Qubes 1.0. Qubes je open-source operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu. Aplikace mohou být izolovány pomocí virtualizace. Qubes je založen na technologiích Xen, X Window System a Linux. Náhledy obrazovek.
TuxRadar provedl testování MS Windows 8 a Ubuntu 12.04 s Unity 18 uživateli. V článku srovnává nové vlastnosti a výsledky uživatelského testování. Rozhraní Metro sklízí kritiku za přílišnou orientaci na dotykové displeje a vůbec radikální změnu paradigmatu — Unity vychází z testu jako intuitivnější.
15. září se bude v prostorách brněnské pobočky společnosti Red Hat konat akce u příležitosti Software Freedom Day 2012. Návštěvníci dostanou možnost proniknout skrze přednášky do pojmů jako jsou svobodný software, svobodná kultura a svobodné platební systémy, tak i do dnes oblíbeného 3D tisku, který se svobodou výjádření velmi úzce souvisí. V rámci akce se uskuteční také tradiční sraz Linux v Brně. Podrobný program se brzy objeví na Wiki teamu.
Vyšla aktualizace KDE řady 4.9. Vydání 4.9.1 obsahuje tradičně aktualizované překlady a opravy chyb (viz bugzillu).
Ladislav Lhotka z Laboratoří CZ.NIC je pravidelným účastníkem IETF mítinků, tedy setkání technických internetových špiček z celého světa. Pro řadu internetových nadšenců a členů komunity mohou být tato setkání zajímavá a proto se Ladislav Lhotka, mimochodem autor prvního „českého“ RFC (číslo 6110), rozhodl odkrýt něco málo z této technologické kuchyně. Na blogu sdružení CZ.NIC teď najdete seriál, ve kterém autor popisuje, co zajímavého se dělo na nedávném setkání IETF 84. Všechny tři texty se týkají projektů, v nichž je Ladislav Lhotka osobně zainteresovaný.
Nová verze openSUSE, na kterou se muselo čekat o dva měsíce déle, než bylo původně plánováno, dnes vyšla. openSUSE 12.2 je nyní k dispozici i veřejně ke stažení. Na stránkách openSUSE news naleznete krátký článek zabývající se novým vydáním a oznamující novou verzi. Na stejném webu jste si již včera mohli přečíst, jaké novinky nás čekají v GNOME a KDE. Podrobné oznámení o vydání je k dispozici na wiki, tentokrát i v češtině.
Gottfrida Svartholma Wargu alias anakata - zakladateľa ThePirateBay zatkli vo štvrtok (30.8.2012) v prenajatom dome v kambodžskej metropole Phnom Pénh. Kambodža nemá so Švédskom podpísanú dohodu o vydávaní osôb, požiadala však o bližšie informácie o zatknutom pred jeho vydaním.
Již přístí týden se v Londýně uskuteční druhá evropská bitcoinová konference. Návštěvníci si budou moci poslechnout sérii přednášek týkající se bitcoinové ekonomiky a nových trendů v opensource software a technologiích. Seznam řečníků, stejně jako přihlášku naleznete na stránkách konference bitcoin2012.com
Clement Lefebvre představil "Nemo", fork správce souborů Nautilus. Ten ve verzi 3.6 přišel o řadu funkcí, které mnozí považují za důležité. I Ubuntu prozatím zůstává u Nautila 3.4. Podle Clema ale i Canonical bude muset časem přijít s vlastním správcem souborů, protože Nautilus 3.6 je katastrofa. Nemo přichází se vší funkcionalitou Nautila 3.4, integruje řadu zásuvných modulů a přináší i novinky.
Vyšlo první číslo nového, anglicky psaného, časopisu GIMP Magazine. Časopis si klade za cíl podporovat GIMP a související open-source software. Stáhnout jej lze ve formátu pdf (49 MB), nebo přečíst online na Issuu.
Na blogu CZ.NIC dnes vyšel tradiční report, v němž se Ondřej Filip věnuje situaci okolo IPv4 a IPv6 ve světě i u nás. Součástí tohoto textu je i informace o tom, že podíl domén .CZ s IPv6 jmennými servery se přehoupl přes 50 %. „A protože dobrých zpráv není nikdy dost, je tu ještě jedna, tak trochu popelka mezi statistikami. IPv6 na poštovních serverech o sobě dává vědět a díky přírůstku 35228 domén za srpen se nejen přehoupla přes 10 %, ale se svými 13.04 % se přiblížila těsně pod hodnotu statistik webových stránek,“ píše Ondřej Filip v blogpostu s názvem Tak už jen měsíc.
Raspberry Pi Foundation oznámila vydání aktualizované verze desky Raspberry Pi – revizi 2.0. Došlo k tomu na popud uživatelů, kteří si stěžovali na drobné nedostatky přítomné v první verzi tohoto mini počítače. Konkrétně se jedná o spoustu změn souvisejících s GPIO konektorem, přibyla možnost resetu. Opraveno bylo napájení USB konektorů, problémy s HDMI konektorem a další menší nedostatky. Na desce také přibyly otvory pro šrouby. K uživatelům se bude nová revize dostávat postupně, až se doprodají skladové zásoby té původní.
Ruská společnost ROSA uvolnila beta verzi svého Enterprise Linuxu pro servery s kódovým názvem "Helium". RELS, který je postaven na serverových řešení Mandrivy a Red Hatu, přichází se třemi hlavními moduly. Těmi jsou ROSA Directory Server, ROSA Server Setup a OpenStack Essex pro IaaS.
The Document Foundation stojící za kancelářským balíkem LibreOffice se stala členem OASIS, tedy Organizace pro rozvoj strukturovaných informačních standardů. TDF se bude v této organizaci soustředit na technické komise zabývající se formátem ODF, v nichž tak bude zastupovat "největší nezávislou komunitu vývojářů zabývajících se vývojem nejlepšího svobodného kancelářského balíku".
Nová verze QEMU 1.2.0 podporuje připojování PCI zařízení do virtualizovaných systémů pod Xen a dále zlepšuje podporu migrace za běhu a dokáže předávat příkaz TRIM z hosta do hostitelského systému, což je dobré zejména pro SSD.
AMD64 se stalo nejpopulárnější platformou Debianu. Zatímco počet uživatelů i386 už několik let neroste, uživatelů x86-64 přibývalo. Proč až teď? Životnost i386 pravděpodobně prodloužila jádra s PAE.
Martin Benjamins (@Marlamin) zjistil pomocí své aplikace CDR Parser v2, že do databáze CDR (Content Description Record, databáze společnosti Valve obsahující záznamy o hrách na Steamu) byl včera pod AppID 16549 přidán Steam Linux Beta. Záznam obsahuje odkaz na hru Portal. Bude Portal součástí Steamu pro Linux? Poběží, stejně jako zombíci, na Linuxu rychleji než na Windows?
OMG! Ubuntu! představuje počítač v klávesnici s Ubuntu. Uvnitř Diablotek Keyboard PC se nachází procesor Intel Atom D525 1.8GHz, grafická karta Intel GMA3150, 2GB operační paměti a pevný disk o velikosti 500GB. Klávesnici lze na koupit například na Amazonu za 238,99 USD.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Rozdelenie particii SSD a HDD a zarovnanie SSD | 3 | 3.9. 11:49 |
UEFI dualboot | 0 | 3.9. 20:09 |
HP PSC 1400 - výměna inkoustů | 1 | 4.9. 13:29 |
Po povýšení systému na 12.04 nejde zvuk - Prázdný výstup | 1 | včera 13:12 |
IPTV provider | 1 | 6.9. 23:05 |
Poradna skupiny TeX | Reakcí | Poslední |
\cline v prostredi 'frame' (beamer) | 2 | 4.9. 18:19 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Jak spustit z php jiny soubor.php | 6 | 3.9. 10:59 |
Kdy scanf() a kdy getchar() | 1 | 1.9. 19:43 |
Podmínka pro zjištěn poslední hodnoty v poli | 11 | 4.9. 11:06 |
Jaký programovací jazyk učit | 97 | včera 10:48 |
Doporučte vhodné řešení v PHP | 18 | včera 13:28 |
Problém se zjištěním počtu řádků v MySQL pomocí PHP | 3 | 6.9. 10:03 |
Jak volat statické funkce uvnitř jedné class | 4 | 6.9. 10:40 |
Jak na __autoload() v php | 3 | včera 14:39 |
BASH: 255 nahodnych adresarov s dlzkou znakov 50 | 9 | včera 10:07 |
Bash Time out | 2 | včera 14:05 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Update Archlinuxu | 6 | včera 19:30 |
Ztmavení v compizu | 0 | 6.9. 13:02 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: