Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
pasmen: Architektura v nazvu balicku je novinka pacmana 3.0?
vogo: ano, ale pacmanem 3.0 jdou nainstalovat i balíčky vytvořené makepkg 2.x.x
pasmen: Kurna, to budu muset vsechny svoje balicky prekompilovavat?!
Jsou jeste nejake vyrazne zmeny pacmanu 3.0?
vogo: více o změnách třeba u mě v blogu
pasmen: Mozna bych mohl zkusit noveho pacmana z testingu... Sice uz
by se mel co nevidet objevit v current, ale prece jen,
nejsem zrovna trpelivy A hlavne, uz se tesim na to
proklamovane zrychleni. Setkal si se s nejakymi problemy?
vogo: používal jsem rc verze a teď pacmana 3.0.0 a žádné chyby jsem nepozoroval [update v testingu je už verze 3.0.1 - jen kosmetické změny] pacman už by měl být v current
pasmen: Ja ho vidim porad v testing Ale dobre, zda se, ze je to
fakt uz jen otazka hodin, to bych mohl vydrzet
Jinak
pekny clanek, taky se tesim na pokracovani.
Kouzer: Moc pěkné. Už se těším na další díl... Kdy ho lze očekávat?
vogo: o víkendu ho rozepíšu, ale mám teď moc práce do školy
Tomáš Urgošík: Doplnil bych repository unstable.
vogo: ops, to je tím, že v x86_64 byl dlouho nevyužíván [sakra bota polepším se]
Ignor: Třeba se z toho seriálu konečně dozvím, proč je packman
podle archerů tak geniální
vogo: další díl bude o pacmanovi
Andrej: Geniální? To tvrdí kdo?
Ignor: Je to jen můj dojem ze zdejších diskuzí. Nemám pro to důkazy
Johny: fajn clanek. v nekterem z dalsich pokracovani by ses mohl zminit treba o rozdilech mezi pacmanem a jinymi balickovaci (napr. rpm).
vogo: na to se necítím, disto založené na RPM jsem používal naposledy pře dvěma lety, a moc jsem se v tom balíčkovacím systému nevrtal, pak byl přes rok slack, a teď arch
Jirka B.: zadny kontrolni soucet? nebo vypadla informace? :)
vogo: o tom až příště, CRC součet není součástí balíčku, jak by šel přidat do komprimovaného souboru ;)
po havárii alespoň nějaká náhrada za diskuzi :)Teď bychom ještě asi měli ručně hrábnout do databáze a přidat nějaký ten tisíc do počítadla čtenosti, aby to nevypadalo, že článek nikoho nezajímá...
Žuch, prásk. Ach jo. Takže má ostrá kritika pacmana vzala za své. Nějaká linuxová vyšší moc se mi tu snaží naznačit, abych ho nechal na pokoji.
Hloupé je, že jsem tu diskusi sledoval a měl jsem prakticky všechny příspěvky v mailu. Jenže cca hodinu před tím karambolem jsem je smazal. To je prostě setsakra smůla.
Ale diskusi v té době sledoval ještě jeden člověk. Třeba zprávy nesmazal. Třeba je má buď ve schránce nebo aspoň na serveru... Haló! Kdo to byl?
Fňuk.
Tiskni
Sdílej: