Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
mdadm
), ale v praxi může nastat potřeba vytvořit např. prokládaný oddíl i za situace, kdy jsou všechny pevné disky zařazeny do LVM.Zrcadlený oddíl zajišťuje bezpečnost dat před výpadkem jednoho (nebo i více, podle zvoleného počtu zrcadel) zařízení. Data pro logický oddíl jsou uložena na (min. dvou) fyzických oddílech a každá změna dat je replikována na všechny fyzické oddíly, na kterých se logický oddíl rozkládá.
Zrcadlení nelze považovat za zálohu, žádným způsobem nechrání data před nechtěným smazáním souborů uživatelem (což je nejčastější důvod vytažení zálohy) či havárií souborového systému. Pouze poskytuje ochranu před výpadkem pevného disku.
Zrcadlený oddíl se vytváří příkazem lvcreate
, kde se kromě parametrů velikosti a jména oddílu uvede počet zrcadel (parametr --mirrors
). Následující příkaz vytvoří zrcadlený oddíl o velikosti 20 GB se dvěma zrcadly, data tedy budou uložena na třech discích a celkové potřebné místo ve skupině oddílů je pro tento oddíl 3×20 GB=60 GB:
root@raid:/root# lvcreate --size 20G --name zrcadleny --mirrors 2 data
Stav synchronizace oddílu vypisuje prográmek lvs
:
root@raid:/root# lvs /dev/data/zrcadleny LV VG Attr LSize Origin Snap% Move Log Copy% Convert zrcadleny data mwi-a- 20.00G zrcadleny_mlog 22.13
Zatímco velikost obyčejného logického oddílu je omezena pouze volným místem ve skupině oddílů, při vytváření zrcadleného svazku jsme omezeni volným místem na jednotlivých fyzických oddílech.
Velikost volného místa na jednotlivých fyzických oddílech lze zjistit pomocí příkazu pvs
:
root@raid:/root# pvs PV VG Fmt Attr PSize PFree /dev/sdb data lvm2 a- 931.51G 293.50G /dev/sdc1 data lvm2 a- 931.51G 216.50G /dev/sdd1 data lvm2 a- 931.51G 187.50G /dev/sde1 data lvm2 a- 931.51G 609.51G
Největší možná velikost zrcadleného oddílu (s jedním zrcadlem) je v tomto příkladu 293,5 GB (při výběru fyzických oddílů sdb
a sde1
- výběr fyzických oddílů pro vytvářený logický oddíl lze zadat jako poslední parametry příkazu lvcreate
), přestože volné místo ve skupině data
je 1,28 TB. Logické oddíly lze přesouvat na jiné fyzické oddíly pomocí příkazu pvmove
, takže vhodným přesunutím LV na jiná PV lze vytvořit dostatek místa pro zrcadlený oddíl požadované velikosti. LVM toto ale samo o sobě nezajišťuje.
LVM si pro zrcadlený logický oddíl ukládá malý log, který standardně vytváří na fyzickém oddílu, který není použit pro data zrcadleného oddílu. Tedy, pokud se vytváří zrcadlený oddíl s jedním zrcadlem, jsou potřeba celkem tři PV -- dva na data a třetí na log.
Toto chování lze pozměnit parametrem --mirrorlog
:
--mirrorlog core
-- log je veden v operační paměti, není tedy potřeba další fyzický disk, ale při každé aktivaci zrcadleného oddílu (typicky při startu operačního systému) proběhne synchronizace zrcadleného oddílu a vytvoří se log.--mirrorlog disk
-- Výchozí nastavení; log je uložen na disku. Fyzický oddíl pro log je možné určit posledním parametrem příkazu lvcreate
, například zrcadlený oddíl o velikosti 1 GB s daty na fyzických oddílech sdb, sdc1
a logem na oddílu sdd1
se vytvoří takto:
root@raid:/root# lvcreate --name oddil --size 1G --mirrors 1 data /dev/sdb /dev/sdc1 /dev/sdd1
Zatímco zrcadlený oddíl zvyšuje bezpečnost dat, prokládaný oddíl zásadně ovlivňuje rychlost práce s oddílem. Data jsou zapisována a čtena z několika zařízení současně. Rychlost prokládaného oddílu teoreticky lineárně roste s počtem zařízení, v praxi je to však o něco málo pomalejší. V případě výpadku jednoho disku jsou data na celém prokládaném oddíle ztracena, prokládaný oddíl se tak často používá pro data, ke kterým musí být co nejrychlejší přístup a lze je snadno obnovit. Případně lze použít i kombinace zrcadlení a prokládání (RAID 10), čehož se často využívá pro databáze, ale to už zpravidla na hardwarovém řadiči, a nikoliv pomocí LVM.
Prokládaný oddíl se vytváří příkazem lvcreate
, kde kromě běžných parametrů pro velikost a jméno oddílu přibude ještě počet zařízení (parametr --stripes
) a velikost jednoho proužku (--stripesize
) v kilobytech.
Prokládaný oddíl o velikosti 10 GB nad třemi disky o velikosti stripu 4 kB se vytvoří příkazem:
root@raid:/root# lvcreate --size 10G --name striped --stripes 3 --stripesize 4 data
Pro velikost prokládaného oddílu platí podobná pravidla jako pro zrcadlený oddíl - musí být dostatek volného místa na fyzických oddílech, kde se bude rozkládat. Např. prokládaný logický oddíl o velikosti 30 GB na třech fyzických oddílech (--stripes 3
) potřebuje na každém PV 10 GB volného místa.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Muzete nekdo podrobneji popsat rozdily proti md? Co se napriklad stane s VG, pokud v ni odejde jedna PV? Je nejaky ekvivalent mdadm --monitor, ktery mi vypadek PV oznami? Jak pridam do degradovane LV nove/opravene PV?
Ja napriklad pouzivam obycejne LVM nad md (RAID-10). Delam chybu? Mel bych pouzit LVM stripovane a zaroven zrcadlene oblasti?
-Yenya, http://www.fi.muni.cz/~kas/blog/
A linuxový sw raid není postavený na device mapperu? Myslím to co se používá běžně na 2.6? Jen se ptám.