Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: Algoritmus z ČVUT zkazil radost příznivcům UFOOvládat elektrickou vodivost materiálů je možné také jejich přepínáním mezi 2D a 3D formou. V mracích Venuše to na život moc nevypadá. Otázka páté základní interakce. Horizont černých děr se po srážce zvětšil. COVID-19 se podle matematických modelů začal šířit dříve, než se předpokládá.
Týden na ITBiz: Gartner čeká rychlý růst trhu s nástroji pro hyperautomatizaciGartner čeká rychlý růst trhu s nástroji pro hyperautomatizaci. Android: zabezpečení od Googlu stále nestačí.
Back to School s GoodOffer24.comNástroje produktivity mohou být různé, světový standard je ale stále jen jeden. Připravte se včas, máte jedinečnou možnost získat je za zlomkovou cenu. Na prodejním portálu GoodOffer24.com je ale i řada dalších produktů, od antimalwaru až po hry. Když navíc zadáte před dokončením nákupu slevový kód AX30, srazíte dalších 30 % z ceny dolů.
Příspěvek na blogu Toru představuje projekt Arti. Jedná se o implementaci Toru v programovacím jazyce Rust. Projekt je sponzorován Zcash Open Major Grants (ZOMG).
Fanatical (Wikipedie), původně Bundle Stars, nabízí balíčky počítačových her Killer Bundle 18 (YouTube). Za 4,99 € lze získat 8 počítačových her: Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War, Shadow Tactics: Blades of the Shogun nebo Rise of Industry. Za 7,99 € lze získat navíc hru Kingdom Come: Deliverance s 2 DLC.
XWayland, tj. X Server běžící nad Waylandem, s verzí 21.1.0 oddělen od X.Org Serveru, byl vydán ve verzi 21.1.2. Novinkou je hardwarová akcelerace nad GPU od Nvidie s proprietárním ovladačem Nvidia 470. Ten je zatím v beta verzi.
Linuxová distribuce EasyNAS, snadný NAS s webovým rozhraním pro domácnosti a malé firmy, dospěla do verze 1.0. Založena je na OpenSUSE 15.3.
Byly vydány nové verze 3.18.0 a 4.0.0 poštovního klienta Claws Mail. Verze 3.18.0 je postavena na GTK2. Verze 4.0.0 již na GTK3.
CBL-Mariner (Common Base Linux Mariner) je linuxová distribuce používaná v Microsoftu. Juan Manuel Rey z Microsoftu se jí věnuje v příspěvku na svém blogu.
Uživatel siduck76 představil na redditu projekt NvChad. Jedná se o sadu pluginů v programovacím jazyce Lua pro konfiguraci textového editoru Neovim jako IDE.
Byla vydána nová verze 7.3.0 správce digitálních fotografií a videí digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Byla vydána nová verze 4.3 průběžně aktualizované (rolling release) linuxové distribuce Solus (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Solus 4.3 je ke stažení v edicích Budgie, GNOME, MATE a Plasma. Solus používá správce balíčku eopkg. Dotazy a odpovědi v diskusním fóru.
Jak dobře znáte maskota Linuxu? Představte si tučňáka Tuxe a řekněte, kde má pravé a kde levé křídlo. A co oči? Jsou zcela otevřené nebo trochu přivřené aneb to v horní části očí jsou stíny nebo oční víčka [reddit]?
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.0. Jedná se o open source fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Byl vydán Mozilla Firefox 90.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nová verze zvyšuje bezpečnost díky SmartBlock 2.0 a podpoře Fetch Metadata Request Headers. Zcela odstraněna byla implementace protokolu FTP. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby. Nejnovější Firefox je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová verze 4.20 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Novinkou je asistent pro připojení k Toru. OnionShare byl aktualizován na verzi 2.2, KeePassXC na verzi 2.6.2, Tor Browser na verzi 10.5.2, Thunderbird na verzi 78.11.0, Tor na verzi 0.4.5.9.
Na blogu projektu Jupyter byl představen JupyterLite. Jedná se o distribuci JupyterLabu běžící díky WebAssembly i s jádrem ve webovém prohlížeči. K vyzkoušení je demo. Aktuálně jsou na výběr jádra Pyolite (Python), JavaScript a p5.js. Pyolite spoléhá na Python ve WebAssembly Pyodide.
Střílečka Wolfenstein: Blade of Agony byla vydána ve verzi 3.1. Částečně cenzurována. Postavena je na enginu GZDoom 4.6. Instalovat ji lze také z Flathubu nebo Snapcraftu.
Ghidra (Wikipedie), open source framework pro reverzní inženýrství, byla nedávno vydána ve verzi 10.0. Přehled novinek a historie změn na GitHubu. Zdůraznit lze integrovaný debugger. Národní bezpečnostní agentura (NSA) uvolnila zdrojové kódy frameworku Ghidra v dubnu 2019.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch (seznam podporovaných zařízení), vydala Ubuntu Touch OTA-18. Nejnovější verze je pořád založena na Ubuntu 16.04. Pracuje se na přechodu na Ubuntu 20.04.
Byla vydána nová stabilní verze 6.3.0 svobodného softwaru a vysokoúrovňového programovacího jazyka pro numerické výpočty GNU Octave (Wikipedie). K dispozici je již také na Flathubu a Snapcraftu. Aktualizována byla také dokumentace.
Vyšlo Pharo 9.0. Přináší podporu GTK3, nástroje pro ladění na úrovni jednotlivých objektů, refaktorování, vylepšenou podporu ARM (včetně Apple M1) a FFI a mnoho dalšího. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Andy Nguyen z Googlu v příspěvku CVE-2021-22555: Turning \x00\x00 into 10000$ rozebral dnes již v upstreamu opravenou bezpečnostní chybu CVE-2021-22555 v Linuxu. Chyba byla do Linux Netfilteru zanesena před 15 lety (2.6.19-rc1) a je zneužitelná k lokální eskalaci práv.
Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu červencový souhrn novinek (YouTube). Zdůraznit lze komunitní portál pro vývojáře PINE64 DevZone, novou verzi 1.2 firmwaru InfiniTime pro PineTime nebo hardwarově akcelerované dekódování videa na PinePhone v přehrávači Clapper.
Byla představena přenosná herní konzole a plnohodnotný počítač Steam Deck (YouTube) se SteamOS 3.0 založeném na Arch Linuxu. Detaily v FAQ. Od zítra ji lze předobjednat za cenu od 419 eur. Odeslána by měla být v prosinci.
Bylo oznámeno vydání nové major verze 7.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Zdůraznit lze nové proxy jádro Sans I/O.
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Set top box DMC7002KLG | 5 | 11.7. 23:38 |
Vysoká teplota v instalovaném linuxu, nízká v live linuxu | 35 | 15.7. 15:19 |
příkaz source | 4 | 13.7. 13:32 |
Raspbery - lezarus - bluetooth | 4 | 15.7. 08:48 |
mapovanie uid/gid lxc na hostitela | 0 | 15.7. 07:57 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
C - procházení souborů | 5 | 15.7. 19:58 |
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
ASRock B550 Steel Legend & AMD Ryzen 7 3800X | 27 | 14.7. 13:34 |
ESP32 Pamať a piny | 4 | včera 11:58 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: