Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Balíčkovací systém Arch Linuxu používá jako správce balíčků pacmana
. Balíčky si stahuje přímo z repositářů umístěných na zrcadlech, podobně jako apt-get
. Používání systému se snaží být co nejjednodušší a snadno ovladatelné; to se daří plnit díky řešení závislostí a konfliktů balíčků. Stejně tak i ovládání pacmana je jednoduché.
Arch Linux má několik oficiálních repositářů, ve kterých je většina softwaru potřebného pro plnohodnotný desktop i server. Software je kompilován pro architektury i686 (hlavní architektura, která má nejvíce balíčků), x86-64 a i586 (pro tu je zatím nejméně balíčků).
Oficiální repositáře:
current
extra
a current
current
nebo extra
řádně otestovatMimo tyto repositáře, které obsahují přímo binární balíčky, ještě existuje AUR (Arch Linux User-community Repository), jež obsahuje PKGBUILDy
pro velké množství softwaru, který není v oficiálních repositářích. O AURu a PKGBUILDech si budeme povídat v některém z dalších dílů.
Název archovského balíčku má pevně daný tvar: jméno_softwaru-verze-vydání_balíčku-architektura.pkg.tar.gz
. Už samotný název dává tušit, že se jedná o tar.gz
archiv. Aby byl takový archiv validním balíčkem, musí mimo jiné obsahovat soubory:
.FILELIST
.PKGINFO
Nepovinný je instalační skript .INSTALL
.
Obsahuje seznam všech souborů v balíčku, což je užitečné například pro zjišťování konfliktu souborů, nebo pokud chceme zjistit, kterému balíčku nějaký soubor patří.
Obsahuje všechny informace potřebné k instalaci balíčku. Budeme se věnovat položkám, které jsou obvyklé u pacmana 3.0.0, potažmo u skriptu makepkg
, který tento soubor generuje (starší verze nemusely mít všechny položky).
Soubor má jednoduchou strukturu, která je nejlépe vidět na příkladě. Náš balíček bude obsahovat software se jménem helloworld
ve verzi 0.4
, bude kompilován pro architekturu i686, takže název balíčku je helloworld-0.4-1-i686.pkg.tar.gz
# Generated by makepkg 3.0.0 # Sun Dec 31 10:05:08 CET 2006 pkgname = helloworld pkgver = 0.4-1 pkgdesc = helloworld: a kernel module and \ a userspace daemon for controlling an atomic bomb url = http://www.helloworld.sf.net builddate = Sun Dec 31 09:05:08 2006 packager = Big Boss <bigboss@sf.net> size = 1055364 arch = i686 license = GPL replaces = helloworld-rc replaces = helloworld-test depend = kernel26 conflict = goodbyeworld conflict = libatomicbomb provides = libatomicbomb backup = etc/helloworld.conf
makepkg
makepkg 3.0.0
a vyššíhelloworld
nahrazuje uvedený balíček, v příkladu nějakou RC
verzi a test
verzihelloworld
závisí na tomto balíčkuhelloworld
koliduje s balíčky goodbyeworld
a libatomicbomb
helloworld
poskytuje libatomicbomb
, tedy řeší závislosti na balíčku libatomicbomb
Tento soubor je instalačním skriptem a není, na rozdíl od ostatních souborů, povinný. Slouží pro spouštění případných po–instalačních procedur. Stejně tak má části, které se spouští po upgradu nebo odinstalování balíčku. Často se také využívá pro výpis informací při instalaci.
Ukážeme si opět jeden krátký příklad:
# arg 1: the new package version post_install() { echo ">>> ovládání atomových bomb 'heloworld' verze $1" post_upgrade $1 0.1 } # arg 1: the new package version # arg 2: the old package version post_upgrade() { echo ">>> Novinky ve verzi $1" if [ "$(vercmp $2 0.2)" -lt 0 ]; then echo " -> kód byl kompletně přepsán, zvýšila se stabilita ;]" fi if [ "$(vercmp $2 0.3)" -lt 0 ]; then echo " -> podporovány jsou i indické bomby" fi _do_some_think } pre_remove() { . /etc/rc.d/functions if ! ck_daemon heloworld; then /etc/rc.d/heloworld stop fi } _do_some_think() { /bin/true } op=$1 shift $op $*
Do skriptu si můžeme přidávat svoje vlastní funkce. Je vhodné použít prefix "_", všechny funkce by měly končit s návratovým kódem 0
. Instalační skript je velmi zranitelnou částí instalačního procesu; může obsahovat potenciálně škodlivý kód, proto instalujte balíčky jen z důvěryhodných zdrojů. A stejně tak si, pokud sestavujete balíček sami, prohlédněte obsah instalačního skriptu.
Při instalaci pacman
nejprve zkontroluje závislosti a konflikty, jak na úrovni balíčků, tak i na úrovni souborů, poté rozkopíruje soubory, provede případné zálohy konfigurace a nakonec spustí instalační skript. Informace o balíčku se uloží do databáze. Proces odstranění je opačný.
Databáze balíčků se nachází ve /var/lib/pacman/
a je to adresářová struktura repositář/balíček
. Adresář balíček
obsahuje soubory s popisem balíčku a seznamem závislostí.
Seznam aktuálně nainstalovaných balíčků se nachází v adresáři /var/lib/pacman/local
. Jeho struktura vypadá podobně jako u repositářů, ale každý balíček má navíc v adresáři seznam souborů v balíčku a instalační skript (pokud jej balíček obsahuje).
Protože databáze je řešena tímto způsobem, je vhodné ji mít na zvláštním oddílu disku s výkonným souborovým systémem, výrazně to zrychlí práci.
Tímto bychom měli položeny nutné základy, příště se pustíme do správy balíčků pomocí pacmana
.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
pasmen: Architektura v nazvu balicku je novinka pacmana 3.0?
vogo: ano, ale pacmanem 3.0 jdou nainstalovat i balíčky vytvořené makepkg 2.x.x
pasmen: Kurna, to budu muset vsechny svoje balicky prekompilovavat?!
Jsou jeste nejake vyrazne zmeny pacmanu 3.0?
vogo: více o změnách třeba u mě v blogu
pasmen: Mozna bych mohl zkusit noveho pacmana z testingu... Sice uz
by se mel co nevidet objevit v current, ale prece jen,
nejsem zrovna trpelivy A hlavne, uz se tesim na to
proklamovane zrychleni. Setkal si se s nejakymi problemy?
vogo: používal jsem rc verze a teď pacmana 3.0.0 a žádné chyby jsem nepozoroval [update v testingu je už verze 3.0.1 - jen kosmetické změny] pacman už by měl být v current
pasmen: Ja ho vidim porad v testing Ale dobre, zda se, ze je to
fakt uz jen otazka hodin, to bych mohl vydrzet
Jinak
pekny clanek, taky se tesim na pokracovani.
Kouzer: Moc pěkné. Už se těším na další díl... Kdy ho lze očekávat?
vogo: o víkendu ho rozepíšu, ale mám teď moc práce do školy
Tomáš Urgošík: Doplnil bych repository unstable.
vogo: ops, to je tím, že v x86_64 byl dlouho nevyužíván [sakra bota polepším se]
Ignor: Třeba se z toho seriálu konečně dozvím, proč je packman
podle archerů tak geniální
vogo: další díl bude o pacmanovi
Andrej: Geniální? To tvrdí kdo?
Ignor: Je to jen můj dojem ze zdejších diskuzí. Nemám pro to důkazy
Johny: fajn clanek. v nekterem z dalsich pokracovani by ses mohl zminit treba o rozdilech mezi pacmanem a jinymi balickovaci (napr. rpm).
vogo: na to se necítím, disto založené na RPM jsem používal naposledy pře dvěma lety, a moc jsem se v tom balíčkovacím systému nevrtal, pak byl přes rok slack, a teď arch
Jirka B.: zadny kontrolni soucet? nebo vypadla informace? :)
vogo: o tom až příště, CRC součet není součástí balíčku, jak by šel přidat do komprimovaného souboru ;)
po havárii alespoň nějaká náhrada za diskuzi :)Teď bychom ještě asi měli ručně hrábnout do databáze a přidat nějaký ten tisíc do počítadla čtenosti, aby to nevypadalo, že článek nikoho nezajímá...
Žuch, prásk. Ach jo. Takže má ostrá kritika pacmana vzala za své. Nějaká linuxová vyšší moc se mi tu snaží naznačit, abych ho nechal na pokoji.
Hloupé je, že jsem tu diskusi sledoval a měl jsem prakticky všechny příspěvky v mailu. Jenže cca hodinu před tím karambolem jsem je smazal. To je prostě setsakra smůla.
Ale diskusi v té době sledoval ještě jeden člověk. Třeba zprávy nesmazal. Třeba je má buď ve schránce nebo aspoň na serveru... Haló! Kdo to byl?
Fňuk.