Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
18. dub - 25. dub
Dinakar Guniguntala napsal:
Posílám pokus o dynamické sched [plánovací] domény neboli izolované sady CPU.
V kódu sched domén je jen velmi málo změn. Většina z nich je tam kvůli rozdělení kódu arch_init_sched_domains tak, aby byl volán dynamicky a ne pouze při bootu. Je jedno API, které bere mapu všech dotčených procesorů a těch dvou nových domén, které mají být vytvořeny.
rebuild_sched_domains(cpumask_t change_map, cpumask_t span1, cpumask_t span2)
Několik věcí bude asi změněno:
Izolování skupiny procesorů změní nadřazený parametr cpus_allowed. Při pohledu uživatele to vypadá takto:
[root@llm11 cpusets] cat cpus
0-3[4-7]
To znamená, že procesory 4 - 7 jsou izolované a jsou součástí nějaké podřízené skupiny procesorů.
Nick Piggin byl nadšený, že na tom někdo pracuje, ale měl výhrady k implementaci. Paul Jackson implementaci také kritizoval. Nick, Paul a několik dalších lidí pak o věci diskutovali a výsledkem byla přinejmenším jedna opravná verze od Dinakara.
20. dub - 26. dub
Linus Torvalds oznámil Linux 2.6.12-rc3:
Asi víte, co takový předmět znamená, ale tato verze se z pochopitelných důvodů od ostatních trochu liší. Jde o první po dlouhé době, kterou jsem dělal bez BK. A také vůbec první, která byla kompletně sestavena pomocí "git".
Je k dispozici jako patch (proti 2.6.11) a jako tarová koule. Pro ty, kteří nepoužívají BK, bude asi největší změnou jiný formát Changelogu. A pravděpodobně se bude i nadále vyvíjet, protože ještě nemám svoji sadu skriptů upravenou pro nové nástroje. Takže tato verze vznikla spíše ručně za pomoci trochy ad hoc skriptování, kterým jsem z gitu dostal informace pro Changelog a další věci.
Pro uživatele BK budeme mít doufám brzy BK strom, který bude nové nastavení sledovat, a doufejme, že ani nebude příliš rušivý.
A pro blázny: git archív je na kernel.org v adresáři /pub/scm/linux/kernel/git/torvalds/linux-2.6.git. Dobrodružné povahy bude zajímat, že název verze 2.6.12-rc3 je takto pěkný a srozumitelný:
a2755a80f40e5794ddc20e00f781af9d6320fafb
Později bych chtěl ke všem verzím připojovat SHA1 git název podepsaný digitálním podpisem.
Jedním z nástrojů, které mi zatím chybí, je starý skript "shortlog", takže jsem provedl opravdu upachtěnou konverzi. Ani si nepřejte vědět, jak... řekněme pouze, že se znovu seznamuji s programem 'sed'. Pokud některé řádky vypadají jako by byly useknuty v polovině, buďte klidní, protože to je přesně to, co se stalo. Dlouhá verze by měla obsahovat zbytek...
25. dub
Marcelo Tosatti oznámil Linux 2.4.31-pre1: První pre verze před 2.4.31. Obsahuje jen malé množství změn, především aktualizaci x86_64. Na okraj: brzy plánuji přesunout repozitář 2.4 včetně všech informací o historii do repozitáře git.
25. dub - 26. dub
Petr Baudiš oznámil:
Představuji Cogito-0.8, moji nadstavbu ve stylu SCM pro git Linuse Torvaldse. Původně se balík jmenoval git-pasky, ale tato verze přináší velké změny. Způsob použití se velmi liší a některé základní koncepty také. Historie se opět změnila (snad naposledy?) kvůli opravování dat některý starých commitů. Rozvržení adresáře .git/ je také jiné.
Je možné upgradovat pomocí pull, ale je to trochu složité a vyžaduje to dobrou znalost jak git, tak git-pasky a Cogito. Nejlepší tedy asi bude stáhnout si tarovou kouli cogito-0.8 z:
http://www.kernel.org/pub/software/scm/cogito/
nebo
ftp://ftp.kernel.org/pub/software/scm/cogito/
zkompilovat, nainstalovat a provést
cg-clone rsync://rsync.kernel.org/pub/scm/cogito/cogito.git
Ano, to je velká změna. Ne, neočekávám další změny podobného rozsahu. Myslím, že nové rozhraní je oproti starému výrazně jednodušší a čistší.
Nejprve konceptuální změny. Už není žádné sledování [tracking]; buď prostě provedete cg-pull, abyste stáhli změny, nebo cg-update, což je stáhne a sloučí s vaším pracovním stromem. Ještě závažnější změnou je, že Cogito už nepodporuje lokální větve - git fork už neexistuje. Místo toho jděte do nového adresáře a proveďte
cg-init ~/cesta/k/vašemu/původnímu/repozitáři
(nebo cg-clone, což se pokusí pro sebe vytvořit nový podadresář). Tohle teď funguje jako samostatný repozitář, až na to, že je hardlinkovaný s původním; nezabere se tak žádné další místo na disku. Abyste tam dostali nové změny z původního repozitáře, musíte nad původním provést cg-update. Pokud se rozhodnete sloučit zpět, vraťte se do původního repozitáře, přidejte nový jako větev a proveďte z ní pull/update.
Změn v rozhraní si asi všimnete sami; pomoci by měl cg-help. Všechny skripty teď začínají na 'cg-'. Ignorujte ty, které začínají na 'cg-X*'. Ty méně triviální změny vypadají takto:
git addremote -> cg-branch-add
git lsremote -> cg-branch-ls
git patch -> cg-mkpatch
git apply -> cg-patch
git lsobj -> cg-admin-lsobj
Zrušené příkazy:
git fork
git track
Nové příkazy:
cg-clone
cg-update
28. dub
Aneesh Kumar napsal:
OpenSSI 1.9.0 je vývojová verze. Chcete-li mít stabilní, stáhněte OpenSSI 1.2.2. Toto je první vydání založené na jádře 2.6, konkrétně na 2.6.10.
Více o OpenSSI se dozvíte na www.openssi.org.
Stažení a instalace:
http://www.openssi.org/cgi-bin/view?page=docs2/1.9/debian/INSTALL.html
V originálu Kernel Traffic 309 vyšla navíc ještě tato témata:
Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (www.kerneltraffic.org) a je zveřejněn pod licencí GPL verze 2.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
pouzil by som nieco kratke a vystizne suvisiace s kontextom, napri pri sourcekontrole "aplikacia lokalnych zmien na verziu ulozenu v repozitari"Tak som to teda pouzil just pouzil v manuali, ktory som pisal, a mali ste vidiet, ako zaujimavo vyzeral odstavec tvoreny tromi vetami, v ktorom sa slovo "commit" nachadzalo 3x.
round()
bola dosledne prelozena ako zaokruhlit()
vratane interpunkcnych znamienok ( ktore nepouzivam round()
sa uz v systeme nenachadzala ...