Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
mdadm
), ale v praxi může nastat potřeba vytvořit např. prokládaný oddíl i za situace, kdy jsou všechny pevné disky zařazeny do LVM.Zrcadlený oddíl zajišťuje bezpečnost dat před výpadkem jednoho (nebo i více, podle zvoleného počtu zrcadel) zařízení. Data pro logický oddíl jsou uložena na (min. dvou) fyzických oddílech a každá změna dat je replikována na všechny fyzické oddíly, na kterých se logický oddíl rozkládá.
Zrcadlení nelze považovat za zálohu, žádným způsobem nechrání data před nechtěným smazáním souborů uživatelem (což je nejčastější důvod vytažení zálohy) či havárií souborového systému. Pouze poskytuje ochranu před výpadkem pevného disku.
Zrcadlený oddíl se vytváří příkazem lvcreate
, kde se kromě parametrů velikosti a jména oddílu uvede počet zrcadel (parametr --mirrors
). Následující příkaz vytvoří zrcadlený oddíl o velikosti 20 GB se dvěma zrcadly, data tedy budou uložena na třech discích a celkové potřebné místo ve skupině oddílů je pro tento oddíl 3×20 GB=60 GB:
root@raid:/root# lvcreate --size 20G --name zrcadleny --mirrors 2 data
Stav synchronizace oddílu vypisuje prográmek lvs
:
root@raid:/root# lvs /dev/data/zrcadleny LV VG Attr LSize Origin Snap% Move Log Copy% Convert zrcadleny data mwi-a- 20.00G zrcadleny_mlog 22.13
Zatímco velikost obyčejného logického oddílu je omezena pouze volným místem ve skupině oddílů, při vytváření zrcadleného svazku jsme omezeni volným místem na jednotlivých fyzických oddílech.
Velikost volného místa na jednotlivých fyzických oddílech lze zjistit pomocí příkazu pvs
:
root@raid:/root# pvs PV VG Fmt Attr PSize PFree /dev/sdb data lvm2 a- 931.51G 293.50G /dev/sdc1 data lvm2 a- 931.51G 216.50G /dev/sdd1 data lvm2 a- 931.51G 187.50G /dev/sde1 data lvm2 a- 931.51G 609.51G
Největší možná velikost zrcadleného oddílu (s jedním zrcadlem) je v tomto příkladu 293,5 GB (při výběru fyzických oddílů sdb
a sde1
- výběr fyzických oddílů pro vytvářený logický oddíl lze zadat jako poslední parametry příkazu lvcreate
), přestože volné místo ve skupině data
je 1,28 TB. Logické oddíly lze přesouvat na jiné fyzické oddíly pomocí příkazu pvmove
, takže vhodným přesunutím LV na jiná PV lze vytvořit dostatek místa pro zrcadlený oddíl požadované velikosti. LVM toto ale samo o sobě nezajišťuje.
LVM si pro zrcadlený logický oddíl ukládá malý log, který standardně vytváří na fyzickém oddílu, který není použit pro data zrcadleného oddílu. Tedy, pokud se vytváří zrcadlený oddíl s jedním zrcadlem, jsou potřeba celkem tři PV -- dva na data a třetí na log.
Toto chování lze pozměnit parametrem --mirrorlog
:
--mirrorlog core
-- log je veden v operační paměti, není tedy potřeba další fyzický disk, ale při každé aktivaci zrcadleného oddílu (typicky při startu operačního systému) proběhne synchronizace zrcadleného oddílu a vytvoří se log.--mirrorlog disk
-- Výchozí nastavení; log je uložen na disku. Fyzický oddíl pro log je možné určit posledním parametrem příkazu lvcreate
, například zrcadlený oddíl o velikosti 1 GB s daty na fyzických oddílech sdb, sdc1
a logem na oddílu sdd1
se vytvoří takto:
root@raid:/root# lvcreate --name oddil --size 1G --mirrors 1 data /dev/sdb /dev/sdc1 /dev/sdd1
Zatímco zrcadlený oddíl zvyšuje bezpečnost dat, prokládaný oddíl zásadně ovlivňuje rychlost práce s oddílem. Data jsou zapisována a čtena z několika zařízení současně. Rychlost prokládaného oddílu teoreticky lineárně roste s počtem zařízení, v praxi je to však o něco málo pomalejší. V případě výpadku jednoho disku jsou data na celém prokládaném oddíle ztracena, prokládaný oddíl se tak často používá pro data, ke kterým musí být co nejrychlejší přístup a lze je snadno obnovit. Případně lze použít i kombinace zrcadlení a prokládání (RAID 10), čehož se často využívá pro databáze, ale to už zpravidla na hardwarovém řadiči, a nikoliv pomocí LVM.
Prokládaný oddíl se vytváří příkazem lvcreate
, kde kromě běžných parametrů pro velikost a jméno oddílu přibude ještě počet zařízení (parametr --stripes
) a velikost jednoho proužku (--stripesize
) v kilobytech.
Prokládaný oddíl o velikosti 10 GB nad třemi disky o velikosti stripu 4 kB se vytvoří příkazem:
root@raid:/root# lvcreate --size 10G --name striped --stripes 3 --stripesize 4 data
Pro velikost prokládaného oddílu platí podobná pravidla jako pro zrcadlený oddíl - musí být dostatek volného místa na fyzických oddílech, kde se bude rozkládat. Např. prokládaný logický oddíl o velikosti 30 GB na třech fyzických oddílech (--stripes 3
) potřebuje na každém PV 10 GB volného místa.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Muzete nekdo podrobneji popsat rozdily proti md? Co se napriklad stane s VG, pokud v ni odejde jedna PV? Je nejaky ekvivalent mdadm --monitor, ktery mi vypadek PV oznami? Jak pridam do degradovane LV nove/opravene PV?
Ja napriklad pouzivam obycejne LVM nad md (RAID-10). Delam chybu? Mel bych pouzit LVM stripovane a zaroven zrcadlene oblasti?
-Yenya, http://www.fi.muni.cz/~kas/blog/
A linuxový sw raid není postavený na device mapperu? Myslím to co se používá běžně na 2.6? Jen se ptám.