abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:22 | IT novinky

    Organizace IuRe (Iuridicum Remedium) varuje před návrhem, který představilo belgické předsednictví Rady EU. Populární služby jako Messenger, WhatsApp nebo Signal by dle něj bylo možné plně používat až po odsouhlasení kontroly komunikace. Ta by měla zamezit šíření dětské pornografie. Podle IuRe by však taková kontrola přinesla hlavně závažný dopad na soukromí uživatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 11:11 | Nová verze

    NumPy (Wikipedie), tj. knihovna pro Python pro vědecké výpočty, byla po 18 letech vydána v nové major verzi 2.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Důležité informace v průvodci migrací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:11 | Nová verze

    Vývojáři postmarketOS vydali verzi 24.06 tohoto před sedmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, KDE Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 50.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.6. 12:11 | IT novinky

    Google Blog ČR informuje, že mobilní aplikaci Gemini a NotebookLM lze používat už také v Česku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    14.6. 11:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8 duálně licencovaného open source frameworku JUCE (Wikipedie, GitHub) pro vývoj multiplatformních audio aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.6. 11:11 | IT novinky

    Od 18. června bude možné předobjednat notebook DC-ROMA RISC-V LAPTOP II od společnosti DeepComputing s osmijádrovým 64-bit RISC-V AI CPU a s předinstalovaným Ubuntu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    13.6. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.79.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.6. 14:33 | Zajímavý článek

    Byly zveřejněny výsledky průzkumu (infografika) mezi uživateli FreeBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.6. 13:22 | IT novinky

    Na konferenci DevConf.CZ 2024 je na stánku Furi Labs prezentován linuxový telefon FuriPhone FLX1. Jeho cena 499 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Umělá inteligence analyzovala vlastnosti temné energie

    22.3. | Redakce | Různé | 2155×

    Kde se berou gravitační vlny o extrémně nízkých frekvencích? Webbův a Hubbleův dalekohled se shodly, záhada Hubbleovy konstanty přetrvává. Thomsonův jev závisí na směru magnetického pole.

    Kde se berou gravitační vlny o extrémně nízkých frekvencích?

    O původu gravitačních vln s nízkými frekvencemi, až už jde o nanohertzy nebo desítky pikohertzů, toho není mnoho známo. Existují dvě hlavní teorie. Převládá názor, že tyto vlny jsou výsledkem splynutí dvou supermasivních černých děr, takových, jaké se nacházejí v centrech galaxií. Druhou hlavní teorií je, že tyto vlny vznikly v důsledku nějaké kataklyzmatické události na počátku historie vesmíru.

    Webbův a Hubbleův dalekohled se shodly, záhada Hubbleovy konstanty přetrvává

    Jednou z možností, jak rozpor vysvětlit, bylo prostě říct, že pozorování Hubbleovým dalekohledem jsou z nějakého důvodu chybná. Ne že by to bylo pravděpodobné, ale možné ano. Dalo se např. spekulovat, že měření cefeid se s rostoucí vzdáleností stávala méně přesná. K takovým nepřesnostem by teoreticky mohlo dojít, pokud by světlo cefeid splývalo se světlem sousední hvězdy – tento efekt by se mohl se vzdáleností projevovat stále více, protože hvězdy se na obloze shlukují a je těžší je od sebe odlišit.

    Krátce

    Paleontologové objevili a prozkoumali nejstarší známý les. Podle vědců kladoxylopsidy, nejblíže příbuzné současným kapradinám, dominovaly suchozemským ekosystémům po dobu asi 5 milionů let před nástupem modernějších dřevin asi před 385 miliony let.

    Neurologické následky COVID-19 asi nejsou přímým důsledkem infekce mozku. Vědci si stále nejsou jisti, jak u COVID-19 vznikají neurologické příznaky. Je to proto, že virus SARS-CoV-2 přímo infikuje mozek? Nebo jsou tyto příznaky důsledkem zánětu ve zbytku těla?

    Výjimeční psi pod lupou. Překvapivě většina majitelů uvedla, že své psy neučili názvy hraček záměrně, ale spíše se zdálo, že si psi názvy hraček prostě spontánně osvojili během všemožných her.

    Pětiocí a jiní exoti. Jeden z tvorů měl například na hlavovém štítu pět kulovitých očí na krátkých stopkách a z předku hlavy mu vybíhal úzký dlouhý chobot zakončený hrozivými kusadly. (úryvek z knihy Radek Mikuláš: Krajiny typu dandžia)

    Umělá inteligence analyzovala vlastnosti temné energie. Hmota ve vesmíru je rozložena plynuleji – méně „hrudkovitě“ – než by předpovídala obecná teorie relativity.

    Se vznikem zlata ve vesmíru je to asi složitější. V binárních systémech neutronových hvězd může interakce mezi oběma hvězdami nakonec vést k jejich srážce/fúzi. Podmínky jsou přitom dostatečně extrémní na to, aby mohly vznikat lanthanoidy a další těžké prvky.

    Sonda Juno změřila produkci kyslíku na Europě. Europa je jako ledová koule, která pomalu přichází o svou vodu v tekoucím potoce. Jen s tím rozdílem, že v tomhle případě představují potok ionizované částice, které se prohánějí kolem Jupiteru v jeho mimořádném magnetickém poli.

    Kráva není problém, je součástí klimatické změny. Chov skotu do naší atmosféry methan produkovaný přežvýkavci nepřidává, protože ten je do 10 let v atmosféře degradovaný procesem hydroxylace na CO2.

    Lepší sex díky lysohlávkám? Vědci věří, že existuje souvislost. Výsledky bádání vědců z Imperial College London naznačují, že psychedelické látky, včetně psilocybinu obsaženého v lysohlávkách a LSD, mohou zlepšit sexuální funkce na několik měsíců po užití.

    Od psa po koroptev: 3D tisk dává druhou šanci handicapovaným zvířatům. Aby se dala vyrobit padnoucí ortéza či protéza na míru, je nutné, aby domácí mazlíčci prošli procesem 3D skenování.

    Účinnost hloubkové stimulace mozku u Parkinsoniků bude efektivnější. Moderním trendem je tzv. adaptivní DBS, kdy stimulace cílové struktury v mozku neprobíhá kontinuálně, ale dynamicky se přizpůsobuje aktuálním potřebám a klinickému stavu pacienta na základě elektrofyziologických signálů z pacientova mozku.

    Thomsonův jev závisí na směru magnetického pole. Množství absorbovaného (nebo uvolněného) tepla generovaného ve slitině Ni95Pt5 je větší, když jsou teplotní gradient a nábojový proud rovnoběžné s magnetizací, než když jsou na magnetizaci kolmé.

    Analýza genomů mapuje vývoj na Balkánu v době římské i příchod Slovanů. V období římské nadvlády byl na Balkáně velký demografický příspěvek lidí anatolského původu.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.