Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Slíbil jsem, že obarvím „trojkovou“ verzi pacmana a protože sliby se mají plnit nejen o Vánocích, tak je tu mezi námi.
Navzdory prvním slovům je zachována podpora překladů (prostřednictvím gettextu), ovšem řetězce vypadají trochu jinak (původní překlady se tedy neobarví), tam kde se mění barva je vloženo %C a celý řetězec je obalen funkcí char *color(int desc, const char *str, ...), kde první parametr je číslo popisovače, který bude text tisknout, druhý parametr je obarvovaný řetězec a ostatní parametry jsou dosazované barvy. Řetězec se obarví jen když je popisovač směrován na konzoli (tím opravuji zásadní bug v barevné verzi pacmana 2.9.8 :) ).
Použití upraveného pacmana je na vlastní nebezpečí. Funkci color jsem psal v sobotu pozdě večer po několika sklenkách bílého. Protože se v ní dynamicky alokuje paměť, pracuje s ukazately, a protože těch sklenek bylo hodně, chovala se funkce naprosto nedetrminsticky :), ráno jsem zjistil že neinicializuji řetězec :D, nyní je to už v pořádku. Vůbec kusy kódu co jsem přidal jsou ukazatelové orgie a nezapomínejme že „Ukazatele jsou jako nunčaky. Dobrá zbraň - ale když to s nimi neumíš, jsi v ...“.
Ještě mi dovolte poznámku, pacman 3.0.0 jako takový není v repozitářích archu, testuje se, ale měl by být bez chyb (tedy snad ;) ), proto ještě jednou upozorňuji: Použití jen na vlastní nebezpečí.
Jeden obrázek vydá za tisíc slov :)
změny:
skoro úplné přepsání patche, v řetězcích jsou „barevné značky“ (kód je tak o dost čistší). Také jsem trochu změnil formátování výstupu. Snad je to finální podoba, pacman by měl vyjít během pár dní. (25. 3.), BTW ten zápisek už vlastně neplatí ;)
Tiskni
Sdílej:
extra
tu homodejskou ruzovou :-x