Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
pasmen: Architektura v nazvu balicku je novinka pacmana 3.0?
vogo: ano, ale pacmanem 3.0 jdou nainstalovat i balíčky vytvořené makepkg 2.x.x
pasmen: Kurna, to budu muset vsechny svoje balicky prekompilovavat?!
Jsou jeste nejake vyrazne zmeny pacmanu 3.0?
vogo: více o změnách třeba u mě v blogu
pasmen: Mozna bych mohl zkusit noveho pacmana z testingu... Sice uz
by se mel co nevidet objevit v current, ale prece jen,
nejsem zrovna trpelivy A hlavne, uz se tesim na to
proklamovane zrychleni. Setkal si se s nejakymi problemy?
vogo: používal jsem rc verze a teď pacmana 3.0.0 a žádné chyby jsem nepozoroval [update v testingu je už verze 3.0.1 - jen kosmetické změny] pacman už by měl být v current
pasmen: Ja ho vidim porad v testing Ale dobre, zda se, ze je to
fakt uz jen otazka hodin, to bych mohl vydrzet
Jinak
pekny clanek, taky se tesim na pokracovani.
Kouzer: Moc pěkné. Už se těším na další díl... Kdy ho lze očekávat?
vogo: o víkendu ho rozepíšu, ale mám teď moc práce do školy
Tomáš Urgošík: Doplnil bych repository unstable.
vogo: ops, to je tím, že v x86_64 byl dlouho nevyužíván [sakra bota polepším se]
Ignor: Třeba se z toho seriálu konečně dozvím, proč je packman
podle archerů tak geniální
vogo: další díl bude o pacmanovi
Andrej: Geniální? To tvrdí kdo?
Ignor: Je to jen můj dojem ze zdejších diskuzí. Nemám pro to důkazy
Johny: fajn clanek. v nekterem z dalsich pokracovani by ses mohl zminit treba o rozdilech mezi pacmanem a jinymi balickovaci (napr. rpm).
vogo: na to se necítím, disto založené na RPM jsem používal naposledy pře dvěma lety, a moc jsem se v tom balíčkovacím systému nevrtal, pak byl přes rok slack, a teď arch
Jirka B.: zadny kontrolni soucet? nebo vypadla informace? :)
vogo: o tom až příště, CRC součet není součástí balíčku, jak by šel přidat do komprimovaného souboru ;)
po havárii alespoň nějaká náhrada za diskuzi :)Teď bychom ještě asi měli ručně hrábnout do databáze a přidat nějaký ten tisíc do počítadla čtenosti, aby to nevypadalo, že článek nikoho nezajímá...
Žuch, prásk. Ach jo. Takže má ostrá kritika pacmana vzala za své. Nějaká linuxová vyšší moc se mi tu snaží naznačit, abych ho nechal na pokoji.
Hloupé je, že jsem tu diskusi sledoval a měl jsem prakticky všechny příspěvky v mailu. Jenže cca hodinu před tím karambolem jsem je smazal. To je prostě setsakra smůla.
Ale diskusi v té době sledoval ještě jeden člověk. Třeba zprávy nesmazal. Třeba je má buď ve schránce nebo aspoň na serveru... Haló! Kdo to byl?
Fňuk.
Tiskni
Sdílej: