Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
I když bývají často webová úložiště zneužívána pro sdílení ilegálního obsahu, nenabádá tento článek v žádném případě k využívání představovaných aplikací k takové činnosti.
První z představovaných aplikací je Tucan Manager – pokročilý správce stahování z internetových úložišť, poskytující jednoduché a přehledné grafické rozhraní. Uživatelé však nejsou nuceni používat jen to, jelikož lze program pohodlně ovládat i z příkazové řádky. Tucan Manager je naprogramovaný v Pythonu s pomocí grafické knihovny GTK+ a lze jej tedy spustit na několika platformách (Linux, Windows, MacOS X, …). Z podporovaných služeb jmenujme např. rapidshare.com, hotfile.com, megaupload.com, sendspace.com, aj. Každá jednotlivá služba je podporována prostřednictvím pluginu, kterých Tucan Manager v současnosti obsahuje něco málo přes deset, a ty se navíc automaticky aktualizují z internetu díky integrovanému Update Manageru. Aplikace zlepšuje svou modularitu také subsystémem rozšíření, kterými ji lze jednoduše rozšířit o další funkce a vlastnosti. V základní instalaci je např. k dispozici rozšíření pro vypnutí počítače po dokončení právě spuštěných stahování.
Nové stahování lze zahájit přes tlačítko Přidat stahované. Po zadání odkazů na požadované soubory do textového pole aplikace zkontroluje dostupnost těchto souborů na úložišti a v případě úspěchu je následně umožní stáhnout. Aplikace disponuje užitečnou vlastností sdružovat jednotlivé části rozděleného souboru společně s ukazatelem celkové velikosti všech částí a kompletnosti stahování. Tucan Manager automaticky spravuje čekání mezi jednotlivými stahováními bez nutnosti zásahu uživatele. Pro služby, které to vyžadují, navíc nabízí integrovaný OCR engine, který by měl v kombinaci s Python Imaging library projít přes většinu captcha ochran zcela automaticky. Za zmínku také stojí to, že celá aplikace je kromě jiných jazyků lokalizovaná i do češtiny.
Oblíbeným správcem stahování se specializací na internetová úložiště je multiplatformní aplikace FreeRapid Downloader. Jako programovací jazyk autor zvolil Javu, takže je pro běh programu nutné mít v systému nainstalované prostředí JRE. FreeRapid Downloader umožňuje stahování z více než 150 webových stránek poskytujících služby sdílení souborů, z nichž mnoho je i českých (uloz.to, nahraj.cz, edisk.cz, czshare.com, atd.). Aplikace nabízí další funkce, jako je hlídání schránky, automatická kontrola dostupnosti souboru na serveru, obcházení ochran typu captcha, vypnutí počítače/uspání a nebo ukončení programu po stažení všech souborů ve frontě a automatické aktualizace pluginů pro jednotlivé služby.
Užitečná vlastnost je možnost definovat vlastní seznam proxy serverů, což by mělo v tom ideálním případě urychlit stahování z různých hostingů, které omezují stahování dat z jedné IP adresy po překročení určitého limitu. V reálném světě je to však problematičtější, jelikož mnoho z těchto veřejných proxy serverů je pro tento účel používáno velkým množstvím jiných uživatelů. Vhod může přijít také historie stahování, ve které lze zpětně dohledat všechny stažené soubory i s původními odkazy. FreeRapid Downloader je lokalizován do mnoha jazyků včetně češtiny. Navíc jej není nutné instalovat, stačí si jen stáhnout připravený balíček společný pro všechny platformy, rozbalit a spustit.
JDownloader je pravděpodobně nejpokročilejší aplikace pro stahování z webových hostingů dostupná pro Linux, ale ne jen pro něj. Jelikož je naprogramovaná v Javě, lze ji spustit i na jiných platformách jako Windows či Mac OS X. JDownloader lze na Linuxu nainstalovat pomocí skriptu, který je k dispozici ke stažení na webových stránkách aplikace, nebo využít předpřipravený balíček v repozitářích různých distribucí. Instalační skript může uživatel upravovat a přizpůsobit tak instalaci svým potřebám (např. zvolit adresář, kam se má JDownloader nainstalovat).
Aplikaci lze spustit příkazem java -jar JDownloader.jar
. I přes poměrně pomalý start celého programu, kdy se načítá velké množství pluginů, reaguje GUI aplikace dostatečně rychle a vzhledově zapadne do téměř kteréhokoliv prostředí. Aplikace poskytuje velice užitečný sběrač odkazů, který automaticky hlídá schránku a vše, co do ní uživatel vloží, analyzuje a dále u nalezených URL souborů ke stažení okamžitě kontroluje jejich dostupnost na serveru. Jiná možnost je vložení zdrojového kódu webové stránky obsahující odkazy, které si aplikace sama snadno „vypreparuje“. Dále je možné pokračovat stažením souborů vybraných URL. Podobně jako Tucan Manager i JDownloader sdružuje soubory rozdělené do několika částí. JDownloader jde ale ještě o krok dál, jelikož umožňuje stažené části souboru spojit a rozbalit. Při tom lze u zaheslovaných archivů už při stahování zadat i heslo nebo aplikace umožňuje sestavení seznamu nejčastěji používaných hesel, která pak automaticky používá při rozbalování archivů.
JDownloader obsahuje nepřeberné množství funkcí, zmiňme se např. ještě o automatické aktualizaci pluginů i samotného programu, možnosti získání nové IP adresy pomocí restartování připojení k síti, grafu rychlosti stahování přímo v hlavním okně aplikace, schopnosti účinně obcházet ochrany typu captcha, atd. Počet pluginů a tedy i podporovaných služeb online úložišť převyšuje stovku a zahrnuje také množství českých hostingů. Aplikace je dále rozšiřitelná pomocí modulů. V základní instalaci jsou k dispozici např. modul pro editaci jazykových souborů, který umožňuje překládat aplikaci přímo v jejím prostředí, možnost instalace rozšíření pro Firefox, modul webového rozhraní nebo modul automatického vypnutí/uspání počítače po dokončení všech stahování ve frontě.
FatRat je univerzální správce stahování s několika užitečnými funkcemi navíc. Dva roky zpátky tu o něm na AbcLinuxu.cz vyšel podrobný článek, proto se zaměříme zejména na funkce, které jsou předmětem tohoto článku. Jen pro připomenutí, FatRat umožňuje stahování z HTTP a FTP, je ale i plnohodnotným Bittorrent klientem. V aktuální verzi 1.1.1 podporuje z hostingových služeb pouze rapidshare.com, zato poskytuje několik pokročilých nástrojů, usnadňujících práci s tímto hostingem. Kromě pouhého stahování souborů (ať už přes free/premium účet) nabízí FatRat možnost ověřit funkčnost odkazů a ty fungující rovnou stáhnout. Zajímavou funkcí je také extrahování odkazů z URL složky uživatele rapidshare.com a samozřejmě jejich následné stažení. Třešničkou na dortu je schopnost aplikace dekódovat odkazy ze služby RapidSafe.
SlimRat je v podstatě mladší a o dost hubenější sestra FatRatu, oproti které se nesnaží implementovat velké množství funkcí, ale radši se zaměřuje na jednoduchost a snadné použití. Pro naprogramování SlimRatu byl použit Perl a aplikace se ovládá přes příkazovou řádku. K dispozici je ale také jednoduché grafické rozhraní v GTK+. Aplikace umožňuje stahování z několika hostingových služeb, v aktuální verzi 1.0 mi však fungoval pouze plugin pro stahování z rapidshare.com – free varianta. Stránka projektu ale uvádí, že v aktuální vývojové verzi aplikace má fungovat mnohem více různých pluginů.
Pro usnadnění práce s hledáním odkazů na soubory uložené na různých hostingových serverech nabízí oblíbený webový prohlížeč Mozilla Firefox několik doplňků (podobná rozšíření jsou dostupná také pro Google Chrome). Pro ukázku jsem vybral několik, podle mého názoru, nejužitečnějších.
RSFind! Mod je rozšíření pro Firefox, které usnadňuje vyhledávání odkazů na webových stránkách. Po kliknutí na malou ikonu v pravém dolním rohu se zobrazí okno s nalezenými odkazy, které dále umožňuje různě seřazovat. Vybrané odkazy je možné zkopírovat a vložit do některého ze správců stahování či přímo otevřít v nových záložkách. Rozšíření podporuje více než 45 hostingových služeb, mimo jiné rapidshare.com, megaupload.com, uploaded.to, hotfile.com, filefactory.com, atd.
Rozšíření LinkyLook pomáhá ověřovat funkčnost odkazů na soubory na několika populárních internetových úložištích. Odkazy je taktéž možné zkopírovat do schránky a ty následně stáhnout. K funkcím rozšíření lze přistupovat přes tlačítko v pravém dolním rohu okna prohlížeče.
Rozšíření RDown usnadňuje stahování souborů z rapidshare.com. Po kliknutí na ikonu rozšíření v pravém dolním rohu okna prohlížeče a ručním zadání odkazů začne rozšíření soubory automaticky stahovat. Uživatele neovládající angličtinu potěší dostupnost českého překladu rozšíření.
Pro práci se soubory uloženými na různých internetových úložištích existuje pro Linux množství aplikací. Pokud často stahujete zejména z rapidshare.com či pokud nechcete mít nainstalováno v systému několik různých správců stahování, sáhněte např. po FatRatu, který je z představovaných aplikací pravděpodobně nejuniverzálnější správce stahování. Naopak, jestli jste náruživý „stahovač“ a pravidelně využíváte služeb mnoha různých hostingů souborů, na výběr máte např. FreeRapid Downloader, JDownloader či Tucan Manager – rozhodne váš osobní vkus. Osobně se mi nejvíce zamlouvá JDownloader, zejména pro pokročilé funkce, které nabízí. Jistou nevýhodou může být pro některé uživatele nutnost přítomnosti Javy v systému. Potom přichází na pomoc např. Tucan Manager, který je řádově méně náročný na zdroje systému. V každém případě je pro Linux dostupné množství kvalitních aplikací, z nichž si každý uživatel může zvolit svého favorita.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: