abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

  včera 09:00 | Zajímavý software

  Briar (Wikipedie) je aplikace poskytující peer-to-peer šifrované posílání zpráv a diskusní fóra. Briar nespoléhá na centrální server. Zprávy jsou synchronizovány přímo mezi uživateli pomocí Bluetooth, Wi-Fi, Toru nebo také offline (SD karty a USB disky). Dosud byl podporován pouze Android. Včera byla na Twitteru oznámena první beta verze Briar Desktopu pro Linux. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 7
  včera 08:00 | IT novinky

  Vývojáři linuxové distribuce Manjaro ve spolupráci s výrobcem počítačů Minisforum na Twitteru představili mini počítač s předinstalovaným Manjaro Linuxem DeskMini UM700 × Manjaro Linux s Ryzen 7 3750H a Radeon RX Vega 10. Cena začíná na 499 $.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 2
  21.1. 14:00 | Komunita Ladislav Hagara | Komentářů: 5
  20.1. 07:00 | Nová verze

  Byl vydán svobodný kancelářský balík OnlyOffice Docs 7.0. Nově umožňuje vytvářet online formuláře, vylepšuje správu revizí dokumentů, přidává možnost zaheslovat tabulky, efekty v prezentacích či tmavý motiv vzhledu.

  Fluttershy, yay! | Komentářů: 22
  20.1. 06:55 | Bezpečnostní upozornění

  Stránky s titulky OpenSubtitles.org byly hacknuty. Již v létě. Hacker získal emailové adresy a přihlašovací údaje všech uživatelů. Doporučena je změna hesla.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 6
  19.1. 16:22 | Nová verze

  Monitorix (Wikipedie), svobodný software pro monitorování služeb a systémových zdrojů, byl vydán ve verzi 3.14.0. Přibyly tři nové moduly: nvme.pm, amdgpu.pm a nvidiagpu.pm.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  19.1. 15:55 | Komunita

  Spolek OpenAlt napsal otevřený dopis Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a Ministerstvu vnitra ČR k Bezpečnostním doporučením pro vývoj otevřeného software ve veřejné sféře: "Kromě samotného faktu, že takový dokument vůbec vzniká, velmi oceňujeme jeho zveřejnění a možnost zasílání připomínek formou komentářů (issues) i konkrétních návrhů na změny (pull requesty)".

  Ladislav Hagara | Komentářů: 2
  19.1. 08:00 | Komunita

  Do svidanija, Igor, a dík za NGINX. Igor Sysoev, autor webového serveru nginx (2002) a spoluzakladatel stejnojmenné společnosti (2011), opouští NGINX a F5. Chce trávit více času se svými přáteli a rodinou a věnovat se osobním projektům.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 20
  19.1. 07:00 | Nová verze

  Wine, vrstva umožňující běh aplikací určených pro MS Windows, bylo vydáno v nové hlavní verzi 7.0. Novinky zahrnují vylepšenou podporu např. vstupních zařízení nebo motivů vzhledu, více v oznámení vydání.

  Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
  19.1. 06:00 | Zajímavý software

  Open source syntezátor Surge XT byl vydán ve verzi 1.0.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3. Více v dokumentaci.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  Jestliže jste používali distribuci CentOS Linux, jejíž konec byl oznámen před rokem, kam jste přešli?
   (32%)
   (1%)
   (6%)
   (18%)
   (1%)
   (5%)
   (36%)
  Celkem 186 hlasů
   Komentářů: 14, poslední 14.1. 14:44
  Rozcestník  Soukromá síť - IV

  28. 9. 2004 | Kamil Kantar | Sítě | 25028×

  Dokončení konfigurace Samba serveru. Nastavení klientů a sdílení, cestovní profily.

  Konfigurace klientů

  Nastavení přihlášení počítače do naší nové domény doma.cz si ukážeme například na naší stanici vader s Windows XP Professional.

  Přihlášení do domény

  Nastavení je jednoduché.

  1. K počítači se přihlásíme jako uživatel s administrátorskými právy a odpojíme všechny síťové disky.
  2. Poté pravým tlačítkem klikneme na ikonu Tento počítač a vybereme položku Vlastnosti.
  3. Dále vybereme záložku Název počítače a klikneme na tlačítko Změnit.
  4. V poli Je členem vybereme možnost Domény a do pole napíšeme DOMA.CZ (viz obrázek).
  5. Po potvrzení na nás vyskočí dialog, kde budeme muset zadat jméno a heslo pro přihlášení do domény. Jméno bude root a heslo to, které jsme zadali pro roota příkazem smbpasswd.

  Pokud náš řadič ví o naší stanici (díky automatické či manuální registraci stanic), mělo by vše proběhnout v pořádku a Windows nás přivítají v doméně doma.cz.

  Restartujeme počítač a počkáme si na přihlašovací okno. Tam máme možnost přihlásit se k samostatnému počítači (tak jsme se přihlašovali doposud) nebo k nové doméně. Vybereme tuto možnost a přihlásíme se pod nějakým uživatelským jménem a heslem, které jsme před chvílí zadávali příkazu smbpasswd. Nedoporučuji přihlašovat se jako root - tento účet nám slouží pouze k registraci stanic.

  Někde v oblastí Místa v síti by se měla nacházet ikona naší domény obsahující všechny počítače v ní (viz další obrázek). Ostatní prozkoumání Windows po přihlášení do domény nechám na vás (zajímavá jsou např. práva k souborům a adresářům). Pouze ještě upozorním na přítomnost síťového disku v oblasti Tento počítač. Je to domácí adresář na serveru právě přihlášeného uživatele a jak bylo řečeno, jeho velikost by měla být omezena souborovými kvótami, takže nehrozí nechtěné zaplnění disku.

  Další sdílení

  Ukážeme si jednoduchý příklad sdílení nějakého adresáře na serveru pomocí Samby. Konfigurace sdílení se nastavuje opět v souboru smb.conf v sekci, která nese název našeho sdílení (tento název se objeví ve sdílených prostředcích serveru na našich stanicích). Zde je příklad z ukázkového souboru smb.conf:

  [dokumenty]
   comment = Public documents
   path = /tmp/docs
   read only = yes
   guest ok = no
   valid users = kamil tomas

  Z příkladu lze zjistit řadu věcí. Komentář a cesta ke sdílenému adresáři jsou zřejmé.

  • Příkaz read only = yes říká, že do sdíleného adresáře uživatelé nebudou moci zapisovat ani jej měnit (to platí i tehdy, má-li uživatel plná práva k tomuto adresáři).
  • Příkaz guest ok = no nám zase říká, že ke sdílení nemohou přistupovat neautorizovaní uživatelé.
  • Za příkazem valid users je seznam uživatelů, kterým bude povoleno se k prostředku přihlásit. Pokud tento příkaz nedefinujeme, přístup bude povolen všem uživatelům.
  • Zrovna tak můžeme definovat položku invalid users, jejíž význam je zřejmý.
  • Nebo položku admin users, což je seznam uživatelů, kteří budou moci se sdílením nakládat podle libosti).

  Sdílený prostředek lze nastavit opravdu detailně, což dokazuje na 80 různých příkazů, které lze nastavit jednotlivým sdíleným prostředkům (Jejich seznam a popis naleznete v nápovědě nástroje SWAT).

  Cestovní profily

  Význam cestovních profilů (neboli Roaming profiles) byl již napsán na začátku článku, a tak si rovnou vysvětlíme, jak je nastavit a používat. Pouze upozorním, že s přítomností stanic se staršími verzemi Windows (95/98/Me) se situace poněkud komplikuje, takže tento problém budu muset nechat na vaše vlastní studium, protože by vydal minimálně na samostatný článek.

  Na stanicích by měly být cestovní profily od začátku zapnuté (Vlastnosti systému / Upřesnit / Profily uživatelů - Nastavení), a tak se odhlásíme a přesuneme zpět k serveru. Z nastavení našeho souboru smb.conf vyplývá, že se soubory cestovních profilů budou ukládat do adresáře /home/roaming/[uživatel]/[stanice].

  Protože chceme profily uživatelů sdílet, musíme udělat pár změn. Po našem předchozím přihlášení uživatele kamil na stanici vader se vytvořil adresář s jeho profilem v /home/roaming/kamil/vader. Na stanici vader běží Windows XP Professional, a tak budeme chtít, aby pokaždé, když se kamil přihlásí z jakéhokoliv počítače v sítí, kde je nainstalován tento systém, mu byl k dispozici jeho cestovní profil s vlastním nastavením.

  Předpokládejme, že máme v sítí stanici s názvem darth, kde je také systém Windows XP Professional. Když se k ní kamil přihlásí, opět se vytvoří adresář s profilem /home/roaming/kamil/darth. Aby se však kamilovi nahrál jeho profil, pro všechny stanice se stejnými operačními systémy vytvoříme symbolické linky ukazují do odpovídajících adresářů. Zde je příklad.

  ls -l /home/roaming/kamil 
  total 4 
  drwx------ 14 kamil kamil 4096 2004-09-11 10:35 WinXP/ 
  lrwxrwxrwx  1 root root   5 2004-09-09 22:43 darth -> WinXP/ 
  lrwxrwxrwx  1 root root   5 2004-09-10 14:23 vader -> WinXP/

  Prve vytvořený adresář /home/roaming/kamil/vader jsme přejmenovali na WinXP a vytvořili symbolické linky se jmény všech počítačů v síti se systémem Windows XP ukazující do adresáře WinXP. Když se kamil přihlásí z počítače darth nebo vader, bude přesměrován do adresáře WinXP a jeho profil mu bude k dispozici. Tak umožníme našim uživatelům sdílet své profily na počítačích se stejným systémem. Postup opakujeme s dalšími počítači a systémy (Win2k).

  Vidíme, že používání cestovních profilů je poněkud komplikované a co je horší, také nebezpečné. Nastavení profilu se vždy ukládá při odhlášení uživatele ze stanice. Problém může nastat, pokud by byl uživatel přihlášen ke dvěma stanicím najednou. Na první stanici udělá nějaké změny (uloží dokumenty) a poté se odhlásí. Na druhé stanici tyto změny neudělá a po odhlášení bude na server uložen jeho profil z této stanice. Změny provedené na stanici první tak budou ztraceny.

  Je tedy pouze na vás, zda s cestovními profily budete pracovat nebo ne.

  Manuální registrace stanic do domény

  Pokud se vám z nějakého důvodu nepodařilo vaší stanici automaticky registrovat v databázi uživatelů, můžete to udělat manuálně. Prvním krokem je příkaz useradd, a protože nepřidáváne skutečné uživatele, nýbrž důvěryhodné účty počítačů, dáváme za jejich jména znak '$'):

  useradd -d /dev/null -g 103 -s /bin/false vader$
  useradd -d /dev/null -g 103 -s /bin/false stanice$

  (Za předpokladu, že naše nová skupina počítačů hosts má GID 103.)

  Nyní můžete zkusit přidat stanici do domény tak, jak je to popsábo v odstavci Konfigurace klientů výše. Pokud to ani tentokrát nevyjde, musíte ještě přidat stanice do databáze smbpasswd. To lze udělat příkazy:

  smbpasswd -a -m vader
  smbpasswd -a -m stanice

  Tentokrát jména nemusíme zakončovat znakem '$' protože to za nás udělá parametr -m, který příkazu říká, že přidávaný účet je důvěryhodným účtem počítače, a potřebný znak za jméno přidá. Nyní už musí registrace stanice do domény proběhnout bez potíží.

  Závěr

  Zde uvedený příklad souboru smb.conf samozřejmě zdaleka nepokryl všechny možnosti Samba serveru. Například jsme si vůbec neukázali, jak sdílet tiskárny, což je jednou z velikých předností Samby. Tímto článkem jsem pouze pokryl jednu kapitolu z rozsáhlé konfigurace Samby a všechny další postupy už nechám na vás. K ulehčení práce doporučují knihu Using Samba 2nd Edition (podle níž jsem nastavoval Sambu i já) a konfigurační nástroj SWAT.

  V dalším (a pravděpodobně posledním) díle seriálu si nastavíme poštovní server Postfix a pár dalších služeb. Přeji příjemný tanec se Sambou!

         

  Hodnocení: 43 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  28.9.2004 08:36 Petr Boltík
  Rozbalit Rozbalit vše Perfektní článek
  Pěkný seriál, samba mě sama o sobě tak nelákala, ale diskové kvóty a bind byly fajn. Jen k emailům, ty budou jen pro vnitřní síť? Bylo by možné ukázat, jak je nastavit, aby fungovali i na internetu při koupení domény? Dík
  28.9.2004 11:06 vader | skóre: 23 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Perfektní článek
  Diky. Mala zminka jak posilat maily "ven" by tam priste mela byt ...
  Buď byl šílený Philip K. Dick, nebo jsou šílení všichni ostatní.
  28.9.2004 12:21 tezkatlipoka | skóre: 35
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Perfektní článek
  pri pridavani stanice musite dat pred $ lomitko, jinak je bran jako specialni znak. S cestovnima profilama si uzijete, budou vam litat GB dat tam a zase zpatky, proste nadhera, taky jsem dodneska nepochopil proc mi to nasynchronizovalo nic do mailu (OE), cimz jsem prisel o vsechny emaily a kontakty, a to se posta defaultne nesynchronizuje (kdo by taky o ni stal na jine stanici, ze, hlavne ze za vami leze historie v exploreru).
  Vaše řeč budiž ano, ano, ne, ne. Co je nad to, je od ďábla.
  28.9.2004 12:31 vader | skóre: 23 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Perfektní článek
  Kdy a kam presne myslite dat to lomitko? Mne vse funguje ok i bez lomitka. Cestovni profily jsou divne, to je pravda, ale do navodu jsem je zaclenil, kdyby je chtel nekdo pouzivat...
  Buď byl šílený Philip K. Dick, nebo jsou šílení všichni ostatní.
  29.9.2004 07:41 tezkatlipoka | skóre: 35
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Perfektní článek
  ?? no pri useradd davam pocitac/$ a funguje mi to, zkusim to jeste i bez nej. Treba resim jsem dlouhodobe obchazel neco co neexistuje, pripadalo mi to logicke, a bez toho jsem to nikdy nezkousel. Zkusim, at mam jistotu
  Vaše řeč budiž ano, ano, ne, ne. Co je nad to, je od ďábla.
  29.9.2004 10:19 Jiri Dobry
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Perfektní článek
  Posta kterou si archivuje Utlouk (i expres) je v profilu uzivatele v casti ktera neni soucasti roaming profilu (local settings). Musi se prenastavit jinam, nebo pouzit jiny postovny program (Thunderbird). Ale stejne pak budou litat Giga tam a zpatky. Z tohoto pohledu je lepsi pouzit IMAP protokol pro postu. Ovsem mazani posty pres IMAP z Utlouku je jahutka pro masochisty. Tady je pouziti jineho postovniho klienta skoro nutne.

  Take slozka "Dokumenty" se pokazde kopiruje. Nastesti je mozne zasahem do registru (i automaticky pres regedit) presunout dokumenty na sitovy disk. Pak je ale NUTNE vyjmout "dokumenty" zasahem do registru z rouming profilu. Ono totiz kopirovat sitove "dokumenty" do roaming profilu je lahudka. Predpis pro regedit dodam pozdeji.
  29.9.2004 11:03 Jiri Dobry
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Perfektní článek
  Doplnuji obsah souboru predavaneho regedit v logon scriptu:

  Nektere slozky profulu budou sitove

  [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders] "Cookies"="I:\\Cookies" "Favorites"="I:\\Oblíbené položky" "Personal"="H:\\" "My Pictures"="H:\\Obrázky" "My Music"="H:\\Hudba"

  Sitova cast profilu se nekopiruje

  [HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft\Windows\System] "ExcludeProfileDirs"="Dokumenty;Cookies;Oblíbené položky "
  29.9.2004 11:04 Jiri Dobry
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Perfektní článek
  Doplnuji obsah souboru predavaneho regedit v logon scriptu:

  Nektere slozky profulu budou sitove

  [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders]

  "Cookies"="I:\\Cookies"

  "Favorites"="I:\\Oblíbené položky"

  "Personal"="H:\\"

  "My Pictures"="H:\\Obrázky"

  "My Music"="H:\\Hudba"

  Sitova cast profilu se nekopiruje

  [HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft\Windows\System]

  "ExcludeProfileDirs"="Dokumenty;Cookies;Oblíbené položky "
  17.10.2005 15:56 LuděkS | skóre: 30 | blog: publish | Liberec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Perfektní článek
  Zdravím, rád bych se zeptal na zkušenosti s nastavením cestovních profilů. Upravil jsem registry na xp stanici podle tohoto doporučení. Druhou část
  Sitova cast profilu se nekopiruje..
  jsem v registrech vůbec nenašel, tak jsem ji vytvořil. Přesto se ale kopíruje dál všechno... Díky!
  29.9.2004 14:40 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Perfektní článek
  Zdravim

  No podle me neni dobry anpad na siti s privatnimi IP pouzivat verejny domeny jako je CZ. Ja bych v tomhle pripade pouzil nejakou vymyslenou domenu, jako treda .doma :-). Nejlepsi zmatek pak vznika kdyz ve svy siti delas i hosting pro svuj web a ma byt pristupny z internetu. www.mojedomena.cz z vnejsku ma jinou IP nez www.mojedomena.cz zvnitrku.

  Typickym prikladem budiz .czf.

  Zdenek
  www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
  29.9.2004 14:41 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Perfektní článek
  sakra blbe jsem kliknul, to ma byt reakce na zatim posledni prispevek s example domenama.
  www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
  29.9.2004 11:09 TBC
  Rozbalit Rozbalit vše clanek cislo III
  dobry den, nejak nemuzu najit 3. dil serialu. vidim I,II,IV. Poradte.

  Dekuji.
  29.9.2004 14:49 vader | skóre: 23 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: clanek cislo III
  Treti dil serialu je zde
  Buď byl šílený Philip K. Dick, nebo jsou šílení všichni ostatní.
  29.9.2004 12:03 jm
  Rozbalit Rozbalit vše Domeny
  Rad bych autora upozornil na existenci RFC 2606 a zejmena jeho treti cast.
  3. Reserved Example Second Level Domain Names
  
    The Internet Assigned Numbers Authority (IANA) also currently has the
    following second level domain names reserved which can be used as
    examples.
  
      example.com
      example.net
      example.org
  
  Pouzivat nejakou "vymyslenou" domenu opravdu neni nejlepsi, zvlaste pak pokud tato domena skutecne existuje, jako doma.cz. :-)
  2.10.2004 20:04 Kolombo
  Rozbalit Rozbalit vše SWAT
  Já tedy nevím, ale SWAT mi nepřipadal jako nejlepší volba pro konfiguraci. Stačilo se s ním jednou podívat do konfiguračního souboru SAMBY a už jsem hledal jeho zálohu, tak mi to dokonale překopal. Radeji to tam píšu ručně.
  4.10.2004 08:45 vader | skóre: 23 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: SWAT
  Ja SWAT taky nepouzivam, ale v clanku jsem ho doporucil jako nastroj pro ty, co neznaji vsechny volby v jednotlivych sekcich ... Kdyz si zapnou pohled "Advanced" tak maji vsechny prikazy prehledne pod sebou i s napovedou ... a to se obcas hodi ...
  Buď byl šílený Philip K. Dick, nebo jsou šílení všichni ostatní.
  9.10.2004 22:00 Lex
  Rozbalit Rozbalit vše S řadičem domény se není možné spojit
  Tak nevím, asi jsem něco udělal blbě :-( Když zadám změnu názvu počítače a doplním doménu, dostanu odpověď že není možné se s řadičem domény spojit. Přitom samba běží. V nápovědě je že se mám přesvědčit, že běží WINS nebo že mám v DNS jakýsi záznam SRV. Ani o jednom jsem se v tomto článku nedočetl. Kde může být problém?
  10.10.2004 00:43 D-Evil | skóre: 25 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: S řadičem domény se není možné spojit
  Mám stejnej problém.
  10.10.2004 02:40 D-Evil | skóre: 25 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: S řadičem domény se není možné spojit
  Tak u mě vyřešeno, měl jsem moc dlouhej název domény a v logu jsem zjistil, že ho samba ořezává, tak jsem ho zkrátil. Ale teď se pro změnu ze svejch Win XP Pro nemůžu přihlásit, hlásí to, že "Účet nemá povoleno se přihlásit z této stanice". Pokud zapnu šifrovaná hesla (encrypted passwords = yes), Windows pro změnu hlásej "Přístup odepřen". Co může bejt špatně ?
  10.10.2004 04:19 D-Evil | skóre: 25 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: S řadičem domény se není možné spojit
  Tak už mi to jede, problém byl s manuálně vytvořenejma účtama, stačilo je smazat, poprvé se přihlásit jako root a po restartu už normálně, Windows si samy udělaly account a jede to.
  10.10.2004 21:36 Lex
  Rozbalit Rozbalit vše Re: S řadičem domény se není možné spojit
  Tak už vím čím to je. Je něco zařízlého na firewallu. Když ho vypnu, tak to jede. Jenže kvůli sambě jsem už povolil tcp/udp na 137,139 a 445. Samba běží, k diskům se připojím, ale nefunguje mi ta doména. Jaký port bych měl ještě povolit?
  19.11.2004 20:11 majkl
  Rozbalit Rozbalit vše prihlaseni po restartu
  Mam dotaz, vse probehlo pri prihlaseni klienta s WinXP na server linux tak, jak melo, objevilo se mi "Vitejte v domene", ale po restartu pocitace to i na ucet root stale hlasi, ze se nemuze prihlasit k domene. Nevite nekdo co s tim?
  30.11.2004 20:53 vader | skóre: 23 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: prihlaseni po restartu
  Zkus se podivat do logu samby. Ty bys mel mit definovane v smb.conf
  Buď byl šílený Philip K. Dick, nebo jsou šílení všichni ostatní.
  23.3.2005 23:39 baracuda | skóre: 8
  Rozbalit Rozbalit vše Re: prihlaseni po restartu
  mam stejny problem na winXP se servispekem po restartovani se nelze prihlasit do domeny ucty pro PC mam vytvoreny a nemohu prijit na to kde je problam v logu nic neni (nic podstatneho )
  14.10.2005 21:12 LuděkS | skóre: 30 | blog: publish | Liberec
  Rozbalit Rozbalit vše samba: uživatel root (pro přidání stanice do domény) není nalezen
  Dobrý den, rád bych poprosil o pomoc. Nakonfiguroval jsem sambu jako PDC. Snažil jsem se postupovat podle návodu. Nemohu však zaregistrovat stanici do domény. Windows hlásí:
  Při pokusu o připojení k doméně XYZ došlo k následující chybě:

  Nebylo nalezeno uživatelské jméno.

  Pro připojení používám jméno root, které jsem založil příkazem smbpasswd -a root. Zdá se, že heslo je akceptováno, uživatelské jméno ne i když existuje. Překonfiguroval jsem smb.conf. Zkouška testparm dopadla ok. V logu není nic z čeho bych pochopil kde je chyba. Prosím o radu. :-(. Děkuji!
  17.5.2007 16:42 Jan Včelák | skóre: 28 | blog: Fcelda
  Rozbalit Rozbalit vše Re: samba: uživatel root (pro přidání stanice do domény) není nalezen

  Neexistuje účet počítače. Pokud se počítač jmenuje pepa, tak musí být v PDC ještě účet pepa$.

  11.9.2007 17:42 jhrdka
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Soukromá síť - IV
  Nevíte, jak se připojit k doméně v winXP home edition?
  11.9.2007 18:06 LuděkS | skóre: 30 | blog: publish | Liberec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Soukromá síť - IV
  Nejde to. WinXP mají mimo jiné právě toto omezení. Pro připojování do domény jsou třeba Prof.
  Dobrý den, při pokusu přihlásit počítač do domény mám na svém notebooku - WinXP profi následující hlášku:

  Při pokusu o připojení k doméně XYZ došlo k následující chybě: Server RPC není k dispozici.

  Na jiném stolním počítači stejná instalace funguje v pohodě. Jenom můj notebook se nepřipojí, při tom takové ty rady z Microsoftu, jako že mám spustit službu RPC jsou k ničemu. Samozřejmě RPC je spuštěno.

  Děkuji Tomasso

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.