Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Společnost AMD se nadále v kódových jménech drží pracovních strojů. „Steamroller“ pro nás není tajemstvím, v roadmapách tohoto výrobce je již delší dobu. Zatímco „Piledriver“ podle všeho opravdu bude jen mírně vyladěným „Bulldozerem“ a přinese víceméně zanedbatelný nárůst výkonu a jen jisté navýšení frekvence při zachování TDP (FX-8150 „Bulldozer“ vs. FX-8350 „Piledriver“ = 3,6/4,2 GHz vs. 4,0/4,2 GHz při TDP 125 W – tedy nic moc), „Steamroller“ již bude skutečnou inovací, velkým vylepšením neduhů „Bulldozeru“ a tím, co jistý inženýr z AMD označil za „jaký měl být již Bulldozer“.
„Parní válec“ bude zaměřen na hlavní neduhy „Bulldozeru“, tedy lepší využití jader co do zpracování dat/výpočtů – zde hledejme vylepšení magického poměru IPC (instructions per clock) – dále navýšení výkonu při vytížení jednoho jádra (všimněte si, že „Piledriver“, ač má základní/multicore takt vyšší než „Bulldozer“, Turbo je na stejné 4,2GHz hodnotě – a to je špatné) a pochopitelně to, s čím musí nezbytně nutně přijít Globalfoundries, či kdokoli další, kdo bude „Steamrollery“ vyrábět: lepší poměr výkon/spotřeba, tedy lepší hodnoty TDP. A to pokud možno znatelně, protože „Bulldozer“ nesnesl srovnání už ani se „Sandy Bridge“, „Ivy Bridge“ mu o další kousek odskočil (modelové hi-end čtyřjádro nám u Intelu poskočilo z TDP 95 W na 77 W) a od „Haswellu“ jakožto 22nm TOCK architektury se neočekává nic menšího než skok podstatně výraznější (ideálně po vzoru „Nehalem“ → „Sandy Bridge“, ač to možná bude jen zbožné přání).
Dekódování instrukcí, jeho efektivita a rychlost, je u „Bulldozeru„ úzkým hrdlem. „Steamroller“ dostane tedy do vínku více dekodérů a s nimi schopnost zpracování čtyř instrukcí na jádro, přičemž oba dekodéry v jednom dvoujádrovém modulu (připomeňme: AMD lepí své procesory z dvoujádrových modulů, ať již jde o 4/6/8jádrové procesory FX, nebo i dual-die 16jádrové Opterony tvořené celkem 8 moduly) mohou pracovat paralelně, nikoli na střídačku jako je tomu nyní u „Bulldozeru“. Polepší si i predikce větvení výpočtů, chybné predikce mají oproti „Bulldozeru“/„Piledriveru“ klesnout o pětinu. INT a FPU jednotky nečeká nijak významná změna.
Zlepšení dozná i způsob využití cache, navíc L1 bude o něco více než 64 kB (zatím není jasno o kolik), vylepší se propojení mezi L1 a L2, kterým přibude další pomocník v podobě jakési další speciální cache pro dekódované instrukce, které v ní budou nějakou dobu drženy a když si o ně vykonávaný program řekne, nebudou muset být znovu připraveny, jen se „slíznou“ z této cache. L2 cache pak bude po čtvrtinách vypínatelná v situacích, kdy nebude potřeba její plná kapacita.
Tak či onak, ač novinky nezní špatně a oproti „Bulldozeru“ má „Steamroller“ přinést až 45% nárůst výkonu, je to prostě málo. 45 % navíc oproti nepovedenému procesoru, navíc s dvouletým odstupem a stále nejistou výrobou (hovoří se o 28 nanometrech, zatímco stávající čipy jsou vyráběny 32nm), nemůže ani vytvořit náznak toho, že by skluz oproti Intelu mohl být byť jen částečně dohnán. AMD prostě ujíždí vlak a „Steamroller“ na tom dle mého nic nezmění. „Bulldozer“ představoval oproti architektuře K10/K10.5 krok zpět v IPC a „Steamroller“ tak bude maximálně jen tím, čím by mohlo být K10.5 na 28nm procesu v roce 2013. To je na „Haswell“, resp. jeho plánovaného 14nm nástupce „Broadwell“ (odhadem: 2014), přeci jen trochu málo.
Když už jsme se dnes tolik ponořili do chystaných CPU a zmínili až nechutně často „Haswell“, ještě chvilku v tom pokračujme. Protože ani Intel nedělá populární kroky a hned jeden takový divný chystá právě pro „Haswell“.
To, že moderní CPU vyžadují hned několik různých hodnot napětí pro různé své části, ví snad každý nadšenec do železa. Ostatně již v dávných dobách (90. letech ), kdy se hodnoty napětí (spolu s FSB a násobičem) „džamprovaly“ na základní desce, přišla s procesory generace Pentium potřeba nastavovat napětí dvě: „CPU“ a „IO“. Dnes máme v procesorech oněch částí přesunutých z čipsetů trochu více, takže různých napětí je také poněkud více. Dodnes to ale řídí základní deska, pochopitelně na základě toho, o co si osazené CPU řekne. „Haswell“ tomu, alespoň na Intel platformě, učiní přítrž.
Do Haswellu zkrátka bude putovat napětí pouze jedno a on už si vše zařídí sám, bez nutnosti komunikace se základní deskou, ponese totiž sám vlastní regulátory napětí. Vynikající věc pro mobilní sféru, kde výrazně zjednoduší základní desky, návrh napájecích obvodů a související věci, ale potenciální pohroma pro desktopy. Tam, kde dnes Gigabyte předvádí svoji über-základní desku schopnou skrze své napájecí větve procpat do CPU socketu až 2 000 W šťávy, jsme si na 100 % jistí, že toto CPU rodiny „Haswell“ umět nebude, neboť jeho regulační obvody prostě nebudou takto dimenzovány, resp. budou dimenzovány jen někam k hodnotám TDP daného procesoru.
To je samozřejmě jen logická posloupnost myšlenek, nikdo zatím neví, jestli u procesorů rodiny K (tedy s odemčeným násobičem předurčeným k overclockingu) tomu nebude nějak jinak, ale dokud Intel novou generaci CPU neuvede, nebudeme moudřejší.
On nakonec ten „Steamroller“ třeba jisté kouzlo mít bude …
Protože jsou mezi vámi „nudloidní“ monitory tak populární, uzavřemež to dnes jedním vpravdě ukázkovým. LG na výstavě IFA 2012 představila model EA93, který nabízí 29palcový IPS panel s rozlišením 2560×1080 a poměrem stran 21,3:9. Ideální na filmy, ideální na hry, pro programátory asi už tolik ne. Nicméně kromě této vlastnosti jde ale o jednu z vlaštovek, která se konečně přestává držet starého rozhraní USB 2.0 a nabízí USB 3.0 plus dnes již snad samozřejmou baterii vstupů, kde vedle DVI a HDMI figuruje DisplayPort.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
VR-Zone to sice prezentuje jako informaci, která je výrazně zajímavější či pozitivnější oproti Papermasterovým třiceti procentům, ale nám to tak nepřijde. Inženýr totiž srovnává výslovně s Bulldozerem, zatímco Papermaster (jak bývá obvyklé) srovnává nový produkt s jeho předchůdcem, tedy s Piledriverem. A právě rozdíl 15 % mezi Bulldozerem a Piledriverem uspokojivě vysvětluje odlišná čísla, která oba pánové uvádějí.
?
než zase přijdou do módy normální rozměry 4:3A proc by meli? Vetsina SW bude zoptimalizovana pro sirokouhle formaty a video, 4:3 by prinesl prevazne problemy.
A proc by meli? Vetsina SW bude zoptimalizovana pro sirokouhle formaty a video, 4:3 by prinesl prevazne problemy.A bude taky ta většina optimalizována na IE 5...? Jsem menšina, takže mám dnes právo řvát a většina má právo držet hubu...
[vtip2] nebo se vrátí pouzdro typu "slot", velké jak audio kazeta? [/vtip2]Slot 1 byl o poznání větší, ten už by se skoro blížil videokazetě :) Vyndal jsem Celér 333 MHz a má 14,5 × 6,8 cm.
Intel „Haswell“ s on-CPU regulací napětíSkvělý, předpokládám opět plně zpětně kompatibilní patici jako u minulých typů